[BIZTPOL] Tajvan-Kína konfliktus (1949 - ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 047
14 162
113
Itt olvashatsz a chip gyártás fejlesztésben hogy áll ma a világ. A MŰKÖDŐ gyártósorok tekintetében (5nm) és a volumenben is a TSMC (TAIWAN) magasan veri a világot, az Intel is messze le van maradva. Ennek elmondhatatlanul nagy gazdasági jelentősége van !!! Kína csak 22nm körül gyártóképes, és kevês a kapacitásuk is. Ráadásul még a világban is chip hiány van ! Minimum 10 év mire képesek lesznek felzárkózni, de akkor sem az első vonalhoz !!! Így már talán érthetőbb a kéznyújtásra lévő amúgy kína részének tekintett Taiwan hihetetlen vonzereje a számukra. Az IBM fejlesztésének nincs egyenlőre piaci jelentősége, ugyanis hihetetlen nehéz a 15nm alatti gyártósorok megépítése. Ugye említik a cikkben is hogy ez egyenlőre csak egy elvi siker, amíg nem sikerül létező gyártósorokat mellé tenni. De ugye a TSMC is fejlesztésben van, és úgy 90% valószínűséggel megint ők lesznek a nyerők kész gyártókapacitások kiépítésével 2nm-re.

Remélem így kézzelfoghatóbb mekkora kínának a tét és a csábítás hogy lerohanja Taiwant amit amúgy is a részének tekint és meg is tudja védeni a fizikai helyzete miatt, hordozók nélkül is. Csak gazdasági fenyegetéssel lehet elrettenteni egy megszállástól, mással nem. Taiwan egy kínai gyémánt az orra előtt a szájában amihez nem engedik hogy hozzányúljon.


A TSMC a wiki oldalán. (adatok a cégről) Ezt kicsit olvasd át, és akkor tudni fogod hogy a TSMC jelenleg a világ legértékesebb elektronikai chip gyártó cége. Nem babra megy a játék kínának.



Szerintem rosszul látod: Kínát az USA provokációkon kívül semmi nem sürgeti, hogy lerohanja Tajvant.
Pár hónapja vett meg (jó)pár száz mérnököt és kutatót többek közt a TMSC-től.
5-10 éven belül Tajvanon kormányra kerül kerül egy egyesülés párti erő --valószínűleg kínai támogatással-- az ellenzékkel szemben --az USA támogatással-- és békés egyesülés lesz --a Hong-Kong-ihoz hasonló amcsi "tömeg-rendezvényekkel--, ami ewgyesülést az USA fogcsikorgatva néz, miközben a végjátékra készülve gátlástalanul feji szövetségesei erőforrásait a saját számára.

Kb...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 444
34 395
113
A magyar gyorskorcsolya csapat ügyét ismered? Egy kínát kritizáló mondat miatt mekkora balhé volt. A legkisebb kritika is tilos. Ha mindenben alkalmazkodsz hozzájuk, akkor tényleg nem szólnak bele a dolgaidba. :D
Az valóban bunkoság vólt.

gondolj bele te lennél edző teszem azt ausztráliába és az eggyik csapattagod bassza meg magyarországozna a közösségi médiába... neked hogy tetszene?

ez egyébként nem a kínai állam álláspontja hogy a vezetőedzőnek menni kell hanem az ő döntése...
ha szenyózott vólna a Burjánnal az szakmailag leminősítette vólna (én ismerek kínai pingpong edzőket na ők ilyen szakmai vétséget nem követnének el...) ha szónélkül hagyja?... (te szónélkül hagynád?)
Egy európai edző egyébként kicsit szenyózott vólna a kínai edző helyébe a csapat rovására is de a melóról nem lépett vólna ilyen miatt töbnyire...
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Ez a nagy növekvő tábor meg kiállunk mellette pont olyan, mint az orosz-ukrán dolog. Mindenki kiáll, mindenki nyilatkozik, NATO tamogat, hatalmas haderő, de ha az orosozk tényleg megindulnának egyetlen egy katona sem menne segíteni.

Nyilatkozatban én is erős vagyok. :p
Azért Taiwan és Ukrajna között van egy "kis" különbség. Ukrajna egy csődtömeg anarchia, Taiwan pedig a mai világ elsőszámú chipgyártója, aminek a termékeit Japántól európán át az egész fejlett és fejletlen világ használja (késztermékekben, és messze a legerősebb a csúcstechnológiás chipekben, utána a Samsung jön, ezzel vége is gyártók felsorolásának)

Japánt nem csak veszély szempontjából érdekli Taiwan, hanem chip szempontból is. Taiwanért felvonulnak a G20 legtöbb országa ha Kína nekiáll lerohanni. Az is öngyilkosság a számára, ha pedig bármely országot betámadna aki beszáll Taiwan védelmébe, azzal kínának vége, mert az egész világ ellene fordul. Ezért Kína a penge élén táncol ha megpróbál hozzányúlni Taiwanhoz.

Nukleáris csapásmérések nem lesznek akkor sem ha csetepaté lesz, SŐŐŐT igazából hagyományos csapásmérések sem, csak leginkább olyanok mint az angol cirkálónál az oroszok, meg lenne jó nagy harci felvonulás.

Meg erős nyilatkozatok lennének, abban nem csak te vagy erős, hanem ott is mindenki aki részt venne benne. :D:D:p

A fejlett világ NEM engedheti meg magának azt a luxust, hogy kína 10 évet ugorjon előre egyetlen nap alatt az elektronikai gyártó piacon. Már csak azért sem mert pont erre lenne szükségük a gazdasági és katonai versenyben. Mindezt pedig lopott tudással és technológiákkal. Hol van ehhez képest Ukrajna a toporzékoló bohóc királyával ? Sehol. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 444
34 395
113
Az valóban bunkoság vólt.

gondolj bele te lennél edző teszem azt ausztráliába és az eggyik csapattagod bassza meg magyarországozna a közösségi médiába... neked hogy tetszene?

ez egyébként nem a kínai állam álláspontja hogy a vezetőedzőnek menni kell hanem az ő döntése...
ha szenyózott vólna a Burjánnal az szakmailag leminősítette vólna (én ismerek kínai pingpong edzőket na ők ilyen szakmai vétséget nem követnének el...) ha szónélkül hagyja?... (te szónélkül hagynád?)
Egy európai edző egyébként kicsit szenyózott vólna a kínai edző helyébe a csapat rovására is de a melóról nem lépett vólna ilyen miatt töbnyire...
és biztos lehetsz benne hogy személyes konfliktus is állt a dolog mögött mert épeszű ember ilyet a vezetőedzőjével (és csapattársaival) szemben nem követ el.
ha ismers profi sportolót akkor tudod milyen az egészséges viszony
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 547
5 197
113
Az valóban bunkoság vólt.

gondolj bele te lennél edző teszem azt ausztráliába és az eggyik csapattagod bassza meg magyarországozna a közösségi médiába... neked hogy tetszene?

ez egyébként nem a kínai állam álláspontja hogy a vezetőedzőnek menni kell hanem az ő döntése...
ha szenyózott vólna a Burjánnal az szakmailag leminősítette vólna (én ismerek kínai pingpong edzőket na ők ilyen szakmai vétséget nem követnének el...) ha szónélkül hagyja?... (te szónélkül hagynád?)
Egy európai edző egyébként kicsit szenyózott vólna a kínai edző helyébe a csapat rovására is de a melóról nem lépett vólna ilyen miatt töbnyire...
Hasonló ügy volt az amerikai kosárlabda esetében is. A többszáz játékos közül egy posztolt valamit, ami nem tetszett a kínaiaknak. Megszüntették a közvetítést kínában.

De hasonló Ausztrália ügye is. Az ausztráloknak nem tetszik, hogy a kínaiak kilóra meg akarják venni az országot, erre szankciókkal válaszoltak.

Mi ez, ha nem az, hogy rá akarjuk kényszeríteni a szokásainkat másokra?

Ha Kína lesz a világ vezető hatalma, sokkal durvább eszközökkel fogja az akaratát érvényesíteni, mint az USA.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 444
34 395
113
Hasonló ügy volt az amerikai kosárlabda esetében is. A többszáz játékos közül egy posztolt valamit, ami nem tetszett a kínaiaknak. Megszüntették a közvetítést kínában.

De hasonló Ausztrália ügye is. Az ausztráloknak nem tetszik, hogy a kínaiak kilóra meg akarják venni az országot, erre szankciókkal válaszoltak.

Mi ez, ha nem az, hogy rá akarjuk kényszeríteni a szokásainkat másokra?

Ha Kína lesz a világ vezető hatalma, sokkal durvább eszközökkel fogja az akaratát érvényesíteni, mint az USA.
Mennyi kínai közvetítést látsz a tv be valószínű hogy cenzúrázzuk kínát? (nem) de ha usaba kirugnak 3 tv st egy csatornától azt a hazai hírekbe bemodják (ez is cenzúra csak fordítva...) ausztrália és usa olyan nekik mint kb nekünk ukrajna... azért ezt vedd figyelembe. és az usának olyan kína mint ukrajnának mi
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Szerintem rosszul látod: Kínát az USA provokációkon kívül semmi nem sürgeti, hogy lerohanja Tajvant.
Pár hónapja vett meg (jó)pár
Erről konkrétan én írtam itt a topocban !!! :D:p

Egészen pontosan azt, hogy aranyáron csábítják a TSMC-től "az agyakat", mert annyira kell nekik a vezető chip gyártás felfuttatása. Egyébként nemrég egy holland cégen keresztül egy brit chipgyártó céget is meg akartak venni, pedig az nem is csúcstechnológiás. De rájöttek hogy a valódi vásárló a kínai állam lenne, úgy hogy be is húzták a kéziféket az eladásban. (államilag) Ennyire éhes kína a chip gyártásra. Szóval szerintem rosszul tudod hogy ráérnek. :)

Minden oldalról szorítják kínát a chip gyártásban. Kevés a szabadalmi joguk (sok kell a gyártáshoz) és nem engednek nekik szerződésben sem bérelni a gyártáshoz.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 547
5 197
113
Mennyi kínai közvetítést látsz a tv be valószínű hogy cenzúrázzuk kínát? (nem) de ha usaba kirugnak 3 tv st egy csatornától azt a hazai hírekbe bemodják (ez is cenzúra csak fordítva...) ausztrália és usa olyan nekik mint kb nekünk ukrajna... azért ezt vedd figyelembe. és az usának olyan kína mint ukrajnának mi
Ezt nem értem.

Mindenesetre naivitás azt hinni, hogy egy Kína által dominált világ bármivel jobb lesz, mint az USA által dominált. Szerintem egyértelműen rosszab lesz. Már ha tényleg ők lesznek a világ vezető hatalma. Mert én ebben sem vagyok biztos.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Kína addig a világ legnagyobb chipgyártója lesz
2600ra?
Basszus, azért kapjunk a fejünkhöz. Kína vért izzadva, amerikai tervek alapján 22 nmen gyárt, az elmaradott oroszok meg asszem 25 nmen dobták ki a saját gyártású és fejlesztésű chipletjeiket. A TMSC meg az 5 nm legacynál jár lassan...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 444
34 395
113
Ezt nem értem.

Mindenesetre naivitás azt hinni, hogy egy Kína által dominált világ bármivel jobb lesz, mint az USA által dominált. Szerintem egyértelműen rosszab lesz. Már ha tényleg ők lesznek a világ vezető hatalma. Mert én ebben sem vagyok biztos.
Na látod ez a különbség hogy te vezető hatalomba gondolkodsz én meg vezető hatalmakban gondolkodok.
 
  • Tetszik
Reactions: Roni

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 632
55 478
113
Nem, nem nehéz. Gazdaságilag lehet a legjobban elszorítani a nyakát, nem fizikai háborúval. Az senkinek nem lenne jó. A piacai nagyrészének részvételét kell elérni, hogy ha Taiwanhoz hozzá mer nyúlni, akkor totális gazdasági embergó alá kerül. Ez a legjobb fegyver kína ellen.
Jót nevettem ezen.... :) Sok szerencsét!
Próbálj csak egy hónapot kinai termék nélkül élni.:confused:
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Jót nevettem ezen.... :) Sok szerencsét!
Próbálj csak egy hónapot kinai termék nélkül élni.:confused:
Kár volt nevetni. :D

Egy példa a közelmúltból: Oroszország pont a szankcióktól erősödött meg, ugyanis a nyugati import befagyása után kénytelenek voltak a saját lábukra állni több ágazatban is, és így függetlenedni a nyugati gazdaságoktól.

Namost ha kicsit elgondolkodsz, akkor rá fogsz jönni, hogy egy kínai import embargó éppen hogy megerősítené a nyugati gazdaságokat, mert sok területen újra beindulna a gyártás, rengeteg új munkahelyet generálna, tehát ha jól kezelnék a kormányok mint ahogy Putyinék tették, akkor ez nagyon jót tenne a nyugatnak. Persze el lehet cseszni is, amin nem csodálkoznék. Ha Leyenék vezényelnék az biztos csőd lenne megint. :) Szóval nem kell mindjárt berottyantani a kínai import leállásán. Egyébként kína is tudja hogy tűzzel játszik, de az egy egyre agresszívabb kommunista ország. Lehet hogy a vörös köd győz a józan ész felett.
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 551
5 164
113
Éppen hogy nem, kínaiak a legnagyobb és egyetlen piaca az európai multiknak, ha ok. A Nokia kiutasításra kerülne, beis csukhatna. Nem csaknem ök más is. Lesz 1-2 videó majd ájuldozni fogtok mi van Kínában.
 
  • Tetszik
Reactions: Lord Gazember
W

Wilson

Guest
Kína rakétacsapást gyakorolt a NATO repülőgép-hordozó csapásmérő csoportja ellen

4776951_900.jpg


Kína nagy erejű rakétacsapást gyakorolt a HMS Queen Elizabeth (R 08) brit repülőgép-hordozó által vezetett NATO-hordozó csapásmérő csoport ellen. 2021. augusztus 8-án Kína DF-26B közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákat indított, amelyek maximális hatótávolsága 4000 km.


4776969_1000.png

4777341_1000.png


A kilövéseket a kínai szárazföldről, a Dél-kínai-tengeren lévő céltérről hajtották végre. Korábban, válaszul a HMS Queen Elizabeth (R 08) brit repülőgép-hordozó által vezetett NATO-hordozó csapásmérő csoport Dél-kínai-tengerre való telepítésére, a Kínai Tengerbiztonsági Hivatal lezárta a Dél-kínai-tenger vizeinek egy részét a PLA Haditengerészet gyakorlatai miatt.

A korlátozások augusztus 6-án 00-00 órától 2021. augusztus 10-én 24-00 óráig vannak érvényben. A korlátozás a Hainan-sziget délkeleti partjaitól a Paracel-szigetekig terjedő területre vonatkozik.

 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Éppen hogy nem, kínaiak a legnagyobb és egyetlen piaca az európai multiknak, ha ok. A Nokia kiutasításra kerülne, beis csukhatna. Nem csaknem ök más is. Lesz 1-2 videó majd ájuldozni fogtok mi van Kínában.
Mintha ismerném a videoidat amit linkelni szeretnél. De azért linkeljed őket, had nézzük. :)

Viszont a kínai kommunista párt elég sok agresszív tünetet mutat az utóbbi időben. Sokkal rosszabbak lesznek mint az amerikaiak, pedig azok sem kispályások.:)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Kína rakétacsapást gyakorolt a NATO repülőgép-hordozó csapásmérő csoportja ellen

4776951_900.jpg


Kína nagy erejű rakétacsapást gyakorolt a HMS Queen Elizabeth (R 08) brit repülőgép-hordozó által vezetett NATO-hordozó csapásmérő csoport ellen. 2021. augusztus 8-án Kína DF-26B közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákat indított, amelyek maximális hatótávolsága 4000 km.


4776969_1000.png

4777341_1000.png


A kilövéseket a kínai szárazföldről, a Dél-kínai-tengeren lévő céltérről hajtották végre. Korábban, válaszul a HMS Queen Elizabeth (R 08) brit repülőgép-hordozó által vezetett NATO-hordozó csapásmérő csoport Dél-kínai-tengerre való telepítésére, a Kínai Tengerbiztonsági Hivatal lezárta a Dél-kínai-tenger vizeinek egy részét a PLA Haditengerészet gyakorlatai miatt.

A korlátozások augusztus 6-án 00-00 órától 2021. augusztus 10-én 24-00 óráig vannak érvényben. A korlátozás a Hainan-sziget délkeleti partjaitól a Paracel-szigetekig terjedő területre vonatkozik.

"Apa kezdődik..."