HX tender (Finnország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 2361

Guest
Itt van egy cikk, mit is mondanak a finek:

Affordability​


The F-35 solution fitted to the allocated funding frame was the most cost-effective. The F-35 had the lowest procurement cost when considering all aspects of the offer. The operating and sustainment costs of the system will fall below the 254 million euro yearly budget. F-35 operations and lifespan development will be feasible with the Defence Forces’ resources.
No offer was significantly less expensive than others in operating and sustainment costs.

Procurement Package​


The procurement object is 64 F-35A multi-role fighters in the newest Block 4 configuration. The procurement encompasses multi-role fighter weaponry. The offered F-35 package includes the following weapon types: AMRAAM, Sidewinder, SDB I and II, JDAM-family weaponry, JSM and JASSM-ER. The weaponry is to be procured within the programme funding availability by the end of the year 2035. The weapons package will be optimised during the procurement process, taking into account availability of the newest weapon types and changes in the operating environment. With optimised weapons procurement, the system’s capability will be maximised in the Finnish operating environment and the F-35 system’s life-cycle guaranteed for the longest feasible time.

A remarkable number of additional products and services to be acquired concurrently are related to the procurement of the fighter system and its use. These comprise the sustainment system including test equipment, tools, replaceable assembly and spare part services, as well as information systems, training systems and services, mission support systems and related services as well as the US Government Foreign Military Sales (FMS) procurement process related administrative services to be used. The procurement package also includes the fleet sustainment costs for the years 2025-2030.

Procurement Funding​


The funding for the HX programme totals 10 billion euros. The Parliament has granted the fighter programme a procurement authorisation of 9.4 billion euro for the acquisition of the Hornet replacement system and 579 million euros of a five-year transferable allocation. The transferable allocation is to ensure that the procured entity will be obtained into service as part of the Finnish defence system. Twenty-one million euros have thus far been spent in prepar-ing for the procurement.

Procurement Costs​


The acquisition equals approximately 8.378 billion euros. The cost of multi-role fighters is 4.703 billion euros and air-to-air missiles AMRAAM and Sidewinder 754,6 million euros. Service equipment, spare and exchange parts, training and sustainment solutions, other related systems as well as sustainment and maintenance services until the end of 2030 cost 2,920 billion euros.

Operational facilities, aircraft hangars and storages as well as runway structures and infrastructure for the procured system will be constructed in Finland. This is based on national and international safety and security requirements. Construction costs, costs of industrial participation, personnel costs and other project costs amount to 777 million euros.

Additionally 823,8 million euros is reserved for the final optimised weapons package and to control future contract amendments. Part of the weaponry will be obtained at a later date as per the aircraft delivery schedule.


itt a teljes cikk




es egy kepecske is...

FGPuJJRXoAcsTUC
 
  • Tetszik
Reactions: szzsolt81
T

Törölt tag 1586

Guest
Tehát a finnek is majd a szimulátorba töltik az idejük nagy részét :)
Ez önnmagában nem lenne gond mert egy korszerű Level D szimulátorban nagyon sok mindent lehet gyakorolni.
Ettől függetlenül - ha gépenként a minimum 2 pilótát számolunk - 70 óra tényleges repülési idő egy évben nagyon kevés a tényleges jártasság fenntartásához o_O
Gondolom e mellett reptetnek mindenkit még a Hawk gépeikkel is...
 
S

speziale

Guest
Well done.
64 gépre 140repült óra/év/gép. Hány pilótára jut is ez?
Kiváló terv. Főleg az oroszok ellen....
Nincs új a nap alatt. :D
azért lehet ám a finnek nem csak úgy a hasukra csaptak, hogy "óó...akkor számoljunk évi 140 órával..." lehet van némi köze a jelenlegi gyakorlatukhoz...;)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 447
113
azért lehet ám a finnek nem csak úgy a hasukra csaptak, hogy "óó...akkor számoljunk évi 140 órával..." lehet van némi köze a jelenlegi gyakorlatukhoz...;)
DEHOGY! :D
Ők csomagot vesznek kötött költségvetésen. Az amerikaiak azt mondták, hogy ha az kell, hogy 64 gép legyen, akkor annyi lesz.
Íme az eredménye.
 
S

speziale

Guest
DEHOGY! :D
Ők csomagot vesznek kötött költségvetésen. Az amerikaiak azt mondták, hogy ha az kell, hogy 64 gép legyen, akkor annyi lesz.
Íme az eredménye.

hát persze....
egyébként meg olvasd el amit fentebb beraktak...az üzemeltetési költségekben mindegyik típus kb. ugyanúgy állt...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
hát persze....
egyébként meg olvasd el amit fentebb beraktak...az üzemeltetési költségekben mindegyik típus kb. ugyanúgy állt...
Ez a meglehetősen speciális Finn körülmények és számítási metodika eredménye...
  • a Finnek 140 óra/év/ gép terheléssel számoltak :D
  • figyelmen kívül hagyták az inflációt ;)
  • nagyon exkluszív jogakat kaptak a karbantartásra. Gyakorlatilag minden maguk csinálhatnak, saját üzemükben saját embereikkel
  • jó néhány dolgot - pl. a későbbi korszerűsítések költségeit - nem számolták bele a €254 milliós éves üzemeltetési költség limitbe.

Én azt mondanám, hogy persze...így ki lehet hozni hogy az F-35 nek nem is olyan drága az üzemeltetése...:D

Én azt hiszem az Lockheed és az F-35 azért nyert mert olyan ellentételezési programot tett le az asztalra mint amit egyetlen másik szereplő sem.
Az hogy a Finnek (Patria) több száz törzs elsőrészt gyárthat az elkövetkező években, szerintem mindent vitt...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Giskard

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 563
113
Ez a meglehetősen speciális Finn körülmények és számítási metodika eredménye...
  • a Finnek 140 óra/év/ gép terheléssel számoltak :D
  • figyelmen kívül hagyták az inflációt ;)
  • nagyon exkluszív jogakat kaptak a karbantartásra. Gyakorlatilag minden maguk csinálhatnak, saját üzemükben saját embereikkel
  • jó néhány dolgot - pl. a későbbi korszerűsítések költségeit - nem számolták bele a €254 milliós éves üzemeltetési költség limitbe.

Én azt mondanám, hogy persze...így ki lehet hozni hogy az F-35 nek nem is olyan drága az üzemeltetése...:D

Én azt hiszem az Lockheed és az F-35 azért nyert mert olyan ellentételezési programot tett le az asztalra mint amit egyetlen másik szereplő sem.
Az hogy a Finnek (Patria) több száz törzs elsőrészt gyárthat az elkövetkező években, szerintem mindent vitt...
Bzton ez is benne van.
De azért én élek a gyaupörrel,hogy az is benne lehetett,hogy messze a legnagyobb harcértékű gép volt az ajánlatok közül......
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and ladagrant

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 447
113
Ez önnmagában nem lenne gond mert egy korszerű Level D szimulátorban nagyon sok mindent lehet gyakorolni.
Ettől függetlenül - ha gépenként a minimum 2 pilótát számolunk - 70 óra tényleges repülési idő egy évben nagyon kevés a tényleges jártasság fenntartásához o_O
Gondolom e mellett reptetnek mindenkit még a Hawk gépeikkel is...
Az amerikai F-35 pilóták számai:
1000 óra 8 év alatt
de még meglepőbb: 1000 óra szűk 7 év alatt tartalékosként.

Itt meg a számok az egész légierőre vonatkoztatva:
Last year, then-Chief of Staff Gen. David Goldfein said pilots were flying about 19 to 21 hours per month, an increase from years past where pilots averaged 17.8 hours a month.
Ez pilótánként több, mint 200 óra.
Ezért mondtam, hogy sok sikert a finneknek a 70-80 órához!
 
M

molnibalage

Guest
Corporal Frisk végre legalább megpróbál magyarázatot adni arra miért van akkora különbség az USA, Dán, Norvég üzemeltetési klts.adatok, a svájci kalkuláció és a Finnek által nyilvánosságra hozott eredmények között:
https://corporalfrisk.com/2021/12/11/f-35a-is-hx-the-winner-takes-it-all/

"...Pénz, pénz, pénz

Különösen azért, mert a finn szám 37% -kal alacsonyabb a jelenlegi amerikai éves repülőgépenkénti költségnél
És ezt miből hozta ki?
Mit tekintett USAF költségnek?
Még alacsony repóraszámmal is (USAF szemmel) is kb. USAF körüli számot kaptam.

Azonban a viszonylag nagy számú repülőgép, ami valójában azt jelenti, hogy a finn flotta évente 140 repülési órát repül repülőgépenként - körülbelül a fele annak, amit az USAF csinál.
Innen látható USAF repóra, ami érdekes módon csökkent 2019-ben 2018-hoz képest, nem 30k, hanem csak kb. 20k óra volt.
Azt kéne tudni, hogy akkor hány gépe volt az USAF-nak, hogy ezt a 280 órát alátámasszuk.