Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Valószinüleg igen.Anno katona koromban harcászati utasitásban szerepelt,hogy az antiradar rakéták ellen a PRV lokátor folyamatos sugárzása védelmet jelent.Az utasitás szerint a lokátor folyamatos sugárzása tönkreteszi a támadó rakéta vevőkészülékét és irényitó elektronikáját.
Azért mérgat nem vennék a dologra,gyakorlatban nem láttam működni a módszert.
Nem tudom, hogy ez butaság honnan jön, téveszme úgy, ahogy van.
Ez volt a realitás az El Dorado Canyon alatt. Idézet az F-111-es írásomból.

A líbiai légvédelem lefogása és ellentevékenysége:

Mindhárom légvédelmi zónának (Tripoli, Surt, Bengházi) P-14/P-19 felderítő radarjai voltak. A Volhov
osztályok P-18, a Nyevák P-15, a Kub ezred P-40 lokátorral rendelkezett. A MiG-23 MiG-25, Mirage F1 gépek rávezetésére a reptereken telepített P-35/-37 radarok szolgáltak. A Líbiai légierő pilótái nem repültek éjjel, így most sem szálltak fel. A támadás előtt három órával a Tripolihoz tartozó P-14 radart kikapcsolták, egyedül a Bengházi radar üzemelt, amit EA-6B Prowler gépekkel zavartak. A kezelők ekkor ECCM124 helyett (frekvenciaváltás, stb.) elkezdték az éjszaka közepén felhívni telefonon a főnökeiket.

Az EF-111A zavaró gépek, Tripolitól északra, az osztályok felderítő radarjait zavarták, a tevékenységet 10 perccel a bombák oldása előtt kezdték meg. A tenger felett ADM-141A TALD125 csali gépeket is indítottak, szám szerint 12 darabot. Előre egyeztetett pillanatban mind a 6 darab A-7E elindította 8 darab AGM-45 Shrike, és 16 darab AGM-88 HARM rakétáit.

A Tripolit védő, francia gyártmányú Crotale ezred Volex felderítő radarja kapta be az első találatot, a P-14 mellett alkalmazott P-19 magasságmérő a másodikat, míg az 1/3 Nyeva osztály P-15 radarja a harmadikat.

Még a dm-es P-15-öst is elcsapta nemhogy a hasonló PRV radarokat miért is nem?
Vagy, ha azt tekintjük "védelemnek", hogy ha van magasságmérő, akkor azt vagy az is elcsapja a ARM/REL, akkor fogom a fejem...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem tudom, hogy ez butaság honnan jön, téveszme úgy, ahogy van.
Ez volt a realitás az El Dorado Canyon alatt. Idézet az F-111-es írásomból.

A líbiai légvédelem lefogása és ellentevékenysége:

Mindhárom légvédelmi zónának (Tripoli, Surt, Bengházi) P-14/P-19 felderítő radarjai voltak. A Volhov
osztályok P-18, a Nyevák P-15, a Kub ezred P-40 lokátorral rendelkezett. A MiG-23 MiG-25, Mirage F1 gépek rávezetésére a reptereken telepített P-35/-37 radarok szolgáltak. A Líbiai légierő pilótái nem repültek éjjel, így most sem szálltak fel. A támadás előtt három órával a Tripolihoz tartozó P-14 radart kikapcsolták, egyedül a Bengházi radar üzemelt, amit EA-6B Prowler gépekkel zavartak. A kezelők ekkor ECCM124 helyett (frekvenciaváltás, stb.) elkezdték az éjszaka közepén felhívni telefonon a főnökeiket.

Az EF-111A zavaró gépek, Tripolitól északra, az osztályok felderítő radarjait zavarták, a tevékenységet 10 perccel a bombák oldása előtt kezdték meg. A tenger felett ADM-141A TALD125 csali gépeket is indítottak, szám szerint 12 darabot. Előre egyeztetett pillanatban mind a 6 darab A-7E elindította 8 darab AGM-45 Shrike, és 16 darab AGM-88 HARM rakétáit.

A Tripolit védő, francia gyártmányú Crotale ezred Volex felderítő radarja kapta be az első találatot, a P-14 mellett alkalmazott P-19 magasságmérő a másodikat, míg az 1/3 Nyeva osztály P-15 radarja a harmadikat.
Egyrészt,mint irtam,mérget nem vennék a dologra.
Másrészt a kulcs a folyamatos szócskában lehet.A szabályosan bológató PRV nem folyamatosan sugározza be a rakétát.Anno a PRVsek mindenesetre gyakorolták a módszert.Csak a rakétát kellett odaképzelniük.Pk-k szerint nem is az energiakisugárzás hatásával lehetett volna a gond,hanem a sugárnyalábbal való rakétanyomonkvetés.Standart ARM 3mach sebességgel közeledik,képtelenség elég gyorsan felderiteni/befogni/nyomonkövetni,hogy meglegyen az előirt 5sec folyamatos besugárzás.Addigra becsapódik....-Mondogadta.
Kzelebbit PRVektől kérdezz,én VPs voltam.Határon volt dolgom csak kzvetlenül lokátorokkal,de oda nagy PRVt nem vittünk,csak kicsit.
 
M

molnibalage

Guest
Egyrészt,mint irtam,mérget nem vennék a dologra.
Másrészt a kulcs a folyamatos szócskában lehet.A szabályosan bológató PRV nem folyamatosan sugározza be a rakétát.Anno a PRVsek mindenesetre gyakorolták a módszert.Csak a rakétát kellett odaképzelniük.Pk-k szerint nem is az energiakisugárzás hatásával lehetett volna a gond,hanem a sugárnyalábbal való rakétanyomonkvetés.Standart ARM 3mach sebességgel közeledik,képtelenség elég gyorsan felderiteni/befogni/nyomonkövetni,hogy meglegyen az előirt 5sec folyamatos besugárzás.Addigra becsapódik....-Mondogadta.
Kzelebbit PRVektől kérdezz,én VPs voltam.Határon volt dolgom csak kzvetlenül lokátorokkal,de oda nagy PRVt nem vittünk,csak kicsit.
Az ég szerelmére, gondolkodjunk már....
  • Az megvan, hogy az Sz-200 radarja is CW sugárzó? Az Sz-200-nál brutál erős. Na, jól el is csapta azt is a REL
  • Az imp. üzemű radarokat is.
Ha pusztán a nagy kraft kiégetné a REL-t, akkor a világ legegyszerűbb dolga lenne kis túlzással folyadékhűtéses brutál erős radarral sugározni és a sugárzás kinyírja. Apró hiba, hogy akkor majd a gyengébb oldalszirmon jön be.

Nem értem, hogy a HTÖ-ben összefoglalt dolgokat mért nem lehet megérteni...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az ég szerelmére, gondolkodjunk már....
  • Az megvan, hogy az Sz-200 radarja is CW sugárzó? Az Sz-200-nál brutál erős. Na, jól el is csapta azt is a REL
  • Az imp. üzemű radarokat is.
Ha pusztán a nagy kraft kiégetné a REL-t, akkor a világ legegyszerűbb dolga lenne kis túlzással folyadékhűtéses brutál erős radarral sugározni és a sugárzás kinyírja. Apró hiba, hogy akkor majd a gyengébb oldalszirmon jön be.

Nem értem, hogy a HTÖ-ben összefoglalt dolgokat mért nem lehet megérteni...
Mint irtam,a PRV 17 szakasz pk se nagyon hitt benne.
Amit viszont saját szememmel láttam,hogy a rádió távirányitású modelrepcsik röktön lepotyoktak,ha a Kabina,vagy a nagy PRV kapcsolt.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat
M

molnibalage

Guest
Ami mellett érvelsz az a semmi.Egy drón ami nappal jó látási viszonyok közt képes működni normálisan már ne haragudj de 2019-ben vicc.Semmi olyat nem tud ez a szerencsétlen amire más ne lenne képes, épp csak lassabb,korlátozottan bevethető meg hogyan is gondolod az alkalmazást?
  • Ki mondta, hogy csak nappal tud menni? Ha teszel rá megfelelő kamerát, akkor tud. Pont ahogy tud tüzelni mondjuk egy M2 Bradley.
  • Ha az időjárás miatt nem tud a M2 tüzelni, akkor a drón sem. De ez mégis csak a drónnál felrovandó dolog. Vastaps.
  • Ha nincs rajta éjszakai képessége, akkor filléres a drón, annak korlátaival. És...? Halkan kérdem én, hogy a tüzérségi megfigyelő mindig és mindent lát mindig? Ja, bocs, ő nem tud repülni, két lába van nem szárnya. De persze csak a drónnak lehet hátránya...
  • Semmi olyat nem tud? Szóljál már, ha bármilyen nehézfegyverzet úgy iktat ki épületen belül takarásban levő célpontot, hogy az épület egyben marad és csak a célszemélyt öli meg. Hol képes erre az imádott tüzérséged vagy bármi más? Vagy bezavarsz épületharcászatba embert, ami a legnagyobb húsdaráló? Vagy bezavat 5 drónt, ami majd megkeresi ki él és szépen fejbelövi?
Ahogy nem tudsz gondolkodni sajnos, na az a nem semmi. Szerintem. És ezt már megint előadod és mást nézel közben helikopternek...
Ne haragudj, de most aztán úgy istenesen felcsűrted a hülyeség mérőt a vérnyomásommal együtt. Erre nincs enyhébb szó.

De legyünk konkrétabbak!
Itt van egy zászlóalj teljes technikával(bár elég spec zászlóalj de most ez mind1).
Szerinted egy ilyen zászlóaljnak milyen hosszú a menetoszlopa?Arról beszélünk,hogy ez a zászlóalj A pontból B pontba megy egy úton teszem azt BP-ről Szolnokra a 4-esen egy esetleges háborús helyzetben azaz mindenkit letakarítanak az útról így a civil forgalom nem zavar be viszont a távközök haború szerint vannak.
Ugyan ez a szászlóalj szerinted mekkora területen szóródik szét pihentetés közben(estére mondjuk)és hogy fogja kiválasztani a zászlóalj pk a pihentetés helyét?Még is hogyan gondolod egy ilyen tászlóalj drónokkal történő megtámadásat mind a két esetben?

  • Több km is lehet.
  • Ez a zl. akár egy 5x5 km-es "boxba" is szétspriccelhet különösen, ha van alkalmas terep, ami rejtőzködést tesz lehetővé.
És ez miben faktor a kérdést feltéve...? Ha nagyon hosszú annál könnyebb megtámadni drónnal...

Hogyan gondolom? Egy olyan drónnal, ami 100 km/h-val elrepül 20-30 percet is? Bocs, de ennyire láma kérdést, hogyan sikerült feltenni? Rudi kommentjét nem sikerült értelmezni? Elég kb. tudni merre van. Két civil 20 km-re egy kocsival vagy furgonnal gurul. Kitesz a csomagtartóból 20-40 db drónt - minden járművet nem lehet átkutatni - és elzavarják őket legyező szerűen 10-20 km-re. Amit az első drón talál valamit visszavonul, várakozik, odafüttyenti a többi drónt és egyszerre mennek rá.

Ha most a zavarással jössz, akkor röhögök, mert sok sok km távolságból effektíve nem fog működni, de a zavarót már faszán be lehet mérni, amikor távol vannak.
Te fel sem fogtad mélységét annak, amit rudi és én is leírtunk. Valahol a pattintott kőkorban vagy ragadva...

Mint irtam,a PRV 17 szakasz pk se nagyon hitt benne.
Amit viszont saját szememmel láttam,hogy a rádió távirányitású modelrepcsik röktön lepotyoktak,ha a Kabina,vagy a nagy PRV kapcsolt.
Egyes radarok frekijei zavarták a civil rádiót és TV-t is. Ha a radar a távirányítású modell repcsi frekijén ment...
Mivel azokat békeidős lövészetekre szánták ilyesféle védelmük 0 lehetett. Szépen összezavarodhat és beleállhat a földbe. Az, hogy a sugárzási teljesítménytől álljon bele az hülyeség, mert akkor a tűzvezető radaroktól is le kellene esnie és nem lőtt volna azokra semmi...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
  • Ki mondta, hogy csak nappal tud menni? Ha teszel rá megfelelő kamerát, akkor tud. Pont ahogy tud tüzelni mondjuk egy M2 Bradley.
  • Ha az időjárás miatt nem tud a M2 tüzelni, akkor a drón sem. De ez mégis csak a drónnál felrovandó dolog. Vastaps.
  • Ha nincs rajta éjszakai képessége, akkor filléres a drón, annak korlátaival. És...? Halkan kérdem én, hogy a tüzérségi megfigyelő mindig és mindent lát mindig? Ja, bocs, ő nem tud repülni, két lába van nem szárnya. De persze csak a drónnak lehet hátránya...
  • Semmi olyat nem tud? Szóljál már, ha bármilyen nehézfegyverzet úgy iktat ki épületen belül takarásban levő célpontot, hogy az épület egyben marad és csak a célszemélyt öli meg. Hol képes erre az imádott tüzérséged vagy bármi más? Vagy bezavarsz épületharcászatba embert, ami a legnagyobb húsdaráló? Vagy bezavat 5 drónt, ami majd megkeresi ki él és szépen fejbelövi?
Ahogy nem tudsz gondolkodni sajnos, na az a nem semmi. Szerintem. És ezt már megint előadod és mást nézel közben helikopternek...
Ne haragudj, de most aztán úgy istenesen felcsűrted a hülyeség mérőt a vérnyomásommal együtt. Erre nincs enyhébb szó.



  • Több km is lehet.
  • Ez a zl. akár egy 5x5 km-es "boxba" is szétspriccelhet különösen, ha van alkalmas terep, ami rejtőzködést tesz lehetővé.
És ez miben faktor a kérdést feltéve...? Ha nagyon hosszú annál könnyebb megtámadni drónnal...

Hogyan gondolom? Egy olyan drónnal, ami 100 km/h-val elrepül 20-30 percet is? Bocs, de ennyire láma kérdést, hogyan sikerült feltenni? Rudi kommentjét nem sikerült értelmezni? Elég kb. tudni merre van. Két civil 20 km-re egy kocsival vagy furgonnal gurul. Kitesz a csomagtartóból 20-40 db drónt - minden járművet nem lehet átkutatni - és elzavarják őket legyező szerűen 10-20 km-re. Amit az első drón talál valamit visszavonul, várakozik, odafüttyenti a többi drónt és egyszerre mennek rá.

Ha most a zavarással jössz, akkor röhögök, mert sok sok km távolságból effektíve nem fog működni, de a zavarót már faszán be lehet mérni, amikor távol vannak.
Te fel sem fogtad mélységét annak, amit rudi és én is leírtunk. Valahol a pattintott kőkorban vagy ragadva...


Egyes radarok frekijei zavarták a civil rádiót és TV-t is. Ha a radar a távirányítású modell repcsi frekijén ment...
Mivel azokat békeidős lövészetekre szánták ilyesféle védelmük 0 lehetett. Szépen összezavarodhat és beleállhat a földbe. Az, hogy a sugárzási teljesítménytől álljon bele az hülyeség, mert akkor a tűzvezető radaroktól is le kellene esnie és nem lőtt volna azokra semmi...

Azért ne mosd össze a kis drónod optikai rendszerének az időjárás minimumait egy Bradley optikai rendszereinek időjárásminimumával mert köszönő viszonyban sincs a kettő egymassal.Használtam már modern személyi éjjellátót és hőkamerát is meg próbáltam ugyan ezt modern járműbeépített eszközökkel is.Hát mintha nem is ugyan az az univerzum lenne a kettő.

Az a több km es oszlop konkrétan 20-30km közti hosszúság... És ez csak oszlopmenet 1 úton de ez nem azt jelenti,hogy nincs biztosítva az oszlop eleje,vége és az oldalak.Szóval hogy akarsz közelkerülni az oszophoz?A biztosító alegységeket támadhatod váratlanul ez kétségtelen de ők kb azért vannak,hogy őket támadják.
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst
M

molnibalage

Guest
Azért ne mosd össze a kis drónod optikai rendszerének az időjárás minimumait egy Bradley optikai rendszereinek időjárásminimumával mert köszönő viszonyban sincs a kettő egymassal.Használtam már modern személyi éjjellátót és hőkamerát is meg próbáltam ugyan ezt modern járműbeépített eszközökkel is.Hát mintha nem is ugyan az az univerzum lenne a kettő.

Az a több km es oszlop konkrétan 20-30km közti hosszúság... És ez csak oszlopmenet 1 úton de ez nem azt jelenti,hogy nincs biztosítva az oszlop eleje,vége és az oldalak.Szóval hogy akarsz közelkerülni az oszophoz?A biztosító alegységeket támadhatod váratlanul ez kétségtelen de ők kb azért vannak,hogy őket támadják.
Ha a faktorok alapjait sem érted meg, akkor mi a búbánatról akarsz beszélni...? Akár itt, akár az F-35-nél...?
Komolyan mondom, mintha úgy akarnál egy fizikaprofesszorral vetkoralgebráról vitatkozni, hogy összeadni sem tudsz...

Vagy egy irgalmatlan hosszú védhetetlen 20-30 km hosszú oszlopod (ezt miféle légvédelemmel és zavarással akarod lefedni...?) és azt kérded, hogy hogyan támadja meg egy drónraj? Segítek. Ma perpill, ahogy jól esik. Az útnak nekizavarod a 100-as nagyságrendű drónt (ha lesz ilyen, és effelé haladunk) és kb 99,99% valószínűséggel fog célpontot találni. Miféle nehézségbe került megtalálni egy fix geometriájú alakzaton (út) egy 20-30 km hosszú célpontot, úgy hogy fölé repülhetsz bárhol vagy a közelébe...?

Te meg nehézségnek állítod be az, hogy vagy egy irgalmatlan nagy célod, amit orbitálisan nagy légtérből megközelíthetsz erőlködés nélkül, hiszen az úton lesz a cél elmondásod szerint. Az útról meg mindenki tudja, hogy hol van főleg, ha megteszed azt a szívességet, hogy még le is zárod...
Ez kb. olyan, mintha bekarikáznád a zónát a térképen, hogy szia, itt vagyunk. A drónfelhő bemegy és berúgják a gólokat, ahogy leírta rudi is.

Kész, megáll az eszem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Ha a faktorok alapjait sem érted meg, akkor mi a búbánatról akarsz beszélni...? Akár itt, akár az F-35-nél...?
Komolyan mondom, mintha úgy akarnál egy fizikaprofesszorral vetkoralgebráról vitatkozni, hogy összeadni sem tudsz...

Vagy egy irgalmatlan hosszú védhetetlen 20-30 km hosszú oszlopod (ezt miféle légvédelemmel és zavarással akarod lefedni...?) és azt kérded, hogy hogyan támadja meg egy drónraj? Segítek. Ma perpill, ahogy jól esik. Az útnak nekizavarod a 100-as nagyságrendű drónt (ha lesz ilyen, és effelé haladunk) és kb 99,99% valószínűséggel fog célpontot találni. Miféle nehézségbe került megtalálni egy fix geometriájú alakzaton (út) egy 20-30 km hosszú célpontot, úgy hogy fölé repülhetsz bárhol vagy a közelébe...?

Te meg nehézségnek állítod be az, hogy vagy egy irgalmatlan nagy célod, amit orbitálisan nagy légtérből megközelíthetsz erőlködés nélkül, hiszen az úton lesz a cél elmondásod szerint. Az útról meg mindenki tudja, hogy hol van főleg, ha megteszed azt a szívességet, hogy még le is zárod...
Ez kb. olyan, mintha bekarikáznád a zónát a térképen, hogy szia, itt vagyunk. A drónfelhő bemegy és berúgják a gólokat, ahogy leírta rudi is.

Kész, megáll az eszem.

Ez nem irgalmatlanul hosszú és nem is védhetetlen.Arról nem tehetek,hogy te nem tudod azt,hogy hogyan kell csinálni.Félreértés ne essék én is csak elvi szinten tudom tehát nem tudok megszervezni egy zászlóalj menetoszlop biztosítást de azt tudom,hogy milyen erőkkel milyen alapvető elvek szerint történik.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Egyrészt,mint irtam,mérget nem vennék a dologra.
Másrészt a kulcs a folyamatos szócskában lehet.A szabályosan bológató PRV nem folyamatosan sugározza be a rakétát.Anno a PRVsek mindenesetre gyakorolták a módszert.Csak a rakétát kellett odaképzelniük.Pk-k szerint nem is az energiakisugárzás hatásával lehetett volna a gond,hanem a sugárnyalábbal való rakétanyomonkvetés.Standart ARM 3mach sebességgel közeledik,képtelenség elég gyorsan felderiteni/befogni/nyomonkövetni,hogy meglegyen az előirt 5sec folyamatos besugárzás.Addigra becsapódik....-Mondogadta.
Kzelebbit PRVektől kérdezz,én VPs voltam.Határon volt dolgom csak kzvetlenül lokátorokkal,de oda nagy PRVt nem vittünk,csak kicsit.
Mi az a VP?
 
M

molnibalage

Guest
Ez nem irgalmatlanul hosszú és nem is védhetetlen.
Ér, hogy mivel és hogyan védenéd meg?

Arról nem tehetek,hogy te nem tudod azt,hogy hogyan kell csinálni.
Úgy látszik te sem, mert nem írtad le.

Félreértés ne essék én is csak elvi szinten tudom tehát nem tudok megszervezni egy zászlóalj menetoszlop biztosítást de azt tudom,hogy milyen erőkkel milyen alapvető elvek szerint történik.
Van kidolgozott eljárás és eszköz autonóm öngyilkos drónok megállítására? Mi lenne az eszköz? Mert, ahogy írtuk a zavarás az nem az. Nincs mit zavarni, ha a full autonóm. Legfeljebb a drónraj gyülekezést esetleg meggátolja egy távolságon beül, de ennyi.

Tehát igazából semmiféle bizonyítékot sem adtál. Bár eléggé jól mutatja a helyzetet, hogy az oroszoknál (no.1 csapatlégvédelem) 1 zl esetén erre a 30 kb-re jut 2 db 2K22M és 2 d 9K331 Tor-M1 és a zl. MANPAD-jait. És csá. Ezzel hogyan vadásznál le egy rakás öngyilkos drónt...? Kifejtenéd?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Ér, hogy mivel és hogyan védenéd meg?


Úgy látszik te sem, mert nem írtad le.


Van kidolgozott eljárás és eszköz autonóm öngyilkos drónok megállítására? Mi lenne az eszköz? Mert, ahogy írtuk a zavarás az nem az. Nincs mit zavarni, ha a full autonóm. Legfeljebb a drónraj gyülekezést esetleg meggátolja egy távolságon beül, de ennyi.

Tehát igazából semmiféle bizonyítékot sem adtál. Bár eléggé jól mutatja a helyzetet, hogy az oroszoknál (no.1 csapatlégvédelem) 1 zl esetén erre a 30 kb-re jut 2 db 2K22M és 2 d 9K331 Tor-M1 és a zl. MANPAD-jait. És csá. Ezzel hogyan vadásznál le egy rakás öngyilkos drónt...? Kifejtenéd?

Egy zászlóalj menetoszlopot milyen erő biztosít?Egy másik zászlóalj,nem véletlen van 3 a dandárban.
 
M

molnibalage

Guest
Egy zászlóalj menetoszlopot milyen erő biztosít?Egy másik zászlóalj,nem véletlen van 3 a dandárban.
És ez mire érv? Hogy van egy másik zl. ott, aminek szintén nincs semmiféle technikája, amivel le lehetne lőni drónt?
Gondolkozni mikor fogsz?

A lövészeknél pláne a gépesített lövészeknél a dandár vagy ezred az egység,minden ami alatta van az alegység.Ebből következik, hogy zászlóalj egyedül nem megy sehová csak dandár.Ez a konvencionális harc alapja.
Látom nem gondolkozol. Senkit nem érdekel a mennyiség, ha nincs minőség (fegyver és eszköz), ami védene a drónok ellen. Lehet egy egész hadosztály, ha semmi nem tud egy szutyok 30 cm-es drónt leszedni. Nemhogy 100-at.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Ér, hogy mivel és hogyan védenéd meg?


Úgy látszik te sem, mert nem írtad le.


Van kidolgozott eljárás és eszköz autonóm öngyilkos drónok megállítására? Mi lenne az eszköz? Mert, ahogy írtuk a zavarás az nem az. Nincs mit zavarni, ha a full autonóm. Legfeljebb a drónraj gyülekezést esetleg meggátolja egy távolságon beül, de ennyi.

Tehát igazából semmiféle bizonyítékot sem adtál. Bár eléggé jól mutatja a helyzetet, hogy az oroszoknál (no.1 csapatlégvédelem) 1 zl esetén erre a 30 kb-re jut 2 db 2K22M és 2 d 9K331 Tor-M1 és a zl. MANPAD-jait. És csá. Ezzel hogyan vadásznál le egy rakás öngyilkos drónt...? Kifejtenéd?

A lövészeknél pláne a gépesített lövészeknél a dandár vagy ezred az egység,minden ami alatta van az alegység.Ebből következik, hogy zászlóalj egyedül nem megy sehová csak dandár.Ez a konvencionális harc alapja.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
És ez mire érv? Hogy van egy másik zl. ott, aminek szintén nincs semmiféle technikája, amivel le lehetne lőni drónt?
Gondolkozni mikor fogsz?

Ez egy új kihívás(úgy általában a drón legyen az támadó vagy felderítő) ki kell alakítani ezeket az alegységeket mint ahogy a páncélosok megjelenésével ki kellett alakítani a páncéltörő alegységeket.
 
M

molnibalage

Guest
Ez egy új kihívás(úgy általában a drón legyen az támadó vagy felderítő) ki kell alakítani ezeket az alegységeket mint ahogy a páncélosok megjelenésével ki kellett alakítani a páncéltörő alegységeket.
Köszönöm, tehát nagy nehezen sikerült leírni, hogy ilyen eszköz perpill nincs. Mert az előző példád kb. olyan, mintha 1950-ben egy M3 sebességű H-31-gyel úgy akarnál védekezni, hogy az arra alkalmatlan rombolóból teszel többet egy CV mellé. Ha annak értéke 0, akkor tökmindegy, hogy mennyi van ott. Pont, ahogy a biztosító zl. értéke is ennyi, mert nincs eszköze.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Köszönöm, tehát nagy nehezen sikerült leírni, hogy ilyen eszköz perpill nincs. Mert az előző példád kb. olyan, mintha 1950-ben egy M3 sebességű H-31-gyel úgy akarnál védekezni, hogy az arra alkalmatlan rombolóból teszel többet egy CV mellé. Ha annak értéke 0, akkor tökmindegy, hogy mennyi van ott. Pont, ahogy a biztosító zl. értéke is ennyi, mert nincs eszköze.

Annyi eszköze van,hogy megakadályozza az indítást.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A lövészeknél pláne a gépesített lövészeknél a dandár vagy ezred az egység,minden ami alatta van az alegység.Ebből következik, hogy zászlóalj egyedül nem megy sehová csak dandár.Ez a konvencionális harc alapja.
Köszönöm, tehát nagy nehezen sikerült leírni, hogy ilyen eszköz perpill nincs. Mert az előző példád kb. olyan, mintha 1950-ben egy M3 sebességű H-31-gyel úgy akarnál védekezni, hogy az arra alkalmatlan rombolóból teszel többet egy CV mellé. Ha annak értéke 0, akkor tökmindegy, hogy mennyi van ott. Pont, ahogy a biztosító zl. értéke is ennyi, mert nincs eszköze.
Nekünk nincs eszközünk,de az nem jelenti azt,hogy a világban nincs.A legújabb aknavető tüzfelderitésre-bemérésre fejlesztett lokátorok 360fokos elektronikus legyezésüek.ezek némi fejlesztéssel már alkalmassak lehetnek a dronok detektálására.És ezeket már a zl aknavető ütegébe szervezik.De a Locheed/Boeing fejlesztette új SHORAD+páncélvadász jármvek is alkalmassá tehetők a detektálásra.Kiegészitik a fegyverzetét egy idózitett robbantású gránátokat használó 40milis agv-vel,és ezzel még a saját gyalogság elleni önvédelmét is megoldják.A zl SHORAD ütegbe meg mellé raknak egy AHEAD gránátos önjáró gá tűzszakaszt.Az új IFV generáció amugy is időzitett gyújtású gránátok alkalmazására képes főfegyverrel vannak fejlesztve.Datalinken megkapják a dronok helyzetét, a tűzvezető rendszerüket kell csak alkalmassá tenni a feladatra.A dronoknak ha koordinált támadást akarnak végrehajtani,kommunikálni kell egymással,vagyis lehet zavarni őket.De a kezelővel is kell kommunikálniuk.Egy álcázott céllal már nem tudnak mit kezdeni,amit egy ember még felismerhet.Vagyis igenis kell nekik adatkapcsolat egy irányitóhoz.Zavarható.Köd/füst álcázás ugyanúgy hatásos velök szemben.Végső védelmi vonalként meg ott az APS.
Vagyis még a mi neméppen élvonalbeli MH-nk is tud védekezni velük szemben már most is álcázással,rejtéssel és megtévesztéssel.Az élvonal meg a dronfelhők megjelenésére azonnali választ tud adni.A már létező,vagy fejlesztés alatt álló eszközök alkalmassá tehetők a dronok elleni harcra is.Nem olyan over kill dolog a dronfalka.Veszélyes és költségnvelő,de nem leküzdhetetlen mumus
 
M

molnibalage

Guest
Nekünk nincs eszközünk,de az nem jelenti azt,hogy a világban nincs.
Mert a nagyvilágban sincs hadrendben tömegesen. Az elmúlt 1-3 évben kezdték árulgatni a dolgokat. Az AHEAD lőszer egyes IFV-hez régóta van, de elterjedtsége világszinten 0 közeli.

A legújabb aknavető tüzfelderitésre-bemérésre fejlesztett lokátorok 360fokos elektronikus legyezésüek.ezek némi fejlesztéssel már alkalmassak lehetnek a dronok detektálására.És ezeket már a zl aknavető ütegébe szervezik.De a Locheed/Boeing fejlesztette új SHORAD+páncélvadász jármvek is alkalmassá tehetők a detektálásra.
Ez így van. És mennyit rendeltek?

Kiegészitik a fegyverzetét egy idózitett robbantású gránátokat használó 40milis agv-vel,és ezzel még a saját gyalogság elleni önvédelmét is megoldják.A zl SHORAD ütegbe meg mellé raknak egy AHEAD gránátos önjáró gá tűzszakaszt.Az új IFV generáció amugy is időzitett gyújtású gránátok alkalmazására képes főfegyverrel vannak fejlesztve.Datalinken megkapják a dronok helyzetét, a tűzvezető rendszerüket kell csak alkalmassá tenni a feladatra.A dronoknak ha koordinált támadást akarnak végrehajtani,kommunikálni kell egymással,vagyis lehet zavarni őket.De a kezelővel is kell kommunikálniuk.Egy álcázott céllal már nem tudnak mit kezdeni,amit egy ember még felismerhet.Vagyis igenis kell nekik adatkapcsolat egy irányitóhoz.Zavarható.Köd/füst álcázás ugyanúgy hatásos velök szemben.Végső védelmi vonalként meg ott az APS.
Vagyis még a mi neméppen élvonalbeli MH-nk is tud védekezni velük szemben már most is álcázással,rejtéssel és megtévesztéssel.Az élvonal meg a dronfelhők megjelenésére azonnali választ tud adni.A már létező,vagy fejlesztés alatt álló eszközök alkalmassá tehetők a dronok elleni harcra is.Nem olyan over kill dolog a dronfalka.Veszélyes és költségnvelő,de nem leküzdhetetlen mumus
Ezt mind a jövő zenéje, de ilyen még nincs hadrendben tömegesen. Ha a dud által felvázolt 20-30 km hosszú oszlop egy pontja ellen koncentrálsz 100 db 100 km/h-val repesztő drón számold ki, hogy mennyi légvédelmi eszköz kéne.... ----> Tarthatatlan a széthúzás...

Ha meg 5x5 km-es területen van 1 zl, annak is tucat nagyságrendben is kevés lenne a fenti IADS AAA önmagában. Védekező drónok is kellenek. Azok előnye az, hogy alig pár km-t kell repülni és a cél az, hogy csak keményebb legyen, mint a támadó. Szépen nekirongyol és csá. Aztán meg lehet majd takarítani a sok fel nem robbant harci részes drónt a tűzszerészeknek...