[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.
T

torsen

Guest
Ez igy mar elofordulhat, de akkor a tobbi penzt zsebbe kapja. (Mindegy. Igy is szivas.)

Optimista megjegyzés. Én számos példát tudok arra, hogy bejelentett 5x8 óra mellett napi 10-11 óra a "munkaidő" és még szombati meló is "akad"(Nyitvatartás 8-18h, hogy is?) Persze a többletmunka grátisz.... Ez nem Uganda hanem K-Magyarország! Mennek is a fiatalok keletre (Azerbajdzsán, Üzbegisztán, Oroszország) meg délre (Törökország), ahogy csak tudnak :D
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and zeal

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 204
60 103
113
Én már csak azt nem értem, hogyha Kelet-Magyarországon ilyen rossz a bérügyi helyzet, hogy 90-110 ezreket keresnek nettó, akkor én miért nem találok még onnan se embert napi 10-15 ezer nettóért :)
(Költői kérdés, ne válaszoljatok rá, jól tudom én a választ :) )
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 871
32 466
113
Én meg azt nem értem, hogy mikor K. Mo-n is mindenki munkást keres, akkor mégis miért mennek el emberek szarért-hugyért dolgozni. Meg szerintem sokan nem mernek többet sem kérni ... ha meg van aki hajlandó ingyen dolgozni, ingyen túlórázni és még kérni sem kér többet, akkor miért is adna a munkáltató többet?
 
  • Tetszik
Reactions: bartinieffektus
R

rejsz felügyelő

Guest
Én már csak azt nem értem, hogyha Kelet-Magyarországon ilyen rossz a bérügyi helyzet, hogy 90-110 ezreket keresnek nettó, akkor én miért nem találok még onnan se embert napi 10-15 ezer nettóért :)
(Költői kérdés, ne válaszoljatok rá, jól tudom én a választ :) )

Építőipar?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 489
23 999
113
Számoljad már ki a legnehezebb konfigot az ég szerelmére. Az általános iskola matekmatika ennyire megugorhatatlan tudomány...? 8xFAB-500 a plafon. Ez 4 tonna, közelében nincs a 7 tonnának. Emellé jön a 2xR-60, ami adapterrel nincs 2x120 kg tudtommal. A bombazárakkal és a CL pod alatt bármivel sincs ez nemhogy 7, de 5 tonna közelében is alig, de az adatper meg nem fegyver, sehol nem számolják fegyver tömegbe bele, külön van...

Úgy tudom, hogy a fegyverzet maximális súlya 4 tonna lehet.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
10 985
9 498
113
Számoljad már ki a legnehezebb konfigot az ég szerelmére. Az általános iskola matekmatika ennyire megugorhatatlan tudomány...? 8xFAB-500 a plafon. Ez 4 tonna, közelében nincs a 7 tonnának. Emellé jön a 2xR-60, ami adapterrel nincs 2x120 kg tudtommal. A bombazárakkal és a CL pod alatt bármivel sincs ez nemhogy 7, de 5 tonna közelében is alig, de az adatper meg nem fegyver, sehol nem számolják fegyver tömegbe bele, külön van...

Vicceltem Balázs. Csak nem gondolod, hogy komolyan mondtam, hogy kötelek lógnak le a repülőről és azokra vannak fellógatva a fegyverek, de mind? :)
 
M

molnibalage

Guest
A BKK nem gyenge pofonba futott bele. Tökéletesen leírja a helyzet az ország vezetőinek mentális állapotot. Egy rakás idióta és tahó. Nem csodálkozom, hogy miért tart ott ez a szutyok ország, ahol...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and eadx

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 460
141
63
Minimálbér 127500 Ft. Nettója, ha nincs semmilyen kedvezmény: 84788 Ft. Garantált bérminimum 161000 Ft. Nettója, ha nincs semmilyen kedvezmény: 107065 Ft. Ennyit az 50-60 ezres fizetés legendájáról. Jogszerűen, 8 órás foglalkoztatással nem lehet ennyire keveset fizetni (közmunkásokat kivéve).

2017 májusban a bruttó átlagkereset 296063 Ft (+12,9 % az előző év azonos időszakához képest), közfoglalkoztatottak nélkül 310314 Ft (+11,6 % az előző év azonos időszakához képest) volt, a nettó átlagkereset pedig családi kedvezmény nélkül 196822 Ft (+12,9 % az előző év azonos időszakához képest), közfoglalkoztatottak nélkül 206358 Ft (+11,6 % az előző év azonos időszakához képest) volt.
2017 január-májusban a bruttó átlagkereset 288933 Ft (+12,1 % az előző év azonos időszakához képest), közfoglalkoztatottak nélkül 302955 Ft (+11,4 % az előző év azonos időszakához képest) volt, a nettó átlagkereset pedig családi kedvezmény nélkül 192140 Ft (+12,1 % az előző év azonos időszakához képest), közfoglalkoztatottak nélkül 201465 Ft (+11,4 % az előző év azonos időszakához képest) volt.

Ha kikeressük a legrosszabbul fizető ágazatot, az a Humán-egészségügyi, szociális ellátás 180614 Ft-os bruttó átlagbérrel. Ezen belül is a szociális munkások keresték a legkevesebbet, 131572 Ft-ot, de ennek az az oka, hogy ők jellemzően nem 8 órában vannak foglalkoztatva. Ha a betanított/képesítés nélküli munkásokban bővelkedő ágazatokat keressük, akkor a vendéglátásban 1901477 Ft, az építőiparban 224391 Ft, a mezőgazdaságban 226727 Ft, a kereskedelemben 271370 Ft a májusi bruttó átlagbér. A legrosszabbul fizető feldolgozóipari alágazat a textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártása, ahol a bruttó átlagfizetés 197654 Ft.

Megyénkénti statisztikát nézve 2017. I. negyedévben a legrosszabbul Szabolcsban lehetett keresni havi bruttó 197218 Ft-tal (kedvezmények nélküli nettó 131150 Ft). Az általad említett heves megyében 260151 Ft volt a bruttó átlagkereset az I. negyedévben, aminek a kedvezmények nélküli nettója 175000 Ft

A szakképzettség nélküli közmunkások bruttó bére jogszabály szerint 81530 Ft. Ha munkavezetők, illetve szakképzettek, akkor ez felmehet 117245 Ft-ig. A ténylegesen kifizetett közfoglalkoztatotti átlagbér (ideértve a részmunkaidősöket is) májusban 82031 Ft volt. A szakképzetlen közmunkás kedvezmények nélküli nettó bére 54217 Ft.

Kár bedobni ilyen 50-60 ezres bérről szóló legendát, mert ez csak mese habbal. Jogszabály szerint csak közmunkásnak lehet ennyit fizetni és csak nettóban és csak akkor, ha szakképzetlen. "Normális" munkavállalónak, közalkalmazottnak, köztisztviselőnek jelentősen magasabb bért kötelező adni. A tényadatok pedig elég jól mutatják, hogy mennyivel többet adnak. A közmunkások nélküli átlagbér még nettóban is 200 ezer fölött van.

Pontosan tudom mennyi jár egy köztisztviselőnek. a "nettó 200" fele. Ha diploma nélkül akkor még kevesebb. Nem csak ahonnan én jövök, de ugyanez Pesten is első kézből tudom.
Nem hiszek az ilyen élettől elrugaszkodott bűvészkalapból kihúzott átlag munkabérekről szóló híreknek amivel bombázzák a magyarok agyát. Ennyiért nem érdemes hátratekinteni önmarcangolóan könnyes szemmel amikor elhagyjuk Hegyeshalmot.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 408
20 564
113
Informatikus munkahelyekkel lehet a legkönnyebben csalni (egyetlen jelentkező se felel meg). Mivel a sok multi "munkahelyteremtésért" cserébe kap adókedvezményt ezért bőszen hirdetik a betöltetlen IT állásokat országosan...

Nekem is nem kevés pénzem bánta anno a linux specializációt...

Hosszú, és csapongó válaszom:

Nem kell csalni az IT állásokkal. Nehéz jó embert találni. tudom, mert lassan egy éve folyamatosan interjúztatok heti 2-3 embert, akik már egy erős előszűrésen átmentek, és ennyi idő alatt 4 ember felelt meg szakmailag és emberileg is. Ennek sok oka van, ide hosszú lenne részleteiben leírni. Ami engem legjobban zavart a 15 éve a témával foglalkozó szakember, akit a csapatomból a mellettem ülő most diplomázott 2 éve dolgozó ifjú kolléga messze leköröz tudásban, de stílusban is ahogy tálalni tudja a tudását, vagy éppen annak korlátait. (Ez nem állami cég, nem multi cég.).

A multik igényeivel tényleg reális lehet a 25000 IT ember, ugyanis 5-10 embert is felvesznek, hogy az 1 kompetenst eléggé tudják akadályozni a munkában. Tudom, mert voltam már ilyen környezetben eleget. A ténylegesen megoldandó problémákra az iparban valóban legalább 5000 ember hiányzik csak a Budapesti térségben, de ezt sem az egyetemek, sem más nem tudja pótolni, ugyanis nem lehet az emberi minőséget és kultúrát erőltetett menetben megteremteni. Egyszerűen a legtöbb szakmabeli nívótlan kutyaütő, aki vagy végigpuskázott egy egyetemet, van egy diplomája, és azt hiszi, hogy ez elég, vagy valaha akár jó szakember is lehetett, de leradadt egy rossz munkahelyen, és mára olyan, mintha újrakezdő lenne. Elmegy az ember dolgozni valahova az egyetem után, ahol az esetek 90%-ában sok rossz szokást felvesz, és a végén szakmailag megfeneklik. Ezután 5-10-15 év múlva úgy érzi, hogy váltani kellene, és kiderül, hogy 2-3 év tapasztalatnak felel meg az a 15 év monoton robotolás, és elszaladt azóta a világ, az a nettó 2 év tapasztalat is mára alig hasznos.

Az idősebb jelentkezők ilyenek főleg, akik multis vagy állami/banki bedolgozó kiscéges környezetből jelentkeznek. Többnyire nagyon manufakturális környezetből érkeznek, és egy mára végletesen irreleváns részterülethez értenek csak. Jobb esetben nem lekezelőek és kioktatóak az interjú során a velük beszélgetőkkel. Általában oda lukadnak ki, hogy ők nem is programozni szeretnének (programozó hirdetésre jelentkezett, bedandó fealadatot elfogadható minőségben megírta mire ide jött, és átesett egy eligazításon, hogy milyen munka van és mi lenne az ő szerepe ebben). Ezután kiböki, hogy ő managelni akar másokat. Sajnos néha emberileg láthatóan szimpatikus embereknek is nemet kell mondani, de akikkel én találkozom, azt kell mondjam, hogy legfeljebb ugyanannyiszor voltam szomorú, hogy nem arra az emberre van szükségünk, mert amúgy szimpatikus lett volna. Gyakoribb a szakmai és egyben emberi (kommunikációs) szakadék megléte is.

30+-os jelentkezőknél az szokott lenni, hogy egyetemen Phd-zni maradt, vagy ami ezzel egyenértékű, hogy kis cégnél vett fel rossz szokásokat, és 10 év alatt szintén lemaradt. Többnyire programozni akar, és nagyon tudja, hogy mi a dörgés, amíg nem kérdezel, akkor elkezd kiderülni, hogy mégsem annyira. Azt épp nem, illetve tudja, ha megmondom hogy kell, akkor megcsinálja. Mire minden témát végigzongorázunk, nem tudjuk, hogy mi maradt, ami épp mégis meg tudna önállóan csinálni. Többnyire egy programnyelven nagyon alaposan specifikált feladatokat tud megcsinálni. Képtelen rendszerben gondolkozni a jelentkezők nagyja, képtelen önállóan viselkedni, képtelenek a rendszert teljes vertikumában legalább alapszinten ismerni és üzemeltetni, ha csak egy részének specialistái is.

Az egyetemről frissen kilépettekkel azért nem foglalkozom, mert én tapasztalt fejlesztő pozícióba toborzok éppen.

Széljegyzet a fentiekhez:
Ezekhez hozzátartozik, hogy van nálunk programozós felvételi kör, aztán tágabb IT szakismeret, üzemeltetési ismeret, és ami a legfontosabb, az egy kötetlen kissé szerepjátékos beszélgetés, képzelt megrendelés igényeinek kielégítéséhez mit gondol, mi kellene, hogy kellene nekilátni, képzelt gondoknál ez esetben mire gyanakodna, mi lenne amit csinálna. Akiket eddig felvettünk, sosem bántuk meg ezt a módszert, mert mind kiváló kollégák, de volt olyan jelentkező, akitől miután elváltunk sértegető levelekkel kezdett bombázni minket!

Az IT helyzetéről:
Az IT-ben a specialisták kora épp leáldozott, mivel készen lehet találni elég jó építőköveket, de ezekből egy heterogén rendszer építeni generalistákra van szükség. Erre sem a multis kód-meeting gépsor, sem az egyetem biflagépsor nem készít fel senkit, csak azok maardnak, akik eleve olyan érdeklődésű emberek voltak, akik nem azért választották ezt a hivatást, mert apa/ana azt mondta, úgy tűnt az állásbörzén, hogy jó lesz, mivel az ilyen módon idekerült emberek közül kevés olyan szerencsés, hogy eléggé motiváló és emellett szakmailag is termékeny környezetbe kerüljön elsőre. Aki pedig nem így tesz, de nincs elég akarata tovább képezni magát, és a gödörből kimászni, az egyre mélyebbre süllyed csak. Sajnos ez nagyon szerencse dolga is, és én eddig szerencsés voltam, de mások nem. Ez azonban nem jelenti, hogy az ajtó nincs előttük is nyitva, mivel manapság könnyebb naprakész tudást szerezni, főleg az IT területén, mint valaha, de az IT az egy nagyon széles terület, és minden területén kell valamilyen szintű jártasság, hogy egy specializált tudást be lehessen építeni valahova, ahol az majd hasznosítható lesz.

A Linux specializációt nem tudom, hogy milyen pénzed bánta, de a szoftverek teljesen ingyenesek, és a tananyagot is össze lehet szedni, ez így eléggé semmitmondó. Ezért érezheted, hogy kidobott pénz volt, mert ma már nem kell senkinek olyan ember, aki csak a "linuxhoz ért" vagy a "windowshoz ért". A felhőben ezek adott alapok, nem kellenek többé dedikált rendszergazdák, csak a nagy cégeknek.
Olyan amber kell, aki tudja az egykori rendszergazda feladatok jelentős részét (és ma már kell ehhez erős cloud tudás valamelyik nagy szolgáltató eszköztárának ismeretével), és tud programozni, és projektvezetni is valamennyire. Ezek egyikében kell igazán jónak lenni, a többit alap szinten kell tudni, hogy tudjon másokkal együtt dolgozni hatékonyan, értse mások szempontjait, korlátait, lehetőségei. A rugalmasság a legfontosabb, amihez széles eszköztár kell.

Ilyen emberből kellene 5000, ez a misztikus 20-25000 hiányzó informatikus története, ahogy én a szakmából látom.

Ami ebben szomorú, hogy ha több jobb IT szakember lenne (akik elrontásában a nyugati multik is nagyon is bűnösök!), akkor több nyugati multi jönne ide az IT tevékenyésgével! (ördögi kör, ugye?) Ez azért lenne jó az országnak, mert alacsony tőkeigényű nagy hozzáadott értékű tevékenység, ami a magyar gazdaság egyik fontos kitörési pontja lehetne, mivel az egykori keleti blokk krónikusan tőkehiányos, amit a nyugatiak gátlástalanul ki is használnak.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 602
12 711
113
Én meg azt nem értem, hogy mikor K. Mo-n is mindenki munkást keres, akkor mégis miért mennek el emberek szarért-hugyért dolgozni. Meg szerintem sokan nem mernek többet sem kérni ... ha meg van aki hajlandó ingyen dolgozni, ingyen túlórázni és még kérni sem kér többet, akkor miért is adna a munkáltató többet?
Szerintem számos oka van.
Úgy hirtelen egy pár:
Gyökerek (Már nem úgy, na!): Ha egy munkavállalónak egy kevés munkalehetőséggel sújtott régióban van a lakása, családja, beteg szülei, rokonai, barátai (úgy értem, akikre lehet számítani), a tán' csekély, de mégis létező kapcsolati tőkéje, az nehezen fogja ott hagyni a lakókörnyezetét.
Ha el is megy oda, ahol a jól fizető munka van, akkor sem biztos, hogy anyagilag beljebb lesz; albérlet, időnkénti hazautazás költsége, végül is összességében fennmaradó plusz 20-30 ezerért nem fogja otthagyni a komfortzónáját.
Aki akarta, az már korábban is (elmúlt nyócév') itt hagyhatta az országot és elmehetett Nyugatra dolgozni, de ez mégsem volt jelentős mértékű.
Akkor indult be igazán, amikor jött a kényszer /Lásd előző sorok/; a bebukott devizahitelek. A környezetemben is vannak elképesztő számok: Jen alapú 10 milliós hitel, ami 30 millióra dagadt stb.
Ahogy ezek az emberek kitántorogtak Nyugatra, mint Eddie az elcsalt pókerparti után A Ravasz, az Agy...című filmben, s jöttek haza hétvégére pár hónap után úgy, hogy a kinti költségek és a hiteltörlesztés mellett végre tudtak pluszban is hazajuttatni, ennek szájról szájra terjedt a híre.
De az ember nem tranzisztor, hogy vezérlőáram hatására rögtön nyit. Sokszor a legfontosabb döntéseket hozza meg sokára, vagy legkésőbb. Kiváló egykori neurológusunk szerint pszichoterápiás szempontból nemhogy hónapok, de hosszú évek is kellenek olyan döntések meghozatalához, ami nem illik pl. az addigi szocializációhoz.

Konkrét példa:
Feleség kicsiny, vallásos, egymásra és egymást figyelő:hadonaszos: településen nőtt fel konzervatív neveltetésben. Főiskolai végzettség.
Házasság, együtt Budapestre költözés. "Apa" egy idő után "nem működik" Bp.-n; iszik, a család minden pénzét elissza (gyermekük gyűjtött saját pénzecskéjét is), évekig(!) nem dolgozik: "Egy család vagyunk, tartsál el, amíg válságban vagyok").
Említett neurológus csak elmondásból évre pontosan megjósolta, hogy mikor fogja a feleség elhatározni magát a válásra. ("Tudja Misi, mi nők nagyon szeretünk szenvedni; ez kell az önigazolásunkhoz")

Ugyanezen emberek hiába vannak már akár feltételeket szabni képes helyzetben is, a szocializációjuk, félelmeik, beidegződéseik miatt ezekkel nem igazán tudnak élni.

Idő kell az ébredésre.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and zeal

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 408
20 564
113
Még a fentiekhez:

Belpolitikai problémés részt levonva ebből:
https://444.hu/2017/07/21/ejszaka-e...olni-mereszelt-a-bkk-nak-hogy-szar-a-webjegye

A csuda nagy óriás T-Systems olyan rendszert rakott össze, amin egy 18 éves lelkes fiatal úgy megy át, mint kislány az ugróiskolán. Utána onnan jönnek a fent leszólt sokat látott életrajzba sokmindent beírt emberek, és véreznek el olyan kérdéseken, hogy miként növelné a rendszere által kiszolgálható felhasználók számát, mi az a load balancing, vagy mi az a symlink, és utána sértegetik a céget, és a felvételiztatőket.

Jönnének managernek, és a fentiekhez hasonló húzásokat ötlenének ki egész napos brainstormingok után...
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
10 985
9 498
113
Hosszú, és csapongó válaszom:

Nem kell csalni az IT állásokkal. Nehéz jó embert találni. tudom, mert lassan egy éve folyamatosan interjúztatok heti 2-3 embert, akik már egy erős előszűrésen átmentek, és ennyi idő alatt 4 ember felelt meg szakmailag és emberileg is. Ennek sok oka van, ide hosszú lenne részleteiben leírni. Ami engem legjobban zavart a 15 éve a témával foglalkozó szakember, akit a csapatomból a mellettem ülő most diplomázott 2 éve dolgozó ifjú kolléga messze leköröz tudásban, de stílusban is ahogy tálalni tudja a tudását, vagy éppen annak korlátait. (Ez nem állami cég, nem multi cég.).

A multik igényeivel tényleg reális lehet a 25000 IT ember, ugyanis 5-10 embert is felvesznek, hogy az 1 kompetenst eléggé tudják akadályozni a munkában. Tudom, mert voltam már ilyen környezetben eleget. A ténylegesen megoldandó problémákra az iparban valóban legalább 5000 ember hiányzik csak a Budapesti térségben, de ezt sem az egyetemek, sem más nem tudja pótolni, ugyanis nem lehet az emberi minőséget és kultúrát erőltetett menetben megteremteni. Egyszerűen a legtöbb szakmabeli nívótlan kutyaütő, aki vagy végigpuskázott egy egyetemet, van egy diplomája, és azt hiszi, hogy ez elég, vagy valaha akár jó szakember is lehetett, de leradadt egy rossz munkahelyen, és mára olyan, mintha újrakezdő lenne. Elmegy az ember dolgozni valahova az egyetem után, ahol az esetek 90%-ában sok rossz szokást felvesz, és a végén szakmailag megfeneklik. Ezután 5-10-15 év múlva úgy érzi, hogy váltani kellene, és kiderül, hogy 2-3 év tapasztalatnak felel meg az a 15 év monoton robotolás, és elszaladt azóta a világ, az a nettó 2 év tapasztalat is mára alig hasznos.

Az idősebb jelentkezők ilyenek főleg, akik multis vagy állami/banki bedolgozó kiscéges környezetből jelentkeznek. Többnyire nagyon manufakturális környezetből érkeznek, és egy mára végletesen irreleváns részterülethez értenek csak. Jobb esetben nem lekezelőek és kioktatóak az interjú során a velük beszélgetőkkel. Általában oda lukadnak ki, hogy ők nem is programozni szeretnének (programozó hirdetésre jelentkezett, bedandó fealadatot elfogadható minőségben megírta mire ide jött, és átesett egy eligazításon, hogy milyen munka van és mi lenne az ő szerepe ebben). Ezután kiböki, hogy ő managelni akar másokat. Sajnos néha emberileg láthatóan szimpatikus embereknek is nemet kell mondani, de akikkel én találkozom, azt kell mondjam, hogy legfeljebb ugyanannyiszor voltam szomorú, hogy nem arra az emberre van szükségünk, mert amúgy szimpatikus lett volna. Gyakoribb a szakmai és egyben emberi (kommunikációs) szakadék megléte is.

30+-os jelentkezőknél az szokott lenni, hogy egyetemen Phd-zni maradt, vagy ami ezzel egyenértékű, hogy kis cégnél vett fel rossz szokásokat, és 10 év alatt szintén lemaradt. Többnyire programozni akar, és nagyon tudja, hogy mi a dörgés, amíg nem kérdezel, akkor elkezd kiderülni, hogy mégsem annyira. Azt épp nem, illetve tudja, ha megmondom hogy kell, akkor megcsinálja. Mire minden témát végigzongorázunk, nem tudjuk, hogy mi maradt, ami épp mégis meg tudna önállóan csinálni. Többnyire egy programnyelven nagyon alaposan specifikált feladatokat tud megcsinálni. Képtelen rendszerben gondolkozni a jelentkezők nagyja, képtelen önállóan viselkedni, képtelenek a rendszert teljes vertikumában legalább alapszinten ismerni és üzemeltetni, ha csak egy részének specialistái is.

Az egyetemről frissen kilépettekkel azért nem foglalkozom, mert én tapasztalt fejlesztő pozícióba toborzok éppen.

Széljegyzet a fentiekhez:
Ezekhez hozzátartozik, hogy van nálunk programozós felvételi kör, aztán tágabb IT szakismeret, üzemeltetési ismeret, és ami a legfontosabb, az egy kötetlen kissé szerepjátékos beszélgetés, képzelt megrendelés igényeinek kielégítéséhez mit gondol, mi kellene, hogy kellene nekilátni, képzelt gondoknál ez esetben mire gyanakodna, mi lenne amit csinálna. Akiket eddig felvettünk, sosem bántuk meg ezt a módszert, mert mind kiváló kollégák, de volt olyan jelentkező, akitől miután elváltunk sértegető levelekkel kezdett bombázni minket!

Az IT helyzetéről:
Az IT-ben a specialisták kora épp leáldozott, mivel készen lehet találni elég jó építőköveket, de ezekből egy heterogén rendszer építeni generalistákra van szükség. Erre sem a multis kód-meeting gépsor, sem az egyetem biflagépsor nem készít fel senkit, csak azok maardnak, akik eleve olyan érdeklődésű emberek voltak, akik nem azért választották ezt a hivatást, mert apa/ana azt mondta, úgy tűnt az állásbörzén, hogy jó lesz, mivel az ilyen módon idekerült emberek közül kevés olyan szerencsés, hogy eléggé motiváló és emellett szakmailag is termékeny környezetbe kerüljön elsőre. Aki pedig nem így tesz, de nincs elég akarata tovább képezni magát, és a gödörből kimászni, az egyre mélyebbre süllyed csak. Sajnos ez nagyon szerencse dolga is, és én eddig szerencsés voltam, de mások nem. Ez azonban nem jelenti, hogy az ajtó nincs előttük is nyitva, mivel manapság könnyebb naprakész tudást szerezni, főleg az IT területén, mint valaha, de az IT az egy nagyon széles terület, és minden területén kell valamilyen szintű jártasság, hogy egy specializált tudást be lehessen építeni valahova, ahol az majd hasznosítható lesz.

A Linux specializációt nem tudom, hogy milyen pénzed bánta, de a szoftverek teljesen ingyenesek, és a tananyagot is össze lehet szedni, ez így eléggé semmitmondó. Ezért érezheted, hogy kidobott pénz volt, mert ma már nem kell senkinek olyan ember, aki csak a "linuxhoz ért" vagy a "windowshoz ért". A felhőben ezek adott alapok, nem kellenek többé dedikált rendszergazdák, csak a nagy cégeknek.
Olyan amber kell, aki tudja az egykori rendszergazda feladatok jelentős részét (és ma már kell ehhez erős cloud tudás valamelyik nagy szolgáltató eszköztárának ismeretével), és tud programozni, és projektvezetni is valamennyire. Ezek egyikében kell igazán jónak lenni, a többit alap szinten kell tudni, hogy tudjon másokkal együtt dolgozni hatékonyan, értse mások szempontjait, korlátait, lehetőségei. A rugalmasság a legfontosabb, amihez széles eszköztár kell.

Ilyen emberből kellene 5000, ez a misztikus 20-25000 hiányzó informatikus története, ahogy én a szakmából látom.

Ami ebben szomorú, hogy ha több jobb IT szakember lenne (akik elrontásában a nyugati multik is nagyon is bűnösök!), akkor több nyugati multi jönne ide az IT tevékenyésgével! (ördögi kör, ugye?) Ez azért lenne jó az országnak, mert alacsony tőkeigényű nagy hozzáadott értékű tevékenység, ami a magyar gazdaság egyik fontos kitörési pontja lehetne, mivel az egykori keleti blokk krónikusan tőkehiányos, amit a nyugatiak gátlástalanul ki is használnak.

Ez így van ahogy leírtad, én is voltam/vagyok a interjúztatás mindkét oldalán, és hasonlóképpen látom a dolgokat.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 871
32 466
113
Nem feltétlenül arra gondoltam, hogy el kell menni az ország másik végébe. Helyben is és a környékben is lenne több munkalehetőség. Egyszerre van munkanélküliség és munkaerőhiány.
Lehetne már "tárgyalni" a bérekről, hogy ha ennyivel, vagy annyival többet ad, (de sokszor elég lenne a munkafeltételeken javítani) akkor maradok, ha nem, akkor elmegyek és a munkáltató számolja ki, hogy mennyibe fáj neki egy új, akár "csak" a soron dolgozó munkást találni és betanítani. Azért most nem azt a világot éljük (K. Mo-n sem), hogy sorban állnának a jól képzett, jó munkamentalitású dolgozók.
 
  • Tetszik
Reactions: misinator

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 602
12 711
113
Nem feltétlenül arra gondoltam, hogy el kell menni az ország másik végébe. Helyben is és a környékben is lenne több munkalehetőség. Egyszerre van munkanélküliség és munkaerőhiány.
Lehetne már "tárgyalni" a bérekről, hogy ha ennyivel, vagy annyival többet ad, (de sokszor elég lenne a munkafeltételeken javítani) akkor maradok, ha nem, akkor elmegyek és a munkáltató számolja ki, hogy mennyibe fáj neki egy új, akár "csak" a soron dolgozó munkást találni és betanítani. Azért most nem azt a világot éljük (K. Mo-n sem), hogy sorban állnának a jól képzett, jó munkamentalitású dolgozók.

Egyetértek.

Van még egy vetülete:
A munkáltatói oldalon is emberek vannak.
Ők sem azt szokták meg, hogy "udvarolni" kell a munkaerőnek. Sőt...
Ott is a régi beidegződések mennek.
Tudnék példákat az egészségügyből, pedig már nincs pl. ápolónő, mégis azt gondolják, hogy az intézmények összevonásával ( gyakorlatilag egy munkáltató egy térségben,a különálló intézmények telephelyekké degradálódnak)) sakkban tudják tartani a dolgozókat. Meg "lopakodó" képzési támogatással röghöz kötés...
A vagányabb dolgozó meg megvonja a vállát és itt hagyja még az országot is, ha betelik a pohár közben, ahhoz képest, hogy milyen anyagi körülmények között élt addig, majd mellényzsebből fogja később kifizetni az egykori munkáltatóját.
A munkáltató meg jobb híján azokon gyakorolja a régi beidegződéseit, akik maradnak. Mert pl. az eü.-ben - ahol nyomokban még fellelhető a hivatástudat és a segítőkészség - mindig lesz olyan lúzer, aki marad.
E sorok írója is a koránál (vagy a teszkónál?:)) fogva már könnyen lehet, hogy marad az eü.-ben - amíg az egészsége bírja...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 400
19 814
113
Egyetértek.

Van még egy vetülete:
A munkáltatói oldalon is emberek vannak.
Ők sem azt szokták meg, hogy "udvarolni" kell a munkaerőnek. Sőt...
Ott is a régi beidegződések mennek.
Tudnék példákat az egészségügyből, pedig már nincs pl. ápolónő, mégis azt gondolják, hogy az intézmények összevonásával ( gyakorlatilag egy munkáltató egy térségben,a különálló intézmények telephelyekké degradálódnak)) sakkban tudják tartani a dolgozókat. Meg "lopakodó" képzési támogatással röghöz kötés...
A vagányabb dolgozó meg megvonja a vállát és itt hagyja még az országot is, ha betelik a pohár közben, ahhoz képest, hogy milyen anyagi körülmények között élt addig, majd mellényzsebből fogja később kifizetni az egykori munkáltatóját.
A munkáltató meg jobb híján azokon gyakorolja a régi beidegződéseit, akik maradnak. Mert pl. az eü.-ben - ahol nyomokban még fellelhető a hivatástudat és a segítőkészség - mindig lesz olyan lúzer, aki marad.
E sorok írója is a koránál (vagy a teszkónál?:)) fogva már könnyen lehet, hogy marad az eü.-ben - amíg az egészsége bírja...

A hazai munkaerőpiac 3 részre fog szakadni, szerintem. A legjobban azok járnak, akik nyugati multiknál vannak, mert pár év múlva, az ő bérük, nagyságrenddel lesz magasabb, az országos átlagnál. ( ma ez már a nyugati országrészben, nagyjából megtörtént ) Utánuk fognak következni, az állami szektor alkalmazottai. Viszont itt elég nagy lesz a különbség, néhány terület között. Majd a sor végén lesznek ,a hazai kkv szektor dolgozói. Én így látom, az általam tapasztalt tendenciák alapján. Az országot elhagyják sokan, de magam is ismerek több emberkét, aki hazajött, mert nem tudott beilleszkedni, vagy nem jött be az anyagi számítása és már nem akarja itt hagyni az országot. Tehát visszaáramlás is van. A vendégmunkás kérdés megkerülhetetlen, akkor is az lenne, ha nem hagynák el hazánk fiai közül sokan az országot. Mivel a gazdaság abban a szakaszban van, hogy folyamatos a fejlődés, amik munkaerőt igényel folyamatosan, növekvő létszámban.
 
  • Tetszik
Reactions: misinator

eadx

Active Member
2016. december 26.
81
107
33
Ha már így összejött mindenki véleménye, hogy érezhetően nő annak a bizonyosnak a szintje: ki mikorra tippeli, hogy elviselhetetlen lesz és kitör valami nagy balhé (legyen zavargás, szélsőségesek előretörése ilyesmi)? Vagy sikerül végül valamely pártnak megoldania a problémákat? (olyan szektorban vagyok, ahol még mindig az állam a meghatározó szereplő)

A BKK nem gyenge pofonba futott bele. Tökéletesen leírja a helyzet az ország vezetőinek mentális állapotot. Egy rakás idióta és tahó. Nem csodálkozom, hogy miért tart ott ez a szutyok ország, ahol...

Ezzel most sikerült elvesztenie a fővárosiak bizalmát a leendő Rigóval szemben, a még megmaradtat a BKK-val szemben és a T-System is ég, mint a Reichstag, a többi állami vezetésű intézményről nem is beszélve. Meg egy leendő informatikust is veszt az ország várhatóan. Nem lennék most Vitézy helyében, láthatja, ahogy a ""gyermeke"" haldoklik és kb. tehetetlenül nézi.


Megnéztem volna Vágót a saját műsorában játékosként :)
Puzsér meg már lement jobbító szándékkal olyan mélyre, hogy simán megveri ilyen vitában és mellette van a többség. Mostanában Tibi atyának is van ilyen mellékága (szerencsére).
 
  • Tetszik
Reactions: szuvorov
T

Törölt tag 1711

Guest
Bevallom őszintén én 5 éve kiszálltam az IT-s körforgásból mert a tököm tele lett az egésszel.

6 éve egyik fejvadász cég (Pro-Fil kft) kiközvetített volna minket a Pro-Fit kft-nek aki szolgáltatásként tech support-ot ad a UPC-nek. Ezért adtak volna 450ft bruttót óránként, ráadásul 5 évre szóló szerződést kellett volna aláírni. Akkoriban a T-nél 920ft volt a nettó órabér...

Legónál nemzetközi supportos kellett tárgyalóképes angollal, windows, linux ismerettel. Minden megvolt, de csak diákmunkában alkalmaztak volna, amit csak a legvégén közöltek.

Utána voltam T-nél egy sok körös interjún, minden teszten csoport első + belső ajánlás (akkor mutatta meg ismerős a kis szobát egy asztallal és 12 székkel ahol a soha be nem töltött IT állások "munkahelye" van).
Végül a gyár utasított el ahova közvetítettek volna.
4 hónappal később hívtak a T-től, hogy lenne egy másik pozíció, de addigra már a Mávnál voltam bakterként. Visszatekintve az volt életem legjobb döntése.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55
Status
Not open for further replies.