[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 930
13 253
113
Amúgy azt tudjátok, hogy a pantsir csapatlégvédelem ugye? 5km-es hatótávval és ezen a hatótávon kívül simán lehet siklóbombát és rakétát is indítani.

A hatótávja 20 km. Mobil kis-közepes hatótávolságú légvédelmi eszköz. Nagyon közel van a mi KUB-jaink hatótávolságához és hatómagasságához (utóbbiban a Pancir a jobb), csak sokkal korszerűbb és hatékonyabb.

Nem rossz rendszer. Még az amcsik is tartanak tőle, mert nagyon nehéz zavarni és radarelhárítóval kilőni. Sőt néha még észrevenni is a radar jellemzői, az összedolgozó járművek és az optikai csatorna miatt. Csak az a baja, hogy az oroszok aranyárban adják.

Eltekintve persze attól az apróságtól, hogy nekünk mint NATO tagnak akkor sem adnák el, ha nem lenne embargó. De sajnos van, úgyhogy orosz fegyvert elméletileg nem vehetünk. Legalábbis jelenleg.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 810
30 767
113
Láttam orosz teszteket, a gépágyú annyira nem remekelt. Nem csoda, hogy az SM változat már csak rakétás lesz. Mondjuk PSZH-t megszórni vele vagy akármilyen tankról lebontja a tornyon az összes érzékelőt, viszont légvédeni annyira nem jó.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 930
13 253
113
Láttam orosz teszteket, a gépágyú annyira nem remekelt. Nem csoda, hogy az SM változat már csak rakétás lesz. Mondjuk PSZH-t megszórni vele vagy akármilyen tankról lebontja a tornyon az összes érzékelőt, viszont légvédeni annyira nem jó.

A gépágyú egy utolsó esély, ha egy újabb rakéta indításhoz már túl közel van a cél. Nem az a fő fegyvere.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
<blockquote rel="joker">Láttam orosz teszteket, a gépágyú annyira nem remekelt. Nem csoda, hogy az SM változat már csak rakétás lesz. Mondjuk PSZH-t megszórni vele vagy akármilyen tankról lebontja a tornyon az összes érzékelőt, viszont légvédeni annyira nem jó.

A gépágyú egy utolsó esély, ha egy újabb rakéta indításhoz már túl közel van a cél. Nem az a fő fegyvere. </blockquote>

+ érdemesebb a tüzérségi lőszereket ezzel lekapni, mint rakétával.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 810
30 767
113
<blockquote rel="joker">Láttam orosz teszteket, a gépágyú annyira nem remekelt. Nem csoda, hogy az SM változat már csak rakétás lesz. Mondjuk PSZH-t megszórni vele vagy akármilyen tankról lebontja a tornyon az összes érzékelőt, viszont légvédeni annyira nem jó.

A gépágyú egy utolsó esély, ha egy újabb rakéta indításhoz már túl közel van a cél. Nem az a fő fegyvere. </blockquote>

Szerintem a cél érzékelésétől és a hatótávon belül érésétől számítva mind a 12 rakétát ki tudnák rá lőni mielőtt odaérne. Egyszerűen mozgó célpontra nagy távolságon irányítatlan lövedék nem jó. Maga a gépágyú az fantasztikus, mert nincs egy másik amelyik ekkora tűzgyorsaságot érne el 30mm-es lövedékkel egy csövön, de a légvédelmi célra viszont kevés, legalábbis ezzel a vezérléssel meg lőszerrel. Ezt belátták az oroszok is és az új Pantsiron már nem lesz rajta.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 810
30 767
113
<blockquote rel="laiki"><blockquote rel="joker">Láttam orosz teszteket, a gépágyú annyira nem remekelt. Nem csoda, hogy az SM változat már csak rakétás lesz. Mondjuk PSZH-t megszórni vele vagy akármilyen tankról lebontja a tornyon az összes érzékelőt, viszont légvédeni annyira nem jó.

A gépágyú egy utolsó esély, ha egy újabb rakéta indításhoz már túl közel van a cél. Nem az a fő fegyvere. </blockquote>

+ érdemesebb a tüzérségi lőszereket ezzel lekapni, mint rakétával.</blockquote>

Az egyik próbán egy távirányítású repülőgépet nem tudtak lekapni vele nemhogy egy tüzérségi lövedéket. Köröztették azt a szart és a második vagy harmadik kilőtt sorozat után indítottak rá egy rakétát ami végül lehozta.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 930
13 253
113
<blockquote rel="laiki"><blockquote rel="joker">Láttam orosz teszteket, a gépágyú annyira nem remekelt. Nem csoda, hogy az SM változat már csak rakétás lesz. Mondjuk PSZH-t megszórni vele vagy akármilyen tankról lebontja a tornyon az összes érzékelőt, viszont légvédeni annyira nem jó.

A gépágyú egy utolsó esély, ha egy újabb rakéta indításhoz már túl közel van a cél. Nem az a fő fegyvere. </blockquote>

+ érdemesebb a tüzérségi lőszereket ezzel lekapni, mint rakétával.</blockquote>

Na azt nem igazán. Ez 2 db sima 30 mm-es gépágyú, amiben csak annyi a pláne, hogy nagy a tűzgyorsaságuk. De se programozható lőszer, se közelségi gyújtó. Azokhoz nagyobb kaliber kellene és sokkal drágább lenne. Így viszont a nagy tűzgyorsasága ellenére mérsékelt az esély, hogy az egyik lövedéke telibe találjon egy tüzérségi lőszert. A bazi nagy reakcióerővel nincs nagyon mit kezdeni. Számottevő sorozat szórása van. 1 km távolságon is néhány méteres körben szóródnak a lövedékek. Egy 150 mm-es célpont keresztmetszete a szóráskör területének ezrelékben mérhető részét teszi csak ki. Hiába köp ki bő 60 lőszert másodpercenként a két cső, a találat esélye még így sem magas.

Az oroszok valószínűleg úgy vannak vele, hogy ez a fegyver még érdemben nem drágítja meg a komplexumot, elfér rajta és utolsó esélynek ez is több, mint a semmi.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Pedig én teljesen úgy emlékeztem, hogy ide lett valamilyen rendszertörténeti jelentőségű (valahol hadrendbe állítás vagy nem tudom), talán Kamcsatkán lebonyolított lövészeten 155mm-es malacot kellett lelőnie, és sikerrel teljesítette. Akkor vagy kamu volt vagy az én agyam rosszalkodik. Kár.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 930
13 253
113
<blockquote rel="laiki"><blockquote rel="joker">Láttam orosz teszteket, a gépágyú annyira nem remekelt. Nem csoda, hogy az SM változat már csak rakétás lesz. Mondjuk PSZH-t megszórni vele vagy akármilyen tankról lebontja a tornyon az összes érzékelőt, viszont légvédeni annyira nem jó.

A gépágyú egy utolsó esély, ha egy újabb rakéta indításhoz már túl közel van a cél. Nem az a fő fegyvere. </blockquote>

Szerintem a cél érzékelésétől és a hatótávon belül érésétől számítva mind a 12 rakétát ki tudnák rá lőni mielőtt odaérne. </blockquote>

Hát ha elég lassú a célpont és párosával indítanak, akkor esetleg. De ahhoz tényleg lassú célpont kell.

Gondolj bele például egy radarelhárító rakéta érkezésébe. Elméletileg a radar 12 km-en tud követésbe venni egy HARM rakétát. Talán úgy 10-ről elindítja az első két légvédelmit ellene. Kb. 6 km-nél találkoznak. Pár másodperc mire megtudják, hogy nem sikerült az első próbálkozás és újra célra állnak. Ekkor el lehet dönteni, hogy lekapcsolják a radart és optikai csatornával próbálkoznak, miközben a Pancir jármű elindul, hogy az irányítását vesztett, utolsó betáplált irányt tartó HARM repesz körzetéből kikerüljön, vagy radaros irányítással lőnek másodszorra is. Optikai csatornával ilyen kicsi célra ekkora távolságból rosszabb az esély a találatra, viszont a HARM se kap jelet. Tegyük fel, hogy reménykednek a lelövésben és másodszor is radarral indítanak egy rakétapárt. Az indításkor a HARM már szúk 5 km-re van. Találkozó mondjuk 2,5 km-en, mert ugye a légvédelmi rakétának is gyorsulnia kell, így az átlagsebessége azért elmarad az égésvégitől. Ha ez sem sikerült, akkor mire kiderül és újra lehetne indítani, már nagyon a minimális határon van a cél. Mert nem az számít, hogy az indításkor milyen messzire van, hanem hogy a találkozáskor még érdemben kívül legyen a nem irányított, gyorsítási szakaszon. A rakétának legyen ideje rá korrigálni. Harmadik indításra már csak nagy szerencsével van esély. Persze két dupla rakétás indítással ezért papíron elég jó a megsemmisítési valószínűség egy HARM ellen. De Pancir ellen pont ezért a HARM-ot is legalább párban indítják. De akár 4 is jöhet egyszerre. Úgyhogy előfordulhat, hogy a végén a lekapcsol, iszkol és közben stabilizált optikai vezérléssel lő mint az állat a gépágyúval, meg persze sűrűn imádkozik módszerhez kell folyamodni.

Az a gépágyú pont egy eséllyel több annál, mintha nem lenne ott.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 930
13 253
113
Pedig én teljesen úgy emlékeztem, hogy ide lett valamilyen rendszertörténeti jelentőségű (valahol hadrendbe állítás vagy nem tudom), talán Kamcsatkán lebonyolított lövészeten 155mm-es malacot kellett lelőnie, és sikerrel teljesítette. Akkor vagy kamu volt vagy az én agyam rosszalkodik. Kár.

Vagy a szó szoros értelmében malaca volt. Szerencsével bármi összejöhet.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 747
57 149
113
laiki

Már nem bántásból de az összes szomszédos országnak együttvéve nincs annyi légi csapásmérő fegyvere mint ami a franciáknak volt Líbiában. És a franciák önállóan még Líbiában is beégtek...

A légierőnkre és a kulcsfontosságú pontjainkra az első csapás jelent veszélyt. Utána már a légierőnk képes lefedni az országot, ha más nem szakaszosan.

És igen, Budapestet sem védeném, mert mi a sz@rnak? Mi van ott ami létfontosságú és le lehet bombázni?
Székesfehérváron van a honvédelem tényleges vezetése, azt védeném. A kormány meg háború esetén a kormányzati bunkerbe vonul és onnan vezetik az országot. Oda max az USA vagy az oroszok tudnának bebombázni, nem a románok....
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 810
30 767
113
laiki mi értelme (lenne) egy 20 km hatótávú rakétának ha 10-12 km-es távig lát csak platform a radarja? Valami nem jó az input adataiddal.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
laiki

Már nem bántásból de az összes szomszédos országnak együttvéve nincs annyi légi csapásmérő fegyvere mint ami a franciáknak volt Líbiában. És a franciák önállóan még Líbiában is beégtek...

A légierőnkre és a kulcsfontosságú pontjainkra az első csapás jelent veszélyt. Utána már a légierőnk képes lefedni az országot, ha más nem szakaszosan.

És igen, Budapestet sem védeném, mert mi a sz@rnak? Mi van ott ami létfontosságú és le lehet bombázni?
Székesfehérváron van a honvédelem tényleges vezetése, azt védeném. A kormány meg háború esetén a kormányzati bunkerbe vonul és onnan vezetik az országot. Oda max az USA vagy az oroszok tudnának bebombázni, nem a románok....

Ja, és közben Budapest teljes lakossága dögöljön meg...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 747
57 149
113
haubagoi

<i>"Ja, és közben Budapest teljes lakossága dögöljön meg..."</i>

Ti mit szívtok? Mivel irtanák ki BP. lakosságát a Románok vagy bármelyik szomszédos ország? Főleg a levegőből! De most komolyan....
Bele gondoltok néha, hogy miket irkáltok?

De nyitott ember vagyok, szóval írjátok le nyugodtan, hogy hogy képzeljem el én ezt az eseményt.
Román terrorbombázás sztori 1..2..3..
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 810
30 767
113
<blockquote rel="fip7">laiki

Már nem bántásból de az összes szomszédos országnak együttvéve nincs annyi légi csapásmérő fegyvere mint ami a franciáknak volt Líbiában. És a franciák önállóan még Líbiában is beégtek...

A légierőnkre és a kulcsfontosságú pontjainkra az első csapás jelent veszélyt. Utána már a légierőnk képes lefedni az országot, ha más nem szakaszosan.

És igen, Budapestet sem védeném, mert mi a sz@rnak? Mi van ott ami létfontosságú és le lehet bombázni?
Székesfehérváron van a honvédelem tényleges vezetése, azt védeném. A kormány meg háború esetén a kormányzati bunkerbe vonul és onnan vezetik az országot. Oda max az USA vagy az oroszok tudnának bebombázni, nem a románok....

Ja, és közben Budapest teljes lakossága dögöljön meg...</blockquote>

Budapest rohadt nagy helyen terül el, nagyrésze civil célpont, egy féltonnás bomba is pár tíz méterig tud kárt tenni az élőerőben, száz méternél csak az ijedtséggel maradsz meg ha peched van akkor valami törmelékkel. Hamarabb csődbe menne a támadó, minthogy BP 10%-át lebombázza. És még mindig nem semmisített meg semmi stratégiait, hacsak nem a hidakat támadta. Első csapásnak semmi értelme ha nem katonai a célpont, mert utána mindent be tud vetni a megtámadott fél amilye csak van.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 747
57 149
113
A Pantsir-S1-hez:

<i>"The Pantsir-S1 fire control system includes a target acquisition radar and dual waveband tracking radar (designation 1RS2-1E for export models), which operates in the UHF and EHF waveband. Detection range is 32–36 km and tracking range is 24–28 km for a target with 2 m2 RCS. Can also be reliably achieve more, to 45 km. This radar tracks both targets and the surface-to-air missile while in flight. Minimum target size 2 – 3 cm sq (0.0004 m2)

As well as radar, the fire control system also has an electro-optic channel with long-wave thermal imager and infrared direction finder, including digital signal processing and automatic target tracking. A simplified, lower-cost version of Pantsir-S1 is also being developed for export, with only the electro-optic fire control system fitted.

The two independent guidance channels—radar and electro-optic—allow two targets to be engaged simultaneously. And 4 for more recent options (2012). Maximum engagement rate is up to 10-12 targets per minute.

Types of purposes. Aircraft, UAVs, helicopters, anti-radar missiles (detection range of AGM-88 HARM missile 13–15 km), air-launched cruise missiles."</i>

https://en.wikipedia.org/wiki/Pantsir-S1
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
haubagoi

<i>"Ja, és közben Budapest teljes lakossága dögöljön meg..."</i>

Ti mit szívtok? Mivel irtanák ki BP. lakosságát a Románok vagy bármelyik szomszédos ország? Főleg a levegőből! De most komolyan....
Bele gondoltok néha, hogy miket irkáltok?

De nyitott ember vagyok, szóval írjátok le nyugodtan, hogy hogy képzeljem el én ezt az eseményt.
Román terrorbombázás sztori 1..2..3..

Ki mondta, hogy román... az USA előbb fogja szétkapni Budapestet...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 747
57 149
113
joker

<i><b>"Első csapásnak semmi értelme ha nem katonai a célpont, mert utána mindent be tud vetni a megtámadott fél amilye csak van."</b></i>

Ez a lényeg! Végre rajtam kívül más is észre vette :)
 
M

molnibalage

Guest
Az egyik biztpol topikba véletlenül benézem. Jaj... Félelmetes téveszmék vannak a légvédelmi rendszerkről... :(