Román haderőfejlesztési program (2025) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 072
33 107
113
Románia 175 millió USD szerződés alapján frissíti F-16 flottáját
17 db a felújítással együtt kerül 908 millió euróba. Darabonként 53.4 millió euró
Mennyit kóstál egy új F16?
Milyen szintű lesz ez a modernizáció?Tudni erről valamit?
 
W

Wilson

Guest
Zavaros hulyeseg. Mar a nyelvezete is mutatja, valami iskolazatlan bulvarszemetet irogato firkasztol jon, akit valoszinuleg manipulaltak. Egyreszt soha nem volt $55M Viper felajanlva onmagaban, ebben teljesen bizonyos vagyok, a szerencsetlen nem erti, hogy masik 2x annyi a support contract meg a spare meg miegymas (erre panaszkodtak a koreaiak is, hogy mindenert az amerikaiakra kellett varniuk es aranyarban szamlaztak.) Masreszt szerintem realisan fel sem merult, hogy F-35-ot vennenek a romanok - egetvero osszeg lett volna (pedig ha valaha lett volna ra eselyuk, akkor az Trump amokfutasa alatt volt, ma mar szerintem Bidenek nem adnanak el nekik.)
A nyelvezete tényleg zavaros és az is tény,hogy a cikk szerzőjéből túl csordúl a gyűlölet,de szerintem nem zörôg a haraszt ha nem fújja a szél, én nem zàrnàm ki,hogy tényleg 53 millió dollàrért vették a hasznàlt F-16-ok darabjait, és az izraeli céget sem zàrnàm ki amely így beleronditott az amcsik üzletébe.
 
K

kamm

Guest
Milyen szintű lesz ez a modernizáció?Tudni erről valamit?
Mar belinkeltuk tobbszor, lapozz vissza, valahol be is masoltam anno, hogy miket erint.
Gyakorlatilag ami tudhato, hogy Block 50 szintre tervezik vegul hozni oket, de az is erosen gyanithato, hogy ez a $175M meg nem hozza odaig.

Blokk 15 szint. Ott van a cikkben.

:) Block 15 vettek, ez elvileg csak egy MLU, de nem tiszta, mikor lesz beloluk (ha valaha lesz) BLock 50, ahogy terveztek.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
K

kamm

Guest
A nyelvezete tényleg zavaros és az is tény,hogy a cikk szerzőjéből túl csordúl a gyűlölet,de szerintem nem zörôg a haraszt ha nem fújja a szél, én nem zàrnàm ki,hogy tényleg 53 millió dollàrért vették a hasznàlt F-16-ok darabjait, és az izraeli céget sem zàrnàm ki amely így beleronditott az amcsik üzletébe.
Ja, az a resze nem lepne meg, persze, hihetetlen korrupt a roman allam. Viszont az tovabbra sem igaz, hogy $55M lett volna az uj Viper, az total nonszensz szerintem egy vadonatuj tipus es teljes rendszer bevezetesenel.
Azt el tudom kepzelni, hogy a zsidok teljes joggal mondtak, hogy figyu, ezeket a hasznaltakat megallitjuk neked felujitas utan keszen $1B korul, csak kicsivel lesznek rosszabbak, mint az uj Block 70, de ha azokat veszel, azok 3-4x minimum tobbe fognak fajni a vegen, lasd szlovavok, bulgarok stb.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
az ugye megvan hogy kamm ott nem nekem válaszol?
továbbra sem értem mit akarsz ebből kihozni sajnos

Nem a tiédre válaszként akartam. Aszem Negan kétségeire írta Kamm. És én csak megerősítettem, hogy igen.
A tiédre külön akartam írni, csak amikor az idézeteket berakattam, akkor figyelmetlen voltam.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 696
76 690
113
Milyen szintű lesz ez a modernizáció?Tudni erről valamit?

2013 Nov 8 - Romania – Weapons, Equipment, and Support for 12 F-16 Block 15 MLU Aircraft - 457 million USD

Weapons, equipment, and support for 12 F-16 MLU Block 15 aircraft that will be procured through a third party transfer from Portugal. Articles and services will include:

13 Embedded Global Positioning Systems/Inertial Navigation Systems (EGPS/INS) with GPS Security Devices, Airborne
3 AN/ALQ-131 Electronic Countermeasure Pods
30 AIM-120C Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM)
5 AIM-120C Captive Air Training Missiles (CATMs)
60 AIM-9M Sidewinder Missiles
4 AIM-9M CATMs
48 LAU-129 Launchers
10 GBU-12 Enhanced Guided Bomb Units
18 AGM-65H/KB Maverick Missiles
4 AGM-65 CATMs
15 Multifunctional Information Distribution System/Low Volume Terminals
2 Multifunctional Information Distribution System Ground Support Systems

Also included are spare and repair parts, support equipment, tanker support, ferry services, repair and return services, software development/integration, test and equipment, supply support, personnel training and training equipment, publications and technical data, U.S. Government and contractor technical services, and other related elements of logistics and program support.

The principal contractors will be:
Elbit Systems of America Fort Worth, Texas
Pratt and Whitney East Hartford, Connecticut
BAE Systems Inc. Arlington, Virginia
Lockheed Martin Corp. Fort Worth, Texas
Northrup Grumman Aerospace Systems Redondo Beach, California
ViaSat Inc. Carlsbad, California
Data Link Solutions LLC Cedar Rapids, Iowa
Snap-On Inc. Kenosha, Wisconsin
Booz Allen Hamilton Engineering Services, LLC McLean, Virginia




2020 November 3 - Romania – F-16 Modernization and Logistics Support - 175,4 million USD

The Government of Romania has requested to buy upgrades to the avionics, software, communication equipment, navigational aids, and cockpit of its Mid-Life Update (MLU) Block 15 F-16 aircraft fleet along with additional logistics support.

Eight (8) LN-260 Global Positioning System (GPS)
Nineteen (19) Multifunctional Information Distribution System Joint Tactical Radio Systems (MIDS JTRS)

Also included is AN/APX-126 Advanced Identification Friend or Foe (IFF); ARC-210 Radios; KIV-78 Cryptographic Appliques; other secure communications, navigation, and encryption devices; Joint Mission Planning System (JMPS) software; aircraft minor modification, integration and test support, support equipment, software and software support; personnel training; spare and repair parts; publications and technical documentation; U.S. Government and contractor engineering, technical and logistical support services; and other related elements of logistical and program support.

The principal contractor will be Lockheed Martin Aeronautics Company of Fort Worth, TX.
 
K

kamm

Guest
2013 Nov 8 - Romania – Weapons, Equipment, and Support for 12 F-16 Block 15 MLU Aircraft - 457 million USD

Weapons, equipment, and support for 12 F-16 MLU Block 15 aircraft that will be procured through a third party transfer from Portugal. Articles and services will include:

13 Embedded Global Positioning Systems/Inertial Navigation Systems (EGPS/INS) with GPS Security Devices, Airborne
3 AN/ALQ-131 Electronic Countermeasure Pods
30 AIM-120C Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM)
5 AIM-120C Captive Air Training Missiles (CATMs)
60 AIM-9M Sidewinder Missiles
4 AIM-9M CATMs
48 LAU-129 Launchers
10 GBU-12 Enhanced Guided Bomb Units
18 AGM-65H/KB Maverick Missiles
4 AGM-65 CATMs
15 Multifunctional Information Distribution System/Low Volume Terminals
2 Multifunctional Information Distribution System Ground Support Systems

Also included are spare and repair parts, support equipment, tanker support, ferry services, repair and return services, software development/integration, test and equipment, supply support, personnel training and training equipment, publications and technical data, U.S. Government and contractor technical services, and other related elements of logistics and program support.

The principal contractors will be:
Elbit Systems of America Fort Worth, Texas
Pratt and Whitney East Hartford, Connecticut
BAE Systems Inc. Arlington, Virginia
Lockheed Martin Corp. Fort Worth, Texas
Northrup Grumman Aerospace Systems Redondo Beach, California
ViaSat Inc. Carlsbad, California
Data Link Solutions LLC Cedar Rapids, Iowa
Snap-On Inc. Kenosha, Wisconsin
Booz Allen Hamilton Engineering Services, LLC McLean, Virginia




2020 November 3 - Romania – F-16 Modernization and Logistics Support - 175,4 million USD

The Government of Romania has requested to buy upgrades to the avionics, software, communication equipment, navigational aids, and cockpit of its Mid-Life Update (MLU) Block 15 F-16 aircraft fleet along with additional logistics support.

Eight (8) LN-260 Global Positioning System (GPS)
Nineteen (19) Multifunctional Information Distribution System Joint Tactical Radio Systems (MIDS JTRS)

Also included is AN/APX-126 Advanced Identification Friend or Foe (IFF); ARC-210 Radios; KIV-78 Cryptographic Appliques; other secure communications, navigation, and encryption devices; Joint Mission Planning System (JMPS) software; aircraft minor modification, integration and test support, support equipment, software and software support; personnel training; spare and repair parts; publications and technical documentation; U.S. Government and contractor engineering, technical and logistical support services; and other related elements of logistical and program support.

The principal contractor will be Lockheed Martin Aeronautics Company of Fort Worth, TX.

Szerintem ezekkel plusz a beszerzesi arakkal tartanak most a mar emlitett $1.1B korul; mire valaha mind a 17 gepbol Block 50 lesz, addigra felmegy az $2B fole is, lefogadom.

Ha ehhez viszonyitjuk a brazilok 36 vadiuj Gripen E + teljes gyartas es tech transzferet $4.7B korul avagy finnek 64 gepes (+2 GlobalEye) ajanlatat szinten tech transzferrel $11B alatt, akkor nekem ez a roman deal igen rossz uzletnek tunik, akarhogyan is vegzodik...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 463
67 808
113
Ha meglesz az a 170 Hiúz akkor azok már elég jelentősen ellensúlyozzák a TR-80-asokat.
Egyebekben én azt látom, hogy egy nagy mobilitású sereget akarunk létrehozni. Pont mint a horvátok a szerbekkel szemben, anno.

GyHJ ellensúlyoz Hk-t?Érdekes
Vót mán elméletben összeresztve zlj Lynx vs zlj T-55. :rolleyes:
eléggé :D

nagyon nagyon nagyon kétes feltételezésekbe mész bele amiket még mindig nem tudom honnan szedsz, miért fontos az hogy a románoknak abramseik lesznek? urán úgysem lesz bennük akkor meg mindegy, Te is írtad hogy náluk mindegy, nem is mondtam soha hogy nekünk aztán van mire verni a mellünket ( bár kétlem hogy fogalmad lenne hogy mire is képes a Honvédség) csak azt mondtam hogy csak azért mert a románoknak ott van több ezer vsz vas még nem kell őket túlbecsülni... nagyon nem
Az urán hiánya nem a világvége azért. Én nem akarom, hogy Abramseik legyenek. Vogonnak valamiért a szíve csücske a 300 román Abrams. Én 30-at sem szeretnék náluk, urán nélkül sem.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Vogonnak valamiért a szíve csücske a 300 román Abrams. Én 30-at sem szeretnék náluk, urán nélkül sem.

Kamm már elmondta erről, hogy mi a lényeg. Erről a témáról nem hiszem, hogy kellene többet mondanunk.

Szerintem ezekkel plusz a beszerzesi arakkal tartanak most a mar emlitett $1.1B korul; mire valaha mind a 17 gepbol Block 50 lesz, addigra felmegy az $2B fole is, lefogadom.

Ha ehhez viszonyitjuk a brazilok 36 vadiuj Gripen E + teljes gyartas es tech transzferet $4.7B korul avagy finnek 64 gepes (+2 GlobalEye) ajanlatat szinten tech transzferrel $11B alatt, akkor nekem ez a roman deal igen rossz uzletnek tunik, akarhogyan is vegzodik...

Nem igazán tudom követni az árakat. Körülbelül egyik árcédulát sem biztos, hogy jól értem, hogy mit takar.

457M $ -gondolom ez, amit Portugáliának fizettek ki
175,4M $ -ez most Terminátor listájában a felső rész? levegő-levegő rakétától kezdve minden szar?
1.1B $ -ez mivel több, mint a felső kettő?


Most ha bele rakják a használt portugál gépbe amiket most megvettek, akkor nem lesznek még blokk15-ösök? Ahhoz venni kell még valamit és azért emelkedik 1,1-re?
(Nekem úgy tűnik, hogy étlapról akarnak enni és azt nézegetik, hogy milyen felesleges fejlesztést lehetne kiszedni ezekből a -nekik- túlbonyolított kategóriából, felfogják ők találni a Block14,5-öt, nem kell barát felismerő rendszer, ha figyel a pilóta! A szír légvédelem is csak azért lőtte le a ruszki gépet, mert nem nyitotta ki a szemét.)
 
  • Vicces
Reactions: formosa1
K

kamm

Guest
Kamm már elmondta erről, hogy mi a lényeg. Erről a témáról nem hiszem, hogy kellene többet mondanunk.



Nem igazán tudom követni az árakat. Körülbelül egyik árcédulát sem biztos, hogy jól értem, hogy mit takar.

457M $ -gondolom ez, amit Portugáliának fizettek ki
Nem, ez minden mas (fegyverzet, support, spare parts etc) a gepeken felul es csak az elso 12 gepre: "Weapons, equipment, and support for 12 F-16 MLU Block 15 aircraft that will be procured through a third party transfer from Portugal."

A 12 gepet magat ket helyrol vettek amugy: 9 Portugaliatol, 3 meg elfekvo amerikai hasznalt keszletbol, ezeket elvileg a portugal legiero refurbishelte nekik atadas elott, ha jol emlekszem $870M koruli vegosszeguk volt - kerdes, hogy abban ez a $475M benne volt-e... szerintem nem.
Azota vettek 5 masik ugyanolyan gepet, $370M szinten Portugaliatol, annak a fegyverzeterol, supportjarol stb nem tudni, mennyi volt.
175,4M $ -ez most Terminátor listájában a felső rész? levegő-levegő rakétától kezdve minden szar?
1.1B $ -ez mivel több, mint a felső kettő?

A $175M az MLU es abban szerintem az van benne, hogy egysegesen Block 15 MLU-ra hozzak az osszes hasznalt vasat, amit osszevasaroltak, mert akkor lehet utana a fentiekben megrendelt rakettakkal stb normalisan rendszerbe allitani.
Most ha bele rakják a használt portugál gépbe amiket most megvettek, akkor nem lesznek még blokk15-ösök? Ahhoz venni kell még valamit és azért emelkedik 1,1-re?
(Nekem úgy tűnik, hogy étlapról akarnak enni és azt nézegetik, hogy milyen felesleges fejlesztést lehetne kiszedni ezekből a -nekik- túlbonyolított kategóriából, felfogják ők találni a Block14,5-öt, nem kell barát felismerő rendszer, ha figyel a pilóta! A szír légvédelem is csak azért lőtte le a ruszki gépet, mert nem nyitotta ki a szemét.)
Ha a fentiek megvannak es repulnek, akkor lesz mindegyik F-16A Block 15 MLU, ha jol silabizalom, mit szamlaztak itt eddig. Mondjuk ugy siman el lesz maradvan vagy 10-15 evvel meg a jelenlegi Gripenektol is, de elvileg, hangsulyozottan elvileg, fel tudjak oket huzni Block 50-re kesobb (az mar C/D standard es annak azt hiszem GE engine van, nem tudom, az ilyesmi hogy megy, talan @Allesmor Obranna tudja, csereszabatosak-e avagy hogyan zajlik.)
A kerdes inkabb az, hogy van-e ertelme tovabb kolteni rajuk: ezek 40 eves gepek, meg ha nem is lettek agyonnyuzva, akkor sem tudom elkepzelni, hogy 10-15 evnel tobb lenne bennuk...?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Kezdem érteni. Román oldalakon is dobálóznak számokkal, ott sem érti senki, hogy a 475 az benne volt-e a 870-be vagy sem. Ha jól sejted, két részletben eladták román okosságnak, hogy ők korszerűsítették a gépeket.
De a kommunikációs hozzá adott érték az volt a részükről, hogy egy 15 évvel ezelőtt kimaradt portugál modernizációt fizettek ki és körülbelül ugyan ennyi költséggel kell majd a saját elvárásukhoz felemelni. Ami még mindig nem a legkorszerűbb, csak nincs annyi pénzük, hogy a jelenlegi okés szintre kérjék egyből.

Ha így folytatják, akkor 2040-2050 tájékán lesz egy mai szinten még elmegy légi erejük. Csupa kérdőjellel, mert gyanús nekem, hogy előbb be akarják szerezni az összes használt gépet, hogy "legyen a pilóta feneke alatt" és utána költeni (na azt fogom én megnézni) a blokk50 szintre.

Allesmor majd érdekel, a hajtómű kicserélése után elvileg le nem zuhan. Amikor meg igen, akkor úgy járnak, mint a MIGekkel.

Egy ókori görög uralkodó azt mondta a csillagászatról: "Ha az istenek kikérték volna a véleményemet a világ teremtésénél... Tudtam volna egyszerűbbet ajánlani."
 
K

kamm

Guest
En az egesznek nem ertem a logikajat - hacsak nem azt, hogy sok legyen, hiaba oregek es outdated szarok. De egyelore ez meg csak nem is sok, viszont legalabb igazi oreg szarok...
 
  • Vicces
Reactions: formosa1

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Ha így folytatják, akkor 2040-2050 tájékán lesz egy mai szinten még elmegy légi erejük. Csupa kérdőjellel, mert gyanús nekem, hogy előbb be akarják szerezni az összes használt gépet, hogy "legyen a pilóta feneke alatt" és utána költeni (na azt fogom én megnézni) a blokk50 szintre.
A románok azzal számolnak, hogy az ócskavasak vásárlásával (és egyéb vásárlással) megnyerik az USA kegyeit és a 3 század F-16 mellé kapnak 2 század F-35-öt 10 éven belül. A nagy költekezést ezekre a gépekre szánják (már most erősen verik egyes forumozok a mellüket, hogy miként fogják leszedni a 3 század Gripenünket). Legalábbis ez jön le abból amit a barátom szokott mondani (erdélyi magyar és rendszeresen olvassa a sajtójukat). Szerintem pedig nem lesz semmi az F-35-ösükből. Túlontúl kockázatos partnerek ahhoz, hogy egy ilyen érzékeny technikát a kezükbe adjanak. Hamarabb lesz nekünk, ha éppen ez mellett döntenénk (remélem nem).
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 072
33 107
113
Kicsit oda kéne figyelni.F16MLU önmagában azt jelenti,hogy harcászatilag már a Block15 korszerűsitve van,arcrendszereit tekintve ez a Block50 szintjére.A Block50 szintről korszerűsitik őket most feljebb.
Portugál gépek meg késői F16A-k,94ben kapták meg az első gépeket.
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: formosa1 and kamm
K

kamm

Guest
Kicsit oda kéne figyelni.F16MLU önmagában azt jelenti,hogy harcászatilag már a Block15 korszerűsitve van,arcrendszereit tekintve ez a Block50 szintjére.A Block50 szintről korszerűsitik őket most feljebb.
Portugál gépek meg késői F16A-k,94ben kapták meg az első gépeket.
Ugyan dehogy. :D

Nem akarlak megbántani, kezdj itt szerintem: https://en.m.wikipedia.org/wiki/General_Dynamics_F-16_Fighting_Falcon_variants

Utana johet ez: http://www.airvectors.net/avf16_2.html
 
K

kamm

Guest
Ha olyan könnyen "távolról lekapcsolható" az F-35, ahogy néha megjelenik a félelmekben, akkor nyugodtan odaadhatják nekik hiszen csak egy "gombnyomás", és nem tudnak felszállni vele.

O az orosz radarokra gondolt ill hogy nem biznanak a romanokban egy konfliktus eseten, jol ismert a gerinctelen, ide-oda atallo termeszetuk.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A románok azzal számolnak, hogy az ócskavasak vásárlásával (és egyéb vásárlással) megnyerik az USA kegyeit és a 3 század F-16 mellé kapnak 2 század F-35-öt 10 éven belül. A nagy költekezést ezekre a gépekre szánják (már most erősen verik egyes forumozok a mellüket, hogy miként fogják leszedni a 3 század Gripenünket). Legalábbis ez jön le abból amit a barátom szokott mondani (erdélyi magyar és rendszeresen olvassa a sajtójukat). Szerintem pedig nem lesz semmi az F-35-ösükből. Túlontúl kockázatos partnerek ahhoz, hogy egy ilyen érzékeny technikát a kezükbe adjanak. Hamarabb lesz nekünk, ha éppen ez mellett döntenénk (remélem nem).

Jó, hát az összes ország komment szekciója megegyezik a cikkek alatt abban -és itt a mi népünk sem kivétel-, hogy sokkal egyszerűbb érvek mentén meg tudják mondani, hogyan fogják rommá verni az összes környező ország hadseregét, ha kekeckednek velük. A hadvezetést belőlük kellene felállítani, nem azokból a túlképzett profikból, akik jóval összetettebb elképzelésük mentén sem tudják megmondani ezt.
A 3+2 század légierő nagyjából azt jelenti, hogy a világon semmi fogalmuk nincs még a román realitásokról sem. Fél áras és teljesen használhatatlan F-16-ra nem fognak egy darab F-35-öst sem ingyen osztogatni. Az árcédulával nagyobb gondjuk lenne, mint az eladási engedély megszerzésével.
És nem veled vitázom, hiszen csak tolmácsolod ami a fejükben van. Szögezzük le, hogy a döntéshozóik valószínűleg többet látnak a világból és csak egy nagyon jó PR-t tettek egy borzasztó szar pénzköltés mögé!

Ha olyan könnyen "távolról lekapcsolható" az F-35, ahogy néha megjelenik a félelmekben, akkor nyugodtan odaadhatják nekik hiszen csak egy "gombnyomás", és nem tudnak felszállni vele.

Az F-35 kiberbiztonsági rései le lesznek kezelve. Egy tényleges harcban a mi kezünkben a románok ellen nem teljesítene rosszul. Amennyire én tudom, ez a sérülékenység a számítógéppel csupán egy orvosolandó pont az 1 km hosszú listából, amiről tudnak, amin már dolgoznak.