Programajánló

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 592
113
10612714_698484653560710_6442963720627658346_n.jpg
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
A HM HIM „Hadtörténelmi Délutánok” sorozat a nyári szünet után 2014. szeptember 27-én, szombaton 13 óra 30 perkor folytatódik a HM HIM (1014-Budapest, Kapisztrán tér 2-4.) II. emeleti „Tóth Ágoston” termében.

Ezúttal ismét Kiss László tart első világháborús haditengerészeti előadást „Macskák a tengeren – a Lion-osztály csatacirkálói és a Tiger” címmel. Az előadást a szokásos fórumrész követi.


<b>A másik HD-keretekben zajló új sorozatról</b>

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum a második világháború magyarországi szárazföldi hadműveleteinek 70. évfordulója alkalmából hadtörténeti előadássorozatot indít. Az előadásokat jómagam tartom.
Az előadások 2014. szeptember és 2015. április között havi egy alkalommal kerülnek megrendezésre.
Célunk a 70 esztendővel ezelőtt lezajlott hadi események bemutatása, az ezekkel kapcsolatos újabb kutatási eredmények megosztása a szélesebb közvéleménnyel. A felvezető (mintegy 75-80 perces) előadást minden esetben fórum követi, amelynek keretében hozzászólások és kérdések formájában közösen dolgoznánk fel egy-egy hónap hadi krónikáját, érdeklődés esetén a részletekre is kitérve.
Az első előadás 2014. szeptember 27-én, szombaton 10.00 órakor kezdődik a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (1014-Budapest, Kapisztrán tér 2-4.) II. emeleti Dísztermében.

Az 1. téma: 1944. augusztus vége – 1944. szeptember vége: A Kárpátoktól a magyar Alföldig.

A belépés mindkét rendezvényre, mindenki számára ingyenes!

TG
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
j2xpb7ohylessuev3el5.jpg


részvételi szándék jelzése november 04-ig a következő címre:
germuska.pal(kukac)mail.militaria.hu

TG
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 592
113
ambasa: ez 2013-ban volt. Újra lesz, csak elírták a dátumot vagy benézted?
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Bocs, valószínűleg benéztem, fent volt a facebookon és nem néztem meg a dátumot. Köszönöm, hogy szóltál!

TG
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 592
113
Kutatók éjszakája
2014 szeptember 26. péntek

http://www.kutatokejszakaja.hu/2014/programok/


Csoportos mozgás drónokkal - Virágh Csaba, ELTE Biológiai Fizika Tanszék
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 592
113
"Surranótárs, avagy én is voltam sorkatona és Retró Néphadsereg napok címmel nagyszabású, kétnapos program vár minden érdeklődőt Tapolca-Lesencetomajon, a Csobánc-laktanyában szeptember 27-én és 28-án. "

http://www.honvedelem.hu/cikk/46471_ket_nap_a_retro_jegyeben
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 592
113
Kutatók éjszakája
2014 szeptember 26. péntek

http://www.kutatokejszakaja.hu/2014/programok/

Budapest - Nemzeti Közszolgálati Egyetem

NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (1101 Bp., Hungária krt. 9-11. 2. ép., Egyetemi Központi Könyvtár, a Tudós Kávézóban)


http://www.kutatokejszakaja.hu/2014/esemenynaptar/index.php?menu_id=4&hely=173
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 592
113
Mindenki Hadtudománya Szabadegyetem
<b>
A légideszantok modernkori alkalmazása a légi gépesítés tükrében</b>

Előadók: Turcsányi Károly nyá. mk. ezredes, Hegedűs Ernő mk. őrnagy

A belépés díjtalan!

Helyszín: Gobelin terem

Időpont: 2014-11-06 17:00

http://www.bphkk.hu/program/100397
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 592
113
Missziós történetek

<b>Magyar katona-egészségügyi csoport az I. Öbölháborúban
</b>

Előadó: Dr. Gyarmathy László nyá. orvos ezredes, MH EK Felülvizsgáló Intézet, Osztályvezető Főorvos

A belépés díjtalan!

Helyszín: Gobelin terem

Időpont: 2014-11-27 17:00
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 592
113
<b>Ludovika Szabadegyetem 2014</b>

2014. november 4. kedd 18:00–20:00

Nemzeti Közszolgálati Egyetem
Ludovika tér 2., Budapest, Hungary, 1083

<b>A programsorozat következő előadója: Für Gáspár
Témája: Korszerű hadviselés és térinformatika</b>
Helyszín: Ludovika Campus Főépület II. előadó

10648543_572338476201163_5885722288218327305_o.jpg


Az NKE hagyományteremtő céllal indította útjára a lakosság számára is nyitott rendezvénysorozatot, amellyel a hallgatók mellett a szélesebb közönségnek is áttekintést szeretne adni az egyetemen folyó kutatásokról és a tudományos életről, közérthető módon mutatva be az egyes szakterületeket. A Ludovika Szabadegyetemen az intézmény hallgatói, oktatói, kutatói személyesen is találkozhatnak és közvetlenül is megoszthatják legújabb kutatási eredményeiket.

<b>Az előadásokon való részvétel regisztrációhoz kötött, mely a következő linken érhető el:
http://regisztracio.uni-nke.hu/szabadegyetem/?modul=registration </b>

A programsorozat következő előadója: Für Gáspár
Témája: Korszerű hadviselés és térinformatika
Időpont: 2014. november 4. 18:00
Helyszín: Ludovika Campus Főépület II. előadó

"Az előadás során bemutatásra kerülnek a korszerű hadviselésben a paradigmaváltást kiváltó okok. A hadviselés generációs elméletiből bemutatom a legmarkánsabb amerikai és orosz elméleteket. Bemutatom, a katonai műveletek színereinek bővülését, kísérletet teszek az egyidejű ötdimenziós koncentrált csapások elméletének bemutatására.

Bemutatom miért fontos a katonák számára a földrajzi tér/terep ismerete, a terep hogyan függ össze a harctéri körülményekkel. Milyen forrásokból származhatnak a terepről szóló információk, melyek a katonák számára fontos terepelemek, melyek a terepértékelés általános katonai és harcászati szempontjai. A térinformatika kialakulásának bemutatása. A térinformatika fogalma, alkotóelemei. A földrajzi információs rendszerek alapkérdései, a GIS projektek építésének nyolc alapkérdése. A valós világ modellezésének korszerű eszközei. Korszerű adatgyűjtő/szolgáltató eszközök. A korszerű hadviselés egy lehetséges hadszíntéri térképészeti támogató rendszerének bemutatása. Térinformatikai eszközökkel, módszerekkel készített terepelemzési termékek bemutatása."

Forrás: https://www.facebook.com/events/302976163238673/?unit_ref=suggested_events&source=1
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 592
113
Most látom hogy a regisztrációnál már minden előadásra minden hely elfogyott. Pedig érdekes előadások voltak/lesznek:

október 14. Hatalmi átrendeződés a világban? Milyen lesz az új világrend? - Dr. Tálas Péter
A regisztráció erre az előadásra további férőhelyek hiányában lezárult

október 21. Áldás vagy átok? Devizahitelezés Magyarországon - Prof. Dr. Lentner Csaba
A regisztráció erre az előadásra további férőhelyek hiányában lezárult


október 28. Börtönök a világban és itthon - Prof. Dr. Ruzsonyi Péter
A regisztráció erre az előadásra további férőhelyek hiányában lezárult


november 4. Korszerű hadviselés és térinformatika - Dr. Für Gáspár
A regisztráció erre az előadásra további férőhelyek hiányában lezárult


november 11. Államépítés – A békefenntartás gyakorlati tapasztalatai - Dr. Boldizsár Gábor
A regisztráció erre az előadásra további férőhelyek hiányában lezárult


november 18. Merre tart az Unió? - Dr. Marján Attila
A regisztráció erre az előadásra további férőhelyek hiányában lezárult


november 25. Forrásponton az iszlám világ - Dr. N. Rózsa Erzsébet
A regisztráció erre az előadásra további férőhelyek hiányában lezárult


december 2. Autonómiai törekvések Skóciától Erdélyig - Dr. Vizi Balázs
A regisztráció erre az előadásra további férőhelyek hiányában lezárult


december 9. A poligráfos vizsgálat - hitek és tévhitek - Dr. Budaházi Árpád
A regisztráció erre az előadásra további férőhelyek hiányában lezárult
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 592
113
III. Országos Márton napi makett kiállítás és vásár

2014. november 8-9.
Békásmegyer Közösségi Ház
1038 Budapest, III. kerület, Csobánka tér 5.

A makettek mellett most is lesznek előadások:

2014.11.08. 14:00: Szabó Zoltán Róbert "Topi" beszél a MiG-29 típusról, a pilótaéletről, a bemutatórepülésekről.


2014.11.08. 16:00 : a MH 86. Szolnok Helikopter Bázisról Kovács Krisztián és Kaliba Ferenc tart előadást a katonai szállítóhelikopterek katasztrófavédelmi alkalmazásairól. Árvizek, tűz, hó, vörösiszap, stb., és a hozzá kapcsolódó kiképzési területekről.


2014.11.09-én, vasárnap délelőtt 11-kor MALÉV-es találkozó, kötetlen beszélgetéssel " Az utolsó Kék orrú" címmel. Várható vendégek: Leposa Attila, Kovács Lajos, Sallai István és Szentgyörgyi Dezső.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 592
113
<b>PROGRAMVÁLTOZÁS</b>

"III. Országos Márton napi makett kiállítás és vásár

Előadások:

<b>2014.11.08. szombat</b>

12:30 „Az utolsó kék orrú” , emlékezés nemzeti légitársaságunkra

Kötetlen beszélgetésben kérdezhetjük Kovács Lajost, Leposa Attilát és Sallai Istvánt, a MALÉV egykori pilótái és főmunkatársait.

14:00 SZABÓ „TOPI” ZOLTÁN a Magyar Légierő nyugalmazott őrnagya tart előadást.

16:00 A katonai szállítóhelikopterek katasztrófavédelmi alkalmazásairól tart előadást az MH 86. Szolnok Helikopterbázis Szállítóhelikopter Zászlóaljának Rajparancsnoka, Kovács Krisztián őrnagy és társa, Kaliba Ferenc zászlós.

<b>2013.11.09. vasárnap</b>

11:00 MAGÓ KÁROLY zászlós, a Szolnoki Repülőmúzeum munkatársa, roncskutató előadást tart a Magyar Királyi Honvéd Légierőben használt repülő festékekről."
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
<b>
A „Mindenki hadtudománya” előadás-sorozat 2014 őszi programja</b>

Október 9: Óvári Gyula ny. ezredes: Harci helikopter-e a felfegyverzett helikopter?

November 13: Turcsányi Károly ny. mk. ezredes, Hegedűs Ernő mk. őrnagy: A légideszantok modernkori alkalmazása a légi gépesítés tükrében.

Helyszín: Honvéd Kulturális Központ, Budapest, Stefánia út 34.

Na akkor egy kis tapasztalati jelentés:

Mindkét előadást meghallgattam, és tervezem, hogy a decemberire is elmegyek.

Az első előadástól nem voltam elragadtatva, annak ellenére, hogy az előadó a Zrínyin tanít , de a Műszaki Egyetemen is előadó.

Az előadáson felvázolta a helikopterek fejlődését és harci alkalmazásának fejlődését. Ez után rátért arra, hogy szerinte, mitől harci helikopter egy harci helikopter, majd beszélt a szerinte lehetséges jövőről és végül kimondta a megállapítást, " A felfegyverzett helikopter nem egyenlő a harci helikopterrel".

Maga az előadás számomra eléggé csalódás keltő volt. A prezentációja nem tetszett, egyszerűen gagyinak tartottam. én megszoktam egy szintet a HD-n ez annak a nyomába sem ért, bár voltak benn ott nem használatos, de ötletes vonások és ez a videóbejátszások voltak. Viszont ezek túl sok időt vettek el, attól, hogy érdemi információkat közöljön, ehelyett háromszor is részleteket láthattunk a "A katonák voltunk" című filmből, mint a helikopteres hadviselés bemutatása alkalmas valamiből. Számos olyan "tényt" közölt, ami szerintem erősen megkérdőjelezhető, hova tovább hülyeség. Pl olyanokat, hogy szerinte az új típusú tolólégcsavaros, nagy sebességű helikopterek jövőre már gyártásba lesznek és rendszeresítésre kerülnek. Hosszan beszélt a helikopterek túlélő képességének lehetséges módozatairól, itt mondott számomra is újdonságot. Pl a repülési magasság és a túlélő képesség összefüggése, a különböző energia elnyelő szerkezeti elemek kialakítása, de egyáltalán nem beszélt a farokvezérlés védelmének fontosságáról.

Az előadást fórum rész követte. Mentségére legyen mondva az előadónak, hogy a téma kifejtésre csak korlátozott idő állt rendelkezésére, és jórészt laikusoknak szólt a mondandója. Az előadás előtt egy kis közjáték is lezajlott, nagyon kedvesen megkértek, hogy menjünk le tömegnek egy rendezvény megnyitására, ezért csúsztunk fél órát.

A második előadás már sokkal összefogottabb és tartalmasabb volt, noha itt voltak olyan megállapítások, amelyek szerintem megkérdőjelezhetőek. Az előadás témája nem maga a légideszant csapatok, hanem azok gépesítése volt, hogy azok a deszantolás után is megőrizhessék mozgékonyságukat. Ennek fejlődéséről és technikai eszközeiről volt szó. Szó volt a a deszantok kirakási módjának változatairól, és a közelmúlt hadműveleteinek ilyen szemszögből való elemzéséről. Történetesen, hogy egy-egy deszanthadműveletben mennyi, főleg páncélozott járművet raktak ki a deszanttal együtt. Sajnos itt szóba kerültek olyan dolgok, tényként beállítva amelyek ma már leginkább a múlté, pl. a Szöcske KJT, vagy a Kaszpi-tengeri Szörnyek alkalmazása. De hangzottak el olyan érdekességek, mint egy 1952-es magyar hadgyakorlat, amelyen 22 gépből 500 ejtőernyős ugrott, vagy, hogy az Bundeswehr 25 légideszant dandárjának Fallschirmpanzerabwehrbataillon 283-jának parancsnoki tisztjét Günther Guderian töltötte be akinek az apja Heinz-Günteher Guderian páncélostábornok, a nagyapja pedig Heinz Guderian a Wehrmacht páncélos csapatainak megalkotója.

Ez az előadást se tudott elmúlni némi közjáték nélkül, ugyanis a ház a rendezvényt előre hozta egy héttel, amit akkor az előadók meg is tartottak, mintegy kéttucatnyi hallgatónak, de erről nem tudott mindenki és ezért a lemaradóknak, mint pl. nekem újra megtartották. Most is volt egy kis malőr, kicsit várni kellett egy teremre, és ott nem volt kivetítő, így a laptop monitorján kellett végignézni a prezentációt, de ez szerintem cseppet sem zavart azt a 8-10 embert aki ott volt. Minden esetre ezért a gesztusért elismerés és köszönet illeti a két előadót.

Hát hirtelen ennyi, alkalom adtán a harmadikról is beszámolok, ha sikerül eljutnom oda.

TG
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 592
113
Missziós történetek

2014. november 27. 17:00

<b>Magyar katona-egészségügyi csoport az I. Öbölháborúban</b>

Előadó: Dr. Gyarmathy László nyá. orvos ezredes, MH EK Felülvizsgáló Intézet, Osztályvezető Főorvos

http://www.bphkk.hu/program/100398