Magyar hadtörténelemmel kapcsolatos egyéb érdekességek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 303
93
Valószínűleg félnek a 20. századi habsburg névválasztásoktól (mondjuk Én Prónayra neveztem volna, sokat tett Budapestért valamint 4. Károlyért, csak volt egy horthynk akiben nagyon meg akart bízni)
Ez kurva jó ötlet egyébként! Lehetne egy Prónay ezred minimum.. Megérdemelné..aki ismeri a tevékenységét,egy elit egységnek lehetne névadója. Csak az a név veszte ami az erénye is volt..ugye,ő nagyon nem válogatott a módszerekben. Mondjuk én pont ezért szeretem..
Egyszer Horthy számon kérte mit művelt vidéken. Aztán csak ennyit mondott "angyalszárny rebegtetéssel nem lehet rendet rakni"..
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 303
93
Mindenki annak tartja, aki olvasta egyszer az életrajzát és a verseit is. Jakobinus volt, a kommunisták szellemi elődje.
Elég egyedi a világ látásod ez ügyben valljuk be.. :confused:
Az egy más történelmi korszak volt. Nem szabad összekeverni.
Kossuth Lajos meg fanatikus liberális volt,de ha most látná,hogy hova fajult az a klasszikus liberális világszemlélet amit ő képviselt,forogna a sírjában.
Szöges ellentétje annak amit ő hirdetett. Hol vannak már attól a libsik hogy "Nem értek egyet azzal, amit mondasz, de halálomig harcolni fogok azért, hogy mondhasd." Elég viccesen hangzik mára.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
919
2 278
93
Nagyokat néztem én is ettől a Mária Teréziától, nem mondom hogy sötét folt a történelmünkben de ezerszer méltóbb neveket is lehetett volna találni, de Petőfit alapból nem kellett volna lecserélni, ilyen egyszerű. Amúgy én teljesen biztos vagyok benne hogy az volt az egyetlen ok hogy legyen egy női név is a 21. században, úgymond haladjunk a korszellemmel, ez is ki legyen pipálva stb

Az viszont enyhítő körülmény hogy nem az alakulatot, csak a laktanyát nevezték át. Mondjuk ez volt kb az egyetlen laktanya tudomásom szerint, amit tényleg emlegettek is a nevén (valószínűleg mert a Budapest Helyőrség Dandár nem egy túl karakteres alakulatnév). Egyébként soha nem értettem igazán minek kell külön név a laktanyáknak, pl soha egyetlen hódmezőitől se hallottam még hogy a Zrínyi Miklós Laktanyában szolgálna vagy egyetlen debrecenitől se hogy a Kossuthban.

Hunyadiról tényleg illene már elnevezni egy komolyabb alakulatot az tény. Igaz sokáig viselte a nevét a 11. harckocsi zla de az már a múlt.
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
1 990
7 112
113
Nagyokat néztem én is ettől a Mária Teréziától, nem mondom hogy sötét folt a történelmünkben de ezerszer méltóbb neveket is lehetett volna találni, de Petőfit alapból nem kellett volna lecserélni, ilyen egyszerű. Amúgy én teljesen biztos vagyok benne hogy az volt az egyetlen ok hogy legyen egy női név is a 21. században, úgymond haladjunk a korszellemmel, ez is ki legyen pipálva stb

Az viszont enyhítő körülmény hogy nem az alakulatot, csak a laktanyát nevezték át. Mondjuk ez volt kb az egyetlen laktanya tudomásom szerint, amit tényleg emlegettek is a nevén (valószínűleg mert a Budapest Helyőrség Dandár nem egy túl karakteres alakulatnév). Egyébként soha nem értettem igazán minek kell külön név a laktanyáknak, pl soha egyetlen hódmezőitől se hallottam még hogy a Zrínyi Miklós Laktanyában szolgálna vagy egyetlen debrecenitől se hogy a Kossuthban.

Hunyadiról tényleg illene már elnevezni egy komolyabb alakulatot az tény. Igaz sokáig viselte a nevét a 11. harckocsi zla de az már a múlt.
Jelezném voltak női huszárok a szabadságharcban. De Dj Bobó magasmíveltésű útjait mi nem ismerhessük
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 030
113
64fef8ef4c953800485295.jpg


„Szükség van a gondoskodó szeretetre!”

„A Petőfi-laktanya megkapja a 32. hadrendi számot viselő ezred alapítójának, Mária Teréziának a nevét” – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, szeptember 11-én, Budapesten, a laktanya névadó ünnepségén.

Itt is hétvégén még nyílt nap volt, utána meg jött egy bejelentés. Pont úgy mint a Hadtörténeti Múzeumnál...
.
.
Tulajdonkeppen igazuk van valahol abban, hogy ne Petöfi legyen. Nem tudom, mikor volt az az idöszak, amikor Petöfiröl, Kossuthrol mindent is el kellett nevezni mindenhol is az orszagban, es magara valamit is ado falu nem lehetett Petöfi utca nelkul, de Petöfi egy nyeszlett kis figura volt, semmikeppen se katonaalkat. Valoszinuleg mas sem stimmelt vele, mert a marc 15-e nyilvan az ö napja volt, de azutan konkretan semmire se lehetett hasznalni a forradalomban, poziciot nem kapott, rövid idön belul mindenkivel összeveszett, kiszorult a vezetesböl, vegul Bem Jozsef taboraban kötött ki jobb hijan, ahol katonai alkalmassag hijan szinten kimelni probaltak, kivonni a csatakbol, futarkent kuldtek inkabb többször a hatorszagba. A szabadsagharc idejen is sok balheja, konfliktusa volt tabornokokkal, politikusokkal, egyedult Bemet kedvelte es tisztelte. Vegul Segesvarnal menekules közben megöltek vagy minimum eltunt. Öszinten szolva ennyi erövel nevezzek inkabb Bem laktanyanak, vagy barmelyik aradi vertanu tabornoknak, de pont Petöfinek kar.
.
De az osztrak Maria Terezia neve is eleg vicces magyar laktanyara irva.... :) Ha mar kell a "nöi kvota", akkor lett volna Zrinyi Ilona, az legalabb magyar volt, nö volt, es tenyleg bator hadvezer Munkacs varaban.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 091
26 688
113
.
.
Tulajdonkeppen igazuk van valahol abban, hogy ne Petöfi legyen. Nem tudom, mikor volt az az idöszak, amikor Petöfiröl, Kossuthrol mindent is el kellett nevezni mindenhol is az orszagban, es magara valamit is ado falu nem lehetett Petöfi utca nelkul, de Petöfi egy nyeszlett kis figura volt, semmikeppen se katonaalkat. Valoszinuleg mas sem stimmelt vele, mert a marc 15-e nyilvan az ö napja volt, de azutan konkretan semmire se lehetett hasznalni a forradalomban, poziciot nem kapott, rövid idön belul mindenkivel összeveszett, kiszorult a vezetesböl, vegul Bem Jozsef taboraban kötött ki jobb hijan, ahol katonai alkalmassag hijan szinten kimelni probaltak, kivonni a csatakbol, futarkent kuldtek inkabb többször a hatorszagba. A szabadsagharc idejen is sok balheja, konfliktusa volt tabornokokkal, politikusokkal, egyedult Bemet kedvelte es tisztelte. Vegul Segesvarnal menekules közben megöltek vagy minimum eltunt. Öszinten szolva ennyi erövel nevezzek inkabb Bem laktanyanak, vagy barmelyik aradi vertanu tabornoknak, de pont Petöfinek kar.
.
De az osztrak Maria Terezia neve is eleg vicces magyar laktanyara irva.... :) Ha mar kell a "nöi kvota", akkor lett volna Zrinyi Ilona, az legalabb magyar volt, nö volt, es tenyleg bator hadvezer Munkacs varaban.
Csak Zrínyi Ilona egy ottománkollaboráns férje volt és nem a magyarok oldalán harcolt, hanem mégcsak nem is végső soron, hanem alapvetően a török hódoltság fennmaradásáért.

Thököly-nél azért pozitívabban ítélhetjük meg személyes hősiessége miatt, de laktanyát róla se nevezzünk el...

A Munkácson őt ostromlók közül Caprara talán megérdemelne egy emléktáblát. Nem volt túl sikeres, de részt vett a török kiűzésében.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Lehet, hogy emberekről kellene elnevezni az alakulatokat: úgy tűnik szinte senki nincs akire a lakosság egy jelentős része ne emlékezzen rossz szájízzel...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 091
26 688
113
Lehet, hogy emberekről kellene elnevezni az alakulatokat: úgy tűnik szinte senki nincs akire a lakosság egy jelentős része ne emlékezzen rossz szájízzel...
Tudod, Mádéfalva kapcsán pont ma írtam róla, hogy Mária Terézia milyen kompromisszumkereső és tisztességes volt a székelyekkel. Szerinted a közszájon terjedő, kuruc/komcsi, stb. történelemhazugságok ellenében ér valamit?

Lundendorff-effektusnak hívom ezt. Egy de facto katonai diktatúra vezetőjeként objektív okoknál fogva elvesztesz egy világháborút, de aztán, hogy ezt takargasd persze Dolchstoss és együtt menetelsz bárkivel, aki ehhez asszisztál. Ők pedig mítoszt építenek veled a valóság helyibe. És ez a hazug mítosz túléli a korát
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Tudod, Mádéfalva kapcsán pont ma írtam róla, hogy Mária Terézia milyen kompromisszumkereső és tisztességes volt a székelyekkel. Szerinted a közszájon terjedő, kuruc/komcsi, stb. történelemhazugságok ellenében ér valamit?

Lundendorff-effektusnak hívom ezt. Egy de facto katonai diktatúra vezetőjeként objektív okoknál fogva elvesztesz egy világháborút, de aztán, hogy ezt takargasd persze Dolchstoss és együtt menetelsz bárkivel, aki ehhez asszisztál.
Mondom: hagyni kellene a történelmi neveket a fenébe!
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 714
15 498
113
Lehet, hogy emberekről kellene elnevezni az alakulatokat: úgy tűnik szinte senki nincs akire a lakosság egy jelentős része ne emlékezzen rossz szájízzel...
IV. Károly, vagy ahogy valaki írta II. Lajos, meg mondjuk a Hunyadiak. Azért vannak szerintem, akiket nyugodt szívvel lehet választani.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 091
26 688
113
IV. Károly, vagy ahogy valaki írta II. Lajos, meg mondjuk a Hunyadiak. Azért vannak szerintem, akiket nyugodt szívvel lehet választani.
IV. Károly és II. Lajos vesztesek. Közteret lehet elnevezni róluk, de katonai alakulatot nem. Ahhoz győzni is kell. Vagy legalább elég csatát nyerni és döntőt nem veszteni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
IV. Károly, vagy ahogy valaki írta II. Lajos, meg mondjuk a Hunyadiak. Azért vannak szerintem, akiket nyugodt szívvel lehet választani.
IV. Károly mit "tett le az asztalra"? :D
Én az összes Habsburgot hanyagolnám. 1526 után lényegében megszűnt a királyi Magyarország szuverenitása, a Habsburg birodalom "de facto" egy gyarmata lettünk...

Akkor már inkább sikeres katonákról legyen alakulat elnevezve, mint Szentgyörgyi Dezső...
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 030
113
Csak Zrínyi Ilona egy ottománkollaboráns férje volt és nem a magyarok oldalán harcolt, hanem mégcsak nem is végső soron, hanem alapvetően a török hódoltság fennmaradásáért.

Thököly-nél azért pozitívabban ítélhetjük meg személyes hősiessége miatt, de laktanyát róla se nevezzünk el...

A Munkácson őt ostromlók közül Caprara talán megérdemelne egy emléktáblát. Nem volt túl sikeres, de részt vett a török kiűzésében.
.
.
Ha mar Petöfit emlegetjuk... Bem Jozsefröl sem jön senki azzal, hogy lengyel, es kalandorkent felbukkant mindenhol akkoriban, ahol forradalom volt. Pl a becsi felkelesnel is ott volt, ö volt a felkelök hadvezere Becsben, es ki tudja, ha a becsi forradalom tovabb tart vagy nyer, akkor ö most az osztrakok höse?? :) De mivel az bukott, igy ment a következö forradalomhoz, eppen hozzank. Amikor ez is elbukott, akkor pedig beallt pont az altalad is emlitett törökökhöz, es Murad Tevfik pasa néven Szíria katonai parancsnoka volt haláláig. Namost akkor ö magyar hös? :)
.
Ennyi erövel Zrinyi Ilona is lehet magyar hös, ill szerintem ha a valasztas Zrinyi Ilona vagy Maria Terezia (Maria Theresia Walburga Amalia Christina), akkor azert Zrinyi Ilona csak magyarabb, nem? :)
 
  • Tetszik
Reactions: Catles