Középkori magyar várak

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 257
113
Irjatok már valami pozitivat is. Ne csak károgjatok...:)
Én mostanság voltam a füzéri várban, és nagyon jó! Ajánlom, bár az út felfelé kicsit hosszabb volt, mint gondoltam, és esőben a köves szakasz nekem csúszósnak tűnt. Miután felérsz, nagyon jó, hangulatos az egész! A fűszerkert, a hologram korona, de főleg a kápolna!
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 144
113
Irjatok már valami pozitivat is. Ne csak károgjatok...:)
Baromi jó lett Regéc, Boldogkőváralja, Szigliget és Szádvár felújítása. (első kettőt 2023 januárban láttam, Szigligetet 2022 nyarán, Szádvárt régen, csak képeket láttam róla)
Sümeget még nem láttam még idén, de barátaim szerint tök jó lett. (én 2021 nyarán voltam)
Nekik tetszett Füzér felújítása is, a szakemberek fanyalognak.
Láttam Nagyvázsonyt, jó alaposan elcseszték . (2022 nyár végén voltam, azóta csak a múzeuma nyílt ki)
Diósgyőr a nagyot akarás állatorvosi lova, hozzáértés és a vár tisztelete nélkül. És a pénz is elfogyott, otthagyták a felében a picsába.
Eger faszán néz ki, sokat építettek hozzá, nekem tetszett. (2023 februárban voltam)
Visegrád is király. A palotát is szeretem ott.
Kőszegre érdemes menni várat nézni.
Amit ezen kívül az utóbbi két évben elmentem megnézni az mind rothadt le ha jól emlékszem. (Drégely, Nógrád, Csobánc, Márévár, Vitányvár hirtelenjében)
A kis földvárakat, mottekat meg nem is említem, azok úgy is csak engem mozgatnak meg.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Baromi jó lett Regéc, Boldogkőváralja, Szigliget és Szádvár felújítása. (első kettőt 2023 januárban láttam, Szigligetet 2022 nyarán, Szádvárt régen, csak képeket láttam róla)
Sümeget még nem láttam még idén, de barátaim szerint tök jó lett. (én 2021 nyarán voltam)
Nekik tetszett Füzér felújítása is, a szakemberek fanyalognak.
Láttam Nagyvázsonyt, jó alaposan elcseszték . (2022 nyár végén voltam, azóta csak a múzeuma nyílt ki)
Diósgyőr a nagyot akarás állatorvosi lova, hozzáértés és a vár tisztelete nélkül. És a pénz is elfogyott, otthagyták a felében a picsába.
Eger faszán néz ki, sokat építettek hozzá, nekem tetszett. (2023 februárban voltam)
Visegrád is király. A palotát is szeretem ott.
Kőszegre érdemes menni várat nézni.
Amit ezen kívül az utóbbi két évben elmentem megnézni az mind rothadt le ha jól emlékszem. (Drégely, Nógrád, Csobánc, Márévár, Vitányvár hirtelenjében)
A kis földvárakat, mottekat meg nem is említem, azok úgy is csak engem mozgatnak meg.
Kőszeg kva jó kis hely. Nagyon szeretem.
Baromi helyes a Hősök tornya mögötti kis óvárosi tér, jókat lehet kajálni, ha kicsit sétál az ember
megnézheti a katonai sulit, ahol Szálasiék utolsó /?/ Mo-i főhadiszállása volt stb.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and dudi

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 131
73 655
113

Gyulai vár 3D rekonstrukció - 1566-1690


 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 187
8 019
113
Kőszeg kva jó kis hely. Nagyon szeretem.
Baromi helyes a Hősök tornya mögötti kis óvárosi tér, jókat lehet kajálni, ha kicsit sétál az ember
megnézheti a katonai sulit, ahol Szálasiék utolsó /?/ Mo-i főhadiszállása volt stb.
Másfél hete voltunk. A Szüljélmán-kilátót is érdemes megmászni (igaz, kiköptem a tüdőmet, miután egy helyi - amúgy nagyon kedves - hölgy elirányított a kertek alá). Kajálni meg a Boszorkánytanyát javaslom, nekünk nagyon bevált (nem véletlenül a legmagasabb minősítésű kajálda a városban). A várkörúton belül, és a hegy felé nagyon hangulatos utcák vannak, rendbentartott régi épületekkel.
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 786
113
Másfél hete voltunk. A Szüljélmán-kilátót is érdemes megmászni (igaz, kiköptem a tüdőmet, miután egy helyi - amúgy nagyon kedves - hölgy elirányított a kertek alá). Kajálni meg a Boszorkánytanyát javaslom, nekünk nagyon bevált (nem véletlenül a legmagasabb minősítésű kajálda a városban). A várkörúton belül, és a hegy felé nagyon hangulatos utcák vannak, rendbentartott régi épületekkel.
98-ban voltam ott utoljára, egyetemi felkészítő-táborban, arra emlékszem, hogy egy nevenincs borozóba jártunk ki, fapadok voltak benn, kicsit poros volt, a bor inkább középszer, de felettünk gótikus keresztboltozat 4 m magasban, mint egy templomhajó.
Szürreális volt.
Jó volt.
Fiatal voltam.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 131
73 655
113
Csaknem kétmilliárd forintból újult meg az egri vár - közölte az intézmény sajtóreferense az MTI-vel május 11-én...


 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Csaknem kétmilliárd forintból újult meg az egri vár - közölte az intézmény sajtóreferense az MTI-vel május 11-én...


Gyanús ez nekem, hogy a sok,sok,sok dologból csak egy filmet tudtak nevesíteni...
 

AchtungPanzer

Well-Known Member
2020. február 9.
223
979
93
Mecsek _ Kantavár

Kantavár legendája:

A mohácsi vész után a Mecsek északi oldalán álló elhagyott sziklavárban egy Kanta nevű rablólovag ütötte fel a tanyáját. Innen járt szörnyű kalandokra, s idehordta, itt rejtegette a sok rabolt kincset. Nemkülönben a messzi vidék leggyönyörűbb leányát, akit szüleitől ragadott el. Első szándéka szerint valamelyik gazdag töröknek adta volna el, de számításába hiba csúszott, mert hogy menthetetlenül beleszeretett.

De hiába halmozta el a leányt a kincsek özönével az nem viszonozhatta szerelmét, hanem hűséges maradt a törökök ellen harcoló kedveséhez. Kanta pedig igen megszerette, hiszen szíve mélyén jó ember volt, jó családba, szerető szülők közé született. Csakhogy kisgyerek korában öccsével együtt elrabolták anyjától és a távoli, homályos emléken túl csak egy aranylánc és rajta anyjának képe maradt számára azokból a boldog időkből.

Egy nap ismeretlen ifjú vitéz kért éjszakai szállást a várban. Elmondta, hogy egy magyar várból jön és menyasszonyát akarja meglátogatni. Kanta ebből rájött, hogy ez az a férfi, akihez az ő foglya nem akar hűtlen lenni. Felbérelte hát egy bizalmas emberét, aki másnap a Mecsek rengetegében továbbsiető ifjút meggyilkolta, majd bizonyítékul magához vette annak gyűrűjét és nyakláncát.

Mikor az orgyilkos átadta ezeket megbízójának, a rablóvezérbe villámként hasított a felismerés: tulajdon édestestvérét gyilkoltatta meg. Holttestét ezek után elhozatta, hogy a vár tövében temettesse el. Az ifjú vitézt hamarosan menyasszonya is követte a halálba. Ezek után Kanta megváltozott: nem rabolt, nem hatalmaskodott többé, hanem kincseit szétosztotta a szegények között. Ő maga pedig haláláig magányos remeteként gondozta a két szerelmes sírját.

Wikipédia :
Az eddigi információk szerint Kantavár is IV. Béla uralkodása alatt, a tatárjárás után, a nagy várrendszer-építéskor született. Az építés pontos idejéről és az építtető személyéről nem maradtak fenn oklevelek. Az építtető lehetett a közeli pécsi püspök vagy egy helyi kisebb rangú nemes is.

A vár a XVI. században pusztult el. A pusztulás oka az lehetett, hogy a magyarok felrobbantották a törökök elől, vagy egy török támadás. Nem zárható ki az sem, hogy a magyarok otthagyták az épületet, ami azóta omladozik, míg mára már csak az alapfalak maradtak meg.

 
  • Tetszik
Reactions: SirHiggins

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Creepy történet :/

___________________
Más: Van ez a Várfoglalók c. sori.
Nem igazán csípem a műsorvezetőt, de olyat is hallottam már, hogy eléggé várbuzi és igen jó
a műsor.
Vélemények?
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
............
7ws4hwHbN9rLCGGos-xxl.png