[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 308
11 223
113
Igen komoly ember és harcjármű veszteség jött közben össze még az oroszoknak is, mire felőröltek kisebb ukrán városokat, mint Bachmut, Mariupol, Avgyijevka etc. Nyilván nekünk sem csak ATGM/Manpads/akna kell, de ez egy alap dolog, védekezni éri meg, és ezekből lehetne mennyiséget is venni.Az ilyen 44 db Leo2, 14+4 Gripen szerintem kirakatba való, háborút ezzel nem nyerünk még Románia ellen sem, védekezésből sem, ha nincs egy kemény védelem mellé, ahhoz meg hogy ne gázolják le, ezek alap dolgok.

Nem megyek bele...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
@zsolti ,ez ennél bonyorultabb.
Oroszoknak nem volt megfelelő stand off fegyverzetük.Az ukránoknak meg a szovjet időkből megmaradt nagyon erős területmegtagadó légvédelmük volt (gerince az S300 volt).Ezt a légvédelmet ugyan az orosz tüzérség miatt nem vihették közel a fronthoz,de az orosz légierő megfelelő fegyverzet hiányában amúgy sem tudott a MANPAD veszélyes zónán kivűlről működni.
Ez változott meg a siklószárnykészlet megjelenésével.
De ez a stand off fegyverzet nyugati fegyverzettel rendelkezőknek már régóta rendelkezésre áll.
Vagyis a MANPAD akkor ér sokat,ha van olyan nagy hatósugarú légvédelmi rendszer a hádtérben,ami a MANPAD hatótávjába kényszeritti az ellenfelet,illetve nincs olyan fegyverzete az ellenfélnek,hogy ezt elkerűlhese.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 764
46 869
113
@zsolti ,ez ennél bonyorultabb.
Oroszoknak nem volt megfelelő stand off fegyverzetük.Az ukránoknak meg a szovjet időkből megmaradt nagyon erős területmegtagadó légvédelmük volt (gerince az S300 volt).Ezt a légvédelmet ugyan az orosz tüzérség miatt nem vihették közel a fronthoz,de az orosz légierő megfelelő fegyverzet hiányában amúgy sem tudott a MANPAD veszélyes zónán kivűlről működni.
Ez változott meg a siklószárnykészlet megjelenésével.
De ez a stand off fegyverzet nyugati fegyverzettel rendelkezőknek már régóta rendelkezésre áll.
Vagyis a MANPAD akkor ér sokat,ha van olyan nagy hatósugarú légvédelmi rendszer a hádtérben,ami a MANPAD hatótávjába kényszeritti az ellenfelet,illetve nincs olyan fegyverzete az ellenfélnek,hogy ezt elkerűlhese.
Tehát leírom mégegyszer: ami ellen szerintem nekünk készülni kell, a saját liga/szomszéd országok, nem a nagyhatalmak. A románok, ukránok pont fennakadnának azon amit írtam, és vérző fejjel hőkölnének vissza. Nincs realitása annak hogy tömegesen stand off fegyverekkel toljanak le ellenünk egy hosszú légikampányt, viszont gépesített lövészeik, harckocsijaik, helikopterek vannak.

Nekünk arra kell készülni ha jön a zavaros időszak - jönni fog - ne nagyon tudjanak nálunk büntetlenül garázdálkodni ezek a derék szövetségesek. Ehhez akna, atgm, MANPADS szerintem halmokban kéne hogy álljon nálunk bekészítve, aknavető, nagyobb tüzérség szintén, védművek, műszaki csapatok, erőgépekkel. Nasams is jó, Pzh2000 is, Mistral, stb. de kell a mennyiség a kisebb cuccokból, amik folyamatosan pszichológiai nyomás alatt tudnák tartani a támadó felet, hogy jöhet bármelyik ablakból, bokorból.

Ár érték arányban én nem a nagy szexi cuccokból vennék keveset, hanem a kicsi igáslovakből sokat. Pl. nálam hamarabb lenne tömeges MANPADS mint pár osztálynyi Patriot/Aster beszerzés.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Tehát leírom mégegyszer: ami ellen szerintem nekünk készülni kell, a saját liga/szomszéd országok, nem a nagyhatalmak. A románok, ukránok pont fennakadnának azon amit írtam, és vérző fejjel hőkölnének vissza. Nincs realitása annak hogy tömegesen stand off fegyverekkel toljanak le ellenünk egy hosszú légikampányt, viszont gépesített lövészeik, harckocsijaik, helikopterek vannak.

Nekünk arra kell készülni ha jön a zavaros időszak - jönni fog - ne nagyon tudjanak nálunk büntetlenül garázdálkodni ezek a derék szövetségesek. Ehhez akna, atgm, MANPADS szerintem halmokban kéne hogy álljon nálunk bekészítve, aknavető, nagyobb tüzérség szintén, védművek, műszaki csapatok, erőgépekkel. Nasams is jó, Pzh2000 is, Mistral, stb. de kell a mennyiség a kisebb cuccokból, amik folyamatosan pszichológiai nyomás alatt tudnák tartani a támadó felet, hogy jöhet bármelyik ablakból, bokorból.

Ár érték arányban én nem a nagy szexi cuccokból vennék keveset, hanem a kicsi igáslovakből sokat. Pl. nálam hamarabb lenne tömeges MANPADS mint pár osztálynyi Patriot/Aster beszerzés.
Az elöbb a tüzérségi rovatba irtam angolai tapasztalatok párhuzamairol.....
Akkor most ide is.
Angolában az SAAF a kubai légifölény és a kommunista légvédelem miatt (köztük a Strela-2/2M/3 és Igla MANPADok) egy un hajitó bombázásra tért át.Ugyanis nem voltak stand off fegyvereik.Igy hagyományos bombákat használtak,stand off módon.Fűnivóbol ugrással 7-8km távra tudtak 300méteres körbe hajitani Mk82 légibombákat.
Ez a MANPADok ellen ma is menne.
A másik a tüzérség.
Harmadik,hogy az ukrán háború sok tapasztalatot ad,de ez tévútra is vihet.Ahogy pl a franciákat az I.vh.Ők is a védelmi rendszerek épitésére voksoltak,az erőditett védelem felsőbbrendüségét hirdetve-és rá is csesztek.A Maginot vonalat ugyanis nem csak megkerülték 40ben a németek,hanem át is törték.(azt is el szokás felejteni,hogy a Maginot vonal megkerüléséhez át kellett törni a belga megerősitett védvonalat)
Eddig még minden védvonalat áttörtek,előbb-utóbb,amit nem fedezett tábori hadsereg.
Erre magyar példa Nándorfehérvár.1440ben a támadó Oszmán sereg ereje még kevés volt,hogy bevegye a várat.1456ban már felmentés nélkül elesett volna.1521ben meg elesett......
Nem a Szurovikin vonal csuda volta állitotta meg az ukrán támadást,hanem magának az ukrán támadásnak az erőtlensége tette lehetővé a védvonal kitartását.(ukránok egyszerűen túl gyengék voltak a támadáshoz,politikai okokbol eröltették)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and fishbed

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 764
46 869
113
Az elöbb a tüzérségi rovatba irtam angolai tapasztalatok párhuzamairol.....
Akkor most ide is.
Angolában az SAAF a kubai légifölény és a kommunista légvédelem miatt (köztük a Strela-2/2M/3 és Igla MANPADok) egy un hajitó bombázásra tért át.Ugyanis nem voltak stand off fegyvereik.Igy hagyományos bombákat használtak,stand off módon.Fűnivóbol ugrással 7-8km távra tudtak 300méteres körbe hajitani Mk82 légibombákat.
Ez a MANPADok ellen ma is menne.
A másik a tüzérség.
Harmadik,hogy az ukrán háború sok tapasztalatot ad,de ez tévútra is vihet.Ahogy pl a franciákat az I.vh.Ők is a védelmi rendszerek épitésére voksoltak,az erőditett védelem felsőbbrendüségét hirdetve-és rá is csesztek.A Maginot vonalat ugyanis nem csak megkerülték 40ben a németek,hanem át is törték.(azt is el szokás felejteni,hogy a Maginot vonal megkerüléséhez át kellett törni a belga megerősitett védvonalat)
Eddig még minden védvonalat áttörtek,előbb-utóbb,amit nem fedezett tábori hadsereg.
Erre magyar példa Nándorfehérvár.1440ben a támadó Oszmán sereg ereje még kevés volt,hogy bevegye a várat.1456ban már felmentés nélkül elesett volna.1521ben meg elesett......
Nem a Szurovikin vonal csuda volta állitotta meg az ukrán támadást,hanem magának az ukrán támadásnak az erőtlensége tette lehetővé a védvonal kitartását.(ukránok egyszerűen túl gyengék voltak a támadáshoz,politikai okokbol eröltették)
Ez ok, de még mindig a románoktól tartok. Nekik pont elég lenne ha védekezni tudnánk tisztességesen, meg lenne elég cucc amivel ki tudunk lőni védelemből koptatni a nehéztechnikájukat. A gondom az, hogy nem vagyok benne biztos, hogy ez most menne egyszerre elég helyen, megfelelő számban, értékelhető ideig ahhoz, hogy leppattanjanak rólunk hamarabb mint a Tisza vonala!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 813
35 096
113
Ez ok, de még mindig a románoktól tartok. Nekik pont elég lenne ha védekezni tudnánk tisztességesen, meg lenne elég cucc amivel ki tudunk lőni védelemből koptatni a nehéztechnikájukat. A gondom az, hogy nem vagyok benne biztos, hogy ez most menne egyszerre elég helyen, megfelelő számban, értékelhető ideig ahhoz, hogy leppattanjanak rólunk hamarabb mint a Tisza vonala!
igen de a tisza első vonala. az ukrán határ jelentős része a tisza. ahol nem határfolyó ott is közelvan
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 813
35 096
113
Azért most épp a románokról beszéltem konkrétan, ők meg vinnének mondjuk Szegedig mindent, annyira nem lennék vidám...
marostővel nincs mit kezdeni annak olyan a fekvése (így húzták trianonba) De hódmezővásárhelyen nem véletlen van dandár és szentesen műszaki. gyula középen. debrecen balszárny. Nyírtelek besegít egyenlőre géjármű van de én tartalékos és határvédellmi megerőt simán bármikor eltudnák oda képzelni...
a szerb határról meg határvadázs belügyes csapatok mozgathatóak át szeged környékére.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Ez ok, de még mindig a románoktól tartok. Nekik pont elég lenne ha védekezni tudnánk tisztességesen, meg lenne elég cucc amivel ki tudunk lőni védelemből koptatni a nehéztechnikájukat. A gondom az, hogy nem vagyok benne biztos, hogy ez most menne egyszerre elég helyen, megfelelő számban, értékelhető ideig ahhoz, hogy leppattanjanak rólunk hamarabb mint a Tisza vonala!
F16MLU ugyanúgy meg tudja csinálni a hajitó bombázást,mint anno a Mirage F1AZ megtudta.
Azonkivűl ugyanúgy fentáll a statikus védvonalak problémája velük szemben is.Az ellenség súlypontot képezve áttöri,majd oldalrol-hátulról felgöngyöliti.
Történelem folyamán minden statikus védvonalat áttörtek.
https://tudasportal.uni-nke.hu/xmlui/bitstream/handle/20.500.12944/12233/Teljes%20sz%c3%b6veg%21.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Ez a tanulmány a Római Pannonia védelmi rendszerét és működését mutatja be.Ez jol bemutatja a védelem működési metódusát.
Lelövöm a poént.A rendszer összeomlását egyrészt magának a Római Birodalomnak az erodálodása,másrészt a védvonalat fedező tábori hadsereg elvesztése a hadrianapoliszi csatában okozta.De az erődvonalakat,műszaki akadályokat (mert voltak,pl Csörsz árok,ami máig megvan),komolyabb támadók mindig áttörték.Még a kinai Nagy Fal is csak kisebb portyázó csapatokat tudott megállitani,hóditó komoly erőket nem,De nagyobb portyázó seregeket sem.Nagyobb,szervezett seregek mindig átjutottak,ha nem volt fedező tábori hadsereg a közelben.
 
  • Tetszik
Reactions: Törppapa

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
marostővel nincs mit kezdeni annak olyan a fekvése (így húzták trianonba) De hódmezővásárhelyen nem véletlen van dandár és szentesen műszaki. gyula középen. debrecen balszárny. Nyírtelek besegít egyenlőre géjármű van de én tartalékos és határvédellmi megerőt simán bármikor eltudnák oda képzelni...
a szerb határról meg határvadázs belügyes csapatok mozgathatóak át szeged környékére.
A közvetlen csapástávolságra lévő határközeli csapatok ki vannak szolgáltatva egy váratlan támadásnak.Ökörség a gyengébb félnek egy hosszú nyilt határon közvetlen határvédelemre felvonulnia.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 308
11 223
113
Ez ok, de még mindig a románoktól tartok. Nekik pont elég lenne ha védekezni tudnánk tisztességesen, meg lenne elég cucc amivel ki tudunk lőni védelemből koptatni a nehéztechnikájukat. A gondom az, hogy nem vagyok benne biztos, hogy ez most menne egyszerre elég helyen, megfelelő számban, értékelhető ideig ahhoz, hogy leppattanjanak rólunk hamarabb mint a Tisza vonala!

Ellenlökést nem adsz kézifegyverrel.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

patriot

Well-Known Member
2022. március 11.
112
403
63
447721247_1235111201176188_3225356631494599603_n.jpg
Már ideje volt. Legalább tudjuk, hogy mi jön felénk, ha lelőni nem is tudjuk.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Mit is akarsz mondani?
3 határos országnak lesz várhatóan F16 gépe,amik rendelkeznek AMRAAM elháritására képes AN/ALE-50 vontatott csalival.No meg pelyva és infracsali szóróval,egy részük beépitett zavaróadóval,mindegyikük REH poddal (románok ráadásul konkrétan azzal az Elta poddal,ami már háritott el AMRAAM rakétát)
Szóval az a "simán" szócska annyira nem sima mégse.....
Hiába,semmi se egyszerű.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 811
37 908
113
3 határos országnak lesz várhatóan F16 gépe,amik rendelkeznek AMRAAM elháritására képes AN/ALE-50 vontatott csalival.No meg pelyva és infracsali szóróval,egy részük beépitett zavaróadóval,mindegyikük REH poddal (románok ráadásul konkrétan azzal az Elta poddal,ami már háritott el AMRAAM rakétát)
Szóval az a "simán" szócska annyira nem sima mégse.....
Hiába,semmi se egyszerű.
A gyakorlatban fene se tudja hogy miként nézne ez ki. AMRAAM-nak is van ECCM képessége - nem tudjuk ezek hogy reagálnának egymásra. Arról sincs nincs infó hogy a szomszédoknak lesz-e rakéta csalija, mag ez mit kezd a METEOR-ral, aminek más a radarja ECCM rendszere, mint az AMRAAM-é.
Amúgy meg szinte teljese kizárt, hogy a szemszédokkal háborúba keveredkünk: se pénz, se ember nincs rá se nekik, se nekünk. Totális a gazdasági függés a nyugattól. Max határvillongás lehetne, mielőtt leszólnak hogy "k. gyorsan abba hagyni vagy jön gazdasági atombomba!" ami az oroszokkal ellentétben nálunk és szomszédainknál rendkívül hatásos lenne.
Ha valóban reális fenyegetés ellen akarunk esélyt latolgatni, akkor az orosz drónok és CM-ek, meg SRBM-ek elleni védelmen érdemes agyalni - ennek van a legnagyobb esélye, bár ennek sem sok...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 811
37 908
113
Régi PRV és Kabina szépen ki lett téve kontrasztnak :D
Örüljünk,mert modern,élvonalbeli lokátorok.
És csalódott vagyok,mert sajnos ezek nem teljes kiépitettségüek.
images

Az igy nézne ki.Biztam benne,hogy légtérellenörző beosztásba teljes kiépitettségben fognak jönni.
Lehet hogy jön majd ilyen verzió is...
 
  • Tetszik
Reactions: Bálint and Negan