Socotra
Szaúd-Arábia erre a szigetre küldte Socotra egykori kormányzóját, és megkezdte Socotra feletti irányítás átvételét az STC-től és az Egyesült Arab Emírségektől azáltal, hogy erőket telepített a szigeten található katonai bázisra. A Szaúd-Arábiához kötődő erők új bázison történő telepítését követően a Hadibu repülőtér szélén található Mori térségben az Egyesült Arab Emírségek által támogatott erők tucatjait és a Déli Átmeneti Tanács fegyvereseit helyezték készenlétbe, és a repülőtér külterületén állomásoztak. Az Egyesült Arab Emírségek erői és az STC új ellenőrzőpontot létesített a repülőtérre vezető utcákon, és ellenőrzi az autók áthaladását. A szaúdiak tevékenysége Socotra területén azután kezdődött, hogy a magas rangú szaúdi katonatisztek megbeszélést folytatattak Ramzi Mahrousszal, Socotra korábbi kormányzójával. , és nem részletezett intézkedésekre áthelyezte őt Socotrára. A déli média úgy véli, hogy Szaúd-Arábia puccsot tervez az Egyesült Arab Emírségek ellen Socotra szigetének ellenőrzése érdekében, és ezzel kapcsolatban Ramzi Mahroust és számos Iszlah Párt fegyveresét áthelyezte erre a szigetre. Ramzi Mahrous az Iszlah párt tagja valamint Socotra egykori kormányzója, aki 2020 júniusában a Déli Átmeneti Tanács fegyvereseivel szembeni konfliktusban vereséget szenvedett, és elhagyta ezt a szigetet. Megjegyzendő, hogy a Socotra-szigetcsoport jelenleg az Egyesült Arab Emírségek, valamint az amerikai és izraeli tanácsadók központja. A Socotra-sziget fontos szerepe a tengeri útvonal és a természeti erőforrások ellenőrzésében az egyik oka annak, hogy Szaúd-Arábia megpróbálja ellenőrizni ezt a szigetet.
Szaúd-Arábia megtagadja, hogy a Déli Átmeneti Tanács elnöke, Aidarus al-Zoubaidi vezérőrnagy belépjen a dél-jemeni Áden városába.
2022 szeptembere óta a Déli Átmeneti Tanács elnöke nem léphet be a városba; bár az STC fegyveresei megtagadták katonai bázisaik átadását ezen a területen.
Ezek a fejlemények heves összetűzéseket okozhatnak a Déli Átmeneti Tanács és a Szaúd-Arábia vezette koalíciós erők között, de cáfolták ezt a konfrontációt, mert féltek a konfliktus elvesztésétől. Természetesen az Egyesült Arab Emirátusok (EAE) is szerepet játszottak, és mivel a tárgyalások ajtaja még mindig nyitva áll, Jemen déli részén nem alakult ki heves harc.
Eközben a Jemeni Reformkongregáció, amelyet gyakran al-Iszlah Pártnak hívnak, üdvözölte az Elnöki Vezetői Tanács elnöki tisztét betöltő jemeni politikus, Rashad Muhammad al-Alimi döntését, amely szerint eltávolítják a Déli Átmeneti Tanács tagjait a lemondott kormány pozícióiból.
Az Iszlah Párt és a Déli Átmeneti Tanács közötti feszültségekkel egyidőben az Iszlah Párt vezetője, Salah Batis kifejezte készségét, hogy részt vegyen a déli Áden városában február 26-án kirobbanó összecsapásokban.
Február 22-én a Déli Átmeneti Tanács visszahívta fegyvereseinek négy dandárját a dél-közép-jemeni Ahwar városból, és az észak-abyani kormányzósághoz tartozó Mudiyah faluba küldte őket az STC és a Szaúd-Arábia vezette koalíció közötti feszültség következtében.
A mudiyah törzsek tovább haladtak az Umran Wadi régióban, és február 26-án elfoglaltak néhány ellenőrzőpontot.
Ádenben a Szaúd-Arábia vezette erők és az Al-Dara Al-Watan fegyveresei reagáltak Maeen Abdulmalik Saeed jemen lemondott kormányának önkényes kivonulására Ádenből Kairóba, az egyiptomi fővárosba, lezárták lakóhelyét, és elkerülték a személyzet belépését. és miniszterei az Al-Maashiq palotába, sőt korlátlan szabadságot is kiadott nekik. A szaúdiak e cselekményei az STC azon fenyegetésére való reagálásuknak tekinthetők, hogy kifosztják és kiutasítják a szaúdi-barát erőket Jemen déli tartományaiból, valamint átadják a frontokat a déli területeken az Ansar Allah mozgalomnak.
A Déli Átmeneti Tanács fegyveresei az Aden kormányzóság kráternegyedének utcáin gyűltek össze, és a Szaúd-Arábia vezette koalíció intézkedéseire válaszul blokkolták a terület bejáratát. Továbbá egy járműkonvojra, amely Aden kormányzóság kormányzóját, Ahmed Hamed Lamlast szállította, aki a Déli Átmeneti Tanács tagja, ismeretlen fegyveresek támadtak meg a Kráter körzetben február 26-án. Áden kormányzója túlélte a merényletet, míg két biztonsági őrei megsérültek.
A jemeni Áden kormányzóságban a Murad törzs egyik sejkjének fiának meggyilkolása, valamint az abyani törzsek által a Mudiyah körzetben elkövetett cselekmények növelték a nyomást a Déli Átmeneti Tanács (STC) fegyveresein.
Az abyani törzsek a Déli Átmeneti Tanáccsal való összecsapásaik részeként folytatták felfejlődésüket Mudiyah faluban. A szerdán (február 15-én) kezdődő razziákat követően az STC fegyveresei kénytelenek voltak visszavonulni a Wadi Omran egyik ellenőrző pontjáról, Abyan Mudiyah falujában. A Déli Átmeneti Tanács fegyvereseinek konvojánál az Al-Baqira régióban felrobbant két út menti bomba legalább egy katonai járművet megsemmisített, négy fegyveres pedig meghalt és megsebesült.
Lawdar városában is fokozódtak az STC elleni gerillacsapások. A legutóbbi, február 18-i csapáskor az STC fegyvereseit szállító autóra ismeretlen fegyveres erők csaptak le Lawdar nyugati útján, aminek következtében az STC fegyveresei között néhány áldozat is volt.
Aden város biztonsági állapota súlyosbodott, miután az STC egyik fegyverese meggyilkolta Badr Abdul Latif al-Qoblit (a sejk fiát) a Hizam al-Amni fegyveresek (a STC-hez kötődő) ellenőrzőpontján, KhorMaksar körzetben. Badr Abdul Latif Abdul Latif al-Qubali sejk fia volt (a Murad törzs egyik sejkje) és Abdul Hadi Al-Qabali dandártábornok testvére, aki az Egyesült Arab Emírségek és Tareq Saleh által támogatott Amaliqah Brigád egyik parancsnoka, Jemen alelnöke.
Abdul Latif sejk követői a Murad törzsben megfogadták, hogy megbüntetik Badr gyilkosait, és bosszút állnak a Hizam al-Amni(Biztonsági Öv) fegyveresein.
A gerillatámadások és az STC fegyveresei elleni bombázások megugrása azt eredményezné, hogy Jemen déli kormányzóságaiban több pozícióból visszavonulnak; azonban továbbra is nagy kérdés, hogy ezekben a régiókban kik helyettesítik őket. Jelenleg az Iszlah Párttal, az al-Dara al-Watan-nal és az al-Kaida terroristákkal együtt Abyan és Hadhramaut kormányzóság egyes törzsei harcolnak az STC fegyveresei ellen, ami valamikor veszélyt jelentene a Déli Átmeneti Tanács létére.
Miután a Déli Átmeneti Tanács (STC) szembeszállt az al-Dara al-Watan fegyvereseivel és az adeni katonai bázisaik kiürítésében tanúsított ellenállásukkal, Szaúd-Arábia elrendelte további csapatok küldését a déli városba.
Az Egyesült Arab Emírségek nagykövetének Adenbe érkezése, valamint az Al-Dara Al-Watan fegyveresei és a Déli Átmeneti Tanács közötti közvetítési kísérlet eredményeként a déli városban kialakult feszültség egyelőre megtorpant. Az ellenségeskedés megszűnése ellenére a Déli Átmeneti Tanács vezetői továbbra is gyűjtik katonai állományukat és felszerelésüket Ádenben. Ennek érdekében Mukhtar al-Nubi, a Déli Átmeneti Tanács egyik parancsnoka azzal fenyegetőzött, hogy fegyveresei minden erővel megküzdenek, akik a városba annak keleti kapuján akarnak belépni. Ezenkívül a Déli Átmeneti Tanács fegyveresei megpróbálnak bejutni a Crater negyedbe, hogy körülvegyék az Al-Maashiq palotát (az elnöki palotát).
Az STC lépését követően a lemondott kormány elnöki tanácsának vezetője, Rashad Al Alimi, valamint az Amaliqah fegyvereseinek parancsnoka, Abu Zar'ah al-Muharami, akik a lemondott kormány elnöki tanácsának tagjai, elhagyták Ádent. Rijád február 11-én azzal a céllal, hogy távol maradjon a déli városban uralkodó feszültségektől.
Éppen ellenkezőleg, az Egyesült Arab Emírségek által támogatott Hizam al-Amni egyik parancsnoka, Ismail al-Sabihi csatlakozott az Al-Dara al-Watan fegyvereseihez, ami a Déli Átmeneti Tanács pozícióinak gyengüléséhez vezetett Al-Mansoura térségében. Sőt, a Déli Átmeneti Tanács négy parancsnoka, akik Al-Anad régióban állomásoztak néhány fegyveresükkel együtt, átszöktek az STC-ből, és csatlakoztak az Al-Dara Al-Watan fegyvereseihez. Egyes helyi források azt mondták, hogy a Déli Átmeneti Tanácsból való kivonulás mögött az az oka, hogy Szaúd-Arábia abbahagyta a fizetésük kifizetését, és kétszer annyi fizetést kapnak, mint amennyit kaptak, amikor csatlakoznak az Al-Dara Al-Watanhoz.
Február 12-én az Al-Dara al-Watan fegyveresei a KhorMaksar körzetben lévő Badr bázisra költöztek, és felkérték Abdul Rahman Askar ezredest, a Déli Átmeneti Tanács parancsnokát, hogy evakuálja a bázist, és adja át az al-Dara al-Watan fegyvereseinek. , de elutasította a követelést. A Badr bázis a Déli Átmeneti Tanács egyik fontos katonai helyőrsége KhorMaksar körzetében, amelynek feladata az Aden nemzetközi repülőtér védelme.
A Déli Átmeneti Tanács ellenállása az adeni katonai támaszpontok átadásával szemben arra kényszerítette Szaúd-Arábiát, hogy több erőt küldjön a városba a Hadhramaut kormányzóság al-Wadiyah átkelőjéből. A Szaúd-Arábia vezette koalíció parancsnoksága megparancsolta az Abyan kormányzósághoz tartozó törzseiknek, hogy gyorsítsák fel az Al-Dara al-Watan fegyveresek megalakulásának folyamatát a kormányzóságban.
Tekintettel az ádeni feszültség fokozódó tendenciájára, nagyon valószínű az al-Dara al-Watan fegyveresei és a Déli Átmeneti Tanács közötti konfrontáció esélye. Szaúd-Arábia azt tervezi, hogy visszaveszi Aden teljes irányítását a Déli Átmeneti Tanácstól, és az STC parancsnokai arra is törekszenek, hogy lebeszéljék a szaúdiakat a döntésről, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) támogatását követelve, és üres blöffökhöz folyamodnak, mint például a stratégiai stratégia feladása. Áden városa és az Ansar Allah mozgalom más frontjai, és hasonló nyilatkozatokat tettek közzé.