[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 459
113
Miért ne lehetne az ha csillogó szemekkel csorgó nyállal kérdezik?
Egy egy szóval is lehet éltetni és degradálni dolgokat ki tudja mi a mögöttes tartalma de ha egyből az ugrik be neki hogy a másik és nem mi akkor mire gondoljon az ember?!
Nem-nem, ezt itt félreértetted.
Itt szerintem tényleg csak annak szólt a megjegyzés (most látom, hogy nem is kérdés volt, hanem kijelentés), hogy pont egy nemzetközi gyakorlaton az amerikaiak jelenlétében látjuk az első itthoni tesztelésen. És ez valahogy nem illik a képbe.
Én kimondottam támogatnám is különben, hogy egykét Major-t Lt., Colonelt, Colonelt elvigyenek pár fordulóra vele, ha van már mivel dicsekedjünk. :rolleyes:
Tesztelni/fejleszteni szerintem van még idő, de az ország elemi érdeke, hogy sikeres legyen a típus a világpiacon. Ilyen nemzetközi gyakorlatra pedig, inkább itthon van a legnagyobb esélyünk, hogy becsempésszük a leendő vevőjelöltek szeme elé.
Szóval Peace! :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 459
113
Inkább azt mond meg, hogy élőben, a terepen hogy mozog a hombár? :cool:
Mert az világos, hogy te is kint vagy, és látod élőben a terepen. Ez az infó meg talán nem titkos.
Az sem baj, ha utólag a feletteseddel egyeztetve raksz össze egy nagyon rövid "élménybeszámolót".
De azt gondolom, hogy nagyon szívesen venné itt mindenki. Még az sem baj, ha arról értesülünk, hogy technikai parák lehetnek vele, mert ugye azt még lehet javítani.
Meg van ugye PUMA hívők között (én is az vagyok/voltam) az a kételkedés, hogy a specifikációban szereplő Liebherr motor és a Renk váltó mennyire teszi dinamikussá, és hogy kell-e esetleg bele a fejlesztett verzió belőlük.
 

polyfag

Well-Known Member
2019. január 8.
92
353
53
Inkább azt mond meg, hogy élőben, a terepen hogy mozog a hombár? :cool:
Mert az világos, hogy te is kint vagy, és látod élőben a terepen. Ez az infó meg talán nem titkos.
Az sem baj, ha utólag a feletteseddel egyeztetve raksz össze egy nagyon rövid "élménybeszámolót".
De azt gondolom, hogy nagyon szívesen venné itt mindenki. Még az sem baj, ha arról értesülünk, hogy technikai parák lehetnek vele, mert ugye azt még lehet javítani.
Meg van ugye PUMA hívők között (én is az vagyok/voltam) az a kételkedés, hogy a specifikációban szereplő Liebherr motor és a Renk váltó mennyire teszi dinamikussá, és hogy kell-e esetleg bele a fejlesztett verzió belőlük.

Szerinted egy ekkora volumenű beruházást követően egy hivatásos a közeljövőben lemer írni egyetlen negatív tapaszatalatot/konstrukciós hibát is ? :) :) :) Egyébként jó ötlet, kis szösszenetet tényleg összerakhatnátok, első benyomásról tapasztalatról, ami megosztható...
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Pogány
W

Wilson

Guest
Nem-nem, ezt itt félreértetted.
Itt szerintem tényleg csak annak szólt a megjegyzés (most látom, hogy nem is kérdés volt, hanem kijelentés), hogy pont egy nemzetközi gyakorlaton az amerikaiak jelenlétében látjuk az első itthoni tesztelésen. És ez valahogy nem illik a képbe.
Én kimondottam támogatnám is különben, hogy egykét Major-t Lt., Colonelt, Colonelt elvigyenek pár fordulóra vele, ha van már mivel dicsekedjünk. :rolleyes:
Tesztelni/fejleszteni szerintem van még idő, de az ország elemi érdeke, hogy sikeres legyen a típus a világpiacon. Ilyen nemzetközi gyakorlatra pedig, inkább itthon van a legnagyobb esélyünk, hogy becsempésszük a leendő vevőjelöltek szeme elé.
Szóval Peace! :)

Ja,Ja mondjuk nem attól fogják megvenni az amcsik a Lynx-t,hogy mi átlag Joe-t furikázzuk a Lynx-l a Bakonyban de abban egyetértek veled,hogy nem árt,ha az amerikai katonákban,tudatosul,hogy a magyar Honvédség a Bradley-l jobb a világ élvonalába tartozó ifv kap és nem csak azokkal az elavult BTR-l fog rendelkezni amiket megcsodálhattak a közös hadgyakorlatokon.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Nem a kétségeivel vannak gondok, hanem azzal, hogy nagyon felületes. Egy csomó féligazságot pufogtat (ahol "nem bontja ki az igazság minden árnyalatát") és hagy egy olyan nyitott kérdést, mely a hiányzó részletek tekintetében vagy nem válaszolható meg vagy nem helyesen.

Apróság amire utaltak is már talán itt. Egyfelől a források rendkívül egyoldalúak illetve az apró "humor zanzák" (pl. a "a Szíjjártó-féle luxusjacht" -os és hasonló megjegyzések) is egyértelműsítik a szerző politikai irányultságát. Első körben ezzel nincs is gond, azonban úgy vélem egy "vitaindító" (avagy "véleménycikk" ízlés szerint) akkor lehet igazán jó, ha a cikk olvasója pl. nem tudja(/tudná) megmondani, hogy a szerző milyen politikai indíttatású ...

Namost néhány kiragadott példa a fentebb emlegetett "féligazságokra" illetve amik nem tetszettek - a teljesség igénye nélkül:

1.

Az elején elemezgeti a Lynx program költségét. A végén ezzel a mondattal zár: "Ennek alapján a Lynx egyedül, ömagában elvisz durván két és fél évnyi beszerzési forrást..."

Ez hogy jött ki neki? Ezt egyáltalán nem részletezi. A Z2026 programot "cca. 10 milliárd euro" -ra teszi illetve az állítás: "A programot tíz évre tervezik". Ezek a számok vannak benne összesen. Próbáljuk visszafejteni a dolgokat, hogy mire gondolhatott a szerző. A fentebbi 3 vastagon szedett rész alapján kijönne, hogy a Lynx program "durván 2,5 milliárd euro" -t visz el. Namost kár, hogy nem említette Ő a bázisszámot, de azért én itt érzek egy "csúsztatásszagot" két oldalról nézve is:

- gyárral és mindennel együtt sem kb. 2,5 milliárd euro a beszerzés. Nagyon nem ...
- a "mi hova lesz könyvelve" kérdésen nagyvonalúan továbblép a szerző. Pl. az infrastruktúra- és gyárépítés stb. minden részét is számoljuk be a gép árába? Amennyiben igen, akkor pl. a közös vállalat eredményeit is be kellene. Meg a kapcsolt előnyöket is - pl. Zalaegerszeg bekapcsolódik az ország vérkeringésébe stb. Én amennyire jól tudom a 218 db Lynx olyan 700 millió EUR lesz ... Ja, csak kb. 3,5X szorzóval tévedett ...

2.

Ez aránylag apróság. Indít egy ilyen állítással: "Sokáig úgy tűnt, a német hadseregben már rendszerben álló Puma IFV lesz kiválasztott, annak ellenére, hogy csak korlátozottan tudná teljesíteni a honvédség követelményeit. ..."

Aztán hoz egy olyan linket (Ocskay István volt a szerzője), melyet egyfelől a Puma -s vagy a másik Lynx -es topikban rongyosra elemeztünk annak idején, hogy mennyire borzalmasan szakmaiatlan és inkompetens. Másfelől deklaráltan ez mindössze azon szerző "wishful thinking" -je volt ... Akkor mi alapján állította (pláne erre hivatkozva), hogy úgy tűnt, hogy ez lesz a kiválasztott vagy akár csak, hogy a Honvédség komolyan gondolkodott ez irányban? Nonszensz ...

3.

Aztán indít egy ilyen állítással: "Tehát a Honvédség a beszerzéssel világszínvonalú fegyverhez jut, a Leopard A7 harckocsikkal és a PZH 2000 önjáró lövegekkel kész is a nehézdandár, igaz? Khmm.. majdnem."

Aztán idéz egy index.hu -s fórum hsz -ből: "
  • Kézifegyver
  • Páncélos
  • Páncélozott harcjármű
  • Páncélozott felderítők
  • Többfajta, jelentős számú drón
  • Páncélozott önjáró lövegek
  • Sorozatvetők
  • Javítókapacitás
  • Ellátókapacitás
  • Harctéri egészségügy
  • Csapatlégvédelem
  • Harci helikopter támogatás
  • Elektronikus harcvezetési rendszer
  • Teljes kommunikációs rendszer (a fenti folyománya)
  • És persze megfelelő számú, kiképzett katona (ezzel komoly gondok lesznek - a szerk)
A felsoroltakból egyik elem sem lesz dandárszint a tervezett beszerzések/fejlesztések teljes megvalósítása esetén sem. Egy megerősített páncélos zászlóalj szintjét a járművek terén talán eléri. Kiszolgálókban azt sem."

WTF ?? :D:D

- első kiemelt mondat - csak a bevezetőben voltak említve: Lynx, Leo 2A7, PzH-2000. Véletlenül nem ezekkel volt tele a felsorolása? Meg ne lenne kézifegyver (CZ Bren 2 - gyárastul, Carl Gustaf M4 stb.), a páncélos felderítőket illetve EÜ járgányt stb. (Lynx alapon) szintén miniszter szinten megerősítve, egy rahedli support jármű beszerezve (illetve jelenleg is van), helikopter ne lenne? (igaz nem biztos, hogy olyan "harci", mint amilyenre gondolt) meg az összes többi is. Ezt miért gondolta a szerző, hogy ezek nem lennének részei a nehézdandár projektnek?
- második kiemelt mondat
- jármű szinten "megerősített páncélos zászlóalj szintjét a járművek terén talán eléri "? Mindezt 44 db Leo 2A7+ -al (+12 db Leo 2A4), 218 db Lynx -el, 24 db PzH-2000 -el stb. stb. És ezzel ért egyet a szerző, hogy talán? Szerintem meg ez igen combos zászlóalj járművek terén lenne azért ...
- harmadik kiemelt mondat - WTF. Raklap kiszolgáló lesz. Leo 2 alapúakból is lett már beszerezve jópár és tervezve is van mindenfélével még ...

4.

"A győri program újratöltve?" - mint az adott blokk címe: Hogy kerül a csizma az asztalra? :)

"De valóban gyárjuk-e a járművet vagy csak összeszereljük? Nem tudok olyan magyar hadiipari cégről ami beszállítóként részese lenne a programnak, és a rövid határidő miatt nehéz elhinnem, hogy sikerülne komoly beszállítói részt kihasítania Magyarországnak. Bár a magyar vezetés optimista:"

Namost egyfelől aki a kezdetben beszállító az marad örökre - avagy elképzelhetőek esetleg változások középtávon? Pl. ha a cseheknek nem kell a Lynx és semmi másuk sincs ami RM, akkor elképzelhetetlen, hogy a több, mint 40% beszállítói részesedésük egy idő után "megcsappanjon"? Másfelől ezt a gondolatmenetet, meg az "optimizmust" egy olyan Maróth Gáspár idézettel támasztotta alá, ahol még csak hasonló dolgok sem kerültek szóba ... GG ...

"Katar: 2018-ban bemutattak egy példányt egy helyi katonai parádén, és "kifejezték érdeklődésüket". Aztán 2020 nyarán rendeltek egy csomagot, ami Leopard-2 A7 harckocsikat, Pzh-2000 önjáró lövegeket, Dingo 3 és Fennek páncélozott járműveket tartalmazott. Újabb hír nincs."

Újabb hír nincs? Bakker 2020 nyara óta még csak szeptember van ... :confused:

Ausztrália - a hosszú tesztsorozatot említi. Azt mondja, hogy a Lynx vetélytársa csak a dél-koreai Hanwha AS21 Redback. - Biztos? - Utána jön egy "briliáns" okfejtés:

"Nem tudom, jelez-e valamit IFV ügyben, de szeptember elején az ausztrál kormány a Hanwha-val írt alá szerződést K-9 önjáró lövegek (30) és páncélozott lőszerszállító járművek (15) vásárlásáról. A viszonylag alacsony méretű beszerzés ellenére ezeket Ausztráliában gyártják le, tehát lesz üzem és munkás, hogy utána mást is gyártson..."

Két dolgot felejtett ki "jótékonyan":

- mi köze a K-9 önjáró lövegnek és a lőszerszállító járműveknek (pláne ilyen kis mennyiségben) a Lynx -hez? Semmi mást nem gyárt(hat) Ausztrália csak ezeket meg IFV -t vagy mi?
- kifelejti, hogy egyfelől az RM -nek is van már gyára Ausztráliában, mely ráadásul élesben gyárt már Boxer CRV -ket - egy raklap közös rendszerrel, mint ami a Lynx -ben is van - illetve annak több relevanciája van, hogy pont most nyert előtte az RM egy ekkora tendert gyárral ... Továbbá itt nem a "lesz üzem és munkás" a szituáció - hanem a "ez már mind van" ... Ezekről "véletlenül" egy szót sem ejt ...

5.

A csehek egy totál katyvasz ... Azért választanának a Lynx helyett mást, mert a Lynx -re nem lenne pénzük, de az Ascod 42 -re és K2 MBT -re együtt (gyárastul, a T-72 helyett) meg lenne? Ebből az egész okfejtésből annyi lesz az igaz, hogy az Ascod 42 valószínűleg nyerni fog, de totál tévúton jár, hogy miért.

Aztán a lengyeleket meg egy lengyel cikkel idekeveri a Leo 2 modernizációjukkal (ennek is nyilván sok köze van a kérdéshez? ...). Érdekes módon ennek a cseh K2 -höz lehetne annyi köze, hogy amennyiben Ők belevágnak, akkor az évtized végére esetleg a cseheket is érdekelheti a K2 biznisz. Persze kapni majd csak azután kapnának miután a tetemes lengyel igényeket kiszolgálták ... Ugye a lengyel K2 bizniszről sincs túl sok hír mostanában ...


Végszó - így is nagyon hosszú lett, elnézést kérek: következetlen érvelés, sok helyen részinformációk vagy konkrétan lényegi információk hiányoznak. Ahol alaposabban körbe kellett volna járni egy-egy pontot - ez elmarad. Viszont egy csomó dolog meg csak azért lett belehányva, hogy a kívánt terjedelem meglegyen kb. Ebből egy kicsit is laikusabb pont a lényegi dolgokat nem képes kiszűrni. Maximum annyit, hogy "itt valaki elégedetlenkedik" meg "minek veszünk tankot megint vazze" szintű dolgokat ... A téma komolysága ennél összeszedettebb dolgot érdemelt volna szerintem ...

Derék műelemzés.
 

AGRESSOR88

Active Member
2010. december 27.
73
107
33
Inkább azt mond meg, hogy élőben, a terepen hogy mozog a hombár? :cool:
Mert az világos, hogy te is kint vagy, és látod élőben a terepen. Ez az infó meg talán nem titkos.
Az sem baj, ha utólag a feletteseddel egyeztetve raksz össze egy nagyon rövid "élménybeszámolót".
De azt gondolom, hogy nagyon szívesen venné itt mindenki. Még az sem baj, ha arról értesülünk, hogy technikai parák lehetnek vele, mert ugye azt még lehet javítani.
Meg van ugye PUMA hívők között (én is az vagyok/voltam) az a kételkedés, hogy a specifikációban szereplő Liebherr motor és a Renk váltó mennyire teszi dinamikussá, és hogy kell-e esetleg bele a fejlesztett verzió belőlük.

A Liebherr motor tökéletes bírja a port a mocskot jó döntés volt bele rakni az RM részéröl.. Bár kíváncsi létem volna egy léghüttéses Deutz motorra az mit tudna..

Logisztikailag is jobb mivel ha baj történne ellátási lánc sokkal hamarabb és több alkatrész álna hozzá készen mint MTUhoz nem beszélve arról hogy több ember ért hozzá az országban [itt most arra gondolok ha történne valami háború]

Renk váltó jobb konstrukció mint az Alison de többet nem tudok.
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
7 745
26 199
113
Nem-nem, ezt itt félreértetted.
Itt szerintem tényleg csak annak szólt a megjegyzés (most látom, hogy nem is kérdés volt, hanem kijelentés), hogy pont egy nemzetközi gyakorlaton az amerikaiak jelenlétében látjuk az első itthoni tesztelésen. És ez valahogy nem illik a képbe.
Én kimondottam támogatnám is különben, hogy egykét Major-t Lt., Colonelt, Colonelt elvigyenek pár fordulóra vele, ha van már mivel dicsekedjünk. :rolleyes:
Tesztelni/fejleszteni szerintem van még idő, de az ország elemi érdeke, hogy sikeres legyen a típus a világpiacon. Ilyen nemzetközi gyakorlatra pedig, inkább itthon van a legnagyobb esélyünk, hogy becsempésszük a leendő vevőjelöltek szeme elé.
Szóval Peace! :)
Erre akartam utalni én is...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 459
113
A Liebherr motor tökéletes bírja a port a mocskot jó döntés volt bele rakni az RM részéröl.. Bár kíváncsi létem volna egy léghüttéses Deutz motorra az mit tudna..

Logisztikailag is jobb mivel ha baj történne ellátási lánc sokkal hamarabb és több alkatrész álna hozzá készen mint MTUhoz nem beszélve arról hogy több ember ért hozzá az országban [itt most arra gondolok ha történne valami háború]

Renk váltó jobb konstrukció mint az Alison de többet nem tudok.
Köszönjük!
Már csak annyi kérdésem van, hogy ez a teszt milyen jellegű? Kihozzák a terepre, mennek vele 10 percet, majd állítgatnak rajta fél órát, vagy kimondottan tartóssági teszt jellegű , hogy csak tankolni állnak meg vele, és minden aljasságot elkövetnek vele, amit csak lehet?
Illetve a váltó+motor kombóra annyiban visszatérve, hogy mi érződött, mennyire volt "elég" bele. Értem ezalatt, hogy terepleküzdő képessége mennyire elegendő a hombár mérethez. Csak egyszerű véleményre gondolok, hogy terepen csupán dísszemle tempóra képes üvöltő motorral, vagy mérges vaddisznóként csörtet fel-alá.
Akkor sem sértődünk meg ám, ha annyi a válasz, hogy NO COMMENT. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and polyfag

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 469
18 526
113
Köszönjük!
Már csak annyi kérdésem van, hogy ez a teszt milyen jellegű? Kihozzák a terepre, mennek vele 10 percet, majd állítgatnak rajta fél órát, vagy kimondottan tartóssági teszt jellegű , hogy csak tankolni állnak meg vele, és minden aljasságot elkövetnek vele, amit csak lehet?
Illetve a váltó+motor kombóra annyiban visszatérve, hogy mi érződött, mennyire volt "elég" bele. Értem ezalatt, hogy terepleküzdő képessége mennyire elegendő a hombár mérethez. Csak egyszerű véleményre gondolok, hogy terepen csupán dísszemle tempóra képes üvöltő motorral, vagy mérges vaddisznóként csörtet fel-alá.
Akkor sem sértődünk meg ám, ha annyi a válasz, hogy NO COMMENT. ;)
Aljasság lenne kérné hogy a Bakony kellős közepén elterülő mező kellős közepén álló toi toi tábori budit szétlőjék és láthatnánk hogy a levegőbe emelkedik!?
 

AGRESSOR88

Active Member
2010. december 27.
73
107
33
Köszönjük!
Már csak annyi kérdésem van, hogy ez a teszt milyen jellegű? Kihozzák a terepre, mennek vele 10 percet, majd állítgatnak rajta fél órát, vagy kimondottan tartóssági teszt jellegű , hogy csak tankolni állnak meg vele, és minden aljasságot elkövetnek vele, amit csak lehet?
Illetve a váltó+motor kombóra annyiban visszatérve, hogy mi érződött, mennyire volt "elég" bele. Értem ezalatt, hogy terepleküzdő képessége mennyire elegendő a hombár mérethez. Csak egyszerű véleményre gondolok, hogy terepen csupán dísszemle tempóra képes üvöltő motorral, vagy mérges vaddisznóként csörtet fel-alá.
Akkor sem sértődünk meg ám, ha annyi a válasz, hogy NO COMMENT. ;)
Nem rosszak a paraméterek..
Lessz cikk róla hivatalos is várjátok ki türelemmel.