[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Bleroka

Well-Known Member
2019. március 16.
365
1 066
93
Termeszetesen nem lehet tudni. :)
A csehek 5 + 3-at rendeltek. Öttel lefedik a légteret, a maradék 3 kiképzésre, tartaléknak. Éles helyzetben meg mennek stratégiai objektumvédelemre.


Ha megérkeznek a radarok,lesz a HM-nek.és a kormánynak egy kíméletlen csatája.:)

Túl fontosak,és túl drágák a radarok,hogy ezeket is síkságra telepítsék.

Dél Dunántúl legmagasabb pontja ahonnan a Balkánt szemmel tarthatjuk,továbbra is a Zengő hegy a bánáti bazsarózsa legnagyobb lelőhelye.

Ha nem képesek pár zöld bohócot lerendezni,akkor ne is szállítsák ide a radarokat.:hadonaszos:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 599
46 694
113
Ha megérkeznek a radarok,lesz a HM-nek.és a kormánynak egy kíméletlen csatája.:)

Túl fontosak,és túl drágák a radarok,hogy ezeket is síkságra telepítsék.

Dél Dunántúl legmagasabb pontja ahonnan a Balkánt szemmel tarthatjuk,továbbra is a Zengő hegy a bánáti bazsarózsa legnagyobb lelőhelye.

Ha nem képesek pár zöld bohócot lerendezni,akkor ne is szállítsák ide a radarokat.:hadonaszos:
Ez nem igényel építkezést. Ezt felviszed. Lerakod. Viszlát.
A paláver az építkezés miatt tört ki.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 385
74 253
113
"A Varsói Szerződésbe való belépés óta először lesz szuverén képesség irányítása alatt a magyar légtér – mondta Maróth Gáspár. A védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos hozzátette: a beszerzéssel nemcsak a teljes légtérellenőrzés valósul meg majd, hanem a tüzérségi eszközeink precizitását is növeljük. A lokátorok beszerzése mellett ipari együttműködésről is megállapodott Maróth Gáspár és Stéphane Oehrli, a Rheinmetall Canada Inc. elnök-vezérigazgatója.

Mint arról korábban beszámoltunk, az izraeli IAI ELTA cég aktív fázisvezérelt (AESA) radartechnológiáját tartalmazó berendezéseket vásárolt a Magyar Honvédség, amelyek a régi szovjet P-37, PRV-17 és SZT-68U típusú rádiólokátorait váltják majd le. Maróth Gáspár úgy fogalmazott: most olyan radarcsaládot vásárolt a Magyar Honvédség, amelynek eszközei “egyszerre alkalmasak mind a légtér irányításra, mind pedig a tüzérségi rendszer irányításra, persze különböző konfigurációban”.

Ezzel nemcsak a teljes – vagyis katonai és civil – légtérellenőrzést fogjuk megvalósítani, hanem a tüzérségi eszközeink precizitását is növelni fogjuk – fogalmazott a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos. Maróth Gáspár hozzátette: az együttműködés kutatás-fejlesztési programokat is tartalmaz, amelynek eredményeként további termékeket szánnak a világpiacra.

Az izraeli technológiát tartalmazó radarok beszerzéséről a Rheinmetall Canada vállalattal kötött szerződést a Magyar Honvédség. Az ELM-2084 típusú légtérellenőrző, légvédelmi és tüzérségi felderítő radarok várhatóan 2022-től állhatnak a magyar honvédelem rendelkezésére. "

 
K

kamm

Guest
"A Varsói Szerződésbe való belépés óta először lesz szuverén képesség irányítása alatt a magyar légtér – mondta Maróth Gáspár. A védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos hozzátette: a beszerzéssel nemcsak a teljes légtérellenőrzés valósul meg majd, hanem a tüzérségi eszközeink precizitását is növeljük. A lokátorok beszerzése mellett ipari együttműködésről is megállapodott Maróth Gáspár és Stéphane Oehrli, a Rheinmetall Canada Inc. elnök-vezérigazgatója.

Mint arról korábban beszámoltunk, az izraeli IAI ELTA cég aktív fázisvezérelt (AESA) radartechnológiáját tartalmazó berendezéseket vásárolt a Magyar Honvédség, amelyek a régi szovjet P-37, PRV-17 és SZT-68U típusú rádiólokátorait váltják majd le. Maróth Gáspár úgy fogalmazott: most olyan radarcsaládot vásárolt a Magyar Honvédség, amelynek eszközei “egyszerre alkalmasak mind a légtér irányításra, mind pedig a tüzérségi rendszer irányításra, persze különböző konfigurációban”.

Ezzel nemcsak a teljes – vagyis katonai és civil – légtérellenőrzést fogjuk megvalósítani, hanem a tüzérségi eszközeink precizitását is növelni fogjuk – fogalmazott a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos. Maróth Gáspár hozzátette: az együttműködés kutatás-fejlesztési programokat is tartalmaz, amelynek eredményeként további termékeket szánnak a világpiacra.

Az izraeli technológiát tartalmazó radarok beszerzéséről a Rheinmetall Canada vállalattal kötött szerződést a Magyar Honvédség. Az ELM-2084 típusú légtérellenőrző, légvédelmi és tüzérségi felderítő radarok várhatóan 2022-től állhatnak a magyar honvédelem rendelkezésére. "

Ismételten elojott a tuzersegi radar, nos akkor jo sansszal nem annyit vettunk, mint a csehek, hanem vagy a duplajat, ha nem tobbet, valamint ertheto a nemet integratortol vasarlas, raadasul MAN/Rabara teve oket - igy mar erthetobb, miert is allnak neki nemcsak osszerakni, fejlesztest is odavinni...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 599
46 694
113
Ismételten elojott a tuzersegi radar, nos akkor jo sansszal nem annyit vettunk, mint a csehek, hanem vagy a duplajat, ha nem tobbet, valamint ertheto a nemet integratortol vasarlas, raadasul MAN/Rabara teve oket - igy mar erthetobb, miert is allnak neki nemcsak osszerakni, fejlesztest is odavinni...
Itt azért jegyezzük meg, hogy nem az összes lesz ugyan olyan!
Maróth Gáspár úgy fogalmazott: most olyan radarcsaládot vásárolt a Magyar Honvédség, amelynek eszközei “egyszerre alkalmasak mind a légtér irányításra, mind pedig a tüzérségi rendszer irányításra, persze különböző konfigurációban”.
A csehek tudtommal csak légtérellenőrzésre szánják, amellett, hogy elvileg alkalmas tüzérségi radarnak is.
Ha mi többfélét is veszünk az már sokkal érdekesebb lehet. Nem tudom, hogy a RM a kisebb tüzérségi (vagy legalább is annak rentábilisabb) verziót integrálta-e már (szerintem nem), ott pl. lehet egy érdekes meló.
Megint beugrott a Bronco....
Na jó, de nekem mindenről az ugrik be! :)
Ez már csak azért is érdekes ügy lehet,mert állítólag a Boxernek már van tüzérségi radaros verziója.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 917
22 460
113
Csak megint hangosan gonolkodom az elmúlt napok bejelentései tükrében...
3 db meglévő NATO RAT gerincradar, 200km sugarú körrel szemléltetem, mivel ekkora távról még egy teniszlabdát is meglát a kellő magasságban, a tényleges felderitési távolság sokkal de sokkalta nagyobb:
55d201b734c6399fa2afffafefcf277c.jpg

Legyen nekünk is 8db izraeli radarunk (mint pl. a cseheknek), ebből 6db terepen, 2db meg győrben tartalékban. A kis légi célok végett (drónok, rakéták és lövedékek stb.) csak 100km-es körrel szemléltetem, a tényleges felderitési táv ennek többszöröse repülő méretű légi cél ellen:
0955d4157edb29852a0927160b9831a0.jpg

ill. az én véleményem szerint lesz Sentinel radar is, amit inkább csapatlégévdelmi szerepkörben tudok jobban elképzelni, egy feltételezett 6db-ból lerakok 4-et, kb. 40km-es körrel:
375cfc79b35ec901ca5185e3c6917725.jpg

Ezt ha összefűzöm...
2984ab33247f4b460b49c788c7b5f1bf.jpg

...egészen merész légvédelmi radarláncot is kaphatok. (Tudom a körök nem a leg szerencsésebben szemléltetik a dolgokat, mert radarárnyék, domborzat stb. nagyon átrajzolnák a dolgot, de áttekintésnek elegendő...)
Ehhez ha hozzávesszük a NASAM II/III hállózat alapú rakétarendszerét és a már megvett és kialakitás alatt álló SAMOC irányitási rendszert, akkor úgy gondolom régiós szinten is top légvédelmünk lehet. Én már nagyon várom a további infómorzsákat és részleteket, valamint az egész rendszer "élesitését"...:)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Tudom a körök nem a leg szerencsésebben szemléltetik a dolgokat
Azt hiszem ezen van a hangsúly...
A radar lefedettséget nehéz körökkel szemléltetni különösen egy mobil radar esetén amit egyszer itt, másszor meg ott teszel le.
Vannak erre szimulációs softwarek és az ideális kör alakhoz képest teljesen eltérő eredmények jöhetnek ki
pr-radar-coverage-tool-cutdown.png
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 917
22 460
113
Azt hiszem ezen van a hangsúly...
A radar lefedettséget nehéz körökkel szemléltetni különösen egy mobil radar esetén amit egyszer itt, másszor meg ott teszel le.
Vannak erre szimulációs softwarek és az ideális kör alakhoz képest teljesen eltérő eredmények jöhetnek ki
pr-radar-coverage-tool-cutdown.png
Pontosan. Próbáltam keresni hasonló domborzati tulajdonságokat lemodellező szoftvert vagy weboldalt, de nem igazán találtam...
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 421
3 711
113
Tudod Te hány laposföld-hívő és öl/butít a LED fan van a vidéken? Ha szerintük a radar sugárnyaláb káros a fűszál klorofill tartalmára akkor az káros... Be nem bizonyítod az ellenkezőjét... :cool: mert ők zöldek.

Nem kell a Zengőre nagy felhajtás, se a zöldeknek, se az ellen hírszerzőinek nem kell semmiről tudnia.
Legyen egy járható földút a tetőre, és legyenek a fák a megfelelő magasságig lenyesve. Ez alapvetően erdészeti feladat.
Aztán ha helyzet van, egy szép éjjelen majd megjelenik ott egy mobil ELM-2084, és kész. A zöldek véleménye ekkor már senkit nem fog érdekelni...
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 421
3 711
113
Csak megint hangosan gonolkodom az elmúlt napok bejelentései tükrében...
3 db meglévő NATO RAT gerincradar, 200km sugarú körrel szemléltetem, mivel ekkora távról még egy teniszlabdát is meglát a kellő magasságban, a tényleges felderitési távolság sokkal de sokkalta nagyobb:

Legyen nekünk is 8db izraeli radarunk (mint pl. a cseheknek), ebből 6db terepen, 2db meg győrben tartalékban. A kis légi célok végett (drónok, rakéták és lövedékek stb.) csak 100km-es körrel szemléltetem, a tényleges felderitési táv ennek többszöröse repülő méretű légi cél ellen:
0955d4157edb29852a0927160b9831a0.jpg

ill. az én véleményem szerint lesz Sentinel radar is, amit inkább csapatlégévdelmi szerepkörben tudok jobban elképzelni, egy feltételezett 6db-ból lerakok 4-et, kb. 40km-es körrel:
375cfc79b35ec901ca5185e3c6917725.jpg

Ezt ha összefűzöm...
2984ab33247f4b460b49c788c7b5f1bf.jpg

...egészen merész légvédelmi radarláncot is kaphatok. (Tudom a körök nem a leg szerencsésebben szemléltetik a dolgokat, mert radarárnyék, domborzat stb. nagyon átrajzolnák a dolgot, de áttekintésnek elegendő...)
Ehhez ha hozzávesszük a NASAM II/III hállózat alapú rakétarendszerét és a már megvett és kialakitás alatt álló SAMOC irányitási rendszert, akkor úgy gondolom régiós szinten is top légvédelmünk lehet. Én már nagyon várom a további infómorzsákat és részleteket, valamint az egész rendszer "élesitését"...:)

Mondjuk a 3db RAT-31-el én háborús helyzetben nem számolnék, szerintem órában lesz kifejezhető a túlélési idejük. Azok békeidős felderítésre alkalmasak csak szerintem.
Pont azért is kellenek a mobil telepítésű ELM-2084-esek, hogy a RAT-ok elvesztése esetén is legyen lefedés.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Loken

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 917
22 460
113
Mondjuk a 3db RAT-31-el én háborús helyzetben nem számolnék, szerintem órában lesz kifejezhető a túlélési idejük. Azok békeidős felderítésre alkalmasak csak szerintem.
Pont azért is kellenek a mobil telepítésű ELM-2084-esek, hogy a RAT-ok elvesztése esetén is legyen lefedés.
Mindegyik "mellé" pont ezért tettem egy saját ELM-2084—et ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and BJani
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem kell a Zengőre nagy felhajtás, se a zöldeknek, se az ellen hírszerzőinek nem kell semmiről tudnia.
Legyen egy járható földút a tetőre, és legyenek a fák a megfelelő magasságig lenyesve. Ez alapvetően erdészeti feladat.
Aztán ha helyzet van, egy szép éjjelen majd megjelenik ott egy mobil ELM-2084, és kész. A zöldek véleménye ekkor már senkit nem fog érdekelni...
Én azt hiszem jó néhány ilyen helyet elő kell készíteni már békeidőben...

Nagy kérdés hogy mennyire tudjuk majd ezeket a radarokat megvédeni?
Az egy dolog és alap hogy körbe kell őket pakolni valami ütős VSHORAD rendszerrel, de ennek ellenére v.színű sűrűn át kell majd őket telepíteni mindig újabb és újabb pontokra.
Ha csak leteszed őket egy helyen és otthagyod akkor u.olyan sebezhetőek lesznek mint a mostani fix telepítésű radarok.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Én azt hiszem jó néhány ilyen helyet elő kell készíteni már békeidőben...

Nagy kérdés hogy mennyire tudjuk majd ezeket a radarokat megvédeni?
Az egy dolog és alap hogy körbe kell őket pakolni valami ütős VSHORAD rendszerrel, de ennek ellenére v.színű sűrűn át kell majd őket telepíteni mindig újabb és újabb pontokra.
Ha csak leteszed őket egy helyen és otthagyod akkor u.olyan sebezhetőek lesznek mint a mostani fix telepítésű radarok.
Javítsatok ki, de az izraeli radar egy tréleren hogyan váltaná ki a tervezett zengőit?
http://real.mtak.hu/98373/1/HT_2018-6_cikk-09.pdf

nem véletlen a torony se, innen a lenyírom sövényvágóval a fákat oszt kész is van finoman szólva....