[HUN] Honvédelmi költségvetés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Az ördög a részletekben rejlik. Mindenki hurráhappy volt, hogy jövőre végre a GDP 2%-át a haderőre fordítjuk, de úgy tűnik, hogy a jövő évi 1375 milliárdos védelmi büdzséből csak 357 milliárd megy ténylegesen fejlesztésre, a 842 milliárdos honvédelmi alap nagyobb része tartalékba kerül. (napi.hu cikk forrásmegjelölés nélkül így érdemes fenntartással kezelni)
Körülbelül pénzünknél vagyunk. Plusz pénzt nem kaptak. Gatya továbbra sem lesz és hiába a szomszédban zajló háború, a kormány semmilyen formában nem gyorsítja ezek szerint a fegyverkezést. Az új miniszter első kudarca: nem tudott több pénzt szerezni fejlesztésre. De az új miniszter a kormány végrehajtója és nem a hadsereg menedzsere, így ebben semmi meglepő nincs.
Ha harminc százalékos részt fordítanak fejlesztésre és két-három százalékos átlagos növekedéssel számokok, akkor így alakulnak a fejlesztési költségek:

2018: 140 milliárd +142 milliárd
2019: 150 milliárd +119 milliárd
2020: 216 milliárd
2021: 240 milliárd
2022: 290 milliárd
2023: 300 milliárd
2024: 310 milliárd
2025: 320 milliárd
2026: 330 milliárd
total: 2 300 milliárd +261 milliárd

3500 milliárdot ígértek, hibádzik 1 200 milliárd, csakhogy minden évben kaptak pluszforrást is százmilliárdos tételben, minden bizonnyal ez nem marad el továbbra sem! Így még 940 milliárd Forintnyi rendkívüli hozzájárulásra számíthatunk a nagy beszerzésekhez ha jól sejtem.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 637
113
Körülbelül pénzünknél vagyunk. Plusz pénzt nem kaptak. Gatya továbbra sem lesz és hiába a szomszédban zajló háború, a kormány semmilyen formában nem gyorsítja ezek szerint a fegyverkezést. Az új miniszter első kudarca: nem tudott több pénzt szerezni fejlesztésre. De az új miniszter a kormány végrehajtója és nem a hadsereg menedzsere, így ebben semmi meglepő nincs.
Én ezeket a szamokat a költségvetési törvényből vettem. Ez a napu. Hus cikk forrásbak a nepszavát adja meg....

Post in thread '[HUN] Honvédelmi költségvetés' https://forum.htka.hu/threads/hun-honvedelmi-koeltsegvetes.1459/post-1225374

Egyébként ide irtam, de át lett egy költségvetéses topikva pakolva, most meg nem lehet linkelni, mert a topik zárva van....
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 637
113
Csodálom, hogy Szenes nem érti a költségvetés és a honvedelmi alap számait. Működési költségek is vannak a honvedelmi alapban, nemcsak fejlesztési költségek.

Ugyanúgy fura, hogy úgy gondolja, a honvédelmi alapból csak akkor mehet kifizetés, ha a bevétel már megérkezett. Nem így működik egy állami költségvetés....
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 604
76 540
113
Szinte az egész műsor a haderőfejlesztésről és a honvédelmi költségvetés számairól szól:
21:31 Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének munkatársa
45:14 Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő
1:05:49 Szenes Zoltán, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professor emeritusa, a Magyar Hadtudományi Társaság elnöke
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 604
76 540
113
Dr. Maróth Gáspár FB - 2022.07.20.
"A mai napon az Országgyűlés megszavazta a 2023. évi költségvetést. Az elhúzódó háború és a déli határon erősen fokozódó migrációs nyomás miatt a kormány az ország védelmének megerősítéséről döntött. A honvédelmi alap segíti a haderőfejlesztés felgyorsítását, így a védelmi kiadások a költségvetésben már jövőre elérik a NATO által elvárt 2 százalékos GDP-arányos szintet. Olyan korba lépünk, ahol a védelmi képességek kiépítése minden fronton alapvető elvárás nemzetünk megóvása érdekében. Fontos látni, hogy a haderőfejlesztés nem csupán a haditechnika, a hadsereg fejlesztésére vonatkozik, hanem egy társadalmi program is, amellyel garantáljuk a magyar emberek biztonságát."
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 262
4 667
113
1.000 mrd-ról indult az idei honvédelmi büdzsé. Most 1.200 mrd a pluszpénzzel.. Jövőre 1.438 mrd. Biztos van forráshiány, de pár éve még bőven 500 mrd alatt volt a költségvetés.
Mondjuk az 1.000 mrd-hoz képest az 1.200 mrd csak szintentartást sem jelent a mai infláció mellett (tudom, hogy hivatalosan 13%, de aki jár bevásárolni, az tudja, hogy ez egy statisztikai bűvészmutatvány). Mindazonáltal a pár évvel ezelőtti duplázódásának én is örülök.
De az x évvel ezelőtti vásárlásaink euróban/dollárban/bármibenaminemforint idén fizetendő részletei erősen leterhelhetik a költségvetést. Az üzemanyagok ára, az infrastruktúra fenntartásának költségei (fűtés) is. Szóval előfordulhat, hogy van forráshiány.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 637
113
Mondjuk az 1.000 mrd-hoz képest az 1.200 mrd csak szintentartást sem jelent a mai infláció mellett (tudom, hogy hivatalosan 13%, de aki jár bevásárolni, az tudja, hogy ez egy statisztikai bűvészmutatvány). Mindazonáltal a pár évvel ezelőtti duplázódásának én is örülök.
De az x évvel ezelőtti vásárlásaink euróban/dollárban/bármibenaminemforint idén fizetendő részletei erősen leterhelhetik a költségvetést. Az üzemanyagok ára, az infrastruktúra fenntartásának költségei (fűtés) is. Szóval előfordulhat, hogy van forráshiány.
14% lesz az infláció, de a vicc kedvéért legyen 20%. 778mrd volt a 21- és büdzsé ahhoz képest az 1.000 meg az 1 200 mrd 29% / 55%-os emelkedés. Ez reálértékemelkedes nem szintentartas.
 
  • Tetszik
Reactions: Torgamba

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 262
4 667
113
Kiszámolom euróban is az az évi aktuális árfolyamon.De az inflációval összevetett számok azt mutatják, hogy nincs igazad.
Szerintem az euróban kifizetendő összegeket számold ki éves szinten a büdzsé arányában, bár, hogy milyen árfolyamon, az elég véleményes, hiszen az idei év megmutatta, hogy rövid időn belül is nagyot tud változni. Az jobban mutatja hogy mekkora a tébyleges növekmény.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 262
4 667
113
14% lesz az infláció, de a vicc kedvéért legyen 20%. 778mrd volt a 21- és büdzsé ahhoz képest az 1.000 meg az 1 200 mrd 29% / 55%-os emelkedés. Ez reálértékemelkedes nem szintentartas.
Én az 1.000-ről 1.200-ra emelésre értettem a szintentartást.
Irigyellek, hogy 14-20%-nak érzed az inflációt. De az MH-nak is kell élelmiszert, fűtést és üzemanyagot vásárolnia, ráadásul őket nem védi utóbbiaknál a rezsicsökkentés. Szóval ezekért biztos nem 20%-al fizetnek többet.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 637
113
Te írtad nincs pénz ezért nincs Gripen upgrade. Én meg írtam, sosem volt ennyi. Euró, infláció, blabla....csak mert engem is érdekel 15- től kezdem, mert kb. akkor született meg a gondolat.

Év - nominál büdzsé - emelkedés az előző évhez képest - előző évi infláció

2015 - 260 mrd
2016 - 301 mrd +16% -0.1%
2017 - 364 mrd +20% +0.4%
2018 - 427 mrd +17% +2,4%
2019 - 512 mrd +20% +2,8%
2020 - 616 mrd +20% +3,4%
2021 - 778 mrd +26% +3,3%
2022 - 1.003 mrd +29% +5,1%
2022 - 1.203 mrd +55% +5,1%
2023 - 1.438 mrd +43% +14% / +20% +14% ( ez az évközi emelt büdzséhez )

Kiszámolom euróban is az az évi aktuális árfolyamon.De az inflációval összevetett számok azt mutatják, hogy nincs igazad.
Nah. nézzuk euróban.

Év - büdzsé euróban - emelkedés az előző évhez képest - előző évi infláció - euró árfolyam

2015 - 0.84 mrd euro - 310 HUF
2016 - O.97 mrd euro +15% -0.1% 311 HUF
2017 - 1,18 mrd euro +22% +0.4% 309 HUF
2018 - 1,34 mrd euro +13% +2,4% 319 HUF
2019 - 1,60 mrd euró +19% +2,8% 320 HUF
2020 - 1,84 mrd euró +20% +3,4% 334 HUF
2021 - 2,16 mrd euró +18% +3,3% 359 HUF
2022 - 2,55 mrd euró +18% +5,1% 393 HUF ( éves átlag)
2022 - 2,97 mrd euró +37% +5,1% 405 HUF (mai napi)
2023 - 3,55 mrd euró +39% +14% / +20% +14% ( ez az évközi emelt büdzséhez ) 405 HUF

Az eurónál mindig a éves átlagot szamoltam, kivéve idén ott az éves átlagnál xarabb napi euró árfolyammal is kiszámoltam.

Sztem akkor kb. rendbe tettük a pénz dolgot....
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 637
113
Szerintem az euróban kifizetendő összegeket számold ki éves szinten a büdzsé arányában, bár, hogy milyen árfolyamon, az elég véleményes, hiszen az idei év megmutatta, hogy rövid időn belül is nagyot tud változni. Az jobban mutatja hogy mekkora a tébyleges növekmény.
Az idei év volt nagyon hektikus, de van éves átlag az sztem elég jó érték az összehasonlításhoz.
Én az 1.000-ről 1.200-ra emelésre értettem a szintentartást.
Az csak évközbeni emelés volt, pont a magasabb éves infláció miatt. Tehát az önmagában csak azt az emelést összevetni 2021-el nem korrekt.
Irigyellek, hogy 14-20%-nak érzed az inflációt.
A jó hír, tök mind1, mit érzek. Az inflációnál az eurostat ( uniós statisztikai hivatal) számait írtam be.

De az MH-nak is kell élelmiszert, fűtést és üzemanyagot vásárolnia, ráadásul őket nem védi utóbbiaknál a rezsicsökkentés. Szóval ezekért biztos nem 20%-al fizetnek többet.
Én nem tudom az MH mi alapján kapja a rezsit. De pl.naz önkorik szolgáltatói szerződés alapján általában éves fix áras szerződésekkel. Azaz, az emelkedés attól függ, nikkor jár le az idei szerződés. Tehát ha dec1-el, akkor 1 fillért nem nőtt mondjuk a gázszámlájuk idén. Ha okt 1- el, akkor sem. Majd ebben a hónapban fizetnek először emelt rezsit. Szal azért ez nem olyan egyszerű.
 
  • Tetszik
Reactions: migfun

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 604
76 540
113
Mindig érdekes, ahogy logikusan levezetitek hogy minden rendben van és elmondjátok hogy még az árfolyamváltozások kivédésére is van lehetőség a szerződésekben, de a haderőnemi főszemlélők az előadásaikon mégis azt mondják, hogy a beszerzéseknél komoly probléma az infláció és az árfolyamváltozás miatti drágulás. Valahol el van ásva az a bizonyos kutya és úgy tűnik hogy nem találjuk...
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 262
4 667
113
Mindig érdekes, ahogy logikusan levezetitek hogy minden rendben van és elmondjátok hogy még az árfolyamváltozások kivédésére is van lehetőség a szerződésekben, de a haderőnemi főszemlélők az előadásaikon mégis azt mondják, hogy a beszerzéseknél komoly probléma az infláció és az árfolyamváltozás miatti drágulás. Valahol el van ásva az a bizonyos kutya és úgy tűnik hogy nem találjuk...
A szerződések ismerete nélkül nem is fogjuk megtalálni. A @SilvioD által leírt éves átlag az árfolyamváltozásnál jó támpont, de ha a szerződésben az van, hogy x hónap y napjáig kell utalni az esedékes részletet, és abban az időszakban épp maga alatt van a forint, akkor az bizony erős többletkiadást jelent.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Mindig érdekes, ahogy logikusan levezetitek hogy minden rendben van és elmondjátok hogy még az árfolyamváltozások kivédésére is van lehetőség a szerződésekben, de a haderőnemi főszemlélők az előadásaikon mégis azt mondják, hogy a beszerzéseknél komoly probléma az infláció és az árfolyamváltozás miatti drágulás. Valahol el van ásva az a bizonyos kutya és úgy tűnik hogy nem találjuk...
szerintem a kutya ott lesz elásva, hogy a pár vezetőn kívül senki sem tudja mennyi lóvé van és inkább azt kommunikálják lefelé hogy nincs kevés. A beosztottak meg nem számolgatnak annyit mint mi ezt mondják nekik és kész ezt fogadják el (logikusan), így a beosztottak csak azt mondhatják amit nekik is mondanak kevés van mindenre.
Az egészet úgy is csak nagyon nagyon kevesen látják egyben.
Csodálkoznék, ha a külön felállított Maróth csapat ne lett volna olyan profi, hogy a szerződéseket ne fixálták volna (árban), mint mondjuk Paks ot is.
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Mindig érdekes, ahogy logikusan levezetitek hogy minden rendben van és elmondjátok hogy még az árfolyamváltozások kivédésére is van lehetőség a szerződésekben, de a haderőnemi főszemlélők az előadásaikon mégis azt mondják, hogy a beszerzéseknél komoly probléma az infláció és az árfolyamváltozás miatti drágulás. Valahol el van ásva az a bizonyos kutya és úgy tűnik hogy nem találjuk...
Ehhez még hozzátenném, hogy még mindig nem világos nekem, mi a fólum igazi célja, hogy elfedje a ploblémákat, vagy hogy feltálja?
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 684
5 505
113
Nah. nézzuk euróban.

Év - büdzsé euróban - emelkedés az előző évhez képest - előző évi infláció - euró árfolyam

2015 - 0.84 mrd euro - 310 HUF
2016 - O.97 mrd euro +15% -0.1% 311 HUF
2017 - 1,18 mrd euro +22% +0.4% 309 HUF
2018 - 1,34 mrd euro +13% +2,4% 319 HUF
2019 - 1,60 mrd euró +19% +2,8% 320 HUF
2020 - 1,84 mrd euró +20% +3,4% 334 HUF
2021 - 2,16 mrd euró +18% +3,3% 359 HUF
2022 - 2,55 mrd euró +18% +5,1% 393 HUF ( éves átlag)
2022 - 2,97 mrd euró +37% +5,1% 405 HUF (mai napi)
2023 - 3,55 mrd euró +39% +14% / +20% +14% ( ez az évközi emelt büdzséhez ) 405 HUF

Az eurónál mindig a éves átlagot szamoltam, kivéve idén ott az éves átlagnál xarabb napi euró árfolyammal is kiszámoltam.

Sztem akkor kb. rendbe tettük a pénz dolgot....

Szóval minden szép és jó pénzügyileg, mégis @urva lassan halad a Zrínyi, ráadásul kb másfél éve nem volt semmi komolyabb bejelentés... :/ Oké, hogy Pisti ellenzéki, itt a fórum többség meg narancsos, de azért valamennyire igaza van.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 637
113
Mindig érdekes, ahogy logikusan levezetitek hogy minden rendben van és elmondjátok hogy még az árfolyamváltozások kivédésére is van lehetőség a szerződésekben, de a haderőnemi főszemlélők az előadásaikon mégis azt mondják, hogy a beszerzéseknél komoly probléma az infláció és az árfolyamváltozás miatti drágulás. Valahol el van ásva az a bizonyos kutya és úgy tűnik hogy nem találjuk...
Mert elképzelhető, hogy a kettő együtt igaz.

1. Jelentős mértékben emelkedett reálértékben a honvédelmi büdzsé. Sztem ezt vitatni. hülyeség. Bőven infláció felett és az árfolyamváltozások sem törték meg drasztikusan az emelkedés mértékét.

Az árfolyamváltozás a büdzsé egészére nincs is hatással, valószínűleg csak a beszerzések éves törlesztésére. Durván ez a jövő évi büdzsé harmadát jelenti.
2022.jpg


2. Ettől függetlenül, milliárdokat éget el az infláció és az árfolyamváltozás. Tehát csökkenti a mozgásteret és bizonyára igényel átütemezést vagy évközbeni pluszpénzeket, lásd idén +200 mrd. Anélkül elúszott volna a szeptemberi béremelési és egyéni felszerelési progi. Lehet van is olyan fejlesztés amit halasztottak.

3.; Miért nem látunk további jelentős fejlesztéseket?
Van ugye az 1/3-ados szabály. A büdzsé harmada fejlesztési, harmada működési és a harmada humán költség. Ebből látszik, hogy 22-ben túlléptük 23-ban ezt az elméleti határt már elértük. Ez nem kőbe vésett, de mégis mutat vmit.
Másrészt az idei évben lehetetlen volt normálisan tervezni. A bevételi, de méginkább a kiadási oldal kiszámíthatatlan. Ezért nagy bejelentést december előtt ne várjunk. Addigra már nagy biztonsággal látható lesz az idei hiány, azaz ha marad puskapor, akkor azt max. akkor durrantják el. Jelen állás szerint maradhat.Nem is példa nélküli lásd 2018.

4. Az idei évig nagyon jó pozícióból tárgyaltunk a hadiipari cégekkel. Adták egymásnak a kilincset Maróth ajtaján. Nem volt Europában európai hadiiparra támaszkodó átfogó haderőfejlesztési program a magyaron kívül. A lengyel -roman Amerikai irányt követett, a balti elenyésző, a többi meg tessék - lássék elven zajlott. 1 pelda. Senki nem rendelt évek óta új Leopárd tankot Magyarországon és Kataron kívül.

De február óta ez drasztikusan változott. A néhány elkötelezett stratégiai partnerünkön kívül (Airbust, Rheinmetall, Nurol, Saab) nekünk kell kilincselnünk mások ajtaján. Ez jelentősen kitolhatja az új beszerzések leszállítási határidejét és bőven az infláció feletti áremelkedést generál a hadiipari világpiacon.Annak örüljünk amit még 22 előtt aláirtunk.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 637
113
Szóval minden szép és jó pénzügyileg, mégis @urva lassan halad a Zrínyi, ráadásul kb másfél éve nem volt semmi komolyabb bejelentés... :/ Oké, hogy Pisti ellenzéki, itt a fórum többség meg narancsos, de azért valamennyire igaza van.
Gyors, lassú. Relatív. Persze lassú nekem is. Egy gyár beindítása, egy beszerzés leszallítása rohadt hosszadalmas. De lépjünk kettőt hátrébb. Melyik országban gyorsabb?? Lengyelek oké. És nincs is további példa. Semelyik ország nem vett sem a térségben, sem Európában új tankot. 2016-ban kezdődött a cseh IFV tender, idén döntöttek, 6 év!!!! 8x8 szlovák beszerzés. 2 kormánnyal ezelőtt már döntöttek, visszavonták, új pályázat, új döntés. Egyáltalán nem lassú a magyar haderőfejlesztési program. sőt és messze a legátfogóbbak klegátgondoltabbak között van. Nem 80-as években gyártott 40 éves használt F-16-osokat veszünk akciósan, lásd mai román bejelentés. Vagy nézd a szlovák vadászgépbeszerzést. Olyan nagy spîlerek, hogy minimum 2 évre légierő nelkul maradtak.Sztem mindkét döntés botrányos.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and hete