[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Nem saját gépen voltam, mikor eljöttem, töröltem.
...asztaltól felállunk, visszatesszük a széket! ;)
...nem hagyok "szemetet" magam után.

A táblázat (kösz: @Hpasp )


T-72s-xlsx-Excel.jpg
értékeihez hozzáadva a +200 kinetikai és +300 kummulatív védelmet, azért már az NERA-ból is jó védelem-érték, és fronton, tábori körülmények között, többszörös találat túlőképességgel ( !!! ), a gyakorlatban szerintem sokkal jobb --elhúzódó konfliktusban-- a NERA.
...és még lehet eléje tenni ERA-t!
---és/vagy még előtét, kötény-páncált/-rácsot. A két-fejest is meg fogja! ...a 29-es nagyon ütős, annál meglepő eredmények voltak.

Az 1.000LE +NERA(ilyen megfizethető kategóriás), azt jelentené., hogy 2-300e $-ból a T-72B1/B2/B3 közelében lennénk (passzív)páncél-védelem szempontból, mozgékonyságban még jobbak is, mint az orosz verziók!
Használhatóság, ergonómia szempontból is fejlesztve az eredetinél jóval hatékonyabb, könnyebben kezelhető, (kiképezhetőség ! ), tartalékos/sorállomány által is kezelhető harci eszköz lenne! Ezt a szempontot is be kell venni egy felújítás során teljesítendő követelmények közé!!! A tartalékos/"sorozott" állománnyal szembeni mennyiségi és minőségi követelmények nagyságrendekkel könyebben teljesíthetők ilyen módon!!!

Másképpen gyakorlatilag nem!



Vissza a technikához:
Egy saját éjjellátót pedig --szerintem-- 3-4-5 év alatt itthon is össze lehetne dobni, főleg ha "belejósolom"/-tervezem az ez alatt az idő alatt várható civil technológia fejlődését,és esetleg még a területen várható következő civil generáció upgradjét is beletervezve! Nem hajt semmi még/most --szerencsére--, időben elkezdve, technikailag ---és pénzügyileg is !!! --- semmi kockázatot nem látok. Egy választási-/politikai-baleset a legnagyobb rizikó.
Abban optimista vagyok, a szak-politikai akaratban, önbizalomban már nem annyira.


.


Akkor elárulom a legféltettebb titkomat is, bár nem tudom, miért teszem. De valamiért nagyon kedvellek. Borzasztó idiótán néz ki, de én gyakran egyik gépről a másikra úgy viszek át linkeket, hogy E-mailt írok magamnak. Hatökörként van elég személyiségem, és ezeknek egyébként külön fiókjuk többnyire.

A saját fejlesztésű éjjellátóról az a véleményem, mint általában a saját fejlesztésű T-72-esre tervezett cuccokról. Teljesen feleslegesnek érzem őket. Nem csak te gondolkodol ilyeneken, hanem a világban sok ember. És nekik ráadásul ez a szakmájuk, erre kapják a fizetésüket. Szerintem nincs értelme egy 40 éve elavult technológiát lecserélni egy 20 éve elavult technológiára. Ha bármibe bármit teszünk újat, az a világ legjobb színvonala legyen! Mert kicsit a hadsereg és kell az ütőképesség.
NERA-t feltalálták a ruszkik, ráadásul évtizedekkel korábban! Pár darabra felesleges beleölni a pénzt, hogy felhozzuk magunkat tudásba oda, ahol ők már két évtizede is előrébb jártak. Inkább vásároljuk meg, ha kell, a szerbektől, vagy aki nincs embargózva! Én támogatom a kormányt, hogy az MI-be, önjáró járművekbe, a lézer ma még nem elterjedt felhasználási területein -vagyis a közel légvédelembe és ne a távolságmérésbe- fektessen be, kevés az ember és kevés a pénz az orosz kasszához viszonyítva. Nem a teljes spektrumon kell mindent behozni, hanem egy-egy szegmensben, ami világ színvonalú, export képes legyen, a többit meg szimplán megvásárolni. Akár magát a tudást, akár olyan módon, hogy a gyártó cégek ide csábítod vegyes vállalattal, akár kilora és majd vesznek tőlünk valamit cserébe.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 511
67 992
113
Akkor elárulom a legféltettebb titkomat is, bár nem tudom, miért teszem. De valamiért nagyon kedvellek. Borzasztó idiótán néz ki, de én gyakran egyik gépről a másikra úgy viszek át linkeket, hogy E-mailt írok magamnak. Hatökörként van elég személyiségem, és ezeknek egyébként külön fiókjuk többnyire.

A saját fejlesztésű éjjellátóról az a véleményem, mint általában a saját fejlesztésű T-72-esre tervezett cuccokról. Teljesen feleslegesnek érzem őket. Nem csak te gondolkodol ilyeneken, hanem a világban sok ember. És nekik ráadásul ez a szakmájuk, erre kapják a fizetésüket. Szerintem nincs értelme egy 40 éve elavult technológiát lecserélni egy 20 éve elavult technológiára. Ha bármibe bármit teszünk újat, az a világ legjobb színvonala legyen! Mert kicsit a hadsereg és kell az ütőképesség.
NERA-t feltalálták a ruszkik, ráadásul évtizedekkel korábban! Pár darabra felesleges beleölni a pénzt, hogy felhozzuk magunkat tudásba oda, ahol ők már két évtizede is előrébb jártak. Inkább vásároljuk meg, ha kell, a szerbektől, vagy aki nincs embargózva! Én támogatom a kormányt, hogy az MI-be, önjáró járművekbe, a lézer ma még nem elterjedt felhasználási területein -vagyis a közel légvédelembe és ne a távolságmérésbe- fektessen be, kevés az ember és kevés a pénz az orosz kasszához viszonyítva. Nem a teljes spektrumon kell mindent behozni, hanem egy-egy szegmensben, ami világ színvonalú, export képes legyen, a többit meg szimplán megvásárolni. Akár magát a tudást, akár olyan módon, hogy a gyártó cégek ide csábítod vegyes vállalattal, akár kilora és majd vesznek tőlünk valamit cserébe.
Csak úgy finoman megkérdezném, hogy a 40 éves technikát a finnek hány évesre cserélték? :D
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Csak úgy finoman megkérdezném, hogy a 40 éves technikát a finnek hány évesre cserélték? :D

Egy olyan országra hivatkozol, ahol tudtommal jelenleg szintén nincs program a T-72-esek fejlesztésére, hanem várják az új vasak további vásárlását és zsírba akarják rakni ezeket?
Amit mondasz, az továbbra is megerősíti azt, amit mondtam. A környékünkön nagyon utána kell nézni, hogy ki rendelkezik kevesebb tapasztalattal a T-72 modernizációs projektjeivel. Talán Ausztria indulhat eséllyel ezen a versenyen. És a legtöbben boldogok, ha tőlük vásárolunk tech transzfert, ha ennek szükségét látjuk. Telített a piac.
Továbbra is tartom, hogy értelmetlen 10 éves kutatást elkezdeni egy saját T-72 modernizációs változathoz, hogy 2030-ban legyen nekünk is egy. Ha ugyan ezt a pénzt ráköltöd, hogy a Leopárd2-höz vagy Lynxhez legyen valamid, ami másnak nincs, annak messze több értelme van. Nem azt kell feltalálni, hogyan lehet a pohárba vizet önteni, hanem az a tudományos, műszaki, mérnöki teljesítmény, ha olyat hozol létre, ami még nincs. (És bármennyire is végtelennek tűnik a mostani haderőfejlesztési forrás összege, pazarolni nincs értelme. Ha ugyan ennyiből csak egy dolgot tudsz kikutatni a leendő Leopárd3-hoz, azzal már beljebb vagyunk. És ez felőlem lehet bármi, amire a német azt mondja, hogy "tudod mit, inkább csináld te, nekem van elég problémám szenvedni azzal!")
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 431
7 995
113
Egy olyan országra hivatkozol, ahol tudtommal jelenleg szintén nincs program a T-72-esek fejlesztésére, hanem várják az új vasak további vásárlását és zsírba akarják rakni ezeket?
Amit mondasz, az továbbra is megerősíti azt, amit mondtam. A környékünkön nagyon utána kell nézni, hogy ki rendelkezik kevesebb tapasztalattal a T-72 modernizációs projektjeivel. Talán Ausztria indulhat eséllyel ezen a versenyen. És a legtöbben boldogok, ha tőlük vásárolunk tech transzfert, ha ennek szükségét látjuk. Telített a piac.
Továbbra is tartom, hogy értelmetlen 10 éves kutatást elkezdeni egy saját T-72 modernizációs változathoz, hogy 2030-ban legyen nekünk is egy. Ha ugyan ezt a pénzt ráköltöd, hogy a Leopárd2-höz vagy Lynxhez legyen valamid, ami másnak nincs, annak messze több értelme van. Nem azt kell feltalálni, hogyan lehet a pohárba vizet önteni, hanem az a tudományos, műszaki, mérnöki teljesítmény, ha olyat hozol létre, ami még nincs. (És bármennyire is végtelennek tűnik a mostani haderőfejlesztési forrás összege, pazarolni nincs értelme. Ha ugyan ennyiből csak egy dolgot tudsz kikutatni a leendő Leopárd3-hoz, azzal már beljebb vagyunk. És ez felőlem lehet bármi, amire a német azt mondja, hogy "tudod mit, inkább csináld te, nekem van elég problémám szenvedni azzal!")
A másik topikba írtam hogy senki nem tudja megmondani most csak tippelgetni lehet hogy milyen lesz a bizonság politikai helyzet az elkövetkező években. A T-72 et pár zlj nyi btr el együtt minimális álag felújítás után tartalékba kéne lökni. Ha ne adj isten bármi történne akkor támogatásnak oda lehetne lökni a támogatott "milliciáknak". Hülyén hangzik de egy kiteljesedő konfliktusnál nem biztos hogy elég lesz Zrínyi ereje. Főleg úgy hogy lehet hogy "szövetségi" támogatást is adni kell. Sajnos nagyobb esélyét látom annak hogy úgy hagynának minket a szarban mint a fos.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 346
55 866
113
Többször leírták a hm illetékesei, hogy nem lesz felújítás /modernizáció.
Pont.
Nem kell nagy kalibernek lenni, hogy tudjuk, a választások után bele fognak csapni Viktorék a lecsóba, sosem látott összegek vannak a sereg fejlesztésére, nyilván tudják ok is, hogy a 60db tank még nem hadsereg, max bohóckodás, lesz még A7+ beszerezve.
Arról is volt már szó, hogy lettek ajánlatok kérve, majd hirtelen rendeltek pár Leot, meg Pzh-t, vajon miért nem toltak bele 2-3 vagy még több millió dodót/db 40 éves romokba?
Ha akarnának vehetnének Orosz tankokat 20 másik országtól, de nem vették.
Engedjuk el oket, lesznek jobb gépek.
Béke poraikra.
Gurigatjuk a galacsint egyik sarokból a másikba.
Inkább "hozzon mindenki még egy embert" amikor Ideje van, s lészen hadseregunk.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 209
113
Egy olyan országra hivatkozol, ahol tudtommal jelenleg szintén nincs program a T-72-esek fejlesztésére, hanem várják az új vasak további vásárlását és zsírba akarják rakni ezeket?
Amit mondasz, az továbbra is megerősíti azt, amit mondtam. A környékünkön nagyon utána kell nézni, hogy ki rendelkezik kevesebb tapasztalattal a T-72 modernizációs projektjeivel. Talán Ausztria indulhat eséllyel ezen a versenyen. És a legtöbben boldogok, ha tőlük vásárolunk tech transzfert, ha ennek szükségét látjuk. Telített a piac.
Továbbra is tartom, hogy értelmetlen 10 éves kutatást elkezdeni egy saját T-72 modernizációs változathoz, hogy 2030-ban legyen nekünk is egy. Ha ugyan ezt a pénzt ráköltöd, hogy a Leopárd2-höz vagy Lynxhez legyen valamid, ami másnak nincs, annak messze több értelme van. Nem azt kell feltalálni, hogyan lehet a pohárba vizet önteni, hanem az a tudományos, műszaki, mérnöki teljesítmény, ha olyat hozol létre, ami még nincs. (És bármennyire is végtelennek tűnik a mostani haderőfejlesztési forrás összege, pazarolni nincs értelme. Ha ugyan ennyiből csak egy dolgot tudsz kikutatni a leendő Leopárd3-hoz, azzal már beljebb vagyunk. És ez felőlem lehet bármi, amire a német azt mondja, hogy "tudod mit, inkább csináld te, nekem van elég problémám szenvedni azzal!")
Nem kell kutatni.Türkis Aselsannak és a zsidó Elbitnek,meg a Nimdának is van kész,lényegében teljes körű modernizációs programja.Zsidók válalják az egyedi igények,alrendszerek integrálását is.India 1600db T72-t moderniál izraeli együtműködésben....Karabahkban bevetett 72ek is átestek egy kisebb Elbit frissitésen.Grúz T72SIMek is a pajeszosoktol lett SIM-spec az az egyetlen,amire találtam fix árat,603ezer dolcsi volt/db.
Megjegyzem a Leók is szépen eldobálták a tornyukat,mert a testben nincs robbanásbiztos rekeszben a lőszer.Ami azt illeti,ebből a szempontbol az Abrams az egyetlen,ami nem visz lőszert a testben.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ahha. Hirtelen azt hittem, hogy nálunk. :D Kezdtem felháborodni.

Nyugi! Nem néz ide Maróth olyan gyakran, hogy csupán azért kivonják a forgalomból a magyarokat, mert mi ketten itt vitatkozunk a jövőjükről!
Nem lesznek kivonva, nem lesznek modernizálva. De a trend az nagyjából ez a középtávon. Orosz Föderáció Fegyvereserőinek lassan, de biztosan T-14-ük és T-90-ük lesz T-72 helyett. Mint mondottam volt, a finnek sem modernizálásban gondolkodnak. A lengyelek is rendelkeznek nálunk nagyobb gyártási és modernizációs tapasztalattal a témában, de mégis a lassú kivonás és nem az újra modernizáció mellett tették le a voksukat.
Igazából... az egyetlen kakukktojás az Ukrajna, aki kivonta őket a csába, és helyettük T-64 üzemben tartásában gondolkodnak még... Amíg nem lesz pénzük új építésű Oplottal leváltani azokat is.

Zsidók válalják az egyedi igények,alrendszerek integrálását is.

A zsidók mindent integrálnak, ha a pénzt azt te állod. Valamiért maguknak mégsem T-72-eseket gyűjtenek!
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 209
113
A zsidók mindent integrálnak, ha a pénzt azt te állod. Valamiért maguknak mégsem T-72-eseket gyűjtenek!
Amit megrendelsz,azt ki is kell fizetni.
Merkava program felfutása,nameg a HH végével (és az atomfegyvereik miatt) lecsökkent konvencionális háborús fenyegetéscsokkenéssel párhuzamosan kivonták a többi tipust.De addig nagyon is heterogén tankállományuk volt,köztük zsákmányolt T55 modernizálások is.Meg még a 80as évek elején is rendszebe volt a felpofozott Sherman is.Erősen gyanitom,higy ha úgy zsákmányoltak volna belőlük 82ben,mint elötte 67ben és 73ban az ötvenöcsiböl,akkor lett volna IDF változatú 72 is.
Ma viszont egyszerűen nincs rá szükségük.A hk igényüket ki tudják elégiteni a Merkavákkal
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 751
32 458
113
Akkor elárulom a legféltettebb titkomat is, bár nem tudom, miért teszem. De valamiért nagyon kedvellek. Borzasztó idiótán néz ki, de én gyakran egyik gépről a másikra úgy viszek át linkeket, hogy E-mailt írok magamnak. Hatökörként van elég személyiségem, és ezeknek egyébként külön fiókjuk többnyire.

A saját fejlesztésű éjjellátóról az a véleményem, mint általában a saját fejlesztésű T-72-esre tervezett cuccokról. Teljesen feleslegesnek érzem őket. Nem csak te gondolkodol ilyeneken, hanem a világban sok ember. És nekik ráadásul ez a szakmájuk, erre kapják a fizetésüket. Szerintem nincs értelme egy 40 éve elavult technológiát lecserélni egy 20 éve elavult technológiára. Ha bármibe bármit teszünk újat, az a világ legjobb színvonala legyen! Mert kicsit a hadsereg és kell az ütőképesség.
NERA-t feltalálták a ruszkik, ráadásul évtizedekkel korábban! Pár darabra felesleges beleölni a pénzt, hogy felhozzuk magunkat tudásba oda, ahol ők már két évtizede is előrébb jártak. Inkább vásároljuk meg, ha kell, a szerbektől, vagy aki nincs embargózva! Én támogatom a kormányt, hogy az MI-be, önjáró járművekbe, a lézer ma még nem elterjedt felhasználási területein -vagyis a közel légvédelembe és ne a távolságmérésbe- fektessen be, kevés az ember és kevés a pénz az orosz kasszához viszonyítva. Nem a teljes spektrumon kell mindent behozni, hanem egy-egy szegmensben, ami világ színvonalú, export képes legyen, a többit meg szimplán megvásárolni. Akár magát a tudást, akár olyan módon, hogy a gyártó cégek ide csábítod vegyes vállalattal, akár kilora és majd vesznek tőlünk valamit cserébe.
Az ERA-hoz csak annyit, hogy itt van a DND Kiskunfélegyházán. Talán egy NERA-t össze tudnak csiholni... :oops:

Csakhogy tóvám legyek...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 026
123 959
113
Az ERA-hoz csak annyit, hogy itt van a DND Kiskunfélegyházán. Talán egy NERA-t össze tudnak csiholni... :oops:

Csakhogy tóvám legyek...
Az era meg a nera technológia tekintetben sehogy sem rokon termék. A DnD ERA-t gyárt és ahogy meg tudtam tőlük van nekik hk ERA-juk is.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Az ERA-hoz csak annyit, hogy itt van a DND Kiskunfélegyházán. Talán egy NERA-t össze tudnak csiholni... :oops:

Csakhogy tóvám legyek...

És azt minek? (Leszámítva Krisss válaszát, hogy jelentős K+F pénz, mire egy ERA gyártó megszül egy NERA-t.)

Lehet félre érthetően fogalmaztam eddig. Attól még, hogy valami magyar, vagy külföldi, vagy hozzánk érkező multi, a felesleges még felesleges marad.
Én nem azért nem támogatom LM-t abban, hogy egyébként jó ötletek mentén született modernizációját a gyakorlatban is valóra váltsa, mert ő geci magyar, hanem mert nem 20 évvel ezelőtt készült el vele.
Ezek nem fő csapásmérő haditechnikák lesznek az elkövetkezendő 20 évben. Sem a lengyelek nem így tekintenek rájuk, akik szintén rendszerben tartják, de nem indítanak újabb modernizációs programot, sem a finnek, akárhányszor elmondja Pogány, hogy több évtizeddel ezelőtt azoknál jó döntés volt a beszerzésük...

A DND tárgyalóit küldjed Szerbiába! Azoknak szükségük lehet még újabb modernizációs csomagra. (És kérjél ugyan annyi pénzért Maróthtól Taurust, mint amennyit Belgrád költene a DND-nél a mi gyárunkban a nehéz dd-jére!)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 823
113

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 073
18 806
113
240756197_4405524622824592_6692019258619033842_n.jpg


Erre gondolsz? Én is megkérdeztem, hogy mi ez a furcsa zöld szín...

Legalább a Leopárdok mintázatára festették volna le. Mégis egy zlj, vagy mi. Mondjuk lehet a megtévesztés része ez is. Akkor se tudja meg az ellen és úgy senki, mi is a Honvédség harcjárműveinek hivatalos festése. :) Ahány eszköz annyi féle szín és mintázat. :)
A Légierő legalább eljutott addig, hogy a helikopterek zöme már egységes képet mutat, festésileg, fotókon, videókon, legalább is.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 498
18 560
113
Legalább a Leopárdok mintázatára festették volna le. Mégis egy zlj, vagy mi. Mondjuk lehet a megtévesztés része ez is. Akkor se tudja meg az ellen és úgy senki, mi is a Honvédség harcjárműveinek hivatalos festése. :) Ahány eszköz annyi féle szín és mintázat. :)
A Légierő legalább eljutott addig, hogy a helikopterek zöme már egységes képet mutat, festésileg, fotókon, videókon, legalább is.
Viszont ez mintha beolvadna a háttérbe.