[HUN] Honvédelmi költségvetés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Rosszindulatú leszek, de ez a Honvédelmi Alap nekem kísértetiesen hasonlít a német új modellre, ahol az eddigiek alapján csak beraktak egy halom lóvét és majd elköltik ők 10 éven belül, de lényegében a 2%-ra emelés maradt.
És az egy tetszetős bejelentés mindenkinek, hogy rendkívüli hadiadó...és... meg megvédjük a rezsicsökkentést. De ha német mintára nem igyekeznek 2% fölé emelni az összkiadást, akkor miről beszélgettünk pár hónapja, az offenzíva megindulása előtt, hogy le kell szorítani valahogy az államháztartási hiányt? Amire a rezsiszámlák elszállása jelentheti a legkomolyabb fenyegetést.

Ha idén bejelentenek egy drón programot, már akkor is lehet mutogatni, hogy ezt vettük a honvédelemre létrehozott alapból, de ez elvileg eddig is egy tervezett dolog volt, csak tök jól mutat a kamerák előtt, ha alá lesz írva a papír. És hasonlók.

De persze valószínűleg tévedek, mert minden úgy megy tovább, mintha semmi sem történt volna, márpedig a német alap előre nem volt bekalkulálva, szóval tuti nem arról másoltuk.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
9 248
31 169
113
Sehol. Csak kiszamoltam a jövő évi GDP 2 %-át. Trollkodtam. :cool:

mqdefault.jpg
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 719
19 190
113
1.003 mrd.

Plusz ez a 200 mrd honvédelmi alap.
Ami automatuikusan nem adnék hozzá. Ugyanis bejelentették, hogy 5-8%-al megvágják az idei minisztériumi költségvetéseket. De hülyeség lenne, ha egyszer elvesznek, máshol adnak, bár ne zárjuk ki.
Akkor 360 mrd-al több + a 200 mrd a hadisarc!?
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 082
2 613
113
Rosszindulatú leszek, de ez a Honvédelmi Alap nekem kísértetiesen hasonlít a német új modellre, ahol az eddigiek alapján csak beraktak egy halom lóvét és majd elköltik ők 10 éven belül, de lényegében a 2%-ra emelés maradt.
És az egy tetszetős bejelentés mindenkinek, hogy rendkívüli hadiadó...és... meg megvédjük a rezsicsökkentést. De ha német mintára nem igyekeznek 2% fölé emelni az összkiadást, akkor miről beszélgettünk pár hónapja, az offenzíva megindulása előtt, hogy le kell szorítani valahogy az államháztartási hiányt? Amire a rezsiszámlák elszállása jelentheti a legkomolyabb fenyegetést.

Ha idén bejelentenek egy drón programot, már akkor is lehet mutogatni, hogy ezt vettük a honvédelemre létrehozott alapból, de ez elvileg eddig is egy tervezett dolog volt, csak tök jól mutat a kamerák előtt, ha alá lesz írva a papír. És hasonlók.

De persze valószínűleg tévedek, mert minden úgy megy tovább, mintha semmi sem történt volna, márpedig a német alap előre nem volt bekalkulálva, szóval tuti nem arról másoltuk.
Szerintem inkább arról van szó, hogy a forint-euró árfolyam gyengülése miatt az eddig kötött szerződések jóval többe kerülnek majd, és ezt fedezni kell valahogy.
Emlékeztetőül: volt itt egy táblázat - sosem találom újra :D - amelyben fel volt tüntetve, hogy pl a szárazföldi technikákra 2022-23-ban mennyi az előirányzott költségkeret. Ez az összeg most várhatóan jóval magasabb lesz de a szerződés teljesítése miatt ki kell fizetni.
Jobban jártunk volna, ha előre fizetünk. Kifizettük volna a Leopard tankokat és PzH-kat 2019-2021 között, és most hátradőlve a széken várhatnánk a leszállítást.
Ha igaz ez a sejtésem, akkor sajnos többlet vagy új beszerzés jelentős mértékben nem várható, a rendkívüli hadiadót felemészti az eddigi rendelések teljesítése. Bár még mindig bíznék abban, hogy legalább a Spike, IRIS-T, Meteor rendelésállományt megnövelik és gyorsítják a teljesítést.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 617
94 113
113
Szerintem inkább arról van szó, hogy a forint-euró árfolyam gyengülése miatt az eddig kötött szerződések jóval többe kerülnek majd, és ezt fedezni kell valahogy.
Emlékeztetőül: volt itt egy táblázat - sosem találom újra :D - amelyben fel volt tüntetve, hogy pl a szárazföldi technikákra 2022-23-ban mennyi az előirányzott költségkeret. Ez az összeg most várhatóan jóval magasabb lesz de a szerződés teljesítése miatt ki kell fizetni.
Jobban jártunk volna, ha előre fizetünk. Kifizettük volna a Leopard tankokat és PzH-kat 2019-2021 között, és most hátradőlve a széken várhatnánk a leszállítást.
Ha igaz ez a sejtésem, akkor sajnos többlet vagy új beszerzés jelentős mértékben nem várható, a rendkívüli hadiadót felemészti az eddigi rendelések teljesítése. Bár még mindig bíznék abban, hogy legalább a Spike, IRIS-T, Meteor rendelésállományt megnövelik és gyorsítják a teljesítést.
Gulyás gyorsításról is beszélt. Vagy meglévő rendelések átütemezése vagy és inkább erre tippelek, elkészített, de be nem jelentett beszerzések előrehozása. Csak RM szintén 4-5 projektről beszélt MG.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 785
76 896
113
... ez a Honvédelmi Alap nekem kísértetiesen hasonlít a német új modellre, ahol az eddigiek alapján csak beraktak egy halom lóvét és majd elköltik ők 10 éven belül, de lényegében a 2%-ra emelés maradt.
A lengyelek hogy csinálják? És a többi ország, ahol lett ilyen alap létrehozva?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 896
35 395
113
drágulások új eszközök fogalója (amiből már rendeltünk most hozzácsapunk nagyobb tételt annak is van egy előleg fizetése (ütemezett fizetést használunk))
Egyéb gyorsan beszerezhető kiegészítők pótlása kisebb értékű eszközöké nagyobb léptékben rárendelés... van egy csomó ilyen személyi felszerelések pótlása raktározása pl. egy ilyen tétel. (@krisss ) objektumok felújításának átütemezése. (kisebb építkezések felújítások felgyorsítása.) vagy további objektumok az érkező teknika számára. A Tartalékosok fejlesztése... Ez a plussz pénz bár szerintem tartalmazni fog egy egy nagyobb tételt de zömébe kistételes alap lessz. van egy csomó kistétel alsóbbszinteken.

A tartalélkosoknél pl van álloméy csak nincs elég teknika és objektum. jelentős fejlesztés ha gyakorlótér és lőtér sportközpont egyéb is csatlolódik hozzá a körzetvbe. Így a kiképzések is diverzifikálhatóbb. akár sporttevékenységgel párhuzamosan folytatható. (ez már alapból mennyiségi ugrást fog jelenteni)
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs and Vogon

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
1.003 mrd.

Plusz ez a 200 mrd honvédelmi alap.
Ami automatuikusan nem adnék hozzá. Ugyanis bejelentették, hogy 5-8%-al megvágják az idei minisztériumi költségvetéseket. De hülyeség lenne, ha egyszer elvesznek, máshol adnak, bár ne zárjuk ki.

Van értem, csak az a kérdés, hogy akarják-e. Ha úgy csinálják, ahogy te mondod, akkor teljesítjük a NATO vállalásunkat GDP%-ában, de ahogy korábban is kifejtettem, mellette az elvonás belemegy a költségvetési hiány csökkentésébe. Amit bár egy haditechnikai témában nem szeretnek, de a legjobban növelné jelenleg egy háború megnyerésének esélyét. A legnagyobb rizikót a 80% államadósság és mellette a magas hiány jelenti ebben a pillanatban, ez drámai romlást szenvedett a vírus miatt.

Szerintem inkább arról van szó, hogy a forint-euró árfolyam gyengülése miatt az eddig kötött szerződések jóval többe kerülnek majd, és ezt fedezni kell valahogy.
Emlékeztetőül: volt itt egy táblázat - sosem találom újra :D - amelyben fel volt tüntetve, hogy pl a szárazföldi technikákra 2022-23-ban mennyi az előirányzott költségkeret. Ez az összeg most várhatóan jóval magasabb lesz de a szerződés teljesítése miatt ki kell fizetni.
Jobban jártunk volna, ha előre fizetünk. Kifizettük volna a Leopard tankokat és PzH-kat 2019-2021 között, és most hátradőlve a széken várhatnánk a leszállítást.
Ha igaz ez a sejtésem, akkor sajnos többlet vagy új beszerzés jelentős mértékben nem várható, a rendkívüli hadiadót felemészti az eddigi rendelések teljesítése. Bár még mindig bíznék abban, hogy legalább a Spike, IRIS-T, Meteor rendelésállományt megnövelik és gyorsítják a teljesítést.

Nem hiszem, hogy a megkötött szerződésekhez lenne értelme hozzá nyúlni. Ha én a tőzsdén opciót vásároltam tavaly, hogy veszek tőled almát, akkor én bekalkuláltam azt, hogy ha zuhan az ára és visszamondom inkább azért az árért, akkor úszott az előleg, amit kifizettem. (Ez fegyverek esetében igen komoly összeg.) Ha felment az ára, akkor örülök annak, hogy előre gondoskodtam a biztonságomról.
Amiről te beszélsz, az a fenntartási költség. Hogy paraszti kézzelfogható egyszerűséggel mondjam, egy Leopárdot naftával etetni sem ugyan annyi most, mint tavaly ilyenkor. És a cserealkatérszek árát is fel fogják vinni, ezen nincs vita.

A lengyelek hogy csinálják? És a többi ország, ahol lett ilyen alap létrehozva?

A két legismertebb példa gyökeresen eltér elgondolás szintjén egymástól. A lengyeleknél a hadsereg önállóan hitelt vehet fel. Mondom magyarul. Ha rendelnek 250 Challengert, akkor az nem terheli a költségvetést, nem kell plusz adót kivetni. Majd ha a katonaságnak lesz pénze 300 Leo2-re, akkor a jövőben nem fogja ezt megvásárolni, hanem kifizeti a kamattal együtt a most sürgősséggel berendelt fegyvereket. Nem akarom megsérteni a lengyel barátainkat, de mivel ők a rendszerváltásnál is bejelentették az államadósság ki nem fizetését, én nagyon kockázatosnak ítélném hitelezőként a hadsereg számlájára fenntartott külön banki konstrukcióba kölcsönt adni. A BKV és a lengyel haderő a bóvli kategória a szememben, miközben a lengyel állam maga az A kategória a jól teljesítő gazdaságával, alacsony államadósságával és a mostani energiaválságra előre megírt és felkészített infrájával; és a Magyar Állam is sokkal megbízhatóbb adós, mint a BKV.

Ezzel szemben a németeknél a RM negyedéves beszámolójában is az volt, hogy ezt az alapot tekintsék malac perselynek, amiből 10 év alatt lehet fizetni bármikor a hadsereg költségeit. (Itt nekik az elsődleges kihívás eleve az irdatlan gyors ugrás az 1%-ról a 2%-ra, amit mi vagy a csehek lassan emeltünk, de ez utóbbinál látszik, hogy amit duplázol a hadseregnél, azt adóból be kell szedni vagy más tárcáktól el kell venni. És ez feszültséget generál.) Itt sok minden bizonytalanság van, mert a német kormány meg nem 10 év alatt akarja elkölteni, hanem saját ciklusában, vagyis 4-5 év alatt, de még így is simán megeszi az alapjukat a 2%-ra való duplázás.

Mondom magyarul. Ha német modellt akarjuk követni, akkor az idén beszedett hadisarc a jövő évi növekményt sem fogja fedezni, de ettől még az megvalósulhat, a maradékot a pénzügy valahonnan megoldja, ahogy eddig is tervezte. (Mondjuk ha lesz gazdasági növekedés, akkor abból a többlet befolyó adóból, csak ez a háború miatt kockázatossá vált, hogy lesz-e és mennyi.) Ha a lengyel modell valósul meg, akkor az itteni szép remények teljesülnek be és tényleg plusz pénz lesz. (Bár ebben az esetben inkább beszélhetünk egy magyar modellről, hiszen Orbán nem beszélt arról most, hogy ezt a katonaság hitelnek veszi fel és majd levonjuk a jövőbeni vásárlásokból. A lengyelek egyértelműen úgy fogalmaznak az érveikben, hogy előre hoztak jövőbeni beszerzéseket. Még ha ezt náluk is szeretik nem túl magyarázni és a jelennek örülni.)
Elvileg nyár közepén már elkészítik a jövő évi költségvetést, abban látni fogjuk, hogy 1.500 milliárddal számolnak vagy 1.300-zal.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 896
35 395
113
olyan dolgok amik már rendszerbe vannak vagy épp csapatpróbával rendelkeznek. de ez a 200 MRD inkább kisebb tételek beszerzését jelenti vagy nagytétel viszonylag olcsó eszközökből. (ha beszerzési részét nézzük.) ezekkel a "kis" tételekkel lehet gyorsítani a tempón. hogy mire megjönnek a nagyvasak már minden rendelkezésre álljon és ne csak az épp aktuálisan fogadónál. nagyobb eszközt én légvédelem kapcsán látnák beszerezni ebből a pénzből de (ott is mint előleg egy részletét fedezni belölle...) az apró tételek melett. amik hatékonyságnövelőek.
 
H

Hummen23

Guest
olyan dolgok amik már rendszerbe vannak vagy épp csapatpróbával rendelkeznek. de ez a 200 MRD inkább kisebb tételek beszerzését jelenti vagy nagytétel viszonylag olcsó eszközökből. (ha beszerzési részét nézzük.) ezekkel a "kis" tételekkel lehet gyorsítani a tempón. hogy mire megjönnek a nagyvasak már minden rendelkezésre álljon és ne csak az épp aktuálisan fogadónál. nagyobb eszközt én légvédelem kapcsán látnák beszerezni ebből a pénzből de (ott is mint előleg egy részletét fedezni belölle...) az apró tételek melett. amik hatékonyságnövelőek.
Tudsz konkrétumokról, vagy általánosságban írtad?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 896
35 395
113
Akkor személyi felszerelés! Ruha, sisak, mellény és társai' ahogy a múltkor írtam! Arra elég! Esetleg Spike!
2 évi ez a ptogram :) ugyhogy lehet benne több is. csak jól kell elosztani (akár valami nagyobb előlege is belefér ha nagyon szükséges.)
mindenesetre igen van helye. (bár nem annyira látvány beszerzések)
200 mrd ből jut valamennyi azért a belügynek is vagy ahhoz köthető feladatokra... a jövő évi 200-220-250 majd elválik. is hatalmas pénz abból is sokmindenre fog jutni (akár az első körbe rendelt dolgok eltoltr fizetésére) tehát mind2 évi külön kasszába szerepelhet.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85