Gasztronómia, étel-ital dinomdánom

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 620
14 588
113
Cubano sertéscombot/lapockát csinált már közületek valaki?

Nagyon megtetszett a cubano szendó receptje, de mivel ahhoz való kenyeret felénk nemigen lehet kapni, gondoltam megpróbálkozom csak magával a hússal valami egyéb körettel (pl. rizs).
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 620
14 588
113

Nyálcsorgatós smiley is kellene.
Szemezek ezzel egy ideje, pepecselősnek tűnik, de muszáj lesz megpróbálni. De aki jobban ráér, megcsinálhatná és megríhatná, hogy megéri-e belefogni. :)

A rezsókonyha csatornán van két nagyon jó hagymás bab recept, a fehérbabos (És megint dühbe jövünk) verziót már többször elkészítettem.
 
  • Tetszik
Reactions: Hortator

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 651
55 287
113
Eleredt a nyálam....
Nincs egy film arról, milyen volt a kaja a Néphadseregnél 1960 körűl?
Összehasonlitàsúl az angol filmmel. :)
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 946
19 233
113
Vannak még angolkak? Lassan a fele paki+indiai+egyéb koronaekszer...
Mondjuk az angol konyháról mindenki tudta meg Jimmy Olivér, meg a többi hasonszőrű előtt hogy nemlétező fogalom. Vagyis híresen xar, ehetetlen. Én meg emlékszem a 20-25 évvel ezelőtti világra...
Két dolgot keversz! A modern életmód a világháború után náluk megmaradt felpörgetett katonai konzervgyártással és a nők gyárakba terelésével hatalmas gasztronómiai visszafejlődést hozott világszerte, itthon is, ott is.

Tök jó "tradicionális" angol ételek voltak, és nem csak a felső osztályok kedvencei, Wellington bélszín, stb, de pl. proli kaják is (fish&chips, jellied eel, pickled egg, mindenféle húsos piték), meg eleve az angol reggeli is nagyon frankó cucc. Voltak persze olyan monotonabb fogások is amikre húzzák a szájuk az emberek, de a felénk ismert gránátoskockának (krumplis tészta) sincs nagy rajongótábora (ha nem adsz mellé friss hideg kovászos uborkát mondjuk, meg a kolbászt kispórolod belőle)...

A Jamie Oliver és nyilván még sokan mások kevésbé ismertek nagyon hasznos, komoly munkát végeztek, hogy pl. a menzákon ismét egészséges és finom ételek legyenek a gyerekeknek, illetve a hagyományos ételek körüli ismeretterjesztésben is a modern fogásokon túl.

Valóban vannak amúgy nagyon édes ételeik, azokat én sem szeretem, de régebbi paraszti/halász gyökerű receptek vagy a felsőbb osztályokat célzó fogások közt sok eredeti jó fogás akad.

(én amúgy a Marmite-ot is szeretem... egy jó marmiteos vajas pirítós kis savanyú uborkával gyakran jól tud esni!)
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 383
23 116
113
Pozsonyban valamit tudnak

00c20db709112cd3ed697de1bcba3424.jpg
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 007
113
Elgondolkodtatóak azok a folyamatok amik ma zajlanak élelmiszer fronton. Egy ideje már érdeklődve olvasom a mindmeghalunk mert: vörös húsok, húsok, E számok, ultraprocesszed food. A sort még lehetne hosszan folytatni. Most nem megyek bele olyanokba, hogy mik azok az E számok, sokszor ki lett már tárgyalva, viszont a legújabb őrület amit az ultrafeldolgozott élelmiszerek körül csapnak nem hagy nyugodni. Teljesen kétségbeestem, hogy már csak napjaink vannak hátra ezek miatt, így kollektíve mint emberiség, hát gondoltam mostantól odafigyelek és nem eszek ilyesmiket. Na elkezdtem utána olvasni és rájöttem, hogy hacsak nem eszek nyers sárgarépát, akkor nehéz lesz.

Mert mi is az ultrafeldolgozott élelmiszer? Aki tudja a PONTOS választ az tegye fel a kezét.

Én ilyeneket találtam: Ha ötnél több alapanyag van benne, akkor esélyes. (ok, a magyar konyha nagyrésze megy a kukába...).

Csak az ipar által használt összetevők. (Nehéz kérdés. Természetesen a természetazonos eper aroma egyértelmű... vagy mégsem? (akit érdekel nézze meg miből készül, és lehet vitát indítani, hogy akkor ez most természetes anyag, avagy nem?) ) Kolbász.... ehhez kis magyarázat. A legtöbb (mind?) nagyontudatosmindentőlmeghalunk blog és hasonlók amerikai cikkekből ollóznak, namost a sausage, mint fogalom érdekes vizekre vezet, ha megnézzük mit is hívnak így a különböző kultúrákban. Csak egy példa: bemegyek a Coop boltba itt kint (UK) (de lehet Aldi, stb.) és veszek egy olcsó ám szar Skinny fedőnevű kolbászhoz hasonlító tárgyat, akkor valami iszonyatos öszsetevő listát látok a csomagoláson, vannak benne olyanok, amiktől pl. a húspép összeáll tölthető keménységűre... (nem, nem a kukoricakeményítő az). Azonban, bemegyek ugyan abba a boltba, és veszek egy az árlista felső szélén tanyázó terméket, akkor kiderül, hogy gyakorlatilag darálthús és fűszer... snitt. Arról már ne is beszéljünk, hogy Magyarországon pl. mit is jelent a kolbász, és otthon (ezen blogok kivátelével, akik még szarni is csillagos-sávosat szarnak) senki nem hívja a virlsit kolbásznak, és a virlsi összetevői is elég nagy szórást mutatnak az ár-összetevő tengely mentén.

Aztán ilyenek jelennek még meg itt (bocs, az angolért): "‘Fresh food’ with a long shelf life may indicate the presence of preservatives. Some foods that contain preservatives, such as bacon (which contains salt and nitrates), are not ‘ultra-processed’. However, bacon is not a healthier alternative to salami, which is classed as ‘ultra-processed’ because it has more added ingredients and has undergone a further process in the factory. Bucking the trend is long-life milk, which has been pasteurised at an ultra-high temperature (UHT) and doesn’t contain preservatives and so isn’t classified as ultra-processed, rather minimally processed. Check the label for preservatives such as sodium benzoate, nitrate and sulphite, BHA and BHT."

Puff neki: szóval most megtudtuk, hogy a szalámi az ultraprocesszed, mert több összetevő van benne, és átmegy további feldolgozási lépéseken, bezzeg az a szalonna amihez vizet adnak (meg szulfitot, hogy meg is kösse valami azt a vizet) az nem. Mondjuk otthon felkoncolnák azt a hentest aki vizet ad a szalonnához... Ha beletöltjük a bélbe akkor az feldolgozási lépés, meg az abálás is az, a só meg tartósító szer is, szóval tessenek vigyázni azzal a disznóöléssel, még a végén mindmeghalnak a sok ultrafeldolgozott májashurkától.

Na folytassuk: "Unrecognisable ingredients could be additives. Most of them are probably safe, but negative effects have been suggested for a few."

Tekintsünk el az átlagember kémiához fűződő kapcsolatától, és kérdezzük meg tőle, hogy aszkorbinsavat fogyasztana e? Aztán ugyan ez a kérdés C-vitaminnal. Majd ismételjük meg az E300-as jelű adalékanyaggal. (Egykor pár egyetemista aláírásgyűjtést tartott a dihidrogénoxid betiltásáért heccből, sokan aláírták.) Szóval az a nem felismerhető összetevő az sokaknál elég bizarr eredményeket hozna.

A legjobb pedig: "Aggressive marketing and branding." Szegény vegánok...

Ami (talán) kis fényt jelent az alagút végén a megértés felé az az egyik fenti idézetből: Check the label for preservatives such as sodium benzoate, nitrate and sulphite, BHA and BHT. Magyarul: nézd meg a cimkén milyen tartósítószerek vannak benne. OK, ez már talán jelent valamit.. de: azt ugye tudjuk, hogy az amerikai élelmiszer szabályozás sokkal megengedőbb, mint az európai, pláne a magyar. Mivel ezek a blogok, mint említettem volt, mind amerikai magazinokból, blogokból, stb. dolgoznak, és annyi esze egyik szerzőnek sincs, se semmilyen végzettsége, az élet iskoláján kívül ugye, hogy ilyeneket tudjon, megértsen, felfogjon, a magyarázatok nagyrésze is erőst az USA-ra igaz. Már olyat is olvastam, hogy hát a hormonok a hústremékekben. Ja igen, az EURÓPAI hústermékekre tetszett gondolni kedves idióta szerző, vagy az AMERIKAIAKRA?

Na ennek folyományaként sikerült egyszer meghallgatnom egy itteni (UK, mégegyszer) magyar sráctól, hogy az angol lányok azért annyira fejlettek már 14 évesen, mert az itteni csirke teli van hormonokkal. (Biztosan nincs így, mert a hormon itt sem engedélyezett (még)). A srác amúgy nagyon jólelkű, de hát..

Szóval okosabb nem lettem, most rettegek, hogy az a kolbász amit otthonról hoztam (szigorúan házi, sk.) az most ultrafeldolgozott e, és ha igen, akkor mennyi időm van még hátra?

  • Doktor úr mennyi időm van még hátra?
  • 5.
  • 5 év, hónap, nap?
  • 4...
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger and megazez

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 221
4 573
113
Elgondolkodtatóak azok a folyamatok amik ma zajlanak élelmiszer fronton. Egy ideje már érdeklődve olvasom a mindmeghalunk mert: vörös húsok, húsok, E számok, ultraprocesszed food. A sort még lehetne hosszan folytatni. Most nem megyek bele olyanokba, hogy mik azok az E számok, sokszor ki lett már tárgyalva, viszont a legújabb őrület amit az ultrafeldolgozott élelmiszerek körül csapnak nem hagy nyugodni. Teljesen kétségbeestem, hogy már csak napjaink vannak hátra ezek miatt, így kollektíve mint emberiség, hát gondoltam mostantól odafigyelek és nem eszek ilyesmiket. Na elkezdtem utána olvasni és rájöttem, hogy hacsak nem eszek nyers sárgarépát, akkor nehéz lesz.

Mert mi is az ultrafeldolgozott élelmiszer? Aki tudja a PONTOS választ az tegye fel a kezét.

Én ilyeneket találtam: Ha ötnél több alapanyag van benne, akkor esélyes. (ok, a magyar konyha nagyrésze megy a kukába...).

Csak az ipar által használt összetevők. (Nehéz kérdés. Természetesen a természetazonos eper aroma egyértelmű... vagy mégsem? (akit érdekel nézze meg miből készül, és lehet vitát indítani, hogy akkor ez most természetes anyag, avagy nem?) ) Kolbász.... ehhez kis magyarázat. A legtöbb (mind?) nagyontudatosmindentőlmeghalunk blog és hasonlók amerikai cikkekből ollóznak, namost a sausage, mint fogalom érdekes vizekre vezet, ha megnézzük mit is hívnak így a különböző kultúrákban. Csak egy példa: bemegyek a Coop boltba itt kint (UK) (de lehet Aldi, stb.) és veszek egy olcsó ám szar Skinny fedőnevű kolbászhoz hasonlító tárgyat, akkor valami iszonyatos öszsetevő listát látok a csomagoláson, vannak benne olyanok, amiktől pl. a húspép összeáll tölthető keménységűre... (nem, nem a kukoricakeményítő az). Azonban, bemegyek ugyan abba a boltba, és veszek egy az árlista felső szélén tanyázó terméket, akkor kiderül, hogy gyakorlatilag darálthús és fűszer... snitt. Arról már ne is beszéljünk, hogy Magyarországon pl. mit is jelent a kolbász, és otthon (ezen blogok kivátelével, akik még szarni is csillagos-sávosat szarnak) senki nem hívja a virlsit kolbásznak, és a virlsi összetevői is elég nagy szórást mutatnak az ár-összetevő tengely mentén.

Aztán ilyenek jelennek még meg itt (bocs, az angolért): "‘Fresh food’ with a long shelf life may indicate the presence of preservatives. Some foods that contain preservatives, such as bacon (which contains salt and nitrates), are not ‘ultra-processed’. However, bacon is not a healthier alternative to salami, which is classed as ‘ultra-processed’ because it has more added ingredients and has undergone a further process in the factory. Bucking the trend is long-life milk, which has been pasteurised at an ultra-high temperature (UHT) and doesn’t contain preservatives and so isn’t classified as ultra-processed, rather minimally processed. Check the label for preservatives such as sodium benzoate, nitrate and sulphite, BHA and BHT."

Puff neki: szóval most megtudtuk, hogy a szalámi az ultraprocesszed, mert több összetevő van benne, és átmegy további feldolgozási lépéseken, bezzeg az a szalonna amihez vizet adnak (meg szulfitot, hogy meg is kösse valami azt a vizet) az nem. Mondjuk otthon felkoncolnák azt a hentest aki vizet ad a szalonnához... Ha beletöltjük a bélbe akkor az feldolgozási lépés, meg az abálás is az, a só meg tartósító szer is, szóval tessenek vigyázni azzal a disznóöléssel, még a végén mindmeghalnak a sok ultrafeldolgozott májashurkától.

Na folytassuk: "Unrecognisable ingredients could be additives. Most of them are probably safe, but negative effects have been suggested for a few."

Tekintsünk el az átlagember kémiához fűződő kapcsolatától, és kérdezzük meg tőle, hogy aszkorbinsavat fogyasztana e? Aztán ugyan ez a kérdés C-vitaminnal. Majd ismételjük meg az E300-as jelű adalékanyaggal. (Egykor pár egyetemista aláírásgyűjtést tartott a dihidrogénoxid betiltásáért heccből, sokan aláírták.) Szóval az a nem felismerhető összetevő az sokaknál elég bizarr eredményeket hozna.

A legjobb pedig: "Aggressive marketing and branding." Szegény vegánok...

Ami (talán) kis fényt jelent az alagút végén a megértés felé az az egyik fenti idézetből: Check the label for preservatives such as sodium benzoate, nitrate and sulphite, BHA and BHT. Magyarul: nézd meg a cimkén milyen tartósítószerek vannak benne. OK, ez már talán jelent valamit.. de: azt ugye tudjuk, hogy az amerikai élelmiszer szabályozás sokkal megengedőbb, mint az európai, pláne a magyar. Mivel ezek a blogok, mint említettem volt, mind amerikai magazinokból, blogokból, stb. dolgoznak, és annyi esze egyik szerzőnek sincs, se semmilyen végzettsége, az élet iskoláján kívül ugye, hogy ilyeneket tudjon, megértsen, felfogjon, a magyarázatok nagyrésze is erőst az USA-ra igaz. Már olyat is olvastam, hogy hát a hormonok a hústremékekben. Ja igen, az EURÓPAI hústermékekre tetszett gondolni kedves idióta szerző, vagy az AMERIKAIAKRA?

Na ennek folyományaként sikerült egyszer meghallgatnom egy itteni (UK, mégegyszer) magyar sráctól, hogy az angol lányok azért annyira fejlettek már 14 évesen, mert az itteni csirke teli van hormonokkal. (Biztosan nincs így, mert a hormon itt sem engedélyezett (még)). A srác amúgy nagyon jólelkű, de hát..

Szóval okosabb nem lettem, most rettegek, hogy az a kolbász amit otthonról hoztam (szigorúan házi, sk.) az most ultrafeldolgozott e, és ha igen, akkor mennyi időm van még hátra?

  • Doktor úr mennyi időm van még hátra?
  • 5.
  • 5 év, hónap, nap?
  • 4...
Itt 33:10-től van egy levezetés a feldolgozott húsokról, mondjuk én az egészen jót mulattam:
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 007
113
Itt 33:10-től van egy levezetés a feldolgozott húsokról, mondjuk én az egészen jót mulattam:
A fent idézett személyt nem kedvelem, de ezen a téren egyetértek vele. Az alap kérdésem ugyan ez volt, honnan ismerszik meg az ultraprocessed food? Először erre kellene egy egyértelmű és pontos magyarázatot adniuk, aztán lehet vitatkozni bármiről. Amíg csak homályos, az az ultaprocessed amire ráfogom magyarázat van, addig ez közönséges szemfényvesztés. A másik oldalról viszont iszonyatos pénzek vannak mögötte.
 
  • Tetszik
Reactions: migfun