[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 519
27 982
113
Már csak egy hétig. Onnantól a ők lesznek a világ legerősebb országa. Vagyis egy tartománya. :(
Dübörögni fognak, miközben mindent elvesznek tőlük. Nekünk most nem kell idegeskednünk, mert ott Bidenék egy csontvázat hagynak hátra! Idegesítő lesz az arroganciájuk, de a végén miénk -is- a pálya! És lássuk be, mi nem cupákra figyelünk itt, mint a lengyelek meg az oroszok, csak egy kis csont és bőr darabkára!
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 945
82 012
113
Azért ennek is van egy diszkrét bája:
Az ukrán orvosi kamara elnöke szerint az Ukrajnában felhasznált PCR teszt 90 százaléka Oroszországban készült, sőt a sajátként Harkovban gyártottak is lényegében orosz minta alapján, orosz alapon készülnek. Ez mind az állami, mind a magán eü-re érvényes. Továbbá jogilag a vakcina és a PCR teszt ugyanolyan szabályozás/kategóriába esik így orvosi részről megint erősen hangot adnak a kormány ellenében, hogy míg a teszteket igen, bezzeg az orosz vakcinát nem kívánják engedélyeztetni.
Viszont Zelenszkijt orosz Sputnik vakcinával oltották be állítólag. :)
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 899
4 968
113
hm...az attól függ, de inkább pár sorral lejjebb...

MO konstans, de csak szimbolikus módon állt ki eddig a rutén kérdés mellett. Ha jól emlékezem vissza, a Fico "éra" alatt ill. az ukrajnai konfliktus kibontakozása után éreztem úgy a szlovák médiában és nyilatkozatokban, hogy hirtelen fontos lett az ottani kissebbség sorsa, terjedelemes "nagy szláv" irások és "testvéri" lelkesitő cikkeket olvastam, és valóban az a kép jött le, hogy SVK esélyt lát arra, hogy megteremtse kvázi a maga kis határon túli "tömbközösségét",...legalább papiron. DE:
Ha pl. valaha is népszavazásra kerül sor, akkor nem a valamiféle szláv-kéréds fog dönteni, hanem
  • az, hogy a kelet-szlovákiai "gazdasághoz", vagy a kelet-magyarországi gazdaság vérkeringéséhez akarnak-e csatlakozni,
  • SVK vagy MO lesz-e erősebb bel és kül-politikai stabilitás terén,
Ahol jobbak lesznek az életkörülmények, ahol világosabb és biztatóbb a jövőkép, ahhoz az országhoz fog "vonzódni" egy ilyen közösség...

Az hogy "a nagyhatalmaknak" mi az érdeke az igy semmit nem jelent, mert melyik nagyhatalomról beszélünk,...,ugyebár?! Abban egyetértek, hogy önmagában bizony elég izgalmas lenne, ha kialakulna egy ilyen puffer-államocska...bár én erre látom ma a legkisebb esélyt.
Ukrajna egy módon tud (vagy inkább fog) megszűnni: Putyin így dönt, hogy az Ukrajna nevű kísérletet be kell fejezni. Nem lesz semmilyen népszavazás. Ha az oroszok lépnek akkor mi is azonnal lépünk és felszabadítjuk Kárpátalját. Egyébként nemcsak mi a lengyelek is lépni fognak. Talán 1 dandár plusz 1 zászlóalj van Kárpátalján, ez még a mai MH-nak is menne, nemhogy pár év múlva jelentősen megerősödve. A szlovákok itt fel se merülnek (erről sokat elárul, hogy rengeteg ukrán magyarul tanul Kárpátalján). Ukrajna sorsa egyetlen dologtól függ: valósak-e azok a hírek, hogy Putyin beteg és le akar mondani. Ha tényleg lemond és utódja egy Nyugattal békülékenyebb politikus lesz akkor marad Ukrajna. Ha nem akkor nagy tétekben nem fogadnék rá, hogy 10 év múlva is létezni fog. Putyinnak nem is nagyon van más lehetősége. A gazdasági problémák (Krím óta alig van gazdasági növekedés, az olajkorszak a vége felé van, de meg sem kezdték az átállást) a társadalmi problémák (az új nyugdíjrendszer nagyon népszerűtlen, a demográfiai helyzet megint zuhanórepülést vett, de a muszlim kisebbség létszáma meg nő stb.) mint a területi terjeszkedés.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Nem lesz semmilyen népszavazás. Ha az oroszok lépnek akkor mi is azonnal lépünk és felszabadítjuk Kárpátalját. ...... A szlovákok itt fel se merülnek (erről sokat elárul, hogy rengeteg ukrán magyarul tanul Kárpátalján).
Teljesen mindegy, hogy a kárpátaljaiak milyen nyelven tanulnak. Akinek a serege bent lesz, azé lesz. És a románok is bejelentkeztek rá.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 899
4 968
113
Teljesen mindegy, hogy a kárpátaljaiak milyen nyelven tanulnak. Akinek a serege bent lesz, azé lesz. És a románok is bejelentkeztek rá.
Hogy a kárpátaljai ukránok magyarul tanulnak az, azt mutatja, hogy kinek a befolyása érvényesül Kárpátalján, de mutatja az ott lakók gondolkodásmódját is. Abban egyetértek,hogy csak az fog számítani, hogy kinek a hadereje lesz bent. Pont ezért írtam, hogy amint az oroszok lépnek nekünk is azonnal kell. A románok szerintem nem Kárpátaljára pályáznak hanem a jelenleg Ukrajnához tartozó erdélyi részre ahol kb 400 ezer román él.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and Kim Philby

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 210
2 694
113
A románok egyszerre a
-Tiszáig
-Moldávia csatolása Romániához
-Kárpátalja
-esetleg Odessza
Megjött az étvágyuk.

Ez meg semmi. Meg egy par Patriot es par ev mulva jon majd, hogy mely olaszorszagi teruletekre tartanak igenyt. Hisz mennyi sok ott mar amugy is a roman. Raadasul Roma is romaniarol kapta a nevet meg ilyenek :p;):p
 
T

Törölt tag 008

Guest
A románok egyszerre a
-Tiszáig
-Moldávia csatolása Romániához
-Kárpátalja
-esetleg Odessza
Megjött az étvágyuk.
Valaki itt nagyon lenézi a román étvágyat. :p

Ez közelebb van:
c520c78dd1662cae44ebff26d913e039.png
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
hm...az attól függ, de inkább pár sorral lejjebb...

MO konstans, de csak szimbolikus módon állt ki eddig a rutén kérdés mellett. Ha jól emlékezem vissza, a Fico "éra" alatt ill. az ukrajnai konfliktus kibontakozása után éreztem úgy a szlovák médiában és nyilatkozatokban, hogy hirtelen fontos lett az ottani kissebbség sorsa, terjedelemes "nagy szláv" irások és "testvéri" lelkesitő cikkeket olvastam, és valóban az a kép jött le, hogy SVK esélyt lát arra, hogy megteremtse kvázi a maga kis határon túli "tömbközösségét",...legalább papiron. DE:
Ha pl. valaha is népszavazásra kerül sor, akkor nem a valamiféle szláv-kéréds fog dönteni, hanem
  • az, hogy a kelet-szlovákiai "gazdasághoz", vagy a kelet-magyarországi gazdaság vérkeringéséhez akarnak-e csatlakozni,
  • SVK vagy MO lesz-e erősebb bel és kül-politikai stabilitás terén,
Ahol jobbak lesznek az életkörülmények, ahol világosabb és biztatóbb a jövőkép, ahhoz az országhoz fog "vonzódni" egy ilyen közösség...

Az hogy "a nagyhatalmaknak" mi az érdeke az igy semmit nem jelent, mert melyik nagyhatalomról beszélünk,...,ugyebár?! Abban egyetértek, hogy önmagában bizony elég izgalmas lenne, ha kialakulna egy ilyen puffer-államocska...bár én erre látom ma a legkisebb esélyt.
Azon gondolkodtam vajon az átlag szlovák mennyire veszi be a testvériség szöveget? Mennyire érzik úgy hogy nekik segíteni kell a ruténokon? Mert legyünk őszinték kárpátalja még ukrajnán belül is kb a legcsóróbb terület. Tegyük fel valóban bekövetkezik az amit itt egyesek prognosztizálnak és felmerül, hogy csatolják valahova oda a területet, Bárhova is csatolják nem kis összegekbe fog kerülni a felzárkóztatás. Ha csak abba belegondolunk Németország hogy halad a valamikori kelet németországi területek felzárkóztatásával belegondolni is elképesztő mibe kerülne kárpátalját valamilyen szinten közelíteni akár csak a magyar átlaghoz. Jó eséllyel még nálunk is felkapnák egyes politikai erők a labdát és menne kampányolás, hogy mibe kerülne ez az országnak. Azért nincs olyan messze a népszavazás a kettős állampolgárságról...
Kíváncsi lennék, hogy vajon szlovákiában felmerülne-e ez a kérdés, és a társadalom hajlandó lenne-e tudomásul venni/elfogadni azokat a bődületes összegeket amit a rutén "testvérek" felzárkóztatására kell fordítani? Mert reálisan nézve ez hatalmas áldozat lenne egy 5,5 milliós szlovákiának. Persze egy 10 milliós magyarországnak is az lenne de szerintem nálunk ez eldőlne érzelmi alapon és a társdalom többsége támogatná még így is. A románokban biztos vagyok, hogy ez nem lenne gond azok még moldáviát is maguknak akarják, pedig ők aztán tényleg elképesztően csórók, de pl a szlovákokban nem vagyok ennyire biztos. Mi a vélemyényed?
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 938
22 667
113
Mi a vélemyényed?
Az én véleményem elfogult lenne, mert bár szlovák állampolgár vagyok, itt születtem, de nem tartom magam szlováknak. Felmenőim magyarok és németek.
Ez olyan dolog, hogy szerintem (!) sok szlovák azt sem tudja kik és merre is vannak valójában a rutén közösségek...(ahogyan szerintem sok magyarországi átlag-magyar áp. sem, sajnos...). Magának szlovákiának semmilyen indoka, de legfőképp érdeke sem volna egy ilyen fúzióhoz a "hazafias" presztizsen kivül. Ami annyit tesz, hogy ha valamit lenyúlhat Mo orra elől és az később ilyen olyan alku tárgya lehet, az nyilván politikai előnyt jelent(ene) számára...a területtel, lakossággal lényegében nem nyerne semmit - hozzátesszem: az én véleményem szerint.
De @PavolR -t kérdezd, Ő jobban azonosul a szlovák "mentalitással" :D
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
https://magyarnemzet.hu/kulfold/korrupcios-ugy-miatt-lemondott-az-eszt-miniszterelnok-9217760/
"Lemondott tisztségéről Jüri Ratas észt miniszterelnök, miután pártja korrupciós ügybe keveredett. A BNS balti államokban működő hírügynökség értesülései szerint az Észt Centrumpárt politikusa szerda reggel jelentette be lemondását Kersti Kaljulaid észt elnöknek, akinek a napokban az új miniszterelnökre vonatkozóan javaslatot kell tennie a parlamentnek...
...– Ma fontos döntést hoztam, mely szerint a jelenlegi helyzetben lemondok az Észt Köztársaság miniszterelnöki posztjáról. Ez a döntés az Észt Centrumpárt vezetőségével, a parlament frakciójával, valamint a legközelebbi kollégákkal folytatott egyeztetések nyomán született meg – írta Ratas éjszaka közösségi oldalára.
A politikus továbbá hozzátette, tisztában van azzal, hogy az ügy pártjára sem vet jó fényt, továbbá lemondásával az észt alkotmány értelmében a jelenlegi kormány is felbomlik. Hozzátette azonban, korai lenne még kijelentéseket tenni arra vonatkozóan, hogy hogyan fog kinézni az új kormányvezetés. A helyi média értesülései szerint az új kormány megalakulásáig Ratas valószínűleg ügyvivő miniszterelnökként fog tevékenykedni..."


https://index.hu/kulfold/2021/01/13/esztorszag_kormanyfo_lemondott/
"Lemondott szerdán Juri Ratas észt miniszterelnök a baloldali Észt Centrumpártjához köthető korrupciós ügy miatt. Az államfő ezután az ellenzék legnagyobb pártjának, a jobbközép Észt Reformpártnak a vezetőjét, Kae Kallast kérte fel kormányalakításra – írja az MTI..."
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 190
13 719
113
Azon gondolkodtam vajon az átlag szlovák mennyire veszi be a testvériség szöveget? Mennyire érzik úgy hogy nekik segíteni kell a ruténokon? Mert legyünk őszinték kárpátalja még ukrajnán belül is kb a legcsóróbb terület. Tegyük fel valóban bekövetkezik az amit itt egyesek prognosztizálnak és felmerül, hogy csatolják valahova oda a területet, Bárhova is csatolják nem kis összegekbe fog kerülni a felzárkóztatás. Ha csak abba belegondolunk Németország hogy halad a valamikori kelet németországi területek felzárkóztatásával belegondolni is elképesztő mibe kerülne kárpátalját valamilyen szinten közelíteni akár csak a magyar átlaghoz. Jó eséllyel még nálunk is felkapnák egyes politikai erők a labdát és menne kampányolás, hogy mibe kerülne ez az országnak. Azért nincs olyan messze a népszavazás a kettős állampolgárságról...
Kíváncsi lennék, hogy vajon szlovákiában felmerülne-e ez a kérdés, és a társadalom hajlandó lenne-e tudomásul venni/elfogadni azokat a bődületes összegeket amit a rutén "testvérek" felzárkóztatására kell fordítani? Mert reálisan nézve ez hatalmas áldozat lenne egy 5,5 milliós szlovákiának. Persze egy 10 milliós magyarországnak is az lenne de szerintem nálunk ez eldőlne érzelmi alapon és a társdalom többsége támogatná még így is. A románokban biztos vagyok, hogy ez nem lenne gond azok még moldáviát is maguknak akarják, pedig ők aztán tényleg elképesztően csórók, de pl a szlovákokban nem vagyok ennyire biztos. Mi a vélemyényed?
Egy átlag szlovák semenyire. :cool: Egy átlag szlovák még Ungvártól nyugatra lakókra is ferde szemmel néz, nem még hogy onnan keletre élókre. Van viszont egy kb. 20-25 százalékos kemény oroszbarát otodik hadoszlop amely aktiválható e témában. Én Szlovákiát igazából csak azért emlétettem, mivel egyetlen olyan állam (mondju még Csehországgal egyut) amely jogi alapon igényelhetné Karpátalját. De amúgy nálunk a kutyának se kell, egyrészt mer lemaradott, simán maradhat az Ukránoké. És románoknak hála, meg az az esetleges riogatás se jonne be, hogy "ha nem viszi Szlovákia, akkor viszi a Magyarország", mert ha Szlovákia és Csehország kinyivánítanák, hogy nincen igényuk Kárpátaljára, Románia majd szivesen lecsap rá.
Persze, ha netán maguk a kárpátaljaiak egy népszavazáson kimondanák, hogy inkább Szlovákiához szeretnének csatlakozni, az már egy kicsit más eset lenne.

Viszont van az egész kérdésnek egy másik vonulata is, amely mentén a szlovákiai "hejszláv" nacionalisták viszonylag eredményesen tudnának kavarni (pláne ha az oroszok erdekében is álna egy kis bonyodalom), mégpedig a háború után Szlovákiától Kárpátaljához csatolt teruletek kérdése: https://dennikn.sk/blog/980513/stratena-zem-ako-slovensko-prislo-o-cast-uzemia/

skuska4.png
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz
T

Törölt tag 008

Guest
Én Szlovákiát igazából csak azért emlétettem, mivel egyetlen olyan állam (mondju még Csehországgal egyut) amely jogi alapon igényelhetné Karpátalját.
Mihez lenne Hitler utolsó viccének joga?
Szlovákia nem kapott Magyarországból területet sőt, ha szigorúan nézzük a dél-felvidéki területekhez sincs joga.

Szóval ne jogoskodjunk. Azt a magyar területet Csehszlovákia kapta ami nem létezik, majd Szovjetuniónak ítélték, ami nem létezik, most az ukránok jogtalanul bitorolják, mert nekik senki sem ítélt semmit.
Szóval ha történelmileg és jogilag nézzük, mivel a "megkapó" országok nem léteznek ezért Magyarországot illeti.