Atomtöltetek

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

Redgreg

Well-Known Member
2019. december 30.
2 044
4 666
113
a végtelenségig tágulni szeretne és a gravitáció le van érdekelve.
Ehhez még annyit, hogy dehogynem. Elvileg még a hold gravitációja is képes fenntartani akár hidrogén légkört is. Gyakorlatilag viszont a gerjesztések plusz energiájából való sebességnövekedés mellett a Földön se maradnak meg. Sőt magas gerjesztettség mellett az Oxigén molekulák sebessége is meghaladja a szökési sebességet. Csak ilyen vadtag légkör mellett ritka ilyen gerjesztettség, így a légkörveszteség is minimális.
De egy már eleve gerjesztett gáz erősen le fogja sajnálni a gravitációt, már persze a valóságban nem, de meglehetősen magas légkörig fog tartani amíg lelassul.

• Tetszik
Reactions: endre

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
2 931
13 768
113
Amúgy tényleg érdemes elolvasni az angolra fordított szovjet cikket.
Képletekkel, és kísérleti mérési eredményekkel akár számolni is lehetne akit ez érdekel.

...

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
2 931
13 768
113
Amúgy kérdésem @Redgreg -hez...
...a 2.94·10²⁶ etilén molekula az tényleg 15kg körüli mennyiség, vagy elszámoltam? (simán lehet)

Redgreg

Well-Known Member
2019. december 30.
2 044
4 666
113
Amúgy kérdésem @Redgreg -hez...
...a 2.94·10²⁶ etilén molekula az tényleg 15kg körüli mennyiség, vagy elszámoltam? (simán lehet)
Most liveban számolok, közelítőleg
Etilén moláris tömege 28 g (mint a nitrogén molekuláé egyébként.
Azaz 28 g etilén 6×10²³
28000g (28 kg) 6x10²⁶on
Szóval igen, a 15 kg kb annyi.

De amúgy gondolkodtam, és szerintem rosszul közelítjük meg. Az etilén egy hálás gáz, szépen ki lehet vele számolni a dolgot, és létrehozni a modelleket.
De én pl etidium bromidot szórnék ki pl, ami uv hatására világít. Vagy egyéb fotolumineszcens anyagokat. De persze az etilén se feltétlenül rossz, csak ha már van matematikai modellem az ilyen terjedésekre, és remek kémikusaim, akkor semmiből nem áll valami gfp vagy etbr szerű dolgot összerakni. És ha elég erősen kapja az uv fényt, márpedig frlsőlégkörben ez nem elképzelhetetlen máris kapunk egy ilyesmit.
Vagy valami alapból gerjesztett gázzal.
És közben az impik mrg kétségbeesetten keresik a légköri etilén nyomokat, és megírják a 26. Könyvet arról, hogy szovjet szuperfegyver.
Szergej és Ivan meg épp koktélozgat a dácsájában.

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
2 931
13 768
113
Most liveban számolok, közelítőleg
Etilén moláris tömege 28 g (mint a nitrogén molekuláé egyébként.
Azaz 28 g etilén 6×10²³
28000g (28 kg) 6x10²⁶on
Szóval igen, a 15 kg kb annyi.

De amúgy gondolkodtam, és szerintem rosszul közelítjük meg. Az etilén egy hálás gáz, szépen ki lehet vele számolni a dolgot, és létrehozni a modelleket.
De én pl etidium bromidot szórnék ki pl, ami uv hatására világít. Vagy egyéb fotolumineszcens anyagokat. De persze az etilén se feltétlenül rossz, csak ha már van matematikai modellem az ilyen terjedésekre, és remek kémikusaim, akkor semmiből nem áll valami gfp vagy etbr szerű dolgot összerakni. És ha elég erősen kapja az uv fényt, márpedig frlsőlégkörben ez nem elképzelhetetlen máris kapunk egy ilyesmit.
Vagy valami alapból gerjesztett gázzal.
És közben az impik mrg kétségbeesetten keresik a légköri etilén nyomokat, és megírják a 26. Könyvet arról, hogy szovjet szuperfegyver.
Szergej és Ivan meg épp koktélozgat a dácsájában.

Folyékony állapotban ennek mekkora a térfogata, hány dm³, vagy liter?

Janaj

Member
2010. július 22.
55
2
8
Biztos hülye kérdés, de a kontraszt alapján roiasztó műholdak csak este működnek? Vagy jó szögből nézve mindig éjszaka van? Értsd a világűr feketéje előtt emelkedik az ICBM?

molnibalage

Well-Known Member
2010. április 18.
32 486
40 347
113
Biztos hülye kérdés, de a kontraszt alapján roiasztó műholdak csak este működnek? Vagy jó szögből nézve mindig éjszaka van? Értsd a világűr feketéje előtt emelkedik az ICBM?
A korai előrejelző holdak tudtommal mind geostacionáriusak. A ICBM-ek sem emelkednek 1000 km fölé és akkor mér régen kiégett a hajtómű. Tehát, ha még éppen lenne geometria, hogy éppen a űrháttérben lenne a célpont, akkor már régen nem üzemel a hajtómű.

• Tetszik

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
169
276
63
Ehhez még annyit, hogy dehogynem. Elvileg még a hold gravitációja is képes fenntartani akár hidrogén légkört is. Gyakorlatilag viszont a gerjesztések plusz energiájából való sebességnövekedés mellett a Földön se maradnak meg. Sőt magas gerjesztettség mellett az Oxigén molekulák sebessége is meghaladja a szökési sebességet. Csak ilyen vadtag légkör mellett ritka ilyen gerjesztettség, így a légkörveszteség is minimális.
De egy már eleve gerjesztett gáz erősen le fogja sajnálni a gravitációt, már persze a valóságban nem, de meglehetősen magas légkörig fog tartani amíg lelassul.
OFF

A gerjesztésről jutott eszembe

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
169
276
63
Folyékony állapotban ennek mekkora a térfogata, hány dm³, vagy liter?
OFF
Palack méretek, a P50 az 50 liter űrtartalmú

Linde Etén3.0
Linde Etén3.5

Messer Banángáz
Ez kevert gáz itt a nitrogén a több, P50-be 200baron 10m3

• Tetszik

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
8 455
26 168
113
RDS-3, 1951-ben robbantották fel a levegőben-380m magasan.

Aki netán elsőre nem udná megfelelő kontextusba helyezni a látottakat, annak mondom, hogy a felvillanáskor a tűzgömb közepe a lakihegyi adótorony (szigetszentmiklósi, szigethalmi, halásztelki és csepeli olvasóink előnyben) plusz kb 70m, vagy másképp, a solti rádióadó torony plusz 90m. Ami egy parlamentnyi magasság még pluszban. Így már látható, hogy mekkora is volt ez a robbanás.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
8 455
26 168
113
Nagyon érdekes felvétel. Először látni, hogy egy vízfelszín feletti robbantásnál az egész felhő mintegy "dolga végeztével" szépen felemelkedik a felszínről, megszűnik a kapcsolata vele.
A másik pedig 2:27-től a három drónná átalakított B-17-es, ami berepült a felhőbe mintát venni.

Nekem úgy tűnik, hogy a felhő kezdeti vöröses színe a légkörből, a hő hatására reakcióba lépett nitrogénből származó nitrogén-dioxidból eredhet.

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
264
640
93
Ha nem írod hogy B-17 simán madárnak nézem őket...De így legalább van egy kis támpont ,mekkora is ez a valami ténylegesen.