Iron Dome / Vaskupola (Izrael)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Nem az a baj hogy átmegy egy két rakéta az Iron Dome-on, meg ez a több tucat ez simán lehet hogy 7x12 a 90 ből. Ez a cím így nyilván egy csúsztatás, hogy lukas a vaskipa, mert 90 ből több tucatot sikerült csak lelőni.


Az igazi baj ott van, hogy fenntarthatatlan az, hogy aktív radaros elfogó rakétával akarsz levadászni sufni tunning kályhacsöveket, amit 15 éves analfabéták készítenek föld alatt, majd amikor összejön egy szép adag, és épp van valami villongás akkor sok helyről megszórnak vele nagy tömegben. Ez Izraelnek előbb utóbb így tarthatatlan lesz.

Nem Izrael önmagában tartja el hanem Izrael meg az aki segélyezi vagy olcsóbban ad el cuccot nekik.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 414
44 024
113
Nem Izrael önmagában tartja el hanem Izrael meg az aki segélyezi vagy olcsóbban ad el cuccot nekik.
Oké, ez így igaz, de akkor is lássuk már be, hogy gyakorlatilag NIR-kategóriás szarokra lövöldöznek aktív radaros elfogó rakétákkal. Ezvicckabaréparádé, pláne úgy hogy még így sem tudnak mindent fogni, és nem azért mert nem jó minőség a vaskupola, hanem mert egyszerűen annyi szart tudnak az arabok egyszerre a nyakukba szórni, hogy simán túlterhelik a rakéták darabszámát.

Ez vakvágány.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Oké, ez így igaz, de akkor is lássuk már be, hogy gyakorlatilag NIR-kategóriás szarokra lövöldöznek aktív radaros elfogó rakétákkal. Ezvicckabaréparádé, pláne úgy hogy még így sem tudnak mindent fogni, és nem azért mert nem jó minőség a vaskupola, hanem mert egyszerűen annyi szart tudnak az arabok egyszerre a nyakukba szórni, hogy simán túlterhelik a rakéták darabszámát.

Ez vakvágány.

Persze,hogy az.Az álló védelem már nagyon régóta az.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Oké, ez így igaz, de akkor is lássuk már be, hogy gyakorlatilag NIR-kategóriás szarokra lövöldöznek aktív radaros elfogó rakétákkal. Ezvicckabaréparádé, pláne úgy hogy még így sem tudnak mindent fogni, és nem azért mert nem jó minőség a vaskupola, hanem mert egyszerűen annyi szart tudnak az arabok egyszerre a nyakukba szórni, hogy simán túlterhelik a rakéták darabszámát.

Ez vakvágány.

Nem aktív radaros.

Egy tipikus quassam 800-1200$ írnak. Egy Tamir 2018ban 20.000$. És ezt még lejjebb akarják szorítani. Tamirt mindig is egy ultra olcsó rakétának tervezték, pont mert tisztába voltak vele, hogy quassam és klonjai ellenében máshogy nem megy.

és mindig van egy határ amikor eljön a na akkor átlövünk ha kell bemegyünk.

pl 2014 nyarán OPE elött és alatt ~50nap alatt rekord mennyiségű 4800+db quassam szerüséget indítottak Izrael ellen. Fajr-5... most nem számolok azok drágák de kevés volt. Voltak napok amikor 150+dbot. De csak 735db elfogás indult a többit úgy itélte meg a rendszer, hogy nem fog semmi érdemlegest eltalálni. 4600*1000= 4.8m$ 20000*735 = 14.8m$
Ez nem egy elfogadhatatlan arány.
Cserébe mindösszesen 6db civil halt. Nem pl 200. Anyagi kárral is lehet számolni, nem tudom mit okoz 700+db lakóterületen becsapodó ~20kgs fej. Ide is lehet írni egy számot meg beszorozni 700al.
Hirtelen már nem is drága?

Hirtelen a filléres rpg/atgm jutott eszembe ami miatt a tankok kihaltak már ~50éve. Ja mégsem.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Nem az a baj hogy átmegy egy két rakéta az Iron Dome-on, meg ez a több tucat ez simán lehet hogy 7x12 a 90 ből. Ez a cím így nyilván egy csúsztatás, hogy lukas a vaskipa, mert 90 ből több tucatot sikerült csak lelőni.


Az igazi baj ott van, hogy fenntarthatatlan az, hogy aktív radaros elfogó rakétával akarsz levadászni sufni tunning kályhacsöveket, amit 15 éves analfabéták készítenek föld alatt, majd amikor összejön egy szép adag, és épp van valami villongás akkor sok helyről megszórnak vele nagy tömegben. Ez Izraelnek előbb utóbb így tarthatatlan lesz.
Ezert bombazzak azizraeliek a sufnit ahol keszules amikor keszul meg amikor szallitjak. Erre mondja az ultra liberalis sajto hogy provokacio mert a zsidok ugy bombaznak hogy nem is lott rajuk senki. Ja! Ott keszitik a raketakat inditoallasokat bekesen szerenyen .Es a zsidok mg veszik a batorsagot loni oket.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 414
44 024
113
Ezert bombazzak azizraeliek a sufnit ahol keszules amikor keszul meg amikor szallitjak. Erre mondja az ultra liberalis sajto hogy provokacio mert a zsidok ugy bombaznak hogy nem is lott rajuk senki. Ja! Ott keszitik a raketakat inditoallasokat bekesen szerenyen .Es a zsidok mg veszik a batorsagot loni oket.
Én ezzel tisztában vagyok.

Ezért nem is igen szoktam pampogni, egyetlen helyes válasznak tartom ha a forrást kicsapkodják. Ami nem korrekt, mikor televerik a sűrűn lakott részeket fehér foszforral, vagy csak átlövöldöznek a mezőgazdasági munkát végző arabokra a határon. Láttam ilyet is.

Mindkét fél megéri ott a pénzét, ezért nem lesz ott sosem béke.
 
M

molnibalage

Guest
Nem aktív radaros.

Egy tipikus quassam 800-1200$ írnak. Egy Tamir 2018ban 20.000$. És ezt még lejjebb akarják szorítani. Tamirt mindig is egy ultra olcsó rakétának tervezték, pont mert tisztába voltak vele, hogy quassam és klonjai ellenében máshogy nem megy.

és mindig van egy határ amikor eljön a na akkor átlövünk ha kell bemegyünk.

pl 2014 nyarán OPE elött és alatt ~50nap alatt rekord mennyiségű 4800+db quassam szerüséget indítottak Izrael ellen. Fajr-5... most nem számolok azok drágák de kevés volt. Voltak napok amikor 150+dbot. De csak 735db elfogás indult a többit úgy itélte meg a rendszer, hogy nem fog semmi érdemlegest eltalálni. 4600*1000= 4.8m$ 20000*735 = 14.8m$
Ez nem egy elfogadhatatlan arány.
Cserébe mindösszesen 6db civil halt. Nem pl 200. Anyagi kárral is lehet számolni, nem tudom mit okoz 700+db lakóterületen becsapodó ~20kgs fej. Ide is lehet írni egy számot meg beszorozni 700al.
Hirtelen már nem is drága?

Hirtelen a filléres rpg/atgm jutott eszembe ami miatt a tankok kihaltak már ~50éve. Ja mégsem.
A probléma az, hogy akárhány fotót nézek a rakéta orrán nem látszik az IR érzékelő. Ellenben a kép alapján az a kör alakú cucc az pontosan egy síkantennának néz ki.

Meg ez maga a gyártó.
Active RF seeker. RF = radio freqency. Ez bizony aktív radaros. Csak sanszosan óccó, kis teljesítményű, mert ABM esetén a cél nem manőverezik és nem kell soha önállóan nagyobb távon kutatnia, mert tűpontos MCG-t kap. Zavarszűrés sem kell, mindig égháttérben lesz kvázi a célpont és zavarást sem alkalmat az ellen.
https%3A%2F%2Fs3-us-west-2.amazonaws.com%2Fthe-drive-cms-content-staging%2Fmessage-editor%252F1573727169910-slide-10.jpg


Ilyen egy aktív radaros rakéta orrkúpja. AIM-120, R-77, amit csak akarsz.
IronDome_Main_620x350.jpg


Ilyen meg egy infravörös. R-73, AIM-9X, IRIS-T, tökmindegy. Átlátszó orrkúp kell.

Ebből és a kép alapján hogyan sikerült azt megszülni, hogy ez IR vezérlésű? Nem értem...
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Én EOt láttam több helyen. Nem csak Rafael fejlesztésben, kompnensek gyártásában részt vevő reytheonnál is. pl https://www.raytheon.com/capabilities/products/irondome
+1 lehetőség, hogy több féle rávezetés is létezik.

De az egész mondandónak nem ez a lényege. Hanem, hogy nagyon nem egyértelmű, hogy mennyire éri, nem éri meg. Mennyibe kerül pl 200 emberélet? Ha rémítő materialista vonalra akarod lehozni, mennyi adót fizet be 200 ember 10-20-40év alatt?
Mindenki saját izlésvilágának megfelelően számoljon.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
A probléma az, hogy akárhány fotót nézek a rakéta orrán nem látszik az IR érzékelő. Ellenben a kép alapján az a kör alakú cucc az pontosan egy síkantennának néz ki.

Meg ez maga a gyártó.
Active RF seeker. RF = radio freqency. Ez bizony aktív radaros. Csak sanszosan óccó, kis teljesítményű, mert ABM esetén a cél nem manőverezik és nem kell soha önállóan nagyobb távon kutatnia, mert tűpontos MCG-t kap. Zavarszűrés sem kell, mindig égháttérben lesz kvázi a célpont és zavarást sem alkalmat az ellen.
https%3A%2F%2Fs3-us-west-2.amazonaws.com%2Fthe-drive-cms-content-staging%2Fmessage-editor%252F1573727169910-slide-10.jpg


Ilyen egy aktív radaros rakéta orrkúpja. AIM-120, R-77, amit csak akarsz.
IronDome_Main_620x350.jpg


Ilyen meg egy infravörös. R-73, AIM-9X, IRIS-T, tökmindegy. Átlátszó orrkúp kell.

Ebből és a kép alapján hogyan sikerült azt megszülni, hogy ez IR vezérlésű? Nem értem...
Csak megjegyzes. Mistral orra sem atlatszo.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Én ezzel tisztában vagyok.

Ezért nem is igen szoktam pampogni, egyetlen helyes válasznak tartom ha a forrást kicsapkodják. Ami nem korrekt, mikor televerik a sűrűn lakott részeket fehér foszforral, vagy csak átlövöldöznek a mezőgazdasági munkát végző arabokra a határon. Láttam ilyet is.

Mindkét fél megéri ott a pénzét, ezért nem lesz ott sosem béke.
Egyik semartatlan barany. Azonban azt jo latnihogy erdekes modon azon orszagok parasztjait nem lovik akikkel beket kotottek sot meg csak nem is bombazzak oket. Sot2 Kereskednek veluk. Azokkal az orszagokkal van a problema ahol a zsidoknak meg letezni sem szabadna az asszonyaikrol meg egyebb huncut terveik lennenek.
 
M

molnibalage

Guest
Csak megjegyzes. Mistral orra sem atlatszo.
Gondolom, hogy ez csak egy kiegészítés, és te sem tagadod, hogy ARH-s rakéta.

Látható fényben lehet, hogy nem átlátszó, de IR ben biztosan. Közeli fotókon látszik, hogy anyagában más az orr szekció és okkal van olyan darabokból, ahogy kinéz. A linkelt Iron Dome rakétánál ilyennél nincs. Bár az érdekes, hogy nem mindegyik Mistral rakétánál azonos az orr szekció.
Mistral5.jpg

  • A szóban forgó Iron Dome rakéta pontosan úgy néz ki, mint egy kutya közönséges ARH rakéta.
  • A gyártó anyagát RF vezérlés van = ARH.
  • A képen feltett érzékelő egy síkantennás ARH cuccnak tűnik, pont úgy, ahogy az AIM-120 vagy R-77.
Szóval ami úgy hápog, mint egy kacsa, úgy néz ki, mint egy kacsa és a gyártó szerint is kacsa azt én kacsának fogom kezelni.

800px-Seeker_Vympel-R-77-maks2009.jpg
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Iron Dome mobil indító
Iron_Dome_short-range_air_defense_system_could_be_deployed_with_US_army_in_2021_925_001.jpg

"..The Iron Dome is the only dual mission system in the world that provides an effective defense solution for countering rockets, artillery & mortars (C-RAM) as well as aircraft, helicopters, UAVs, PGMs. The system is an effective system for countering C-RAM threats with ranges of up to 70 km and for VSHORAD protection (up to 10 km). The system operates in all weather conditions, including low clouds, rain, dust storms, or fog..."
!!!!
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat
M

molnibalage

Guest
Iron Dome mobil indító
Iron_Dome_short-range_air_defense_system_could_be_deployed_with_US_army_in_2021_925_001.jpg

"..The Iron Dome is the only dual mission system in the world that provides an effective defense solution for countering rockets, artillery & mortars (C-RAM) as well as aircraft, helicopters, UAVs, PGMs. The system is an effective system for countering C-RAM threats with ranges of up to 70 km and for VSHORAD protection (up to 10 km). The system operates in all weather conditions, including low clouds, rain, dust storms, or fog..."
!!!!
Azért ez ebben formában túlzás lehet. Ilyen pöttöm rakétával C-RAM funkcióban egy M2-3-mal érkező cél a mesében fog el 70 km-es távolságban. A rakéta kinematika és minden más nem adja ki. Kb. szubszonikus célokat lőhet ki ilyen távolságban.