A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 603
32 150
113
Némileg kevésbé (vagy inkább máshogy) véleményes forrás, a hivatkozott cikk aljáról: https://www.politico.eu/article/digital-euro-bill-due-early-2023/

Nem tudom mit gondoljak, egyelőre bullshitelést látok, és nulla tények. Miért lesz ez más mint a banki pénz, és miért lesz jobb/rosszabb?
Igazából, egyerre akarják a kryptovaluták erőforrás kivonását ellensúlyozni, másrészről pedig a pénz forgalom ellenőrzését emelnék egy magasabb szintre emelni. Ugyanakkor a papíralapú pénz kivonásával az állampolgárok kontrollja is megvalósul.
A kínaiak és India is ezen munkálkodik.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Igazából, egyerre akarják a kryptovaluták erőforrás kivonását ellensúlyozni, másrészről pedig a pénz forgalom ellenőrzését emelnék egy magasabb szintre emelni. Ugyanakkor a papíralapú pénz kivonásával az állampolgárok kontrollja is megvalósul.
A kínaiak és India is ezen munkálkodik.
Értem én, de nem tetszik. Meg se próbálnak garanciákat, meg porhintést adni, hogy hogy lesz ez jobb. Jön majd a lejáró pénz, amit el kell költs, hogy pörgesd a gazdaságot (szép kártyás pénzeknél is volt ez), aztán meg még jobban látszik kivel-mivel adsz-veszel, le lehet jól tiltani, még annaál is könnyebben mint most (Kanadai események a napokból)? Nyilvános lesz a blokklánc, egy tranzakció után/előtt meg tudom nézni még mik történtek a célszámlával, ahogy bitcoinnál pl. lehet?

Mi marad annak, akinek ez már túl kevés magánszféra, és túl sok kontroll így?? fizikai arany?
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 603
32 150
113
Értem én, de nem tetszik. Meg se próbálnak garanciákat, meg porhintést adni, hogy hogy lesz ez jobb. Jön majd a lejáró pénz, amit el kell költs, hogy pörgesd a gazdaságot (szép kártyás pénzeknél is volt ez), aztán meg még jobban látszik kivel-mivel adsz-veszel, le lehet jól tiltani, még annaál is könnyebben mint most (Kanadai események a napokból)? Nyilvános lesz a blokklánc, egy tranzakció után/előtt meg tudom nézni még mik történtek a célszámlával, ahogy bitcoinnál pl. lehet?

Mi marad annak, akinek ez már túl kevés magánszféra, és túl sok kontroll így?? fizikai arany?
Ez egyelőre csak terv... De megcsinálják, ha nem teszünk ellene.
 
  • Tetszik
Reactions: kétkedő

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 868
35 254
113
Értem én, de nem tetszik. Meg se próbálnak garanciákat, meg porhintést adni, hogy hogy lesz ez jobb. Jön majd a lejáró pénz, amit el kell költs, hogy pörgesd a gazdaságot (szép kártyás pénzeknél is volt ez), aztán meg még jobban látszik kivel-mivel adsz-veszel, le lehet jól tiltani, még annaál is könnyebben mint most (Kanadai események a napokból)? Nyilvános lesz a blokklánc, egy tranzakció után/előtt meg tudom nézni még mik történtek a célszámlával, ahogy bitcoinnál pl. lehet?

Mi marad annak, akinek ez már túl kevés magánszféra, és túl sok kontroll így?? fizikai arany?
csere és érték alapú kereskeskedelem. a legegyszerübb. ha nem is teljes mértékben de erősödni fog... az emberek megtalálják a kiskaput
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 603
32 150
113
csere és érték alapú kereskeskedelem. a legegyszerübb. ha nem is teljes mértékben de erősödni fog... az emberek megtalálják a kiskaput
Sarokba kell szorítani a bankokat. Visszafordítani a terjedő bankkártyás fizetést. Az automata pénztárakat is kerülni. Ragaszkodni a készpénzben fizetendő munkabérhez.
 

Mike

Well-Known Member
2011. március 14.
785
2 008
93
Értem én, de nem tetszik. Meg se próbálnak garanciákat, meg porhintést adni, hogy hogy lesz ez jobb.
Bullshit az egész hivatalos leirás: "A digitális euro a digitális fizetőeszköz hatékonyságát a jegybankpénz biztonságával ötvözné."

10 évvel a blokklánc után sikerült nagyot álmodni: "2021 júliusában határoztunk a digitális euróra irányuló munkafeladat elindításáról. Ez nem jelenti, hogy feltétlenül kibocsátunk digitális eurót, hanem az esetleges kibocsátásra való felkészülésre vonatkozik."

Mi marad annak, akinek ez már túl kevés magánszféra, és túl sok kontroll így?? fizikai arany?
Már most is simán hozzányúl a számládhoz a NAV ha tartozol, hatósági átutalás címen. Az arany meg bár nem bevallás kötelezett, a pénzmosás miatt felveszik az adataid vásárlásnál, ahhoz meg már hozzáfér a hatóság.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Már most is simán hozzányúl a számládhoz a NAV ha tartozol, hatósági átutalás címen. Az arany meg bár nem bevallás kötelezett, a pénzmosás miatt felveszik az adataid vásárlásnál, ahhoz meg már hozzáfér a hatóság.
Értem, de nem azzal van szigorúan véve bajom, hogy a NAV hozzáfér a számlámhoz, vagy tudják mennyi bevételem van, hanem azzal, hogy:
  • politikai okokból könnyen korlátozhatóak a tranzakcióim, ha rosszul viselkedtem, és most még esetleg nem is tudom ugye, hogy későbbmajd már rossznak számít a mostani véleményem... Lásd Kanada, lásd a Mozilla fejlesztője, aki évtizeddel korábban homoházasság ellenes alapítványnak adakozott, ezért mennie kellett...
  • A személyes és céges pénzmozgásaim transzparensek a blokklánc minden szereplője felé, nem csak a hatóságok felé, akiknek most még bírói meghatalmazás is szükséges. Így érzékeny üzleti vagy személyes adatok kerülnek ki, amik alapján pl. a cégem versemyképessége csorbul egy tárgyalásnál, vagy éppen rosszabb hitelt (most is belenéznek a bankok, tudom), vagy ajánlatot "spot" ajánlatot kapok valamire akár pl. egy tüzép látja, hogy van pénz a számlámon, és sok bevételem van (egyszer kell csak az algoritmust megírni, el lehet adni utána akár egy tüzépnek is!), úgyhogy drágábban adja a fát!
  • egyébiránt elmennek anyjukba, mert már most is túlhatalmuk van, de azt visszanyesni nagyon neház már, abba beletörődtem, de ez a tipikus lopakodó diktatúra, amit az EU is csinál a szuverenitás megvonás szinten országokkal szemben is, de az egyénekkel szemben is (bár azt más államok is előszeretetttel csinálják)
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Ez egyelőre csak terv... De megcsinálják, ha nem teszünk ellene.
amíg nincs olyan (a blokkláncnál hatékonyabb) matematika/informatika konstrukció amivel megismételhetelen tranzakciókat tuudnk végezni, addig mindenképp. Főleg, hogy optimális esetben offline kéne végeznünk ezeket a tranzakciókat, vagy legrosszabb esetben csak egy jóváhagyó pecsétet kapnánk rá olyan hatóságtól, aki nem tud beletekinteni.

A digitális/elektronikus kereskedelemnek sok előnye van, de ha kizárólagossá teszik, hatalmas árat fizetünk érte a szabadságunkban.
 
M

molnibalage

Guest
Értem, de nem azzal van szigorúan véve bajom, hogy a NAV hozzáfér a számlámhoz, vagy tudják mennyi bevételem van, hanem azzal, hogy:
  • politikai okokból könnyen korlátozhatóak a tranzakcióim, ha rosszul viselkedtem, és most még esetleg nem is tudom ugye, hogy későbbmajd már rossznak számít a mostani véleményem... Lásd Kanada, lásd a Mozilla fejlesztője, aki évtizeddel korábban homoházasság ellenes alapítványnak adakozott, ezért mennie kellett...
  • A személyes és céges pénzmozgásaim transzparensek a blokklánc minden szereplője felé, nem csak a hatóságok felé, akiknek most még bírói meghatalmazás is szükséges. Így érzékeny üzleti vagy személyes adatok kerülnek ki, amik alapján pl. a cégem versemyképessége csorbul egy tárgyalásnál, vagy éppen rosszabb hitelt (most is belenéznek a bankok, tudom), vagy ajánlatot "spot" ajánlatot kapok valamire akár pl. egy tüzép látja, hogy van pénz a számlámon, és sok bevételem van (egyszer kell csak az algoritmust megírni, el lehet adni utána akár egy tüzépnek is!), úgyhogy drágábban adja a fát!
  • egyébiránt elmennek anyjukba, mert már most is túlhatalmuk van, de azt visszanyesni nagyon neház már, abba beletörődtem, de ez a tipikus lopakodó diktatúra, amit az EU is csinál a szuverenitás megvonás szinten országokkal szemben is, de az egyénekkel szemben is (bár azt más államok is előszeretetttel csinálják)
Lekapcsolják a lakásodban az áramot és a hajadra kenheted a blokkláncot.
Itthon, ahol 90% felett van a saját lakásban lakók aránya...
 
M

molnibalage

Guest
Molni ez most hogy gondolod? A bloklanc a szervereken, nodokon fut a net en
Áram nélkül semmilyen elektronikai eszközt nem tudsz használni.
Az okostelód előbb utóbb lemerül, ha éppen nincs nálad pénz, hogy bármilyen helyen fizess hozzáférésért.
Vagy csak simán letiltják a SIM kártyát.
Persze lehet eldobható teló, de azért is fizetni kell.

Innentől fogva, ha el akarnak zárni a hozzáféréstől, akkor meg tudják tenni.
A kérdés az, hogy mennyi erőfeszítésre hajlandó a rendszer. A blokklánc nem véd meg ez ellen.
Főleg, hogy azzal is csaltak már, csak senki nem vállal ezekért a viccvalutákért felelősséget.

Egyesek meg úgy használják ezt, mint valami szent grált. Az energiaigénye mennyi most amúgy ennek...?
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Lekapcsolják a lakásodban az áramot és a hajadra kenheted a blokkláncot.
Itthon, ahol 90% felett van a saját lakásban lakók aránya...
Épp a mobilos fizetéssel kapcsoaltosan szoktam mondani, hogy nincs térerő (a terminálnak), vagy lemerült a telefonod, akkor szoptad?

Nagyon kényelmetlen a KP, de mindig van nálam egy taxira/hazavonatozásra plusz egy adag ételre elegendő, meg otthon egy trélerezés kifizetésére elég, mert egyszer üt be a fos, akkor ne ezen kelljen még extrán idegeskedni, épp elég lesz a pillanatnyi krízis velejét megoldani. Utazásokra is szoktam vinni egy köteg célvalutát. Német reptéren néztek is rám furcsán amikor átvzsgáltak, pedig a németek nagy kp-bolondok állítólag...

(plusz a biztosító hiába fizeti utólag a kiadásokat számla ellenében, addig nekem kell "hitelezni")
 
T

Törölt tag 2361

Guest
Lekapcsolják a lakásodban az áramot és a hajadra kenheted a blokkláncot.
Itthon, ahol 90% felett van a saját lakásban lakók aránya...
vagy ha epp zseni vagy, kidobod a hardot a szemetbe..
aztan meg eszedbejutt hogy ott van a bitcoin rajta wazeee es elmesz turni a szemetbe mint egy diszno egy joooo hooosszuuuu ideig...


(nem ez az egyetlen eset, tobb ilyenrol olvastam, de ez a leghiresebb...)


ha meg kibaszottul balszerencses vagy, akor meg elopjak a eszak koreai hackerek, es a penzed a kis puffancsnal kott ki ahol vagy kajat vesz rajta maganak hogy meg koverebb legyen, vagy epp a bitkoinodal penzeled az eszak raketa mutatvanyait..
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
T

Törölt tag 1711

Guest
ha meg kibaszottul balszerencses vagy, akor meg elopjak a eszak koreai hackerek, es a penzed a kis puffancsnal kott ki ahol vagy kajat vesz rajta maganak hogy meg koverebb legyen, vagy epp a bitkoinodal penzeled az eszak raketa mutatvanyait..

usanka hacker-ek is loptak már bitcointot, pár napja olvastam, hogy megvolt az első bírósági tárgyalás ahol összevesztek az értékén, hogy a lopás pillanatában még nem ért annyit, mint amivel most vádolják őket.
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 601
113
Bírom ezeket a Blikk színvonalú hozzá szolásokat. Ha az utcán megölnek valakit 100 $ ért vagy kirabolják akkor a fizetőeszköz a rossz, a bűnös vagy az áldozat a hibás????
 
  • Tetszik
Reactions: Mike
T

Törölt tag 1711

Guest
Bírom ezeket a Blikk színvonalú hozzá szolásokat. Ha az utcán megölnek valakit 100 $ ért vagy kirabolják akkor a fizetőeszköz a rossz, a bűnös vagy az áldozat a hibás????
Mai balos logikával az elkövető az aki a pénzt magával vitte és nem vette figyelembe az áldozat eltérő kúltúráját amelyben a pénzt erőszakkal elveszik.

De igazából kb. annyi lett volna a lényeg, hogy ez se biztonságosabb, mint a "valódi" pénz.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 2361

Mike

Well-Known Member
2011. március 14.
785
2 008
93
Bírom ezeket a Blikk színvonalú hozzá szolásokat. Ha az utcán megölnek valakit 100 $ ért vagy kirabolják akkor a fizetőeszköz a rossz, a bűnös vagy az áldozat a hibás????
Tű pontos... Blikk. Valahogy bele kell kötni, de legalább fel sem fogják miről, és mivel érvelnek :) A sztárvasutas is képben van mindenről is, a másik topikban meg egy telefont sem tud magától választani, és annyira durván jól keres hogy a tojást is kuponra veszi :D
 
  • Vicces
Reactions: Törölt tag 1711
T

Törölt tag 1711

Guest
Tű pontos... Blikk. Valahogy bele kell kötni, de legalább fel sem fogják miről, és mivel érvelnek :) A sztárvasutas is képben van mindenről is, a másik topikban meg egy telefont sem tud magától választani, és annyira durván jól keres hogy a tojást is kuponra veszi :D

Látom bemart, hogy nem vertem magam földhöz a 20 perces guglizással szerzett blockchain "tudásodtól" XD

Sőt, ma is vettem kuponra tojást mert kellett az asszonynak, az csak 412ft-ba került.