Tisztán légiharc fegyverzettel (2+4 rakéta) a Gripen is tud szupercirkálni: után égető nélkül hang sebesség felett repülni.(1,1 MACH)F35 egyáltalán nem manőverezik olyan rosszul,de tényleg nem arra kondicionálták.
Viszont nagyon tévedsz,hogy a bvr harcnál nem számit a repteljesitmény.Csak nem a dog.A gyorsúló és emelkedő képesség,meg az inditáskor való sebesség számit.És ezekben nem hogy az F35,de még a J79 hajtóműves Kfir is jobb a Gripen C-nél.(nincs ebben semmi extra,a régi 3G elfogóvadászokat erre kondicionálták,nem dogra.Közepes subsonikus tartományban az 1/1 feletti tolóerő arányú 4G gépek jobban gyorsulnak-Gripen C pont nem ilyen-,de e felett a régi,nagy sebességre optimalizált 3G gépek állva hagyják a 4G gépeket.(90es évekbeli magyar próbák is kihozták,hogy a szintén Mirage III származék Mirage 2000 állva hagyja nagy sebességnél a másik három gépet.És a Gripen volt a legrosszabb gyorsuló képességű köztük.).
F35 ráadásul lopakodó,és képes a szupercirkálásra.Lopakodóként úgy tudja kényelmes inditási távolságra megközeliteni ellenfelét,hogy annak fogalma sincs annak jelenlétéről.Vagyis nincs szüksége a rakétának az inditó minnél nagyobb plusz lendületére a biztonságos inditáshoz.A B21 nagy hatótávú légiharcfegyverzettel való ellátása ugyan ezen az elgondoláson alapszik (és inkább az AIM260 lenne a fő fegyvere,ha megvalósul).Ahogy a végül törölt A12 Avanger lopakodo hordozófedélzeti bombázó is kapott volna ugyanezért AMRAAMot.
Egyébként már a B1ből is terveztek ilyen "nehézvadászt",B-1R néven (inkább mindenest).De azt elvetették,pont azért,mert a gép nem volt lopakodó.
Túltolod a Gripen fikázást. Egy ilyen kis országnak mint mi arra jó, amire tartjuk: légtérvédelemre 2036-ig, reálisan felmerülő ellenfelek ellen.
Csapást mérni, CAS-t adni leginkább akkor fog, ha "nagy fiúk" már lepucolták az ellenséges légvédelmet a lopakodóikkal.