[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Értem én, hogy neked ezt kell most tolnod (csupa nagybetűvel és még vagy 100x megismételni ugyanazt a marhaságot hátha megragad valakiben), úgyhogy nem is zavarnálak benne a továbbiakban.
Nem kell tolnom, csak behoztam mit olvastam. Tény hogy körbe hivatkozzák egymást és valójában minden hír ugyanonnan eredeztethető.
Reméltem tanulok valamit ezekről a modern rendszerekről, pl ez a szaudi elemezés nagyon tetszett.

(ha propagandázok, az maximum a "Bezzeg Romániázás" és a "magyar kishitűség" ellenében van, viszont nem ebben a topikban)
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 018
12 892
113
Lehet naiv vagyok de én a Szijjártó nyilatkozat után még hiszek az Aster/CAMM-ER rendszerben meg valami hozzáadott értékben is.

Amcsikat mással is ki lehetne engesztelni.
 
  • Tetszik
Reactions: Shadow

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Lehet naiv vagyok de én a Szijjártó nyilatkozat után még hiszek az Aster/CAMM-ER rendszerben meg valami hozzáadott értékben is.

Amcsikat mással is ki lehetne engesztelni.
Most a tárgyalásaink egy ilyen rendszernek a beszerzéséről zajlanak. Ezen eszközök gyártásában az Egyesült Államok vállalatai is élen járnak. Tárgyalunk az Egyesült Államokkal is egy ilyen beszerzésnek a lehetőségéről" - mondta Szijjártó Péter.

Az hogy nem biztos hogy... Az mind az ATV cikkírójának a hatásvadászata, szerintem.
Legalább is én nem olvastam ki ebből a nyilatkozatból azt, amit a cikk nagybetűvel írt. Ez inkább afféle belemagyarázok valamkit, hogy rám hivatkozzanak, hisz most úgyis mindenki erről ír.

"Még korántsem biztos, hogy az Amerikai Egyesült Államoktól veszünk légvédelmi rakétákat, másokkal is tárgyalunk - ez derült ki Szijjártó Péter munkatársunk kérdéseire adott válaszából."
Nem azt írta, hogy ezt mondta, hanem hogy ez derült ki...

Én a MEADS-re tippelnék, ha európai fejlesztés is van benne és amerikának is kedvére való lehet. Ráadásul pl a lengyel Patriotot is vagy 6 évre vállalták az amerikaiak 2023-ra. Addigra csak összehozzák, ha a németek még akarják. Ráadásul akkor tényleg két félnek is kedvére tehetsz, miközben lehet hogy tényleg egy "vadiúj" rendszered lesz. Persze agyalás csak. Meads feltételesen 2026 után, és mondjuk 2022-23-ra Nasams.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Hát ez nem semmi.... De azért nyugtass meg hogy az ember valahol beleszól a folyamatba... Indításnál elsősorban

Imhol egy (Iraki) ballisztikus rakéta elfogásának menete...
... egyszerűen nincs idő a kezelők tevékenységére.

2019-02-15-21-56-33-Window-m-solata.jpg


Ez meg élesben...
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Legyünk pontosak...az indítás menete látszik, merthogy elfogás - mint azóta kiderült - az nem igen volt:)

Erőteljesen keverni tetszik az 1991-es PAC1, illetve a 2003-as PAC2/3 eredményességet.
(nézd meg a videóban a 10s-nál a dátumokat +1x)
2019-02-16-06-18-22-Window.jpg

:rolleyes:

Persze egy 28 évvel ezelőtti kudarc jobban megmarad mint a 16 évvel ezelőtti eredményesség...
;)

Folyamatosan fejlesztik amúgy a Patriotot (mostani Jemeni balhé tapasztalatai alapján is), és 2003-óta már a harmadik PAC3-as rakéta verzió áll rendszerben.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Erőteljesen keverni tetszik az 1991-es PAC1, illetve a 2003-as PAC2/3 eredményességet.
(nézd meg a videóban a 10s-nál a dátumokat +1x)
2019-02-16-06-18-22-Window.jpg

:rolleyes:

Persze egy 28 évvel ezelőtti kudarc jobban megmarad mint a 16 évvel ezelőtti eredményesség...
;)

Folyamatosan fejlesztik amúgy a Patriotot (mostani Jemeni balhé tapasztalatai alapján is), és 2003-óta már a harmadik PAC3-as rakéta verzió áll rendszerben.
2003 ban tudtommal 80-150 km-ről indított rövid hatótávolságú Frog (meg annak az Iraki másolatai..) rakétákat lőttek le.
A nagy különbség az volt hogy ezek nem törtek már a levegőben darabokra mint a 91-ben indított Scud klónok igy nem volt zavaró törmelék...
oif-patriot-pic1.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: emel
T

Törölt tag 1945

Guest
2003 ban tudtommal 80-150 km-ről indított rövid hatótávolságú Frog (meg annak az Iraki másolatai..) rakétákat lőttek le.
A nagy különbség az volt hogy ezek nem törtek már a levegőben darabokra mint a 91-ben indított Scud klónok igy nem volt zavaró törmelék...
oif-patriot-pic1.jpg

Bizony hogy törtek ezek is, ezért is volt sok shoot-look-shoot salvo ráduplázás, amint a fenti slide-ból is látható.
A Camp Doha-esetben 2x GEM majd a törés után újabb 2x GEM indult (összesen 4 rakéta).

9 tüzelés alatt 26db rakétát lőttek el, ami ~3 rakétás átlag. (3db PAC2, 17db GEM, 3db GEM+, 3db PAC3)
Mivel a Patriot egy TBM célra 2-t indít szinte egyszerre, így szinte minden célnál volt leváló nagyobb darab amire ismételten indított.

Érdekes adat még, hogy mivel a PAC3-ból alig volt még a háború alatt, mindössze egyetlen alkalommal lett indítva elsőnek 2db PAC3, de azok meg is semmisítették a célt, nem kellett duplázni. (képeden 2. lövészet)
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
2003 ban tudtommal 80-150 km-ről indított rövid hatótávolságú Frog (meg annak az Iraki másolatai..) rakétákat lőttek le.
A nagy különbség az volt hogy ezek nem törtek már a levegőben darabokra mint a 91-ben indított Scud klónok igy nem volt zavaró törmelék...
oif-patriot-pic1.jpg
A rövidebb hatótávú Frognál viszont az a probléma hogy sajnálatosan rövidebb ideig is repül, így sokkal kisebb a lehetséges reakcióidő ezért sokkal nehezebb elhárítani!!
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 563
7 011
113
Bizony hogy törtek ezek is, ezért is volt sok shoot-look-shoot salvo ráduplázás, amint a fenti slide-ból is látható.
A Camp Doha-esetben 2x GEM majd a törés után újabb 2x GEM indult (összesen 4 rakéta).

9 tüzelés alatt 26db rakétát lőttek el, ami ~3 rakétás átlag. (3db PAC2, 17db GEM, 3db GEM+, 3db PAC3)
Mivel a Patriot egy TBM célra 2-t indít szinte egyszerre, így szinte minden célnál volt leváló nagyobb darab amire ismételten indított.

Érdekes adat még, hogy mivel a PAC3-ból alig volt még a háború alatt, mindössze egyetlen alkalommal lett indítva elsőnek 2db PAC3, de azok meg is semmisítették a célt, nem kellett duplázni. (képeden 2. lövészet)
Ha kell(ett) ennyi elfogó rakéta akkor nincs mit tenni, de azért ez nem kis szám / $ ...

Egyébként hol van az ideális kilövési pont? Gondolok itt arra hogy a várható becsapódástól minél távolabb lenne jó hatástalanítani, mert ugye nem tudjuk mi van a robbanófejben (NBC)... persze gondolom ez függ attól hogy mikor, milyen távol észlelték, milyen gyors a rakéta, stb...

Illetve egy radar a hatósugarán belül indított rakétát mikortól észlel pl. ATACAMS. Úgy értem, hogy a kilövés pillanatában, vagy x magasságban, vagy ha ráállt a röppályára?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Bizony hogy törtek ezek is, ezért is volt sok shoot-look-shoot salvo ráduplázás,
Nos, ezt másként tudjuk...
A 2003 ban használt Ababis-100 rakéták max. 180 km hatósugarú szilárd hajtóanyagú eszközök voltak.
Sokkal "lassabak" és masszívabbak a korábban bevetett Scud koppincs Al-Hussein rakétáknál...
Ergo; nem törtek

A rövidebb hatótávú Frognál viszont az a probléma hogy sajnálatosan rövidebb ideig is repül, így sokkal kisebb a lehetséges reakcióidő ezért sokkal nehezebb elhárítani!!
A források szerint az észlelt rakéták ellen kizárólag automata üzemmódban dolgoztak.
Amikor manuálban voltak annak egy F-18 meg egy Tornádó látta kárát (meg egy F-16 majdbem...)
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Eddig Paks rakétavédelméről volt szó a hírekben, ott meg két PAC3 ára töredéke az erőműnek.(ha nem lövik le a célt)
"Az ATV kérdésére Szijjártó Péter válaszát a nemzetbiztonsági szempontból kiemelten fontos intézmények felsorolásával kezdte - mint mondta - ide tartoznak az erőművek, és maga a Paksi Atomerőmű is."
Nem tudom mit sorolt fel, csak hogy benne voltak az erőművek, benne Paks is.
Szerintem sokkal inkább az elektromos hálózat, olajfinomító, Duna hidak, vezérkar, stb. a stratégiai cél.
Egy reaktort kilőni talán felér a terror kategóriával is. Miközben az elosztók kilövésével ugyanúgy béníthatod az országot (már a civil részét, beleértve az ipart is).
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
T

Törölt tag 1945

Guest
Nos, ezt másként tudjuk...
A 2003 ban használt Ababis-100 rakéták max. 180 km hatósugarú szilárd hajtóanyagú eszközök voltak.
Sokkal "lassabak" és masszívabbak a korábban bevetett Scud koppincs Al-Hussein rakétáknál...
Ergo; nem törtek

Vicces hogy az általad belinkelt slide bizonyítja pont az ellenkezőjét...
:rolleyes::D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 768
113
"Az ATV kérdésére Szijjártó Péter válaszát a nemzetbiztonsági szempontból kiemelten fontos intézmények felsorolásával kezdte - mint mondta - ide tartoznak az erőművek, és maga a Paksi Atomerőmű is."
Nem tudom mit sorolt fel, csak hogy benne voltak az erőművek, benne Paks is.
Szerintem sokkal inkább az elektromos hálózat, olajfinomító, Duna hidak, vezérkar, stb. a stratégiai cél.
Egy reaktort kilőni talán felér a terror kategóriával is. Miközben az elosztók kilövésével ugyanúgy béníthatod az országot (már a civil részét, beleértve az ipart is).

Elég furán gondolkozol ha szerinted egy potenciális atombomba nem kiemelten fontos.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Elég furán gondolkozol ha szerinted egy potenciális atombomba nem kiemelten fontos.
:rolleyes:
Fontos, ha elolvastad. Csak annyit jegyeztem meg, hogy egy lehetséges helyi konfliktusban, mondjuk egy román ATACMS támadásnál szerintem a reaktort támadni
terror cselekménynek minősülne és nem kockáztatnák meg. Míg az energetikai rendszerünk megbénítása kiemelt és logikus cél lenne. Ehhez pedig nem szükséges magát a reaktorokat támadni.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 768
113
:rolleyes:
Fontos, ha elolvastad. Csak annyit jegyeztem meg, hogy egy lehetséges helyi konfliktusban, mondjuk egy román ATACMS támadásnál szerintem a reaktort támadni
terror cselekménynek minősülne és nem kockáztatnák meg. Míg az energetikai rendszerünk megbénítása kiemelt és logikus cél lenne. Ehhez pedig nem szükséges magát a reaktorokat támadni.

Miért lenne terrorcselekmény?
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Miért lenne terrorcselekmény?
Azt írtam, szerintem! Nem tudom....
De civileket bombázni, kórházakat támadni foglyokat lelőni is háborús bűncselekmény.

Mit összebalhéztak a "szír klórgáz támadás" miatt. Akkor szerinted mi lenne egy reaktor elleni támadásból Európa kellős közepén?
Miért kockáztatnák be? Hacsak nem direkt terror célzattal támadnák.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
A források szerint az észlelt rakéták ellen kizárólag automata üzemmódban dolgoztak.
Amikor manuálban voltak annak egy F-18 meg egy Tornádó látta kárát (meg egy F-16 majdbem...)

Majd lent kiválogatják. ;)


Azt írtam, szerintem! Nem tudom....
De civileket bombázni, kórházakat támadni foglyokat lelőni is háborús bűncselekmény.

Mit összebalhéztak a "szír klórgáz támadás" miatt. Akkor szerinted mi lenne egy reaktor elleni támadásból Európa kellős közepén?
Miért kockáztatnák be? Hacsak nem direkt terror célzattal támadnák.

Az ugye megvan, hogy románokról beszélünk?
Ha oda kerülne a sor, hogy meg mernek minket támadni, akkor valószínűleg van mögöttük valaki, aki az áldását adja erre, praktikusan az USA. Tippelhetsz, mekkora ügy lenne belőle...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7