Soha nem voltam globalizáció-párti. Sőt, mostmár unió-párti sem. Ez az unió soha nem fog minket fölemelni, mint ahogy az agyalágyult liberálisok propagálják. Pontosan azért, mert látom nap mint nap mit és mivel küzdenek vidéken. Megfojt mindent, a hagyományos kajákat, életmódot, mindent. Ha ez folytatódni fog, a volt mezővárosok egyszerű tanyaközpontok lesznek és mindenkit beterelnek valami gyárba, üzembe, arctalan tömegnek.
És még egy: a magyar gazdasági elit se fog jobban járni, úgy begyűrik az egész társaságot a tőkeerős amerikaiak mint dzsó bácsi mellényzsebébe a visszajáró egydollárost.
+1
A magyar elit alapvetően nem a tudástőkéje miatt lett elit, hanem kapcsolati tőkéje és gátlástalansága miatt. Ahogy latin-amerikában meg a harmadik világ sok helyén az ő jólétük megmarad. Egyikből sem lesz egy Henry Ford vagy Steve Jobs, de rongyrázásra, gyerekek külföldi taníttatására, stb. futja majd.
A baj az, hogy a szezont keverni tetszik a fazonnal. Az EU ad egy hatalmas lehetőséget alapvetően. Az az ország és vezetőinek balfaszsága, hogy ezzel nem tud élni, mert simán elbasszák a pénzt fasszságokra mert játszák itt a forradalmár hülyegyereket ezek a narancsos tahók...
Ez szerintem nagyon téves
Minden szabadkereskedelmi megállapodás - és az EU is tulajdonképpen az - szükségképpen a fejlettebb és tőkerőssebb félnek kedvez. Ezek pedig nem mi vagyunk.
Ha lenen is olyan magyar tulajdonú cég, ami valami versenyképes dologgal rukkol elő, azt egyszerűen megveszik kilóra (számos példa van erre, legutóbb pl. Fornetti). A világgazdaság jelenleg ugyanis ne ma szabad versenyről, hanem a tőke egyre fokozódó koncentrációjáról szól.
Márpedig erős hazai nagyipar (ebben a szolgáltatócégek is benne vannak) nélkül egyszerűen nem rúgunk labdába a jelenlegi viszonyok közt, ugyanis a tőke határtermelékenysége lényegesen meghaladja a munkáét (ami döntően szintén a jelenlegi, a tőke szabad áramlását, és a határokon átnyúló "adóoptimalizációt" biztosító világgazdasági szabályozási környezetnek köszönhető)
Az ország (Magyarország) gazdaságilag csak arra jó, hogy alacsony hozzáadott értékű munkát végezzen, mert a nagyobb hozzáadott értéket a hazai tulajdonú cégek nem tudják megfizetni, így az itteni nagyobb tudású munkaerő vagy lelép külföldre, vagy kiaknázatlanul marad a tudása.
Szóval jelen helyzetben az oktatás fejlesztésébe ölni is 22-es csapdája. Ebből a szempontból harmadik világgá lettünk, agyelszívási terep.
Az tény, hogy a hazai vezetés gátlástalanul lop az EU-s pénzből (meg minden más pénzből, amiből lehet) pénzből, de ha nem tenné, gazdaságilag akkor sem lennénk érdemben előrébb, csak igazságosabb lenen a jövedelmek eloszlása (az sem lenne kis dolog)..
Amelyik V4 ország előrébb van nálunk - na jó, mindegyik előrébb van - , az már a rendszerváltás elején is jobban csinálta a dolgokat ill. az országnak van egy oylan méretű belső piaca, ami képes eltartani bizonyos összetettebb iparágakat.