Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
molnibalage

Azt állítják, hogy rakétákra 8 km-ről, repülőkre 15 km-ről már tüzet nyithat.
http://www.navweaps.com/Weapons/WNRussian_51-70_ak130.php

Ha abból indulunk ki, hogy egy repülőgép oldalról mondjuk 15X4 méteres, és a 15 méteres közelségi gyújtású lövedékkel lehet rá lőni 15 km-ről akkor abból valamennyire vissza lehet számolni a szórás képet, szerintem.
http://www.navweaps.com/Weapons/WNRussian_51-70_ak130.php

De nem tudok oroszul, lehet boki tud pontosabb infókat szerezni. :)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Sajnos nem ismerem azok paramétereit, ezért lesz érzékenység vizsgálat 0,5, 0,75 és 1 méteres szórásképpel.
Jelenleg én négy féle 35x228 mm-es KETF/P-ABM (Kinetic Energy Time Fuze / Programed-Air Burst Munition) más néven AHEAD lőszerről halottam:
PMD062 - 152 db - 3.30 g/tungsten résztöltet (repülőgépek, helikopterek ellen),
PMD330 - 407 db - 1.24 g/tungsten résztöltet (földi célpontok - gyalogság, páncélosok optikája, stb... - ellen),
PMD375 - 860 db - 0.64 g/tungsten résztöltet (ezt kifejezetten UAV és aknavető támadások kivédésére ajánlják…),
PMD428 - 600 db - ??? g/tungsten résztöltet (ez új lehet mert több helyen említik, de nincsenek részletek róla)

További részletek ITT meg ITT
 
M

molnibalage

Guest
Jelenleg én négy féle 35x228 mm-es KETF/P-ABM (Kinetic Energy Time Fuze / Programed-Air Burst Munition) más néven AHEAD lőszerről halottam:
PMD062 - 152 db - 3.30 g/tungsten résztöltet (repülőgépek, helikopterek ellen),
PMD330 - 407 db - 1.24 g/tungsten résztöltet (földi célpontok - gyalogság, páncélosok optikája, stb... - ellen),
PMD375 - 860 db - 0.64 g/tungsten résztöltet (ezt kifejezetten UAV és aknavető támadások kivédésére ajánlják…),
PMD428 - 600 db - ??? g/tungsten résztöltet (ez új lehet mert több helyen említik, de nincsenek részletek róla)

További részletek ITT meg ITT
Ezek rohadt jó linkek. És az is tetszik, hogy a cél jellegétől függően állítható a repeszsűrűség. Még távolság skála is van az egyikben.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Jó cucc, a rendszerváltás után vontatott változatával tartottak bemutatót Drégelypalánkon, hátha ezekre cseréljük le az Sz-60-asokat.
Az Sz-60-asok inkább ki lettek vonva, az alakulatuk meg megszüntetve/összevonva.

Amúgy alighanem itt is igaz hogy a lőszer drágább mint a drón, de persze olcsóbb mint bármely lérak.

Erdemes megfigyelnihogy meg ez a nagy kaliber 35 mm sem okoz olyan katasztrofalis serulest mint amit sokan kepzelnek pedigacelokigencsak puhacelok muanyag es alu. Akkor ellehet kepzelni milyen serulesek okozna egy massziv raketatestnek plane ha annak meg egy "homlokpancelja is van"


Ittertheto meg igazan miert csak DU val tuzelunk ASM re CIWS el.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
molnibalage

Azt állítják, hogy rakétákra 8 km-ről, repülőkre 15 km-ről már tüzet nyithat.
http://www.navweaps.com/Weapons/WNRussian_51-70_ak130.php

Ha abból indulunk ki, hogy egy repülőgép oldalról mondjuk 15X4 méteres, és a 15 méteres közelségi gyújtású lövedékkel lehet rá lőni 15 km-ről akkor abból valamennyire vissza lehet számolni a szórás képet, szerintem.
http://www.navweaps.com/Weapons/WNRussian_51-70_ak130.php

De nem tudok oroszul, lehet boki tud pontosabb infókat szerezni. :)


15 km re cca 45=55 sec a lovedek repideje. Ha a cel megteszi azt a szivesseget hogy sem a sebesseget sem az iranyat meg a legkisebb modon sem valtoztatja akkor esetleg van eselya talaltra.

Esetleg
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az egész Iowa hadrendbe állítása parasztvakítás volt. Értelme semmi.

A 16 hüvelykes és összes lövege addigra kb. semmire nem volt jó már. A hajó valódi harcértékét a 32 db Harpoon / Tomahawk adta, de ahhoz nem kell egy 40+ ezer tonnás hajó. Ha ennyi egysíkú hajót akarnak, akkor azt talán egy kibelezett OHP is elvitte volna. A 4 db Phalanxot "oszt legyen valami" megközelítéssel vágták rá a hajóra, mert annyit már nem akartak költeni rá, hogy SAM is legyen rajta. Így tudták a reageni 600 hajós flottát összekaparni gyorsan. Csak nem hatékonyan. Az én szememben semmi értelme nem volt az egésznek.
A csatahajós HTT írásban benne van, hogy miért.

Ha komolyan nézzük, akkor kb. a teljes hajó legénysége szinte leépíthető lett volna. Iraknál a parta leadtak velük lövéseket, de jelentősége semmi.


Az tényleg filléres drónóknál igen, de biztosan közelebb van 5-6 db AHEAD gránát ára egy szutyok drónhoz, mint egy rakéta. Egy CM, bomba vagy ASM-nél meg végre eljött az a kor, hogy nem azonos nagyságrendben van.

Valahol mókás, hogy egy papíron ennyire forradalminak tűnő rendszer ennyire fű alatt kúszik be. Ha a rendszer képes gyorsan célpontot váltani nem szóló és nem tömeges, de azért nagyobb ASM támadásokat tud zárójelbe tenni SAM nélkül is, ha megvan benne a szükséges bizodalom és tényleg gyors.

A nagyobb kaliberű ágyúk akár 5-6 km-re is ellövöldöznek, még, ha picit nagyobb is a szórás és alacsony a tűzgyorsaság, akkor is kb. 3 lövéssel akkora repeszfelhőt csinálnak, hogy azon ASM át nem jön. A szutyok kis 35 mm-es gránát csinál méteres átmérőjű szórásképet. Akkor el tudom képzelni mit csinál egy 57, 76, 105 vagy 127 mm-es ágyú.
Már elég régóta vannak kzelségi gyjtós lőszerek az orosz 130/100/76milisekhez.100milist még a T55 is használhatta elvileg,önlégvédelemre,helik ellen.Állitólag Irak bevetette Irán ellen és 91ben-eredményességéről nincs hir.(KS19 légvédelmi ágyú alaplőszere.De az izraeliek is csináltak 105milis repesz-kumulativ kettőscélú,érintő/közelségi gyújtós lőszert az L7 hk-ágyúhoz.most meg a 120milis ATAP alkalmas helik ellen)Svéd 40/57milis P3 család.Superrapido76hoz dél afrikai/izraeli parancsrobbantású.127milis olasz/amerikai légólőszerek.Elég széles a választék.
AHEAD jó egy Szigony kategóriájú ASM ellen,de egy gyors,korszerű tipus már áttőr szerintem.
Jó cucc, a rendszerváltás után vontatott változatával tartottak bemutatót Drégelypalánkon, hátha ezekre cseréljük le az Sz-60-asokat.
Az Sz-60-asok inkább ki lettek vonva, az alakulatuk meg megszüntetve/összevonva.

Amúgy alighanem itt is igaz hogy a lőszer drágább mint a drón, de persze olcsóbb mint bármely lérak.
Ahogy emlékszem,még a licencet is felajánlotték,hogy a (még akkor létező) Digép gyártsa.És már az is AHED változatú volt
 
M

molnibalage

Guest
Már elég régóta vannak kzelségi gyjtós lőszerek az orosz 130/100/76milisekhez.100milist még a T55 is használhatta elvileg,önlégvédelemre,helik ellen.Állitólag Irak bevetette Irán ellen és 91ben-eredményességéről nincs hir.(KS19 légvédelmi ágyú alaplőszere.De az izraeliek is csináltak 105milis repesz-kumulativ kettőscélú,érintő/közelségi gyújtós lőszert az L7 hk-ágyúhoz.most meg a 120milis ATAP alkalmas helik ellen)Svéd 40/57milis P3 család.Superrapido76hoz dél afrikai/izraeli parancsrobbantású.127milis olasz/amerikai légólőszerek.Elég széles a választék.
AHEAD jó egy Szigony kategóriájú ASM ellen,de egy gyors,korszerű tipus már áttőr szerintem.

Ahogy emlékszem,még a licencet is felajánlotték,hogy a (még akkor létező) Digép gyártsa.És már az is AHED változatú volt
Stop. A közelségi az nem egyenlő az időzített gyújtóval. Szerintem kevered. A közelségi gyújtósnál a gránátban van az "agy", az időzítősben meg kvázi az ágyú rendszerében, ami beállítja.

(Nagyon béna hasonlattal, mint a félaktív vs RPK vezérlés.)
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Stop. A közelségi az nem egyenlő az időzített gyújtóval. Szerintem kevered. A közelségi gyújtósnál a gránátban van az "agy", az időzítősben meg kvázi az ágyú rendszerében, ami beállítja.

(Nagyon béna hasonlattal, mint a félaktív vs RPK vezérlés.)
Az első légvédelmi gránátok időzitő gyújtosak voltak.Töltés előtt mechanikusan állitották be az időzitést.Majd a II.vh-ban megjelent a közelségi gyújtó.Ugyancsak már ekkor megjelent az elektronikus gyújtállitás-de még mindig a töltés előtt.Viszont már ekkor volt autómatikus töltés,és a töltőgépbe volt a gyújtóállitó.Az AHEAD indukciós állitású idózitett gyújtású,az állitótekercs a lángrejtőre van szerelve,gyakorlatilag bármilyen gá-ra illeszthető.Svéd P3 összetettebb,az több üzemmódú gyújtóval bir.Lehet csapódó,közelségi,és rádiójel-parancs távrobbantású és időzitett is.Izraeli/dél afrikai szintén rádiójel parancs távrobbantású.A hirek szerint az oroszoknak szintén van távrobbantású gránátjuk.Az AU220M 57milis gá-hoz meg lényegében a svéd P3 másolatán dolgoznak általános célú gránátnak.Tulajdonképpen egyik sem magában a csőben/töltényűrben állitja a gyújtót.AHEAD is a lángrejtőben haladó lövedéket állitja,mikor már a csőtorkolatot elhagyta.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A nagyobb kaliber ágyúknál nem lehet az AHEAD gyújtótekercsét a csőtorkolatnál elhejezni.Akkor sem,ha van lángrejtő/csőszájfék.KS19en példul van.De az ágyú gáznyomása,a csőtorkolati lángkicsapódás kinyirja az állitótekercset.Nagyobb kaliberekben ezért terjedt el inkább a parancsjel robbantású gránát.
Franciákat kihagytam,nekik is van egy 100milis ágyúcsaládjuk.
És a 100/127/130milisek elsősorban légvédelmi célbol vannak a hajókon.Elég komoly tűzerejük van.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 166
7 983
113
Bővebben, hosszabban.

Röviden. Ha ehhez van mobil radar és CCC, akkor ez eszméletlen durva. Tisztán látszik, hogy sima lőszerrel mellélőne, mint a huzat. De az AHEAD lőszer megoldja, mert olyan, mintha annak szórásképével nagyobb lenne a cél.

Basszus, ha hajókon ilyen elterjedne sőt, a nagyobb hajóágyúk is sok km-re ilyen lőszerrel tüzelnének, akkor az ASM-ek asszem köthetnék fel a gatyán, de nagyon erősen... A "utolsó" védvonal is fél tucat ASM-et röhögve szedne le.
"The system features an integrated sensor unit with X-band tracking radar and electro-optical sensors as well as electronic warfare components. This enables swift, autonomous engagement of externally assigned targets. The Skyranger can receive and process target data from both 2D and 3D search radars."
Ismertető letölthető innen.

Ez meg egy jó kis animáció.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage
M

molnibalage

Guest
"The system features an integrated sensor unit with X-band tracking radar and electro-optical sensors as well as electronic warfare components. This enables swift, autonomous engagement of externally assigned targets. The Skyranger can receive and process target data from both 2D and 3D search radars."
Ismertető letölthető innen.

Ez meg egy jó kis animáció.
A CIWS vagy drónraj elleni vizsgálatnál a kérdés az lenne, hogy egy ciklus ideje mennyi? Tehát a kapott célra mennyi idő alatt áll rá, tüzel, majd értékeli a megsemmisítést és áll rá új célra. Ha ez csak 2 sec akkor is még egy csigalassú AGM-84 is jött feléd laza fél km-et...
 
M

molnibalage

Guest
Nos, próba számítás. Ha kb. 1 méteresnek veszem fel a szórásképet és a Skyranger löveg szórását a GAU-8 és a Puma közé teszem pontosan félúton, akkor a következőket kapom. Lőtávolság 500 méter és R = 0,15 méterű drón ellen.

2 lövéssel 0%
4 lövéssel kb. 60%
6 lövéssel kb. 90%
8 lövéssel kb. 98% az esély. Tehát 8 lövés és felett kb. biztosan lesz bármilyen pöttöm drónt a cucc.

Ez kb. korrelál azzal, amit a videón láttunk. A kérdés az, hogy mennyire húzzák össze a forrásban mutatottak szerint a szórásképet, hogy a gyűrűk között mekkora rés legyen, hogy ne férjen át nagyon rajta semmi. De az ugye csak egy lövést nézve "rés". Több lövés esetén azok átfednek...

Egy AGM-84 méretű célt 1500 méternél 1,2 méteres szórásképpel (ez iszonyatosan összehúzott) is 67% eséllyel lő le 10 lövésből. Ez egy igen rövid brrt....
Basszus ez a rendszer mesterlövés szint a régi CIWS-hez képest kb. 1 sec tüzeléssel stabilan leszed egy Harpoon 1,4 táján saccra töredék lőszer mennyiséggel. Eszméletlen.
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 535
5 012
113
Azért az Oerllikon videó kicsit elnagyolt volt. Anna fényében hogy az orosz kísérletben csak a gépágyú vett részt no meg a nebó radarral bohóckodott a riporter, itt egy másik videóban látható hogy egy sereg előre telepített elektronika segítette az ágyú tüzelését. A hurrá szép felkiáltást át kéne fogalmazni .
 
M

molnibalage

Guest
Azért az Oerllikon videó kicsit elnagyolt volt. Anna fényében hogy az orosz kísérletben csak a gépágyú vett részt no meg a nebó radarral bohóckodott a riporter, itt egy másik videóban látható hogy egy sereg előre telepített elektronika segítette az ágyú tüzelését. A hurrá szép felkiáltást át kéne fogalmazni .
Ne haragudj, de mi a bubanatrol beszélsz? Az, hogy van felderítő radar? Tuzvezetesre csak a saját rendszerei használhatóak.
Ha nem erted mit látsz, javaslom a HTÖ alaposabb olvasasat és megerteset.
 
M

molnibalage

Guest
Még anyag.
https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a393758.pdf

2 km-ről AGM-65-öt így megszór. Brutális.

z1eRjLr.png
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 166
7 983
113
A CIWS vagy drónraj elleni vizsgálatnál a kérdés az lenne, hogy egy ciklus ideje mennyi? Tehát a kapott célra mennyi idő alatt áll rá, tüzel, majd értékeli a megsemmisítést és áll rá új célra. Ha ez csak 2 sec akkor is még egy csigalassú AGM-84 is jött feléd laza fél km-et...
Nem kell HTÖ, az ismertetőben le is írták:
"The heart of the new Oerlikon Skyranger Boxer is the air defence module, equipped with an Oerlikon Revolver Gun Mk3 turret. The system features an integrated sensor unit with X-band tracking radar and electro-optical sensors as well as electronic warfare components. This enables swift, autonomous engagement of externally assigned targets. The Skyranger can receive and process target data from both 2D and 3D search radars. Furthermore, the integrated search sensor technology and Oerlikon Skymaster battle management system give the Skyranger an autonomous sector-monitoring and target engagement capability."
Ha jól láttam a filmen, akkor még a NASAMS vezérlője is ott volt a bemutatón. Azért nem csak nézni lehet a filmet, hanem a Rheinmetall emberére is figyelni, mit mond.
 
M

molnibalage

Guest
Nem kell HTÖ, az ismertetőben le is írták:
"The heart of the new Oerlikon Skyranger Boxer is the air defence module, equipped with an Oerlikon Revolver Gun Mk3 turret. The system features an integrated sensor unit with X-band tracking radar and electro-optical sensors as well as electronic warfare components. This enables swift, autonomous engagement of externally assigned targets. The Skyranger can receive and process target data from both 2D and 3D search radars. Furthermore, the integrated search sensor technology and Oerlikon Skymaster battle management system give the Skyranger an autonomous sector-monitoring and target engagement capability."
Ha jól láttam a filmen, akkor még a NASAMS vezérlője is ott volt a bemutatón. Azért nem csak nézni lehet a filmet, hanem a Rheinmetall emberére is figyelni, mit mond.
Gondolom comandate kommentjére linkeltél.

Csináltam egy gyors számítást a Skyrangerre a meglevő adatok alapján. Hogy legyen értelme a számolásnak 2 találatot kellett beállítani 1000 méteres lőtáv esetén. 10 lövéssel is leszedi a legkisebb drónt 1,75 méteres sugarú repeszfelhővel is. Ha 1 találatot várok el, akkor kb. 6 lövés. 500 méteren isteni csoda kell, hogy ne szedje le a drónt 2 lövedékből . A videón ez is látszott.

Remélem nov. közepén kijöhet már az írás. Hétvégén elvileg be tudom fekezni, aztán jöhetnek a nyelvi lektorok. Majdnem 80 oldalas lett a vége. Bevallom erre nem számítottam én sem.

A táblázatok működését megpróbálom elmagyarázni majd a két jellemző típusban, de félek tőle, hogy céltalan időtöltés lesz, ha erre nincs igény.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and fishbed

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 166
7 983
113
Gondolom comandate kommentjére linkeltél.

Csináltam egy gyors számítást a Skyrangerre a meglevő adatok alapján. Hogy legyen értelme a számolásnak 2 találatot kellett beállítani 1000 méteres lőtáv esetén. 10 lövéssel is leszedi a legkisebb drónt 1,75 méteres sugarú repeszfelhővel is. Ha 1 találatot várok el, akkor kb. 6 lövés. 500 méteren isteni csoda kell, hogy ne szedje le a drónt 2 lövedékből . A videón ez is látszott.

Remélem nov. közepén kijöhet már az írás. Hétvégén elvileg be tudom fekezni, aztán jöhetnek a nyelvi lektorok. Majdnem 80 oldalas lett a vége. Bevallom erre nem számítottam én sem.

A táblázatok működését megpróbálom elmagyarázni majd a két jellemző típusban, de félek tőle, hogy céltalan időtöltés lesz, ha erre nincs igény.
Yess, elqrtam:)
Nekem nagyon tecc ez a Skyranger, meg a Rheinmetall SHORAD koncepciója (a telepített és a mobil is). A korábban belinkelt animáción jól látszik. Szerintem - ha már német kerekes (remélem) és láncos technika lesz - teljesen logikus lenne csapat-, és objektum légvédelemre ezt a rendszert beszerezni. A németeket ezzel védték Afganisztánban, nem tudok károkról. A tornyot meg, ha fel tudták pakolni a Boxerre, elég hamar rátehetik a Lynx-re. Lehet, hogy van is már prototípus.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Azért az Oerllikon videó kicsit elnagyolt volt. Anna fényében hogy az orosz kísérletben csak a gépágyú vett részt no meg a nebó radarral bohóckodott a riporter, itt egy másik videóban látható hogy egy sereg előre telepített elektronika segítette az ágyú tüzelését. A hurrá szép felkiáltást át kéne fogalmazni .
Hát, engem nem győzött meg. 5 skulóval lőtt le egy drónt, amiről ráadásul előre tudott. Aztán meg mi az a lapított skuló?