Informatikus munkahelyekkel lehet a legkönnyebben csalni (egyetlen jelentkező se felel meg). Mivel a sok multi "munkahelyteremtésért" cserébe kap adókedvezményt ezért bőszen hirdetik a betöltetlen IT állásokat országosan...
Nekem is nem kevés pénzem bánta anno a linux specializációt...
Hosszú, és csapongó válaszom:
Nem kell csalni az IT állásokkal. Nehéz jó embert találni. tudom, mert lassan egy éve folyamatosan interjúztatok heti 2-3 embert, akik már egy erős előszűrésen átmentek, és ennyi idő alatt 4 ember felelt meg szakmailag és emberileg is. Ennek sok oka van, ide hosszú lenne részleteiben leírni. Ami engem legjobban zavart a 15 éve a témával foglalkozó szakember, akit a csapatomból a mellettem ülő most diplomázott 2 éve dolgozó ifjú kolléga messze leköröz tudásban, de stílusban is ahogy tálalni tudja a tudását, vagy éppen annak korlátait. (Ez nem állami cég, nem multi cég.).
A multik igényeivel tényleg reális lehet a 25000 IT ember, ugyanis 5-10 embert is felvesznek, hogy az 1 kompetenst eléggé tudják akadályozni a munkában. Tudom, mert voltam már ilyen környezetben eleget. A ténylegesen megoldandó problémákra az iparban valóban legalább 5000 ember hiányzik csak a Budapesti térségben, de ezt sem az egyetemek, sem más nem tudja pótolni, ugyanis nem lehet az emberi minőséget és kultúrát erőltetett menetben megteremteni. Egyszerűen a legtöbb szakmabeli nívótlan kutyaütő, aki vagy végigpuskázott egy egyetemet, van egy diplomája, és azt hiszi, hogy ez elég, vagy valaha akár jó szakember is lehetett, de leradadt egy rossz munkahelyen, és mára olyan, mintha újrakezdő lenne. Elmegy az ember dolgozni valahova az egyetem után, ahol az esetek 90%-ában sok rossz szokást felvesz, és a végén szakmailag megfeneklik. Ezután 5-10-15 év múlva úgy érzi, hogy váltani kellene, és kiderül, hogy 2-3 év tapasztalatnak felel meg az a 15 év monoton robotolás, és elszaladt azóta a világ, az a nettó 2 év tapasztalat is mára alig hasznos.
Az idősebb jelentkezők ilyenek főleg, akik multis vagy állami/banki bedolgozó kiscéges környezetből jelentkeznek. Többnyire nagyon manufakturális környezetből érkeznek, és egy mára végletesen irreleváns részterülethez értenek csak. Jobb esetben nem lekezelőek és kioktatóak az interjú során a velük beszélgetőkkel. Általában oda lukadnak ki, hogy ők nem is programozni szeretnének (programozó hirdetésre jelentkezett, bedandó fealadatot elfogadható minőségben megírta mire ide jött, és átesett egy eligazításon, hogy milyen munka van és mi lenne az ő szerepe ebben). Ezután kiböki, hogy ő managelni akar másokat. Sajnos néha emberileg láthatóan szimpatikus embereknek is nemet kell mondani, de akikkel én találkozom, azt kell mondjam, hogy legfeljebb ugyanannyiszor voltam szomorú, hogy nem arra az emberre van szükségünk, mert amúgy szimpatikus lett volna. Gyakoribb a szakmai és egyben emberi (kommunikációs) szakadék megléte is.
30+-os jelentkezőknél az szokott lenni, hogy egyetemen Phd-zni maradt, vagy ami ezzel egyenértékű, hogy kis cégnél vett fel rossz szokásokat, és 10 év alatt szintén lemaradt. Többnyire programozni akar, és nagyon tudja, hogy mi a dörgés, amíg nem kérdezel, akkor elkezd kiderülni, hogy mégsem annyira. Azt épp nem, illetve tudja, ha megmondom hogy kell, akkor megcsinálja. Mire minden témát végigzongorázunk, nem tudjuk, hogy mi maradt, ami épp mégis meg tudna önállóan csinálni. Többnyire egy programnyelven nagyon alaposan specifikált feladatokat tud megcsinálni. Képtelen rendszerben gondolkozni a jelentkezők nagyja, képtelen önállóan viselkedni, képtelenek a rendszert teljes vertikumában legalább alapszinten ismerni és üzemeltetni, ha csak egy részének specialistái is.
Az egyetemről frissen kilépettekkel azért nem foglalkozom, mert én tapasztalt fejlesztő pozícióba toborzok éppen.
Széljegyzet a fentiekhez:
Ezekhez hozzátartozik, hogy van nálunk programozós felvételi kör, aztán tágabb IT szakismeret, üzemeltetési ismeret, és ami a legfontosabb, az egy kötetlen kissé szerepjátékos beszélgetés, képzelt megrendelés igényeinek kielégítéséhez mit gondol, mi kellene, hogy kellene nekilátni, képzelt gondoknál ez esetben mire gyanakodna, mi lenne amit csinálna. Akiket eddig felvettünk, sosem bántuk meg ezt a módszert, mert mind kiváló kollégák, de volt olyan jelentkező, akitől miután elváltunk sértegető levelekkel kezdett bombázni minket!
Az IT helyzetéről:
Az IT-ben a specialisták kora épp leáldozott, mivel készen lehet találni elég jó építőköveket, de ezekből egy heterogén rendszer építeni generalistákra van szükség. Erre sem a multis kód-meeting gépsor, sem az egyetem biflagépsor nem készít fel senkit, csak azok maardnak, akik eleve olyan érdeklődésű emberek voltak, akik nem azért választották ezt a hivatást, mert apa/ana azt mondta, úgy tűnt az állásbörzén, hogy jó lesz, mivel az ilyen módon idekerült emberek közül kevés olyan szerencsés, hogy eléggé motiváló és emellett szakmailag is termékeny környezetbe kerüljön elsőre. Aki pedig nem így tesz, de nincs elég akarata tovább képezni magát, és a gödörből kimászni, az egyre mélyebbre süllyed csak. Sajnos ez nagyon szerencse dolga is, és én eddig szerencsés voltam, de mások nem. Ez azonban nem jelenti, hogy az ajtó nincs előttük is nyitva, mivel manapság könnyebb naprakész tudást szerezni, főleg az IT területén, mint valaha, de az IT az egy nagyon széles terület, és minden területén kell valamilyen szintű jártasság, hogy egy specializált tudást be lehessen építeni valahova, ahol az majd hasznosítható lesz.
A Linux specializációt nem tudom, hogy milyen pénzed bánta, de a szoftverek teljesen ingyenesek, és a tananyagot is össze lehet szedni, ez így eléggé semmitmondó. Ezért érezheted, hogy kidobott pénz volt, mert ma már nem kell senkinek olyan ember, aki csak a "linuxhoz ért" vagy a "windowshoz ért". A felhőben ezek adott alapok, nem kellenek többé dedikált rendszergazdák, csak a nagy cégeknek.
Olyan amber kell, aki tudja az egykori rendszergazda feladatok jelentős részét (és ma már kell ehhez erős cloud tudás valamelyik nagy szolgáltató eszköztárának ismeretével), és tud programozni, és projektvezetni is valamennyire. Ezek egyikében kell igazán jónak lenni, a többit alap szinten kell tudni, hogy tudjon másokkal együtt dolgozni hatékonyan, értse mások szempontjait, korlátait, lehetőségei. A rugalmasság a legfontosabb, amihez széles eszköztár kell.
Ilyen emberből kellene 5000, ez a misztikus 20-25000 hiányzó informatikus története, ahogy én a szakmából látom.
Ami ebben szomorú, hogy ha több jobb IT szakember lenne (akik elrontásában a nyugati multik is nagyon is bűnösök!), akkor több nyugati multi jönne ide az IT tevékenyésgével! (ördögi kör, ugye?) Ez azért lenne jó az országnak, mert alacsony tőkeigényű nagy hozzáadott értékű tevékenység, ami a magyar gazdaság egyik fontos kitörési pontja lehetne, mivel az egykori keleti blokk krónikusan tőkehiányos, amit a nyugatiak gátlástalanul ki is használnak.