Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 131
19 915
113
Csúnyán megszivatták a Kijev melletti ukrán egészségügyi maszk gyár vezetői a szlovák kormányfőt Peter Pellegrinit és a magyar diplomatákat egyaránt.

https://estiujsag.hu/kulfold/a-szlo...4lyW3P4JxU2tqMzXLyope3YbBeVJ0SeHxD0J4i7CdU5ag

Még mindig nem tanulták meg, hogy az ukránban/nak nem lehet megbízni/hinni.
MInden ország, amely támogatta/támogatjaUkrajnát a z államcsíny óta hibát követett/követ el és megérdemli, ha átverik.
Ehhez az oldalhoz még sosem volt szerencsém. Nem is hiszek neki.
A jobb-felső sarokban lévő devizaárfolyamok(?) se valósak.
Próbálta bárki is a címlapot? Nekem be se jött!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 791
113
Persze, hogy jobb! Ezért üvöltött mindenki, amikor a kormányzati tisztviselők elkezdtek arról hadoválni, hogy nem kell maszk! Már kötelezőnek kellene lennie mindenkin, aki az utcára megy és a kormánynak állampolgáronként három darabot ki kellett volna osztania rég ehhez!
Igazad van, hogy hasznos, csak az a kérdés mikor kezdjük el használni. Fontos az időzítés, mert elhasználódhat.
Ez olyan mint a tömeges tesztelés. Ha túl korán letsztelünk mkit, akkor a kritikus időszakra, amikor a kulcsfontosságú vaálalatokat működtetni kell, nem marad és egy belső járvány esetén nem tudjuk működtetni
Sztem ez sajnos idegi "játék" is. Se túl későn, se túl hamar nem szabad elsütni az összes puskaport. A nehéz azt meghatározni,, higy mikor kell és csak utólag lesz mki okos.

Engem a mai biztató magyar adatok kicsit megnyugtattak. Háromszor annyi tesztre, ugyanannyi fertőzött lett mint tegnap. Ha ez 2-3 napig hasonló eredményt hozna, az biztató. De azért erre kicsi az esély......
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Megyünk rendületlenül - egy mentős levele a járvány frontvonalából

Az alábbi levelet egy mentős írta egy ismerősének. A szerzőjét megkerestük, és hozzájárult ahhoz, hogy megjelentessük. Azt kérte, hogy csak annyit írjunk róla, hogy az Országos Mentőszolgálatnál dolgozik Budapesten, már több mint húsz éve.

„Szia!

Röviden jelenleg a vihar előtti csend állapota van, szerintem jó a helyzet, már amennyire lehet jó egy ilyen helyzet.
Nagyon gyorsan felismerték, hogy az aktív mentőegységeket nem jó koronavírusos betegekhez küldeni, létrehoztak Budapesten öt olyan egységet, amelyek ezeket a betegeket szállítják. Azt láttam, hogy a fertőtlenítés időtartama alatt pihennek, és két napja még bármikor arra gurultunk, mindig volt bent egy-egy szabad kocsi. Az is igaz, hogy 15 percig a fertőtlenítést követően szellőztetni kell, lehet, azért állt még bent.

Indulás óta kialakították a fertőtlenítő központot, jó, hogy nincsen közvetlen kontakt.

Védőruhánk van, van elég, és van elég mennyiségben maszk, a védőszemüveg volt kérdés, de ma egy dobozzal kaptunk, nem is tudom hány darabot, csak a mi kocsinkra.
Most úgy tűnik, minden van. Az a kérdés, hogy mire lesz elég. Így érezheti magát az első lövés előtt a háborúban a katona: tudja, hogy jön az ellenség, tudja, hogy nagy, erős, tudja, hogy lesz veszteség, de szeretné már látni és közvetlenül harcba szállni vele.
Cégtől vettünk tartaléknak maszkot, stb, az egyik cég olvasva a nevünket és megnézve a weboldalunkat, tevékenységünket, ingyen adta a rendelt termékeit. Ilyen is van.
Nyugdíjas doktornő közölte, hogy Ő már úgyis öreg, benne van, hogy bármikor meghalhat, ne a fiatalokat hívjuk be és veszélyeztessük, hanem őt. Ilyen is van.

A rendkívüli helyzetben az a szomorú, hogy ez a rendkívüli.

A mentődolgozó, pedagógus, stb most megkapja a megérdemelt megbecsülést, láthatóvá válik a munkája, élete. Jóval gyorsabban tudunk a beteghez eljutni, mert nincsen akkora forgalom. Fegyelmezettebbek az emberek, ezerszer jobban figyelünk egymásra. Minden nap jön a frissítés, aktuális protokoll, eljárásrend.
Egyik kollégánk kiemelten veszélyeztetett, kérdés nélkül vettük át a szolgálatait, Ő otthon tud maradni.
Én egyelőre jót látok, persze lehetne panaszkodni, de minek, attól nem lesz jobb. Nem véletlen van veszélyhelyzet, ez már magában mindent elmond.

Úgy látom, a különleges jogrend előtérbe hozza a jó és rossz tulajdonságainkat.

Ami nagyon jó, hogy mindenkit megpróbálnak a gyakorlatokról hazahívni, visszarendelni az anyaintézményébe. Így jóval több orvos lehet aktív, mivel felfüggesztik a kötelező képzésüket. Sokkal tisztább a kép.
Persze mi is igyekszünk gazdálkodni a tartalékainkkal, de erről még szerintem korai beszélni. Biztosan lesz hiány, hiszen senki, sehol a világon nem tud felkészülni egy ilyen méretű járványra.
Tegnap végre én is elmentem bevásárolni, mert az elmúlt tíz nap a megállás nélküli szervezés és mentőmunka időszaka volt. Szerencsére volt a polcokon kávé. És amíg kávét lehet venni, addig az egészségügyi dolgozók működni fognak.
Egyelőre itt tartunk, de nem tudom, 50-100 km-re mi a helyzet. És nem tudom, mi lesz holnap vagy akár a következő 10 percben. De mi itt ezt már megszoktuk. Most a várakozást kell megszoknunk, de természetesen a mentőmunka azért nem áll le, megyünk rendületlenül.”
 

sequadon

Active Member
2013. december 7.
354
220
43
Igazad van, hogy hasznos, csak az a kérdés mikor kezdjük el használni. Fontos az időzítés, mert elhasználódhat.
Ez olyan mint a tömeges tesztelés. Ha túl korán letsztelünk mkit, akkor a kritikus időszakra, amikor a kulcsfontosságú vaálalatokat működtetni kell, nem marad és egy belső járvány esetén nem tudjuk működtetni
Sztem ez sajnos idegi "játék" is. Se túl későn, se túl hamar nem szabad elsütni az összes puskaport. A nehéz azt meghatározni,, higy mikor kell és csak utólag lesz mki okos.

Engem a mai biztató magyar adatok kicsit megnyugtattak. Háromszor annyi tesztre, ugyanannyi fertőzött lett mint tegnap. Ha ez 2-3 napig hasonló eredményt hozna, az biztató. De azért erre kicsi az esély......
Nyilván aki teheti az ne menjen sehová, így a maszkot lehet tartalékolni arra az időre amikor muszáj menni (bolt, gyógyszertár, orvos, stb.). Nekem spec. van 4 db FFP3 (2 főre), meg jó pár orvosi. Egyelőre használom az orvosit, az FFP3-at tartalékolom későbbre, mikor már nagyobb lesz a koncentráció.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Igazad van, hogy hasznos, csak az a kérdés mikor kezdjük el használni. Fontos az időzítés, mert elhasználódhat.
Ez olyan mint a tömeges tesztelés. Ha túl korán letsztelünk mkit, akkor a kritikus időszakra, amikor a kulcsfontosságú vaálalatokat működtetni kell, nem marad és egy belső járvány esetén nem tudjuk működtetni
Sztem ez sajnos idegi "játék" is. Se túl későn, se túl hamar nem szabad elsütni az összes puskaport. A nehéz azt meghatározni,, higy mikor kell és csak utólag lesz mki okos.

Tavasz-Nyár lesz a kifutása ennek, júniusig nagy valószínűséggel tombolni fog, szóval tényleg mérlegelni kell a használatot. Én egyelőre egy FFP2-es és egy FFP3-ast vettem használatba (nem a védettség szintje alapján, mindkettő jó, csak eltérő kialakításúak, meg az egyik inkább ilyen, a másik meg olyan outfithez megy), mindkettőt csak hektikusan használom. Tömegközlekedésen mindenképp, mások által is látogatott zárt térben dettó, míg utcán csak ha van forgalom, tehát huszonöt méteren belülre kerülnek emberek az esetlegesség határán túl. A pesti utcán mindenképp a kertvárosin már nem. Amúgy meg a napon lógnak kinn a ruhaszárítón.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 791
113
Nyilván aki teheti az ne menjen sehová, így a maszkot lehet tartalékolni arra az időre amikor muszáj menni (bolt, gyógyszertár, orvos, stb.). Nekem spec. van 4 db FFP3 (2 főre), meg jó pár orvosi. Egyelőre használom az orvosit, az FFP3-at tartalékolom későbbre, mikor már nagyobb lesz a koncentráció.
Tavasz-Nyár lesz a kifutása ennek, júniusig nagy valószínűséggel tombolni fog, szóval tényleg mérlegelni kell a használatot. Én egyelőre egy FFP2-es és egy FFP3-ast vettem használatba (nem a védettség szintje alapján, mindkettő jó, csak eltérő kialakításúak, meg az egyik inkább ilyen, a másik meg olyan outfithez megy), mindkettőt csak hektikusan használom. Tömegközlekedésen mindenképp, mások által is látogatott zárt térben dettó, míg utcán csak ha van forgalom, tehát huszonöt méteren belülre kerülnek emberek az esetlegesség határán túl. A pesti utcán mindenképp a kertvárosin már nem. Amúgy meg a napon lógnak kinn a ruhaszárítón.
Én itt semmilyet nem használok. Sztem nálunk falun most fölösleges.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Szüleimnél nemrég jelent meg az önkormi, 2 db házikészítésű vászon maszkot kaptak (önkormi csinálja), amit hypoban vagy domestosban fertőtlenítve tudnak használni. Kaptak tájékoztató papírt és ott a kontakt, ha bolt, gyógyszertár vagy orvosi ellátás kellene intézik nekik.

Mielőtt jön a miért nem FFP3 és 50 db. Mert nincs semmi. A antibakteriális párnahuzatból vagy 100% pamutból készített maszk is 50-60%ot biztosít a kínai vírus nagyságú baktériumok ellen. (a műtős 89%)
Mask-Materials-Effectiveness-0.02-Microns-EN-1024x789.jpg


Szóval orvosok azt mondták, hogy a sima kendő is radikálisan lecsökkent a fertőzés veszélyét mivel megakadályozza, hogy az arcunkhoz nyúljunk, ugyanis ez a legnagyobb fertőzési forrás.
Mindenesetre respect az önkorminak.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 512
72 513
113
A 06:00 - 15:00 közötti nyitvatartás az hétvégére is vonatkozik vagy szombat-vasárnap minden zárva lesz kivéve élelmiszerboltok?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Én itt semmilyet nem használok. Sztem nálunk falun most fölösleges.
Nem tudom eléggé hangsúlyozni a pandémia.hu területi adatait! Falvak, városok, egyre megy, már mindenhol ott van, az emberek sűrűsége és koncentrációja determinálja a kockázatot. A saját városomban azután kezdtem viselni az üzletekben, amiután láttam, hogy több mint féltucatnyi karanténosunk van. Ugyanolyan veszélyes hely a falusi kisbolt és kocsma, mint a városi! A kihalt falusi/kertvárosi utca ellenben biztonságos, szemben a még most is forgalmas városival! Én a budapesti elővárosban a maszkot a gumijain kezemben lóbálva megyek ki a vonathoz, de a peronon már felveszem mielőtt befutna a szerelvény. A kesztyű használatát meg nem győzöm hangsúlyozni!

Apropó, minden ablakot nyissatok a tömegközlekedésen, munkahelyen, ha van rá lehetőség, legyen kereszthuzat és gyors légcserélődés!
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 561
80 920
113
Azért ez nem egészen így van. Alkotmányos keretek, nemzetközi egyezmények, alapvető emberi jogok egy részének elvonhatatlansága stb.
..
Ennek ellenére ezzel a magatartással "kiküzdik" szerintem a kijárási tilalmat!
Önveszélyes lehet az ember, közveszélyes már nem!
Vagy mindenki otthon marad, vagy senki. Nem lehetséges megkülönböztetés. 1x a Széchenyi ösztöndíj kapcsán volt korhatár. ÁBhez fordultak, és nyertek a profok. Mint az közismert, az összes prof. 40 év körüli, legalábbis az első Orbán kormányék így képzelték, miközben Tompinak diplomája se volt.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 565
113
Ehhez az oldalhoz még sosem volt szerencsém. Nem is hiszek neki.
A jobb-felső sarokban lévő devizaárfolyamok(?) se valósak.
Próbálta bárki is a címlapot? Nekem be se jött!

Oldal csak lehozza a részleteket. Már írtam róla korábban egyébként, hogy átverték a szlovákokat, hiába egyeztek meg 2 milló maszk vételéről és a szlovák kormánygép is ott volt Kijevben - végül a németeknek adták el , akik nagyobb árat igértek. Saját fülemmel hallottam és előben néztem mikor maga Peter Pellegrini nyilatkozta ezt.

Akkor nem hiszel Peter Pellegrininek?! Csak óvatosan az elhamarkodott kijelentéseiddel, mert nem tudhatsz mindenről. ;)
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 561
80 920
113
Csúnyán megszivatták a Kijev melletti ukrán egészségügyi maszk gyár vezetői a szlovák kormányfőt Peter Pellegrinit és a magyar diplomatákat egyaránt.

https://estiujsag.hu/kulfold/a-szlo...4lyW3P4JxU2tqMzXLyope3YbBeVJ0SeHxD0J4i7CdU5ag

Még mindig nem tanulták meg, hogy az ukránban/nak nem lehet megbízni/hinni.
MInden ország, amely támogatta/támogatjaUkrajnát a z államcsíny óta hibát követett/követ el és megérdemli, ha átverik.
Mocskos ukránok. Semmi sem változott. Remélem szétesnek a Gbe!
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
(Ez az a videó ami a mandin volt?)
Nézzétek meg a dolgozók védőfelszerelését! Hát,... nem izgulják túl a dolgot. Ehhez képest mi egész jól állunk.
Ezért üvöltött mindenki, amikor a kormányzati tisztviselők elkezdtek arról hadoválni, hogy nem kell maszk! Már kötelezőnek kellene lennie mindenkin, aki az utcára megy és a kormánynak állampolgáronként három darabot ki kellett volna osztania rég ehhez!
Ezek után nem kellene üvölteni a maszkok miatt. (Meg egyébként sem kellene hisztizni semmi miatt sem...) :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and b4l4g3

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 504
54 459
113
Azèrt vannak dolgok, amit nehezen èrtek. Pl ez a börtönbiznisz csak itthon lehetséges, màshol nem hallottam.Nem hinném, pl. hogyaz angol, bolgár, francia börtönök olyan szuperek lennének. Ehhez kell egy szemèt jogàszi klikk, meg egy rakás idióta biró. Vagy a törvény túl ejropéerre sikerült volna?
Hasonló a kijárási “ tilalom”. Ezt Ausztriában alig valaki, de föleg egy újságiró sem, kèrdőjelezi meg.
Itthon meg ugrál a Helsinki B++ meg a “ demokratikus ellenzék”. Bár ezek az US-benis ugràlnak....
Èrtem őket, mert kezd komoly ellenszele lenni az open society-nak.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 561
80 920
113
Nem is kell leállnia. Mindenki látja már, hogy mekkora tévhit, hogy az "európai karanténozás", vagyis amit ezen a kontinensen annak neveznek nem vezet sehova. Úgy látom, már valahol majdnem mindegy, mit tesznek mert ha a gazdaság földbe áll és nem lesz az embereknek pénze sokkal komolyabb társadalmi problémák lesznek mint most. Az egész kommunikációján számomra csak az jön le, amekkora média cirkusz van körülötte, hogy nem a semmiből jött.

Valahogy továbbra sem hiszek olyan vírusban, ami az influenza időszak kellős közepén "csak" cirka 250k emberkét fertőz meg, és közben a médiapánikkal együtt, ami pl. sose kísért egyetlen influenza járványt se, pedig JÓVAL TÖBB áldozatot követelt simán taccsravágja a gazdasági boom kellős közepén a világ összes gazdaságát, kicsinálva és földönfutóvá téve többszáz millió embert, kinyírva többezer kisebb-nagyobb céget.

Ez egy kurva nagy hype, ami mintha felnagyítaná a média által az influenza tüneteit. Mintha kapnál egy jelölést (koronavírus), ami semmi más, mint egy influenza, viszont lehet tőle rettegni. Elhiszem a nagy küzdelmet, de a média nagyította fel Vuhant is, amikor utcán el-el dőlő emberkéket mutogattak videókban. Azóta látott bárki egy ilyet is? Mert én nem. Qurvára meg volt ez tervezve, és ha tényleg kiderülne, hogy egy médiahack, nos, nem lennék az ezt előidéző illetők bőrében.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Ezek után nem kellene üvölteni a maszkok miatt. (Meg egyébként sem kellene hisztizni semmi miatt sem...) :rolleyes:
De, éppenhogy emiatt kell! 99,9% alatti hatékonyság az eü személyzetnél a biztos fertőzést jelenti olyan kitettség mellett, ami náluk jelentkezik mondjuk az intenzíven és fifiti-fifti alapút minden esetben, amikor fertőzöttet látnak el más területen, mint mondjuk a háziorvosok! Az egészségügyi dolgozók gyilkosa az, aki sima orvosi maszkokban küldi őket fertőzöttek ellátására!

(Ez az a videó ami a mandin volt?)
Nézzétek meg a dolgozók védőfelszerelését! Hát,... nem izgulják túl a dolgot. Ehhez képest mi egész jól állunk.

De, izglulják. Éjjel-nappal világgá kiáltják, hogy nincs megfelelő felszerelésük és egymás után halnak meg a legjobb szakembereik éppúgy, mint egyszerű háziorvosok!

Inkább ne! Az a hideg huzat csak fogékonnyá tesz a légúti fertőzésekre és a szemed is kiszárítja.

De. Minden létező intézmény és szervezet ajánlásának a része a gyakori szellőztetés és ne kezdj lovagolni a szavakon!

"Az emberi szervezet működését nagyban segíti a rendszeres, szabad levegőn való tartózkodás. Lehetőségekhez mérten ez legyen zöld – park, erdő. A szabadban tartózkodás mellett, illetve ha erre nincs lehetőség, a tartózkodásra szolgáló épület, szoba rendszeres, napjában többszöri teljes átszellőztetése elengedhetetlen. A szellőztetés nem csak szervezetünket frissíti fel, de a szoba levegőjében esetlegesen összegyűlt kórokozók távozását is elősegítjük"
Nemzeti Népegészségügyi Központ
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg