[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 559
32 047
113
Ma mondta a kollégám, hogy rosszabbul élünk mint a románok a 80-as években.

Hát ha nem is rosszabbul élünk mint a románok viszont tény hogy a valós infláció 25% körül illetve felette van. Az euró árfolyama stabilan beállt 400ft fölé. Megjegyzem 370 Ft árfolyam mellett volt a januári bérfejlesztés.
A jövő évi bértárgyalásokról még semmi konkrétumot nem hallani. Az uniós forrásoknak nyista. Még plusz plusz feltételek és még sorolhatnánk.
Közben sunyin kínaiaknak bocsátunk ki deviza kötvényeket illetve csak azért is vágjuk tacsra a környezetet 2035-2040 re az akkumulátor gyárakkal illetve szolgáltasuk ki a deviza-államkötvényeken keresztül az országot a kicsi sárgáknak. Folytathatnánk még. Ez nem libernyák károgás hanem sajnos tények illetve tények lesznek.
Tudjátok miről beszéltek? @nizdam kolléga pontosan leírta. Amikor Kváron nyaraltam, még az is számított, hogy utánam is kaptak kenyérjegyegyet, vajat,stb. Egy családból valaki szinte mindig sorban állt valamiért. A szappant/kávét/pirospaprikát, vegetát, mosóport innen vittük oda minden hétvégén ment valaki. A kávé és a szappan konkrétan fizetőeszköz volt. A korrupció óriási, a fizetéseddel konkrétan nem tudtál mit kezdeni, mert nem volt semmi a boltokban csak halkonzerv meg zöldbab viszont cserébe a feketepiac virágzott. A Dáciára éveket kellett várni. Az ipar ontotta a szart. A falurombolásprogram pedig javában zajlott, meg a presztizsberuházás, Duna csatorna. Itt többen öngyilkosok lennének, ha itt az lenne a helyzet. Az eszem megáll... komolyan, 30-40 évre nem tudunk visszaemlékezni?
Csauseszku pécséré!
Csauseszku si poporul!
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 212
9 343
113
A 80 - as evek romaniaja ?
Ures uzletek, napi 1-2 ora tv musor, aramszunet szinte minden nap, havi 20 liter uzemanyag, kenyer, hus, cukor, liszt csak a megszabott mennyiseg, kulfoldi arucikk max a kommunista orszagokbol, szolasszabadsag semmi, kulfoldre jaras semmi, magyar ujsagokban a helysegneveket kotelezoen romanul irni stb, stb, es ez a nincstelenseg megfuszerezve a nagy roman nacionalizmussal, felvonulasokkal. Meg a szimpla tejert is reggel hatkor sorba kellett allni, hanem nem jutott.
Lehet hasonlitgatni
Pontosan így volt.
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 212
9 343
113
Tudjátok miről beszéltek? @nizdam kolléga pontosan leírta. Amikor Kváron nyaraltam, még az is számított, hogy utánam is kaptak kenyérjegyegyet, vajat,stb. Egy családból valaki szinte mindig sorban állt valamiért. A szappant/kávét/pirospaprikát, vegetát, mosóport innen vittük oda minden hétvégén ment valaki. A kávé és a szappan konkrétan fizetőeszköz volt. A korrupció óriási, a fizetéseddel konkrétan nem tudtál mit kezdeni, mert nem volt semmi a boltokban csak halkonzerv meg zöldbab viszont cserébe a feketepiac virágzott. A Dáciára éveket kellett várni. Az ipar ontotta a szart. A falurombolásprogram pedig javában zajlott, meg a presztizsberuházás, Duna csatorna. Itt többen öngyilkosok lennének, ha itt az lenne a helyzet. Az eszem megáll... komolyan, 30-40 évre nem tudunk visszaemlékezni?
Csauseszku pécséré!
Csauseszku si poporul!
Én tudom. A kollégának nincs fogalma erről. Na persze aki a balos médiát olvassa, hallgatja attól többet nem lehet elvárni. Megpróbáltam neki elmondani amit most leírtál, de láttam, hogy bezárt az agya. Ő eldöntötte, hogy rosszabbul élünk és pont.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
A 80 - as evek romaniaja ?
Ures uzletek, napi 1-2 ora tv musor, aramszunet szinte minden nap, havi 20 liter uzemanyag, kenyer, hus, cukor, liszt csak a megszabott mennyiseg, kulfoldi arucikk max a kommunista orszagokbol, szolasszabadsag semmi, kulfoldre jaras semmi, magyar ujsagokban a helysegneveket kotelezoen romanul irni stb, stb, es ez a nincstelenseg megfuszerezve a nagy roman nacionalizmussal, felvonulasokkal. Meg a szimpla tejert is reggel hatkor sorba kellett allni, hanem nem jutott.
Lehet hasonlitgatni
Ja, most a román vesz házat, telket, bármit a határ ezen oldalán; most nem a román jár át jellemzően bevásárolni, hanem innen mennek oda építőanyagért.
Cukor nincs, akciós tej reggel egy kartonnyi, üzemanyag hol van, hol nincs a prémiumon kívül.

Nyilván nem ugyan az, nagyon nem ugyan az; de jogos kérdéseket és rossz hangulatokat kelt az emberek igen jelentős részében és ez szerintem mindenféle szimpátiától/unszimpátiától teljesen független dolog.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Ja, most a román vesz házat, telket, bármit a határ ezen oldalán; most nem a román jár át jellemzően bevásárolni, hanem innen mennek oda építőanyagért.
Cukor nincs, akciós tej reggel egy kartonnyi, üzemanyag hol van, hol nincs a prémiumon kívül.

Nyilván nem ugyan az, nagyon nem ugyan az; de jogos kérdéseket és rossz hangulatokat kelt az emberek igen jelentős részében és ez szerintem mindenféle szimpátiától/unszimpátiától teljesen független dolog.

Az egésznek a dinamikája a döbbenetes. 99ben, 2000es évek elején többször voltam kint egész brutál mód éltem, gondoltam, láttam a magyar életszinvonalat jobbnak. Lehet nevetni de a forint olyan keményvaluta volt mint a dollár vagy az euro. Megéltem a "rántott húsos" viccet. Nekem tellik rá, nekik nem. Nem éheztek: Volt kenyér margarinnal. Városban pl Sepsi akadoztak a közművek.
...
Eltelt 20év és arról beszélünk, hogy elérte, sött meghaladja a román bér a magyart. Hát őőő... meg lehet magyarázni.
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 212
9 343
113
Gondolom az iPhoneján olvasta, 4G mobilnetről. :)
Ja, most a román vesz házat, telket, bármit a határ ezen oldalán; most nem a román jár át jellemzően bevásárolni, hanem innen mennek oda építőanyagért.
Cukor nincs, akciós tej reggel egy kartonnyi, üzemanyag hol van, hol nincs a prémiumon kívül.

Nyilván nem ugyan az, nagyon nem ugyan az; de jogos kérdéseket és rossz hangulatokat kelt az emberek igen jelentős részében és ez szerintem mindenféle szimpátiától/unszimpátiától teljesen független dolog.
Temesvár, Arad, Nagyvárad az kb ugyanaz mint nálunk Kőszeg, Szombathely, Győr, Sopron. A nyugati rész a fejlettebb, sokkal nagyobb pénzügyi tartalékokkal.
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 212
9 343
113
Az egésznek a dinamikája a döbbenetes. 99ben, 2000es évek elején többször voltam kint egész brutál mód éltem, gondoltam, láttam a magyar életszinvonalat jobbnak. Lehet nevetni de a forint olyan keményvaluta volt mint a dollár vagy az euro. Megéltem a "rántott húsos" viccet. Nekem tellik rá, nekik nem. Nem éheztek: Volt kenyér margarinnal. Városban pl Sepsi akadoztak a közművek.
...
Eltelt 20év és arról beszélünk, hogy elérte, sött meghaladja a román bér a magyart. Hát őőő... meg lehet magyarázni.
Akkor menjél vagy 200 km-t az ország mélységébe. Ha csudát akarsz látni akkor mindezt a Havasalföldön teszed. Meg fogsz lepődni.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Temesvár, Arad, Nagyvárad az kb ugyanaz mint nálunk Kőszeg, Szombathely, Győr, Sopron. A nyugati rész a fejlettebb, sokkal nagyobb pénzügyi tartalékokkal.
Ja, de a 90-es években Arad még úgy nézett ki, mint egy háború sújtotta város, felszedett járdákkal, épülettorzókkal, hiánygazdasággal, iparszerű csempészéssel. Ahhoz képest, ahogy Fade is írja, hatalmas a változás. Én értem a hasonlatot, de az infrastrukturális fejlesztéseink ellenére is egyre nagyobb a kontraszt. Nem feltétlen Kelet-Magyarország javára. Nem a magyarok veszik az arad-vidéki ingatlanokat. Nem onnan járnak ide dolgozni. (Persze ez egyfajta visszacentralizáció is a nagyvárosokhoz.)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 212
9 343
113
Ja, de a 90-es években Arad még úgy nézett ki, mint egy háború sújtotta város, felszedett járdákkal, épülettorzókkal, hiánygazdasággal, iparszerű csempészéssel. Ahhoz képest, ahogy Fade is írja, hatalmas a változás. Én értem a hasonlatot, de az infrastrukturális fejlesztéseink ellenére is egyre nagyobb a kontraszt. Nem feltétlen Kelet-Magyarország javára.
Pont azt írom, fals az egyik ország legerősebb gazdaságú területét hasonlítod össze a másik ország egyik legelmaradottabbéval.
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 212
9 343
113
Az egésznek a dinamikája a döbbenetes. 99ben, 2000es évek elején többször voltam kint egész brutál mód éltem, gondoltam, láttam a magyar életszinvonalat jobbnak. Lehet nevetni de a forint olyan keményvaluta volt mint a dollár vagy az euro. Megéltem a "rántott húsos" viccet. Nekem tellik rá, nekik nem. Nem éheztek: Volt kenyér margarinnal. Városban pl Sepsi akadoztak a közművek.
...
Eltelt 20év és arról beszélünk, hogy elérte, sött meghaladja a román bér a magyart. Hát őőő... meg lehet magyarázni.
Különösen kedvesek lesznek veled az Olt völgyében. Szerintem bátran hangoztasd, hogy magyar vagy :D Tarthatsz nekik történelmi leckét arról, hogy a nagy hősök Basarab tatár volt és nem holmi ősi dácoromán :D
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Akkor menjél vagy 200 km-t az ország mélységébe. Ha csudát akarsz látni akkor mindezt a Havasalföldön teszed. Meg fogsz lepődni.

Kizárt hogy felkeresném Erdélyt/Romániát a jövőben. Maradok annál, hogy láttam 99-2003 közt mi volt (kenyér margarinnal értelmezhetetlen szegénység) most meg arról beszélünk, hogy bérben lelépnek minket. Bödületes milyen mélyről lépnek le minket mindösszesen 20-24év alatt.

De Lengyeleknél is voltam mégrégebben. Velük szemben ennyire nem nagy a kontraszt de detto. Úgy érzem ők is méályebbről jöttek és már messze elöttünk vannak.
 
  • Vicces
Reactions: pöcshuszár