Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 575
11 173
113
Sziasztok! Én eddig csak olvastam ezt a topikot, inkább a katonai dolgokhoz szóltam hozzá.

Szerintetek mikor tetőzhet a harmadik hullám, meg lehet ezt egyáltalán jósolni nagyjából biztosra?
Az én tapasztalatom, hogy mindenki lazítást szeretne már, és nemigen hisznek már a hivatalos szerveknek, szakembereknek, aminek szerintem a többször elhangzott felelőtlen "ígérgetés", jóslás is az oka:
1. A kormány nyugodtan adhatott volna egy távoli határidőt,ameddig valószínű tényleg javul a helyzet, és elérjük a kívánt oltási számot is, ehelyett folyamatosan megy az ígérgetés és az egy héttel arrébb tologatás.

2.A virológusok, szakemberek is csak találgatnak szerintem, Zacher Gábor Március 24-et jósolt tetőzésnek ez nem jött be, Rusvai kedd-szerdát jósol tetőzésnek, mert szerinte a szennyvíz adatok alapján jól állunk(nem csökken csak stagnál, a friss adatokat nem tudjuk)Szlávik meg április közepét, most akkor kinek higgyen az ember? Persze tudom nem egyszerű megmondani a tetőzés idejét, de inkább egy távoli, de biztosabb dátum belengetése lett volna okosabb, mint ez a mindenki mást mond állapot.

Ma sokkal kevesebb teszttel majdnem ugyanannyi fertőzöttet találtak, mint tegnap, a portfolio oldalon is volt egy elemzés a heti mozgó átlagokról, hogy 14 megyében most kezd csak emelkedni igazán a fertőzés, és ahol eddig stagnált, csökkent ott is megindult megint felfelé, ebből nekem nem úgy tűnik, hogy közel lenne a tetőzés...
Szia!
A jelenlevők közül szerintem senki sem vállalkozna arra, hogy megbecsülje a tetőzés időpontját. :)

Ehhez szükség lenne a lakosság átlagos kontaktusszámainak ismeretére (például a mobilok cellainformációi sokat segítenek), a megyei/települési szintű aktív fertőzöttségi adatokra, a szennyvíz friss koronavírus koncentrációjára, és még számtalan tényezőre.
Én úgy gondolom, hogy jelen pillanatban a hozzáértőknek is roppant nehéz megjósolni az időpontját. Ennek okai:
  • az embereknek már a tökük tele van a korlátozásokkal és a bezártsággal,
  • a fentiek miatt lazul a fegyelem,
  • ahogy haladunk a nyár felé, egyre jobb lesz az idő, így még több ember indul el a természetbe,
  • az eddigiek miatt várhatóan nő(het) vagy legalább stagnálhat még egy ideig a fertőzöttek száma.
Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy bizonyos paraméterek lassítják a járványt, így például:
  • nő a napsütéses órák száma, aminek köszönhetően az UV-sugárzás fertőtlenítő hatása fokozottabban jelentkezik, tehát kültéren jóval kevésbé lesz életképes a vírus,
  • napról napra a beoltottak száma, tegnapig a lakosság közel 20%-át beoltották, ami bár még nem képes megfogni a járványt, azonban némiképp kifejthet lassító hatást,
  • a magas fertőzési számok azt is jelentik, hogy egyre több ember szerez természetes immunitást.
Ahogy látod, ez az egyenlet elég sok tényezős, így csak adott bizonytalansággal lehet kijelenti, hogy ezen vagy azon a napon lesz a tetőzés. Jelenleg az a lehetőség is elképzelhető, hogy x ideig kvázi stagnál a fertőzések száma, így egy plató jön létre és majd ezután kezd el csökkenni az esetszám.
 
W

Wilson

Guest
Sziasztok! Én eddig csak olvastam ezt a topikot, inkább a katonai dolgokhoz szóltam hozzá.

Szerintetek mikor tetőzhet a harmadik hullám, meg lehet ezt egyáltalán jósolni nagyjából biztosra?
Az én tapasztalatom, hogy mindenki lazítást szeretne már, és nemigen hisznek már a hivatalos szerveknek, szakembereknek, aminek szerintem a többször elhangzott felelőtlen "ígérgetés", jóslás is az oka:
1. A kormány nyugodtan adhatott volna egy távoli határidőt,ameddig valószínű tényleg javul a helyzet, és elérjük a kívánt oltási számot is, ehelyett folyamatosan megy az ígérgetés és az egy héttel arrébb tologatás.

2.A virológusok, szakemberek is csak találgatnak szerintem, Zacher Gábor Március 24-et jósolt tetőzésnek ez nem jött be, Rusvai kedd-szerdát jósol tetőzésnek, mert szerinte a szennyvíz adatok alapján jól állunk(nem csökken csak stagnál, a friss adatokat nem tudjuk)Szlávik meg április közepét, most akkor kinek higgyen az ember? Persze tudom nem egyszerű megmondani a tetőzés idejét, de inkább egy távoli, de biztosabb dátum belengetése lett volna okosabb, mint ez a mindenki mást mond állapot.

Ma sokkal kevesebb teszttel majdnem ugyanannyi fertőzöttet találtak, mint tegnap, a portfolio oldalon is volt egy elemzés a heti mozgó átlagokról, hogy 14 megyében most kezd csak emelkedni igazán a fertőzés, és ahol eddig stagnált, csökkent ott is megindult megint felfelé, ebből nekem nem úgy tűnik, hogy közel lenne a tetőzés...
Én a járvány tetőzéssel kapcsolatban a szakemberektől a március végi időpontot hallottam, az még persze kérdés,hogy ez a tetőzés milyen lesz hosszabban elhúzódik (plató) vagy a járványcsúcs után rövid időn belül csökkenni fog a vírus terjedése.
Azt,hogy a politika mit mond én nem veszem készpénznek,mivel az ő kommunikációjuk azzal operál,hogy "mindig csak egy kis kitartást kér a társadalomtól" lásd a legutóbbi két hetes határidőt.A szakemberek pedig nincsenek könnyű helyzetben mivel mindenki tőlük várja a tűpontos adatokat ,de szerintem a járvány tetőzésének szempontjából a "szakmai" előrejelzésekben egy 7-10 napos "hibahatár" teljesen természetes dolog,hiszen a járvány terjedését sok dolog befolyásolja.
 
W

Wilson

Guest
Tegnap bemásoltam, mi okozta a problémát a kismamaoltásnál. A megjelentek 90%-a regisztráció nélkül csak úgy megjelent. Aztán apuka is kerte meg a szomszéd neni, aki elkísérte a kismamát. Ennek ellenér majd 1.000 for erőn felül beoltottak, az időpontra regisztrált 100-al szemben.
Szerintem rossz hozzászólásomat idézted:)Ez a hozzászólásom a biológussal készült cikkhez kapcsolódik.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 041
92 055
113

Védőoltások: Magyarország már az első helyen áll az egész EU-ban

A lenti térkép azt mutatja meg, hogy az egyes uniós tagállamok milyen arányban oltották át a 18 év feletti lakosságot, legalább az első adag vakcinával.
magyar-elre-kerul-oltas-ecdc-441588.png



A mi oltásunk is ölég lassu6, de az EU átlag 10%-al mögöttünk. Keleti vakcina továbbra sem kell nekik....
ecdc-vakcina-eu-atlag-441592.png


Lakosságarányosan messze kimagasló vakcinamennyiség érkezett már be az országba. 100 főre vetítve 36,9 adag a magyar adat, míg a második helyen Svédország következik 25 adaggal 100 főre vetítve.
76%-át oltottuk el.
beerkezo-vakcina-lakossagaranyosan-441596.png

A vakcinák beadásának hazai tempója azonban javulást mutat, pénteken az egy nap alatt beadott oltások száma új rekordot döntött, 139 ezerrel. A kormány ennek kapcsán azt hangsúlyozta, hogy a nyolcszor akkora lakossággal bíró Németországban ugyanezen a napon 290 ezer volt a beadott oltások száma
ecdc-vakcina-aranyszam-441600.png
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 041
92 055
113

Védőoltások: Magyarország már az első helyen áll az egész EU-ban

A lenti térkép azt mutatja meg, hogy az egyes uniós tagállamok milyen arányban oltották át a 18 év feletti lakosságot, legalább az első adag vakcinával.
magyar-elre-kerul-oltas-ecdc-441588.png



A mi oltásunk is ölég lassu6, de az EU átlag 10%-al mögöttünk. Keleti vakcina továbbra sem kell nekik....
ecdc-vakcina-eu-atlag-441592.png


Lakosságarányosan messze kimagasló vakcinamennyiség érkezett már be az országba. 100 főre vetítve 36,9 adag a magyar adat, míg a második helyen Svédország következik 25 adaggal 100 főre vetítve.
76%-át oltottuk el.
beerkezo-vakcina-lakossagaranyosan-441596.png

A vakcinák beadásának hazai tempója azonban javulást mutat, pénteken az egy nap alatt beadott oltások száma új rekordot döntött, 139 ezerrel. A kormány ennek kapcsán azt hangsúlyozta, hogy a nyolcszor akkora lakossággal bíró Németországban ugyanezen a napon 290 ezer volt a beadott oltások száma
ecdc-vakcina-aranyszam-441600.png
Jól látható erről az ábráról, hogy az elmúlt hetekben már egyre inkább a 60-69 és a 70-79 éves korosztály oltása zajlott.

vakcina-reszletes-magyar-adatok-441594.jpg


Az oltási tempó javilul, napi 80.000 a 7napos mizgóátlag.
oltasi-tempo-441598.jpg
 
W

Wilson

Guest
Azért ezt te sem veszed be kanyar nélkül ! Nulla idő alatt csak egy elhamarkodott házassági ajánlatot lehet tenni ! Én sok mindent sőt mindent IS elhiszek főleg a Kínai legendáriumokról . De azt senki se fogja nekem megmagyarázni , hogy hétfőn bejelentik a vírust és máris rendelkezésre áll többféle , több milliós készlettel a PCR teszt hozzá ! Ha rendelkezésre állt -márpedig igen - akkor 2 dolog lehet vagy jó sok ideje jelen volt és így volt idejük megalkotni a tesztet vagy pont Ő maguk alkották így meg még annyi problémát se okozott !
Emlékeim szerint azért nem hétfő szerda ritmusban zajlott le a dolog:).Sőt ha jól emlékszem a tavaly tavaszi járvány elején tele volt a "piac" kétes eredményt adó, megbízhatatlan gyorstesztekkel.
 

formosa1

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 575
978
113

Védőoltások: Magyarország már az első helyen áll az egész EU-ban

A lenti térkép azt mutatja meg, hogy az egyes uniós tagállamok milyen arányban oltották át a 18 év feletti lakosságot, legalább az első adag vakcinával.
magyar-elre-kerul-oltas-ecdc-441588.png



A mi oltásunk is ölég lassu6, de az EU átlag 10%-al mögöttünk. Keleti vakcina továbbra sem kell nekik....
ecdc-vakcina-eu-atlag-441592.png


Lakosságarányosan messze kimagasló vakcinamennyiség érkezett már be az országba. 100 főre vetítve 36,9 adag a magyar adat, míg a második helyen Svédország következik 25 adaggal 100 főre vetítve.
76%-át oltottuk el.
beerkezo-vakcina-lakossagaranyosan-441596.png

A vakcinák beadásának hazai tempója azonban javulást mutat, pénteken az egy nap alatt beadott oltások száma új rekordot döntött, 139 ezerrel. A kormány ennek kapcsán azt hangsúlyozta, hogy a nyolcszor akkora lakossággal bíró Németországban ugyanezen a napon 290 ezer volt a beadott oltások száma
ecdc-vakcina-aranyszam-441600.png
Na mi történt, Málta kilépett az unióból...?!? :):):)
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 575
11 173
113
Azért ezt te sem veszed be kanyar nélkül ! Nulla idő alatt csak egy elhamarkodott házassági ajánlatot lehet tenni ! Én sok mindent sőt mindent IS elhiszek főleg a Kínai legendáriumokról . De azt senki se fogja nekem megmagyarázni , hogy hétfőn bejelentik a vírust és máris rendelkezésre áll többféle , több milliós készlettel a PCR teszt hozzá ! Ha rendelkezésre állt -márpedig igen - akkor 2 dolog lehet vagy jó sok ideje jelen volt és így volt idejük megalkotni a tesztet vagy pont Ő maguk alkották így meg még annyi problémát se okozott !
Egy PCR-teszt nem űrtechnológia.
Ha ismered a genom bázissorrendjét, akkor egy jellegzetes szakaszhoz tudsz ún. primert tervezni, ami a polimeráz láncreakció során hozzáköt a jellegzetes szekvenciához, és a beadagolt nukleotid-trifoszfátok felhasználásával kimutatható mennyiségűre sokszorosítja az adott génszakaszt.
Tulajdonképpen csak primer, nukleotid-trifoszfátok, hőstabil polimeráz és pufferek szükségesek hozzá. Ebből egyedül a primer a szűk keresztmetszet, de gyorsan elő lehet állítani viszonylag nagy mennyiségben.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 041
92 055
113
Na mi történt, Málta kilépett az unióból...?!? :):):)
Nem, elég volt a matek.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ vasárnapi adatai szerint Magyarországon a felnőtt lakosság 21,6%-a kapta meg legalább az első oltását, míg a második helyen Málta áll 21,5%-os arányával. Ezzel hazánk a képzeletbeli dobogó második helyéről az első helyre lépett.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Egy PCR-teszt nem űrtechnológia.
Ha ismered a genom bázissorrendjét, akkor egy jellegzetes szakaszhoz tudsz ún. primert tervezni, ami a polimeráz láncreakció során hozzáköt a jellegzetes szekvenciához, és a beadagolt nukleotid-trifoszfátok felhasználásával kimutatható mennyiségűre sokszorosítja az adott génszakaszt.
Tulajdonképpen csak primer, nukleotid-trifoszfátok, hőstabil polimeráz és pufferek szükségesek hozzá. Ebből egyedül a primer a szűk keresztmetszet, de gyorsan elő lehet állítani viszonylag nagy mennyiségben.
A dologhoz hozzá tartozik, hogy a vírus nem véletlenül cov19. Decemberben regisztrálták az első eseteket, és megbízható pcr csak kb februárra jelent meg.
Gyorsteszt meg leginkább a második hullámra
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Jól látható erről az ábráról, hogy az elmúlt hetekben már egyre inkább a 60-69 és a 70-79 éves korosztály oltása zajlott.

vakcina-reszletes-magyar-adatok-441594.jpg


Az oltási tempó javilul, napi 80.000 a 7napos mizgóátlag.
oltasi-tempo-441598.jpg
Attól függetlenül , hogy mi a véleményem az oltásról el kell ismerni OV esment nagyot ment . Nagyon ritkán születik ilyen kaliberű államférfi ! Ilyen kis ország mint a jelenlegi csonka haza meg talán még nem is adott a világnak .
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Egy PCR-teszt nem űrtechnológia.
Ha ismered a genom bázissorrendjét, akkor egy jellegzetes szakaszhoz tudsz ún. primert tervezni, ami a polimeráz láncreakció során hozzáköt a jellegzetes szekvenciához, és a beadagolt nukleotid-trifoszfátok felhasználásával kimutatható mennyiségűre sokszorosítja az adott génszakaszt.
Tulajdonképpen csak primer, nukleotid-trifoszfátok, hőstabil polimeráz és pufferek szükségesek hozzá. Ebből egyedül a primer a szűk keresztmetszet, de gyorsan elő lehet állítani viszonylag nagy mennyiségben.
Elhiszem , hogy tudod miképpen működik . De bárminemű gyártástechnológiákról nem sok fogalmad van ! A lényeg az , a véleményem szerint , hogy ez a vírus és a hozzá társított pandémia megtervezett sőt jól irányított volt ! Kína egy puskalövés nélkül megnyerte a III. világháborút pusztán biológiai/cyber vírusokkal és gazdasági teljesítménnyel ! Akkora kárt okozott ami még humanitáriusan elviselhető de gazdaságilag akkora előnnyel járt részükre ami dollár/jüan/euro 1000 milliárdokban mérhető és 2030 helyet már 2-3 éven belül átvehetik a legnagyobb gazdaság pozícióját ! Márpedig ha ők fogják fújni a passat szelet akkor hamar összedől a dodó kártyavára !
 

zztop

Well-Known Member
2015. november 27.
356
2 099
93
A népesség arányában hazánkban kapták meg a legtöbben az első vakcinát az Európai Unióban.


Magyarországon a felnőtt lakosság 21,6%-a kapta meg legalább az első oltását az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ vasárnapi adatai szerint – írja a Portfolio. Ezzel Magyarország az átoltottsági ranglista élére került, míg a második helyen Málta áll 21,5%-os arányával.
A magyar adat ezzel messze meghaladja az EU átlagát, amely most 12,3%-on áll.
https://mandiner.hu/cikk/20210328_magyarorszag_az_elso_az_atoltottsagban_az_unios_orszagok_kozott

Az ég kék, a fű zöld, a libsik epét hánynak, ahogy az természetes .... :)
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Elhiszem , hogy tudod miképpen működik . De bárminemű gyártástechnológiákról nem sok fogalmad van ! A lényeg az , a véleményem szerint , hogy ez a vírus és a hozzá társított pandémia megtervezett sőt jól irányított volt ! Kína egy puskalövés nélkül megnyerte a III. világháborút pusztán biológiai/cyber vírusokkal és gazdasági teljesítménnyel ! Akkora kárt okozott ami még humanitáriusan elviselhető de gazdaságilag akkora előnnyel járt részükre ami dollár/jüan/euro 1000 milliárdokban mérhető és 2030 helyet már 2-3 éven belül átvehetik a legnagyobb gazdaság pozícióját ! Márpedig ha ők fogják fújni a passat szelet akkor hamar összedől a dodó kártyavára !
Kína olyan keményen hazudik a járványban, hogy ha a gazdaságban is így hazudik akkor max 5szöröse a magyar gazdaságnak a valós gdpje.
Nyilván ez nincs így, de nem gondolom, hogy annyira jól állnak mint hisszük.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 575
11 173
113
Elhiszem , hogy tudod miképpen működik . De bárminemű gyártástechnológiákról nem sok fogalmad van ! A lényeg az , a véleményem szerint , hogy ez a vírus és a hozzá társított pandémia megtervezett sőt jól irányított volt ! Kína egy puskalövés nélkül megnyerte a III. világháborút pusztán biológiai/cyber vírusokkal és gazdasági teljesítménnyel ! Akkora kárt okozott ami még humanitáriusan elviselhető de gazdaságilag akkora előnnyel járt részükre ami dollár/jüan/euro 1000 milliárdokban mérhető és 2030 helyet már 2-3 éven belül átvehetik a legnagyobb gazdaság pozícióját ! Márpedig ha ők fogják fújni a passat szelet akkor hamar összedől a dodó kártyavára !
Éppen azt próbálom elmagyarázni neked, hogy a PCR-teszthez adott a készülék, adott a hőstabil polimeráz, adottak a pufferek, a nukleotid-trifoszfátok. Ezek mind-mind kaphatók kereskedelmi forgalomban. Egyedül a specifikus primert kell megtervezni (erre vannak számítógépes programok) és "legyártani", de ha tudom, hogy mely bázisokból és milyen sorrendben kell felépíteni, akkor már csak a bejáratott módszerekkel kell előállítani. Ennek a megtervezése és legyártása nem vesz igénybe hónapokat, de még csak 4-5 hetet sem.
A biotech termékek előállítása nagyon más tészta, mint mondjuk egy új elektronikai eszköz legyártása. Szóval ne indulj ki más ipari szegmensből.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Éppen azt próbálom elmagyarázni neked, hogy a PCR-teszthez adott a készülék, adott a hőstabil polimeráz, adottak a pufferek, a nukleotid-trifoszfátok. Ezek mind-mind kaphatók kereskedelmi forgalomban. Egyedül a specifikus primert kell megtervezni (erre vannak számítógépes programok) és "legyártani", de ha tudom, hogy mely bázisokból és milyen sorrendben kell felépíteni, akkor már csak a bejáratott módszerekkel kell előállítani. Ennek a megtervezése és legyártása nem vesz igénybe hónapokat, de még csak 4-5 hetet sem.
A biotech termékek előállítása nagyon más tészta, mint mondjuk egy új elektronikai eszköz legyártása. Szóval ne indulj ki más ipari szegmensből.
Ennél azért egy ilyen teszt bonyolultabb. Nem űrtechnika, de normális 3 pontos tesztet, ami pl a covidhoz kell nem 5 perc összedobni. De lényegtelen, mert márciusra meglett kényelmesen.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 575
11 173
113
Ennél azért egy ilyen teszt bonyolultabb. Nem űrtechnika, de normális 3 pontos tesztet, ami pl a covidhoz kell nem 5 perc összedobni. De lényegtelen, mert márciusra meglett kényelmesen.
Természetesen az egyéb paraméterek beállítása, szükséges térfogatok, stb. optimalizálása idő, azonban nem is igényel hosszú fejlesztési időt, hiszen a legtöbb dolog adott hozzá. Így lehet, hogy tavaly február közepe, vége felé már egész jó tesztek voltak.
Amúgy csak igyekeztem szemléletesen megmutatni Ogretank-nak, hogy nem megy csodaszámba, hogy viszonylag hamar hadrendbe tudtak állítani teszteket.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 673
3 997
113
Sziasztok! Én eddig csak olvastam ezt a topikot, inkább a katonai dolgokhoz szóltam hozzá.

Szerintetek mikor tetőzhet a harmadik hullám, meg lehet ezt egyáltalán jósolni nagyjából biztosra?
Szia,

Egyreszt termeszetesen nem tudom megmondani, nagyjabol se biztosra.

Masreszt ami azert latszik, hogy egy szempontbol egyszeru a dolog: amikor a tenyleges fertozesi arany (R) 1-nel nagyobbrol 1-nel kisebbre valt, ott lesz a tetozes. Es ha kicsivel megy 1 ala, akkor "plato" lesz, vagyis minimalisan fog csak csokkenni, ha sokkal megy 1 ala, akkor meredeken fog csokkenni.
A rossz hir, hogy a dolog idobeni lefutasa kovetkezteben idoben eltolas van, vagyis eloszor lecsokken az R, utana ez akkor lesz tenylegesen merheto, amikor a megfertozottek tesztelesre kerulnek (kb 1 hettel a tenyleges fertozes utan), ez utan kezd el csokkeni a korhazba kerulok szama, majd ez utan az intenziv osztalyra kerulok szama. Tehat, miutan a fertozes tetozott, meg 2-3 hetig nem lesz semmi javulas az intenziv osztalyokon, mas szoval az intenziv osztalyokon 2-3 hettel kesobb fog tetozni a hullam, mint a fertozesekben.

Meg rosszabb hir, hogy csak ugy magatol nem fog csokkenni az R, hanem nehany dolog egyuttese modositja:
1. Az emberek kontakszama.
2. A kontaktok intenzitasa.
3. a virus terjedokepessege.
4. Megfertozheto emberek szama.

Ezek kozul a 3-ban nem bizhatunk, hogy javul, hiszen epp attol van a 3. hullam, hogy a brit valtozat sokkal terjedokepesebb, vagyis ez a kozelmultban romlott, nem javult.

Az elso ketto valtozhatna attol, hogy az emberek okosabbak, mint voltak nehany hete. Ebben egyreszt nem lehet bizni, masreszt meg ahogy fogy a turelmuk (es rengeteg munkanelkulinek a penze!), ugy egyre fogy az eszuk, szoval ez magatol nem fog javulni.

Egy dologtol javulhat: ha az emberek ra lennenek kenyszeritve, vagyis lazitas helyett szigoritas jonne. De nem latni a felelos kormanyzas jelet.
Az ertheto, hogy nem voltak kepesek megmondani, hogy a szigoritasnak milyen hatasa lesz. Az elfogadhatatlan, hogy amikor latszik, hogy a korabban bevezetett korlatozasok kevesek, szigoritasra van szukseg, akkor bejelentik az enyhitest. Marpedig most mar nyilvanvaloan latszik ez.

Szoval varhatoan az elso 3 pont egyutt jelentosen romlani fog a kozeljovoben.

A 4. az, ami biztosan javul, egyreszt az oltotas miatt vedettek szamanak novekedesevel (termeszetesen ez nem 1 oltast jelent, hanem a 2. oltas + 1-2 het varakozast).
Ebben minden szomszedos orszaghoz kepest jol allunk, de a valosagban a 3% es a 4% egyarant elenyeszoen keves a szukseges 90% koruli ertekhez kepest (itt a nagyon rossz hir, hogy a korabban elhangzott 60-70% a wuhani variansra vonatkozott, nem a britre).

Masreszt, ami a valosagban most (tehat a 3., es nem a 4. hullamban) sokkal tobbet szamit, az az, hogy a betegsegen atesettek nehany honapig immunisak. Nagyon jo lenne tudni, hogy a 2. es a 3. hullamban hanyan estek at, ideertve a tunetmentes es senki altal nem tesztelt embereket is, hiszen ez alapjan lehetne megjosolni, hogy mikor jon el az a hatar, aminel a most emlegetett enyhitesek utan is csokken az uj fertozottek szama.

Szoval azt kellene tudni, hogy az elso 3 pontbeli egyre rosszabb helyzetet mikor fogja a 4. pont kompenzalni.
Ezt sajnos en nem latom.