[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Tyű, ez a román találékonyság, hogy nekünk nem jutott az eszünkben!

Kihagyják a gyártót és felvarrják maguk. Tényleg nagy hülyeség lenne úgy rendelni. Pár éves közbeszerzésről van szó, de már fejlesztenek rajta.

Ha megnézed figyelmesen a cikket, ott azért pimpongoztak ők már az elmúlt 2-3 évben is, hogy mit akarnak. Jelenleg kerekesben és halban az APC-t és az IFV-t. De mondtak ők olyat is, hogy Pira APC és Puma IFV. Meg ugyan ezt pepitában, Aga APC és a Pira csak IFV.

Lassan szorzótábla összes lehetséges megoldását megtippelték, de csak 30 darab Pirára bólintott a tanítónéni. És még hátra van 8 kerekes, 12 kerék meghajtású változat. Szerintem ezt várjuk meg, utána tisztábban látunk, hogy mi lesz! (A Puma csak egy menekülési lehetőségként vetődött fel az Aga programból, ahol alá írtak egy szerződést és a kancellár többször, erős hangon felszólította őket, hogy fizessenek. És próbáltak alkudozni, hogy mennyiért másból tudnák kihúzni magukat. De már jó ideje a román közvélemény is a Pira III és V kombinációját tartja valószínűnek, ahogy írtam is fent.)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz
K

kamm

Guest
Tyű, ez a román találékonyság, hogy nekünk nem jutott az eszünkben!

Kihagyják a gyártót és felvarrják maguk. Tényleg nagy hülyeség lenne úgy rendelni. Pár éves közbeszerzésről van szó, de már fejlesztenek rajta.

Ha megnézed figyelmesen a cikket, ott azért pimpongoztak ők már az elmúlt 2-3 évben is, hogy mit akarnak. Jelenleg kerekesben és halban az APC-t és az IFV-t. De mondtak ők olyat is, hogy Pira APC és Puma IFV. Meg ugyan ezt pepitában, Aga APC és a Pira csak IFV.

Lassan szorzótábla összes lehetséges megoldását megtippelték, de csak 30 darab Pirára bólintott a tanítónéni. És még hátra van 8 kerekes, 12 kerék meghajtású változat. Szerintem ezt várjuk meg, utána tisztábban látunk, hogy mi lesz! (A Puma csak egy menekülési lehetőségként vetődött fel az Aga programból, ahol alá írtak egy szerződést és a kancellár többször, erős hangon felszólította őket, hogy fizessenek. És próbáltak alkudozni, hogy mennyiért másból tudnák kihúzni magukat. De már jó ideje a román közvélemény is a Pira III és V kombinációját tartja valószínűnek, ahogy írtam is fent.)

FYI az Agilils nem letezik, sosem letezett. Errol is irtam egyszer mar - a romanok cirka 30 eve probalkoznak sajat 8x8 epiteni, de meg az is 10+ evukbe kerult, hogy rajojjenek, keptelenek sajat maguk motort-hajtast gyartani, olyan szinten fogalmatlanok voltak, gyakorlatilag a hullnal elakadtak.
Akkor kerestek meg a nemeteket, ha jol remlik es azota megy a ciganykodas, mert fizetni azota sem akarnak, szokas szerint. A nemetek okosan minimalisat tettek bele, de ezek utan plane nem biznak a romanokban. Meg proto sem epult belole soha, csak korabbi hekkelgetesek voltak (tipikus roman tempo, mindenuk licenszelt cucc, amit aztan atneveznek es roman "tovabbfejlesztett" modellnek allitanak be, nagyon vicces. :D)

FYI talatam egy linket a tavalyi roman MoD bejelentesekrol: https://www.army-technology.com/comment/romanian-mod-armoured-vehicle-programmes/
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ezt a cikket már olvastam régebben is.

De az ezekben megjelent infókra nem adok. Klasszikus politikusi mellébeszélés. Az újságíró bele erőltette egy olyan szituációba, ahol lehetősége lett volna kimondani egyértelműen, hogy lesz Aga vagy nem lesz. És a korábban elmondott okok miatt a miniszter profin ködösített. És nem lenézésből vagy ellenszenvből írom ezt. Így kell csinálni!
Viszont az azért sejthető a válaszából, hogy ő ott és akkor nem akarta megüzenni a RM-nak, hogy ezt a programot felejtsék el. Mert annak anyagi következményei lettek volna. De jól megoldotta a dolgot a maga szintjén. Bevizionálta, hogy könyékig benne vannak a munkában a halas történet kapcsán, de tényleg várjanak az érdeklődök türelemmel, ha már ellátnak kettőig, majd kiválasztják a győztest az úszó kerekes kapcsán.

Értelme nincs, de én nem tudtam volna ilyen jól kivágni magam. Miközben tudjuk, hogy már meg van kötve a szerződés, hogy pénzt adnak az Aga kifejlesztésére. Már a határidő is lejárt. Közben nyílt infó, hogy már tárgyaltak Berlinnel, hogy kiszállnak a szerződésből egy Puma beszerzésért cserébe, csak Merkel nem fogadta el.
 
K

kamm

Guest
Ezt a cikket már olvastam régebben is.

De az ezekben megjelent infókra nem adok. Klasszikus politikusi mellébeszélés. Az újságíró bele erőltette egy olyan szituációba, ahol lehetősége lett volna kimondani egyértelműen, hogy lesz Aga vagy nem lesz. És a korábban elmondott okok miatt a miniszter profin ködösített. És nem lenézésből vagy ellenszenvből írom ezt. Így kell csinálni!
Viszont az azért sejthető a válaszából, hogy ő ott és akkor nem akarta megüzenni a RM-nak, hogy ezt a programot felejtsék el. Mert annak anyagi következményei lettek volna. De jól megoldotta a dolgot a maga szintjén. Bevizionálta, hogy könyékig benne vannak a munkában a halas történet kapcsán, de tényleg várjanak az érdeklődök türelemmel, ha már ellátnak kettőig, majd kiválasztják a győztest az úszó kerekes kapcsán.

Értelme nincs, de én nem tudtam volna ilyen jól kivágni magam. Miközben tudjuk, hogy már meg van kötve a szerződés, hogy pénzt adnak az Aga kifejlesztésére. Már a határidő is lejárt. Közben nyílt infó, hogy már tárgyaltak Berlinnel, hogy kiszállnak a szerződésből egy Puma beszerzésért cserébe, csak Merkel nem fogadta el.

Az ilyesmi szerzodes semmit nem jelent, amig penzt nem tett bele senki. Ha van egy csepp esze a romanoknak, akkor kepviseli oket egy ugyvedi iroda, azoknak meg az a dolguk, hogy legyen benne egy standard clause, hogy barmelyik fel elallhat tole bizonyos feltetelek mellett.

Errol a roman Pumarol meg soha sehol nem olvastam, en egy szot nem hiszek el belole, mar megbocsass.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Fentebb linkeltem. 2019. ápr. 15-én íródott a cikk, de 2018-ban történt ez rövid fellángolás a Pumával.

Az, hogy senki nem tulajdonít neki jelentőséget, az nem véletlen. Ez tényleg csak egy pár hónapos próbálkozásnak tűnik. Viszont akkor létezhetett valami más lánctalpas ötlet is, amiről te beszélsz, mert itt tényleg arról szól a történet, hogy a jelek szerint az a felmondási záradék nem túl jól lett megfogalmazva. De eldöntött ténynek látszik, hogy mind az IFV, mind pedig az APC verzió a halacska lesz. Csak még okosak akarnak lenni, nyilatkoznak minden mást is, és ezért inkább meg kell várni, hogy mit fognak nekik leszállítani.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 197
67 674
113
Gyerekkoromban kis iskolába is jártak a rendőrök, tűzoltók elég nagy bemutatókat tartani, ha nem is minden évben, de elég sokat. Meg volt polgárvédelmi szakkör. Ezek nekem életre szóló élmények voltak. De az utóbbi tíz évben ha nem hivatalból ment be a KMB, vagy tűzoltó ellenőzini, egyik iskolában sem találkoztam sem katonával, sem rendőrrel, sem tűzoltóval. Úgyhogy biztos járnak valahova. Én nem láttam.
Gondolj bele az mekkora elmeny lehetett alsos koromban mikor lesetalt az osztaly a helyi hataror orsre es lattonk katonat, geppuskat, terepjarot, lovagoltattak egy kort sot meg egy egy jelzoraketat is elhuztak nekunk. Amugy rendor szokott menni most egy telirakott kisbusszal, meg kozlekedest oktat a gyerekeknek biciklivel evente 1x.
 

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
Cáfoljatok meg, ha félreértem, de nekem ebből az jön le, hogy a magyar állam végre azt teszi amit 30 éve kellett volna, erre az RMDSZ megpróbál keresztbe tesz neki a román állam érdekében.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 380
67 510
113

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
Cáfoljatok meg, ha félreértem, de nekem ebből az jön le, hogy a magyar állam végre azt teszi amit 30 éve kellett volna, erre az RMDSZ megpróbál keresztbe tesz neki a román állam érdekében.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Plusz lejáróban volt a rakéták üzemideje.Mindenképpen selejtezni kellett volna őket.

Igen, egy ilyesmi cuccnak 10-15, max 20 év szokott lenni a gyártó által megadott élettartama. Persze ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a gyári élettartamának lejárta után egyből használhatatlanná válik. Csak utána már pár darabot tesztelni kell, szét kell szedni, megvizsgálni, hogy még működőképes, nem veszélyes, stb.
Viszont egyrészt a "lejárt szavatosságú" fegyver is gyakran jobb, mint a semmilyen, másrészt meg, ha tényleg kuka már, akkor amennyiben egy hasznos eszközről-kategóriáról van szó, a felelősségteljes kormány-hadsereg elkezdi szépen beszerezni az utódját. Nem pedig utód nélkül megsemmisíti.

a mistral nem manpads de sokkal fejlettebb mint egy manpads.
a hud és a radar nem véletlen van... érzékeli a cél távolságát sebességét és mutatja az optimális inditás szögét...

Na igen, meg hatótávolságban, sebességben, a robbanófej méretében és abban, hogy a legutolsó verzió már képalkotó infraérzékelős, messze felülmúlja a jelenlegi "valódi" MANPADS-eket.


Jaj, ne kezdjetek el ezt a hulyeseget szorni megint. Parszor vegigmentunk mar ezen, hogyne lenne a Mistral manpads, meg hivatalosan is az. Attol, hgy csinalnak belole mindenfele mas verziot, attol mrg az marad.


Ezért írtam úgy, hogy "nem is igazán". Mert MANPADS ugyan, csak éppen (more than one) man-portable... ugyebár.
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
Kívülről nézve ez így van. Az USA fegyverzi fel őket a saját céljainak megfelelően. De ne feledjük, hogy azért a románok ravaszul úgy intézik a dolgokat, hogy a nagy testvér céljai mellett az övéké is érvényesüljön valamennyire.
Egyébként mentálisan sokkal jobb állapotban vannak mint mi magyarok. Nincsenek úgy szétzüllve társadalmilag, mint mi. Kevés a válás. A fiatalok nagyrészt 30 éves kor előtt házasodnak. Ismerős románoknál 30-ig már megvan a két gyermek (igaz ez nem négy-hét gyerek mint a szüleiknél/nagyszüleiknél). Elsöprő többségben büszkék a románságukra. A politikai elitjük egytől egyig támogatja a nagy nemzeti célok megvalósítását (nem úgy mint nálunk). Van náluk olyan, hogy mély állam, ami az ortodox egyház-katonaság-titkosszolgák keverékéből áll és arra hívatott, hogy garantálja a nemzeti érdek érvényesítését (sajnos nálunk ilyen sincs:(). És hihetetlen vitalitással bírnak, mind személyi, mind pedig össztársadalmi szinten. Erre mondta egy történész barátom, hogy a román nép egy fiatal nemzet, ami igazából 150 éve vált egységes nemzeté, azért van ez a hihetetlen életigenlés bennük. Míg mi ezzel szemben egy öreg nép vagyunk, akiből már kihalóban van az életkedv is. Mással nem is lehet magyarázni azt a vonzerőt amivel egyes nem román nemzettársaikat beszippantják és teszik nagy románná. Ténylegesen elnézve a kedvét veszített erdélyi magyar létet, nem csodálkozom, hogy egy ottani szórvány-magyarnak (de sajnos egyre inkább már nem csak annak) vonzó alternatívát jelent a román nép részévé válni. Ha nem változik valami, akkor 100 év múlva annyi magyar lesz ott mint most szász (szász meg egy sem). Vigasztaljon a tudat bennünket, hogy legalább lesz egy magyarul nem beszélő, de magát magyarnak tartó román államfő;).
Fogalmam sincs,mi ez a rózsaszín kèp amit festettèl,de köszönő viszonyban sincs a valósàggal. Szerintem beszippantott a bezzegromània pr...
A születèsek szàma 50 èves mèlyponton van.
Bő tíz èv alatt,3,5 millió ember vàndorolt ki tőlük,ennyit a nagy büszkesègről.
Ha így megy tovàbb,2080 ra màr csak 14 M-an maradnak.
Na ezzel meg hogy " vonzó alternatívát jelent a román nép részévé válni " vègleg elrugaszkodtàl a valósàgtól.
 

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
Fogalmam sincs,mi ez a rózsaszín kèp amit festettèl,de köszönő viszonyban sincs a valósàggal. Szerintem beszippantott a bezzegromània pr...
A születèsek szàma 50 èves mèlyponton van.
Bő tíz èv alatt,3,5 millió ember vàndorolt ki tőlük,ennyit a nagy büszkesègről.
Ha így megy tovàbb,2080 ra màr csak 14 M-an maradnak.
Na ezzel meg hogy " vonzó alternatívát jelent a román nép részévé válni " vègleg elrugaszkodtàl a valósàgtól.
Amikorra ők 14 millióan lesznek, mi 5-5,5 millióan
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 752
15 674
113
Közérdekű vagyonkezelő alapítványról van szó, szóval mondhatni félig állami cégnek.
(Lehet, hogy az RMDSZ-nél már '22 utánra helyezkednek? Én kinézem belőlük. Mondjuk arra nagyobb az esély, hogy a pénzt ők sem vetik meg...)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby