[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Sokan írátok, hogy a helikopterek felújítása képesség növelés nélkül értelmetlen pazarlás volt, és ha csak kiképzésre használjuk is lehetett volna jobb megoldás. De új helikoptereket egy jó ideig oroszoktól nem vehetünk a nyugati ellenállás miatt. Más beszerzések kapcsán elindult a tippelgetés, hogy az amerikaiaktól mit szerezhetünk majd be, mert a kormány barátkozik minden irányba, így ez valószínűleg meglátszik majd a beszerzésekben is. Ez a felújtás nem illeszthető be ebbe a sorba, hogy így mégiscsak tudtunk tőlük is beszerezni, még ha csak felújítás formájában is?

Teljesen kizártnak tartok bármiféle orosz fegyverzet vásárlát a Honvédségnek, az oroszokkal való normális külpoltikai viszony ellenére is. Amerikait is így gondolom. Európai lehet, de rizikós az is. Nehéz ügy ez, minden tekintetben.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Teljesen kizártnak tartok bármiféle orosz fegyverzet vásárlát a Honvédségnek, az oroszokkal való normális külpoltikai viszony ellenére is. Amerikait is így gondolom. Európai lehet, de rizikós az is. Nehéz ügy ez, minden tekintetben.

És összességében ez az orosz relációjú "restaurálás" miért jó egy NATO országnak?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A NATO miért jó ennek az országnak? De ez a kérdés off-topic, nem kérem, hogy bárki is válaszoljon rá.
Kb a NATO,és konkrétam amerika biztositja európai békét.Nélküle rég jug/ukrajnai jellegű háboruzgatásba fulladt volna fél európa.
10éve VM szintre modernizálni a Mihujainkat logikus lépés lett volna.Katonák közt akadt is olyan,aki még tanulmányt is irt róla,letölthető a netröl.
Mi-24VM%28Mi-35m-3%29_37_%288903583147%29.jpg

10+ éve a zsidók,a dél afrikaiak,és a Bae is ajánlott nyugati korszerűsitést.Pénzhiány és nemtörődömség miatt kihagytuk mindeggyik megoldást.Ma már csak akkor lenne bármien korszerüsitésnek értelme,ha az minimum 10évre,de inkább többre élettartamnövekedést is jelent.Gyakorlgépnek felújitani őket 5-6 évre,hát ez egy normális országban birósági itélettel jutalmaznák.Az,hogy egy merőben technikai,észszerűségi kérdést a kommentelők egy része pártalapon itél meg-szegénységi bizonyitvány.Ez kb olyan,mint a "harcászati" buszoknak való tapsikolás.Ez a parasztvakitás azért működik,mert hiányzik a józan paraszti ész.
Különben nem tudom,miért kell ragaszkodni egy közepes kategria alján lévő szállitóhelinél a rámpához?Minek?Jő nagy oldalajtajai legyenek,hogy a desszant gyorsan el tudja hagyni,vagy a gyalogbékák gyorsan ki tudják kapkodni az utánptlást.És ne keverjük a rohamdesszant helit a szállitóhelivel.Más feladatkör,más felépités,más képességek kellenek hozzá.
Mihu különben azért született,mert a Minyó tecchnolgiájával és gyártósorán lehetett viszonylag olcsón összehozni.A Mi28 kifejlesztésével maguk az oroszok is elismerték,hogy nem az igazi.Mi35 a Szu összeomlásának,és a pénzhiánynak kényszerének eredménye.Nekünk azonban baromi nagy előreléés lenne az is.
És baromira rendszerben kéne gondolkodni,és a reális igényekben,és lehetőségekben.Felmérni,hogy mire is van szükségünk,és azt hogyan lehet a legköltséghatékonnyabban kielégiteni.
Könnyűhelik kérdése megoldódott.Hogy mik lesznek a valós harci képességei,az még kérdéses.Szükségünk van még korszerű harci viszonyok között is bevethető technikára.Csatára,desszantolásra és szállitásra.Szállitásnál a döntő a kompolási képesség,és nem a belső,"rámpás" képesség a fontos-nincs mit szállitani olymódon.Igazábol annak akkor lenne jelentősége,ha akkora belterű gépet vennénk,amibe harci körülmények között egy könnyű harcjármű képes ki.be hajtani.Mi17 nem ilyen gép.Lehet gondolkodni a kérdésen,de csak logikussan
 
  • Tetszik
Reactions: Chimera x

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Csak a tisztán látás kedvéért:

-Az USA által térítés mentesen felajánlott UH-1N-eket a 70-es években gyártották
-A gépek rendszerbe állítása felszerelésekkel kiképzéssel 426 millió dollárba került volna (cca14M$/db)
-32db gépről szólt az ajánlat, így valószínűleg, ha kevesebbet kértünk volna, a kondiciók/árak is változtak volna, s nem lefelé.

Forrás:
Az “ingyenhelikopter” a legolcsóbb?
Most 75millábol van 8felújitott,és elavult gépünk,felszerelés nélkül,alghanem elégséges kiképzett személyzet nélkül,értékelhető harci képesség nélkül-5évre.Számold már ki,hogy ez mitöl olyan qrva olcsó,aztán meséld el nekem is.9,3milka egy üres gép-és 5évre.Hűdejóvalolcsóbb
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 094
113
Kb a NATO,és konkrétam amerika biztositja európai békét.Nélküle rég jug/ukrajnai jellegű háboruzgatásba fulladt volna fél európa.

Az írásod minden további sorával egyetértek, de ez a kezdő gondolat egy orbitális tévedés. Öt évet nem adok a dolognak és meglátod, hogy miért. A NATO-nak meg kell szűnnie. Vagy a NATO meg fog szűnni. Pont.
 
M

molnibalage

Guest
Csak a tisztán látás kedvéért:

-Az USA által térítés mentesen felajánlott UH-1N-eket a 70-es években gyártották
-A gépek rendszerbe állítása felszerelésekkel kiképzéssel 426 millió dollárba került volna (cca14M$/db)
-32db gépről szólt az ajánlat, így valószínűleg, ha kevesebbet kértünk volna, a kondiciók/árak is változtak volna, s nem lefelé.

Forrás:
Az “ingyenhelikopter” a legolcsóbb?
Azok a gépek korszerű RWR és FLIR tornyosak lettek volna MAWS-szal emlékeim szerint és akár AGM-114 is alkalmazható lett volna. Lehet, hogy neked kicsi és erőtlennek tűnik, de n+1 téren (a fontos pontokban) kb. hülyére pofozza a felújított 24-eseket úgy, hogy a darabra eső fajlagos költség alig drágább és valódi multifunciós heli.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 870
9 831
113
Most 75millábol van 8felújitott,és elavult gépünk,felszerelés nélkül,alghanem elégséges kiképzett személyzet nélkül,értékelhető harci képesség nélkül-5évre.Számold már ki,hogy ez mitöl olyan qrva olcsó,aztán meséld el nekem is.9,3milka egy üres gép-és 5évre.Hűdejóvalolcsóbb

Én nem írtam sehol olyat, hogy ez a mihu felújítás olcsó lenne. Tehát nincs mit "mesélnem" neked, hiába hisztizel.
Viszont te írtál butaságot amikor a 75 millióból 2 századnyi UH-1Y szintre modernizált helit hallucináltál. Kérdeztem tőled, mire fel, de persze némi terelésen kívül nem kaptam választ.Csupán ezt a tévedésedet igyekeztem kijavítani.


Le kéne pattanni az USA felsz..pásáról, mert picit gáz.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 094
113
Azok a gépek korszerű RWR és FLIR tornyosak lettek volna MAWS-szal emlékeim szerint és akár AGM-114 is alkalmazható lett volna. Lehet, hogy neked kicsi és erőtlennek tűnik, de n+1 téren (a fontos pontokban) kb. hülyére pofozza a felújított 24-eseket úgy, hogy a darabra eső fajlagos költség alig drágább és valódi multifunciós heli.

Okés. A "hülyére pofozza" frázist próbáljuk meg a jövő héttől valami másra lecserélni! :)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 905
113
Azok a gépek korszerű RWR és FLIR tornyosak lettek volna MAWS-szal emlékeim szerint és akár AGM-114 is alkalmazható lett volna. Lehet, hogy neked kicsi és erőtlennek tűnik, de n+1 téren (a fontos pontokban) kb. hülyére pofozza a felújított 24-eseket úgy, hogy a darabra eső fajlagos költség alig drágább és valódi multifunciós heli.

Erre van valami forrásod? Én pont az ellenkezőjét olvastam, hogy még FLIR se járna, esetleg csak az.
 
M

molnibalage

Guest
Okés. A "hülyére pofozza" frázist próbáljuk meg a jövő héttől valami másra lecserélni! :)
Ok. Mire? Fegyverrendszerek és képességek terén generációs szakadék volt a felajánlott levedlett amcsi gépek és a mihuk között. Ezen nincs mit szépíteni. Attól, mert valami nagy, még nem lesz fejlett...

Erre van valami forrásod? Én pont az ellenkezőjét olvastam, hogy még FLIR se járna, esetleg csak az.
Anno linkelve volt a szokásos formátumú PDF az ajánlattal, amit a Gripen FAQ eseténben pl. a holland SDB vásárlásnál volt. Talán még elérhető ennyi év után is.

szerk.
Eltartott fél percig.
http://www.dsca.mil/major-arms-sales/hungary-uh-1n-helicopters

Nem értem, hogy más miért nem képes ennyire megerőltetni magát...

The Government of Hungary has requested a possible sale of the modification and inspection of 32 UH-1N Utility Helicopters and 20 T-400 spare engines being provided as grant Excess Defense Articles (EDA). Also provided are Forward Looking Infrared Radar, Night Vision Devices, simulators, spare and repair parts, support and test equipment, publications and technical documentation, personnel training and training equipment, U.S. Government and contractor engineering, technical and logistics support services, and other related elements of logistical and program support. The estimated cost is $426 million.

Tehát gépek, avionika, szimulátor és még logisztika is. Izé, ezzel kb. a mihuk nagyjavításának árában lettek volna majdnem fajlagosan. Akkor köpködtek erre sokan, hogy "drága". Most meg tapsolnak múzeumba való gépek feltámasztásának. Röhej.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Én nem írtam sehol olyat, hogy ez a mihu felújítás olcsó lenne. Tehát nincs mit "mesélnem" neked, hiába hisztizel.
Viszont te írtál butaságot amikor a 75 millióból 2 századnyi UH-1Y szintre modernizált helit hallucináltál. Kérdeztem tőled, mire fel, de persze némi terelésen kívül nem kaptam választ.Csupán ezt a tévedésedet igyekeztem kijavítani.


Le kéne pattanni az USA felsz..pásáról, mert picit gáz.
A Bell felajánlotta az Yra való átépitést,noaz már nem két fillér.-Idézni csak pontossan,szépen.2század felújitását irtam,talán még a Spike integrációja is beleférne.Magát a felújitását a gépeknek alapszinten, 1,5milkáért válalta a bell.Az a gépenkénti 14milka a rendszeresitéssel,felszereléssel,kiképzéssel,logisztikai támogatással,még a települési támaszpont karbantarti állásának a kialakitását is beleszámolva jött ki.Mert az amik igy számolnak,És ezért a 2000es évek elektronikai szintjén lévő gépeket kaptunk volna,ha jol emlékszem 7500órás állapotszerinti üzemeltetéssél.Az nálunk hány évtized?
Lehet szidni az USAt,és van is miért.De attol még az orosz medve segge büdös marad.És eggyértelműen jobban jártunk volna,ha anno amerikai érdekszférába kerülünk,az orosz helyett.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 094
113
Ok. Mire? Fegyverrendszerek és képességek terén generációs szakadék volt a felajánlott levedlett amcsi gépek és a mihuk között. Ezen nincs mit szépíteni. Attól, mert valami nagy, még nem lesz fejlett...
Használj más kifejezést. Vagy öt topicban hetven kommentben olvasom, hogy ez vagy az a gép, ezt vagy azt a gépet hülyére pofozza. Engem pofoz hülyére ez a kifejezés...
:)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az írásod minden további sorával egyetértek, de ez a kezdő gondolat egy orbitális tévedés. Öt évet nem adok a dolognak és meglátod, hogy miért. A NATO-nak meg kell szűnnie. Vagy a NATO meg fog szűnni. Pont.
Itt ez off,de szerintem az amik nélkül Orwel Eurázsiája lett volna már 1950re.A NATO nélkül európa elveszti a stabilitását,és belefullad a sját megosztottságába.Önállóan európa gyakorlatilag semmire nem képes.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 091
26 688
113
Az akkori UH-1 ajánlattal ugyanaz volt a baj, ami egy luxi mihu felújítással lenne.

Minek!

Ha egyszer a számla a végén akkora, amiből vadonat újat is vehetünk (ha jól emléxem új Blackhawkok és/vagy Mi-171-ek mellett álltam ki akkor is). Márpedig most hozzávágják a sereghez a pénzt, tehát bármilyen félmegoldás árulás szintjén van.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 870
9 831
113
Azok a gépek korszerű RWR és FLIR tornyosak lettek volna MAWS-szal emlékeim szerint és akár AGM-114 is alkalmazható lett volna. Lehet, hogy neked kicsi és erőtlennek tűnik, de n+1 téren (a fontos pontokban) kb. hülyére pofozza a felújított 24-eseket úgy, hogy a darabra eső fajlagos költség alig drágább és valódi multifunciós heli.

Nem,nem tűnik sem kicsinek sem erőtlennek. Ami nekem kicsinek és erőtlennek tűnik az a magyar haderő úgy unblock.;)
Ahogy már celebrának is válaszoltam, én csak az ő "75 millióból 2 százádnyi UH-1N-et kaptunk volna" kijelentésére reagáltam. Azt sem teljesen negatív előjellel. Inkább csak a tényeket próbáltam kiemelni forrás megjelöléssel.
Egyébként amikor anno bejelentették, hogy kapunk 30 UH-1-et, én örültem, de mint kiderült, nem a legjobb üzlet lett volna az sem.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 094
113
Itt ez off,de szerintem az amik nélkül Orwel Eurázsiája lett volna már 1950re.A NATO nélkül európa elveszti a stabilitását,és belefullad a sját megosztottságába.Önállóan európa gyakorlatilag semmire nem képes.

Így igaz, hogy ez itt off, az is igaz, hogy 50-re az lett volna, amit írsz, de én a mostról írok. És nem (csak) én akarom a NATO-t megszüntetni, hanem az fog megszűnni magától.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed