2021.06.01.-i német cikk a magyar tüzérek kiképzéséről...
A 131-es tüzérzászlóalj az első nyolc magyart képzi ki Weidenben a 2000-es önjáró lövegre. A magyar fegyveres erők 24 darabot rendeltek a német hadiiparban gyártott modern önjáró lövegekből.
2022 februárjában átveszik az első leszállított PZH 2000-t, majd kiképzik bajtársaikat odahaza. Egy önjáró ágyú áll egy réten. A csőből füst száll ki, a jármű mögött több tüzér áll. Nagyítás "Tűz!" Sorra gyújtják be a magyarok az első lövedékeket. A lövedék hatalmas lökéshullámmal hagyja el a csövet, és hangos torkolati robbanást produkál füstfelhőkkel.
Bundeswehr/Rebecca Kostanjevec "Zu gleich!" A magyar tüzérek a jövőben a német tüzéreknek ezt a csatakiáltását éppúgy ismerik majd, mint a "howitzer" szót.
A Felső-Pfalz a modern magyar harckocsitüzérség bölcsője. Mivel a modern 2000-es önjáró lövegre még mindig nincs magyar nyelvű szolgálati szabályzat, a kelet-európai partnerek számos német szakkifejezést megtanultak. Az első lépés megtörtént. Három hónap után nyolc magyar fejezte be a tüzérkiképzést. A magyarok tudják, hogy úttörők lesznek a magyar fegyveres erőikben, és ennek megfelelően magas a motivációjuk.
"Kiválóan működött" - mondta boldogan a 131-es weideni tüzérzászlóalj parancsnoka, Sven Zickmantel alezredes. Az egység a 10. páncélos hadosztály hadosztálycsapatainak része az alsó-frankföldi Veitshöchheimből.
Új tanfolyam januártól
Három ágyú áll egymás mellett, előttük a földön lövedékek és hajtóanyagtöltetek sorakoznak. A rakodóhelyen: a lövegszemélyzet felveszi a lőszer- és csere csoport által előkészített lőszert. A nagy robbanóerejű (HE) lövedékek olajzöld színűek, a füstlövedékek fehér-zöld színűek, a szükséges hajtóanyagtöltetekkel együtt. Bundeswehr/Rebecca Kostanjevec
A magyar Honvédség egy egész harckocsizó tüzérzászlóaljat akar felállítani, és régi önjáró lövegeiket német önjáró ágyúkra akarja lecserélni. Ez szükségessé teszi, hogy a magyar tüzéreket Németországban képezzék ki az úgynevezett katonai kiképzési segély keretében. A nyolc magyar már januárban visszatér, és a weideni tüzérek tüzérségi kiképzésben részesítik őket, majd később szakaszvezetői és századparancsnoki tanfolyamokat tartanak.
Alig várom az új fegyverrendszert .
Egy önjáró tarack, tornyán vörös zászlóval, egy réten áll, mögötte öt magyar tüzér. Nagyítás A piros zászló jelzi: Az ágyú töltve és tüzelésre készen áll. A magyar zászlóaljparancsnok, Bartók Barnabás alezredes, az indítókötél segítségével akarja katonáival együtt elsütni a löveget. Bundeswehr/Rebecca Kostanjevec
Ivo Köhnke törzsőrmester számára ez egy nagyon különleges élmény. A magyarok "rendkívül motiváltak, nagyon akarnak tanulni, és alig várják, hogy megkapják az új fegyverrendszert" - jellemzi a szakaszvezető és kiképző. Minden akadály ellenére - a német oktatókat magyarországi fordítók segítik - a magyar csapattal való együttműködés eddig nagyon kellemes volt. A magyarokat egy kapitány irányítja: Hogyan lőnek ki egy lövedéket? Hogyan rögzítik a fegyvert gyalogsági módon a tüzelőállásban - ezek a kiképzés első kérdései, számol be a szakaszvezető.
A magyarok megtanulják a német parancsokat..
Egy önjáró ágyú nyitott hátsó ajtóval. Magyar tüzérek kézzel emelik a lövedékeket az ágyúkhoz. A magyar ágyúszemélyzet felveszi az előkészített lőszert. A magyarok német harckocsizó öltözetet viselnek magyar jelvényekkel. Bundeswehr/Rebecca Kostanjevec
Köhnke és csapata három hónapon át tanította és gyakorolta a magyar őrmestereket és tiszteket a tüzérségi lőszerrel való bánásmódra, a munkaállomásokon, az irányítóálláson, a PZH2000-en és egy általános szárazföldi műveletben. Mivel az önjáró lövegekre vonatkozó magyar nyelvű szabályozás még nem létezik, a nyelvi közvetítőknek is improvizálniuk kellett. Hogyan fordítják le magyarra az olyan kifejezéseket, mint "gyújtás" vagy "lövedékátvivő kar"? Mivel a nyolc magyar korábban nyelvtanfolyamot végzett, és elég jól érti a német nyelvet, egyszerűen a német szakkifejezéseket használják - biztonsági okokból egyébként a német tűzparancsokat is.
Éles próba tizenegy hét oktatás után...
Négy önjáró ágyú áll tüzelésre készen, de egymástól nagy távolságban a terepen. Nagyítás Tűzharcra készen: a négy önjáró ágyúval felszerelt szakasz fedett alakzatából tüzelőállást foglalt el, és várja a tűzparancsot.
Bundeswehr/Rebecca Kostanjevec
A közeli Grafenwoehr katonai gyakorlótéren novemberben tartott éleslövészet volt a tizenegy hetes képzés zárása és csúcspontja a legtöbb résztvevő számára. A katonáknak be kellett bizonyítaniuk, hogy az elmúlt hetekben tanultakat harci körülmények között is alkalmazni tudják. A tapasztalt tüzérek eddig a D-20-as ágyúkat használták hazájukban, amelyek még szovjet gyártmányúak. Az új harckocsizó tüzérségi zászlóaljat a tatai kisvárosban fogják felállítani. A város a magyar Toszkánában, a fővárostól, Budapesttől északra található.
Csoportkép három magyar katonával
Elégedetten: Bartók Barnabás alezredes (m.), a magyar zászlóaljparancsnok két tüzérrel a közös lövészet után. Bundeswehr/Rebecca Kostanjevec
A magyar zászlóaljparancsnok, Bartók Barnabás alezredes és a Magyar Honvédség németországi összekötő irodájának vezetője, Csombok János ezredes november 17-én és 18-án személyesen tekintette meg, hogyan halad katonáik kiképzése a Felső-Pfalzban. Mindketten rendkívül elégedettek voltak az eddig elért eredményekkel. Az együttműködés zökkenőmentesen működik: "Hálás vagyok a katonáim kiváló kiképzéséért, és várom a további együttműködést német partnereinkkel" - magyarázta Bartók.
Dicséret az oktatóknak
Egy önjáró löveg mint szimulátor: a katonákat egyszerre képzik ki és felügyelik az összes kezelői pozícióban. Egy speciálisan állványozott fegyvercsővel szimulálják az éles lövést. Bundeswehr/Rebecca Kostanjevec
Az első kiképzési szakasz "kiválóan" sikerült - mondta német kollégája, Zickmantel alezredes boldogan. "Ez az első nemzetközi fegyvergyakorlat a helyszínen." Weidenerék korábban már szereztek tapasztalatokat a horvátországi tüzérek kiképzésével kapcsolatban. A Korona vírus járvány idején a határokon átnyúló képzési program nem magától értetődő. A felkészülési idő a világjárványra való tekintettel nagyon rövid volt a korlátok miatt - mondta. "Büszkék vagyunk arra, hogy a képzés még a jelenlegi körülmények között is zökkenőmentesen zajlott" - mondja Zickmantel.
Vendégeket várunk......
Hétvégi program: Sven Zickmantel alezredes (l.), a 131-es tüzérzászlóalj parancsnoka körbevezeti Bartók Barnabás alezredest Weidenben, és a piactéren a város történetét magyarázza neki. Bundeswehr/Rebecca Kostanjevec
"A német oktatók ötletgazdagsága és nagyfokú rugalmassága eddig nagyon jó képzési színvonalat eredményezett" - összegez a német parancsnok. A magyar katonák szívesen látott vendégek Weidenben, és jól érzik magukat a városban és a régióban. Ehhez hozzájárult a weideni tüzérek elkötelezettsége is. Hétvégén is gondoskodtak magyar bajtársaikról, például egy weideni városnézés során.
"Egy igazán nagyszerű feladat"
Látogatás a hadsereg karbantartási logisztikájánál Weidenben: Markus Wolf (r.), a bázis vezetője magyarázza a magyarok számára fontos projektjük egyik fontos elemét, az önjáró tarack javításának folyamatait. Bundeswehr/Rebecca Kostanjevec
"Jó móka volt" - összegez Köhnke oktató is, aki már most várja a következő tanfolyamot, "ez egy igazán jó feladat". A 131-es tüzérségi zászlóalj már tervezi a sikeres együttműködés folytatását. A magyar katonák 2021 első negyedévében fejezik be a tüzérségi továbbképzést Weidenben. Ez a képzési szakasz már januárban megkezdődik. A márciusi befejezés után egy tiszt végigmegy a parancsnoki tanfolyamon, négy másik katona pedig a szakaszvezetői tanfolyamra kerül. Nyáron a weideni tüzérek Magyarországon lesznek. Júniusban a 131. tüzérzászlóalj tüzérségi lövészeten vesz részt Tatán a zászlóaljparancsnokság és egy üteg egy részével.
Soldaten des Artilleriebataillons 131 der Bundeswehr lehren ungarische Artilleristen das Schießen mit schwerem Geschütz. Ungarn hat 24 Haubitzen bestellt.
www.bundeswehr.de