Román haderőfejlesztési program (2025) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Ez oké, csak nem mindegy hogy kapnak egy M1A2-őt vagy A1-et vagy egy pl mint a lengyelek egy SEPV3-at.
M1A2, irja a cikk. Meg azert annyira a romanok sem teljesen retardaltak, hogy $1B koltesenek M1A1 elozo generacios, mar leszerelt eszkozokre. :D

Ez az 54 harckocsi 18,5 millió EUR-ra jön ki fajlagosan - majdnem fele annyi mint amennyiért az új Leopard 2-eseket vesztegetik. Nem csináltak rossz boltot...
Ha nekik tényleg lesz 200 Abramsuk (ami azért messze nem biztos), akkor még 44 harckocsi minimum szükséges nekünk is....
Sehol nincs 37M millio euro egy Leopard, ekkora baromsagot talan meg sosem terjesztettel.
Ezt az megint fogalmam sincs, melyik valagadbol huztad elo - Papperger eleg vilagosan elmeselte tavaly, mi mennyi, amikor a KF51 kapcsan a Handelsblattnak adta a hosszu interjut (anno betettem.)
A koreai meg a Leopard koze lotte be anno az arat, ha jol remlik, akkor a Leopardokat 16-18M korul emlitette.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
M1A2, irja a cikk. Meg azert annyira a romanok sem teljesen retardaltak, hogy $1B koltesenek M1A1 elozo generacios, mar leszerelt eszkozokre. :D


Sehol nincs 37M millio euro egy Leopard, ekkora baromsagot talan meg sosem terjesztettel.
30 millió EUR más most is van!
Mire mi esetleg tudnánk további Lepardokat rendelni, még több lesz!

Ezt az megint fogalmam sincs, melyik valagadbol huztad elo
Bunkó vagy mint mindig! Ráadásul elavult infók alapján okoskodsz és gúnyolódsz.

- Papperger eleg vilagosan elmeselte tavaly, mi mennyi, amikor a KF51 kapcsan a Handelsblattnak adta a hosszu interjut (anno betettem.)
A koreai meg a Leopard koze lotte be anno az arat, ha jol remlik, akkor a Leopardokat 16-18M korul emlitette.
Le vagy maradva! :p
A pár napja bejelentett német beszerzésnél meg 29 millió a Leopard 2A8 ára. A februári norvég A7 vásárlást: az még többre is jött ki mint 30 millió EUR/ db.

Tök mindegy mint mondott tavaly Papperger, mert azóta elszálltak az árak.
 
K

kamm

Guest
30 millió EUR más most is van!
Mire mi esetleg tudnánk további Lepardokat rendelni, még több lesz!


Bunkó vagy mint mindig!
Hulyesegeket irsz nagyhangon, mint mindig.

Le vagy maradva! :p
A pár napja bejelentett német beszerzésnél meg 29 millió a Leopard 2A8 ára.
Az 2A8, ami meg keszen sincs, ugye, teljesen mas teszta.
Egyebkent a nemeteknel a Puma is 16-20 millio, az sem igazan mervado, egyertelmuen tomik a cegeket, es probaljak felporgetni a hadiipart meg beszerzeseket, barmilyen aron is.

A februári norvég A7 vásárlást: az még többre is jött ki mint 30 millió EUR/ db.
Dehogyis. Az egy procurement, ami budgetet takar, attol fuggoen, mit hivnak le es mikor, osszesen 72 hk plusz joisten tudja, hany Wisent, TX meg TGS heavy truckot tartalmaz, plusz spare parts stb. Meg nincs is szerzodes:


"a contract with manufacturer Krauss-Maffei Wegmann (KMV) has still to be signed."

Ha majd azt alairtak es elokerul, majd akkor lehet akarmit mondani.

Nem mellesleg mar igy is $25-26M euro/2A7 korul jon ki ha lehivjak az egeszet, az pedig egyaltalan nem rossz ar - ha a fenti sallangokat mind kivonom, akkor szerintem bezony ugyanott fog jarni, mint a romanok Abramsai - amire viszont a romanok majd a gatyajukat rakoltik, nemcsak a supportra, de az uzemeltetesre is.

Tök mindegy mint mondott tavaly Papperger, mert azóta elszálltak az árak.
Lehet, de ne irkalj allandoan teli tudobol legbol kapott valamenyeket, mint tenyt. Ez egy allando, nagyon irritalo szokasod, hogy hulyesegeket terjesztesz, csak mert ugy gondolsz valamit.
 
  • Vicces
Reactions: Aladeen
K

kamm

Guest
Na tessék!
Szárazföldi erőket tápolják.
Ugyan miért nem tengeralattjárót vesznek?!
Hat ez az ukran cirkusz ota szerintem egyertelmu, bar a korvettek is kellenenek, mert perpillanat max uszni tudnak a tengerben, minden masra keptelenek, semmifele kezzelfoghato navyjuk nincs (egyhamar szerintem nem is lesz.)
Addig kell a romanoknak felbutorozni, amig ott vannak az amerikaiak... ha egyszer uj elnok jon, es eltunik az erdeklodes, akkor meg ennel is dragabban es nehezebben kapnanak barmit. Az az izraeli-magyar ficko is ugyanazt mondta a minap, amit mar korabban beszeltunk itt, a romanoknal a Focsani Gate a kulcsa mindennek, azt kell megerositeniuk, mert ott az oroszok (Moldova miatt) barmikor ott teremhetnek (a moldovai egyesitesrol meg szerintem nem is almodoznak, egyelore orulnek a romanok, hogy lyuk van a seggukon, nem veletlenul sunyitanak folyamatosan, mikozben kuldik az ocskavasaikat az ukranoknak.)
 
  • Tetszik
Reactions: kétkedő and Vogon

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Milyen változatot vesznek szerintetek?

Szerintem a lengyelekkel megegyező legújabb szint lesz Trófeával és minden jósággal együtt. De abszolút hasból találgatok. Amint aláírták a szerződést, meg fogjuk tudni a konkrét összeget és típust. (És nem, a mostani összeg nem feltétlenül a végső összeg, de nagyban szerintem nem fog változni.)

Ez az 54 harckocsi 18,5 millió EUR-ra jön ki fajlagosan - majdnem fele annyi mint amennyiért az új Leopard 2-eseket vesztegetik. Nem csináltak rossz boltot...
Ha nekik tényleg lesz 200 Abramsuk (ami azért messze nem biztos), akkor még 44 harckocsi minimum szükséges nekünk is....

Már megint ugyan azt a hülyeséget tolod, amit párszor már elmondtam, miért nem jó! Nem 54 hk-t vásárolnak és ezért nem 18,5 millió a darabár. Én vettem magamnak egy szerszámot idehaza, mondhatom azt, hogy 50ezer volt és mondhatom azt, hogy 200ezer. Maga a gép 50ezer volt, de a kiegészítőivel együtt 200ezret költöttem. És a kiegészítők csak arra az egy feladatra jók, hogy a gépet kiszolgálják.

54 hk-t és 12 darab kiszolgáló járművet ugyan abból a platformból szeretnének rendelni és ezt 1 milliárdért. Ez 15,15 millió/db, ami közel ott van a mi Leo2 vásárlásunk árához. Csak te ott is 44-gyel osztod a csomag árát. Egy műszaki mentő jármű például abszolút nem kerül nullába, de szerintem kevesebbe sem (a kis szériás gyártása miatt), mint az MBT variáns.
A mi beszerzésünket is állandóan elosztod 44-gyel, ha épp a Leo2 árát kell kiszámolnod és 24-gyel ugyan annak a beszerzésnek az árát, ha a Pzh2000 darabárát kell kalkulálnod. Közben ott is ha összeadod, hogy hány nagy vasat vásároltunk egy tételen belül és azt osztod el a teljes vételárral, akkor hamar kijön, hogy a miénkkel közel azonos árban reménykednek keleti szomszédaink.

Na tessék!
Szárazföldi erőket tápolják.
Ugyan miért nem tengeralattjárót vesznek?!

Kivételesen ebben is egyetértek Kammmal. Ukránoknak is mindenki ajánlgatta a fórumon, hogy ne hadihajókra költsön, hanem minden pénzt a szf-be toljon, pár hónap alatt kiderült, hogy egy minimum 30 milliárd dollárnyi lyuk a gazdaságuk ennél jóval nagyobb visszaeséséből azért keletkezett, mert nem tudnak kifutni a kereskedelmi hajók. Minden cent megérte az ukránoknak, amit partvédelmi ütegekre, aknaszedőkre, stb költöttek.

Nem lesznek világverők akkor sem, ha megveszik azokat, amit most terveznek. De szerintem egyszerűen tengeri népként tökéletesen érzik az orrukban, hogy sűrűbb levegőt hoz a szél keletről és ha Ukrajna esetleg mégis összeomlik, akkor nekik szükségük lesz mindenre, még az albán hadiflotta két pár evezőjére is.


Nem tudom, volt-e itt ez a cikk. Arról szól, hogy C. C. flottila ellentengernagyuk interjújában kifejti, hogy miért tart fenn legénységet a román hadsereg egyetlen olyan tengeralattjáróra, ami nem tud lemerülni a víz alá, de még a kikötőből sem tud elmenni.
Én tegnap utána néztem, ha mindent meg tudunk mozgatni, ami a Honvédségnek saját bevallása szerint van, akkor több aknaszedő hajónk van a Dunai Flottában, mint amennyit ők meg tudtak mozdítani a tengeren az Odesszától elsodródó aknák ártalmatlanítására. És ez nem egy ellenük irányuló tevékenység volt, béke időben elégtelen mindenre a haditengerészetük jelenlegi képessége.
 

nizdam

Well-Known Member
2021. december 14.
217
768
93
Szerintem a lengyelekkel megegyező legújabb szint lesz Trófeával és minden jósággal együtt. De abszolút hasból találgatok. Amint aláírták a szerződést, meg fogjuk tudni a konkrét összeget és típust. (És nem, a mostani összeg nem feltétlenül a végső összeg, de nagyban szerintem nem fog változni.)



Már megint ugyan azt a hülyeséget tolod, amit párszor már elmondtam, miért nem jó! Nem 54 hk-t vásárolnak és ezért nem 18,5 millió a darabár. Én vettem magamnak egy szerszámot idehaza, mondhatom azt, hogy 50ezer volt és mondhatom azt, hogy 200ezer. Maga a gép 50ezer volt, de a kiegészítőivel együtt 200ezret költöttem. És a kiegészítők csak arra az egy feladatra jók, hogy a gépet kiszolgálják.

54 hk-t és 12 darab kiszolgáló járművet ugyan abból a platformból szeretnének rendelni és ezt 1 milliárdért. Ez 15,15 millió/db, ami közel ott van a mi Leo2 vásárlásunk árához. Csak te ott is 44-gyel osztod a csomag árát. Egy műszaki mentő jármű például abszolút nem kerül nullába, de szerintem kevesebbe sem (a kis szériás gyártása miatt), mint az MBT variáns.
A mi beszerzésünket is állandóan elosztod 44-gyel, ha épp a Leo2 árát kell kiszámolnod és 24-gyel ugyan annak a beszerzésnek az árát, ha a Pzh2000 darabárát kell kalkulálnod. Közben ott is ha összeadod, hogy hány nagy vasat vásároltunk egy tételen belül és azt osztod el a teljes vételárral, akkor hamar kijön, hogy a miénkkel közel azonos árban reménykednek keleti szomszédaink.



Kivételesen ebben is egyetértek Kammmal. Ukránoknak is mindenki ajánlgatta a fórumon, hogy ne hadihajókra költsön, hanem minden pénzt a szf-be toljon, pár hónap alatt kiderült, hogy egy minimum 30 milliárd dollárnyi lyuk a gazdaságuk ennél jóval nagyobb visszaeséséből azért keletkezett, mert nem tudnak kifutni a kereskedelmi hajók. Minden cent megérte az ukránoknak, amit partvédelmi ütegekre, aknaszedőkre, stb költöttek.

Nem lesznek világverők akkor sem, ha megveszik azokat, amit most terveznek. De szerintem egyszerűen tengeri népként tökéletesen érzik az orrukban, hogy sűrűbb levegőt hoz a szél keletről és ha Ukrajna esetleg mégis összeomlik, akkor nekik szükségük lesz mindenre, még az albán hadiflotta két pár evezőjére is.


Nem tudom, volt-e itt ez a cikk. Arról szól, hogy C. C. flottila ellentengernagyuk interjújában kifejti, hogy miért tart fenn legénységet a román hadsereg egyetlen olyan tengeralattjáróra, ami nem tud lemerülni a víz alá, de még a kikötőből sem tud elmenni.
Én tegnap utána néztem, ha mindent meg tudunk mozgatni, ami a Honvédségnek saját bevallása szerint van, akkor több aknaszedő hajónk van a Dunai Flottában, mint amennyit ők meg tudtak mozdítani a tengeren az Odesszától elsodródó aknák ártalmatlanítására. És ez nem egy ellenük irányuló tevékenység volt, béke időben elégtelen mindenre a haditengerészetük jelenlegi képessége.
Van szo ket hasznalt angol aknaszedo vasarlasrol.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 043
10 097
113
Nem tudom, volt-e itt ez a cikk. Arról szól, hogy C. C. flottila ellentengernagyuk interjújában kifejti, hogy miért tart fenn legénységet a román hadsereg egyetlen olyan tengeralattjáróra, ami nem tud lemerülni a víz alá, de még a kikötőből sem tud elmenni.
Én tegnap utána néztem, ha mindent meg tudunk mozgatni, ami a Honvédségnek saját bevallása szerint van, akkor több aknaszedő hajónk van a Dunai Flottában, mint amennyit ők meg tudtak mozdítani a tengeren az Odesszától elsodródó aknák ártalmatlanítására. És ez nem egy ellenük irányuló tevékenység volt, béke időben elégtelen mindenre a haditengerészetük jelenlegi képessége.
Azért a mi legnagyobb aknaszedoink, a Nestin osztaly hajói tized akkorák mint egy tengeri aknaszedo, a többi meg csak akna kereső hajó, és akkor mint a románok által vásárolni akart aknaszedo mentocsonakja.
Ne vicceljunk már.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Azért a mi legnagyobb aknaszedoink, a Nestin osztaly hajói tized akkorák mint egy tengeri aknaszedo, a többi meg csak akna kereső hajó, és akkor mint a románok által vásárolni akart aknaszedo mentocsonakja.
Ne vicceljunk már.
+ a 2 Scorpene fényében azért kicsit más megvilágításba kerül, hogy miért is tartják még fönt azt a Kilo-t kiképzésre...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Azért a mi legnagyobb aknaszedoink, a Nestin osztaly hajói tized akkorák mint egy tengeri aknaszedo, a többi meg csak akna kereső hajó, és akkor mint a románok által vásárolni akart aknaszedo mentocsonakja.
Ne vicceljunk már.

Ezzel azt szeretted volna mondani, hogy nem volt túl kevés békeidőben az a felvonultatott 1 darab aknász hajó a románoknak az Odesszától elsodródó robbanó eszközökre; vagy azt szeretted volna mondani, hogy nekünk tengerjáró flottát kellene fenntartani a Dunán? Fejtsd ki A4-es méretű esszében!
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Ezzel azt szeretted volna mondani, hogy nem volt túl kevés békeidőben az a felvonultatott 1 darab aknász hajó a románoknak az Odesszától elsodródó robbanó eszközökre; vagy azt szeretted volna mondani, hogy nekünk tengerjáró flottát kellene fenntartani a Dunán? Fejtsd ki A4-es méretű esszében!
Azt szerette volna mondani, hogy oktondiság összehasonlítani a Dunai Flottillát /vagy hogy nevezik most/,
tengerivel.
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 043
10 097
113
Ezzel azt szeretted volna mondani, hogy nem volt túl kevés békeidőben az a felvonultatott 1 darab aknász hajó a románoknak az Odesszától elsodródó robbanó eszközökre; vagy azt szeretted volna mondani, hogy nekünk tengerjáró flottát kellene fenntartani a Dunán? Fejtsd ki A4-es méretű esszében!
Csak azt hogy egyetlen tengeri aknaszedo sokszorosaba kerül a mi komplett flottillanknak. Alma körtevel.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Csak azt hogy egyetlen tengeri aknaszedo sokszorosaba kerül a mi komplett flottillanknak. Alma körtevel.

És nem is nekünk vannak tengeri kereskedelmi vonalaink. Csak halkan felvilágosítalak, hogy a magyar tengeri kereskedelmi flotta megszűnt.
Nekünk ugyan olyan releváns a saját flottánkat Burkina Fasoéval összehasonlítani, mint a románéval. Egyedül nekik nem releváns, ha úgy járnak, mint az ukránok és térdelni kell az ellenség előtt, hogy legyen szíves kiengedni a hajójukat a kikötőből.

Továbbra is fenntartom a véleményemet, hogy amíg olyanok szerepelnek Románia oldalán a fekete-tengeri flottában, mint 2 darab felfegyverzettlen fregatt, a harmadik el akar süllyedni, 1 darab lemerülni képtelen tengeralattjáró, meg amit felmutattak aknaszedőt, ami versenyez nagyjából a 4 milliós Horvátországéval (miközben őket is fenyegetik szárazon Szerbia részéről); addig szerintem alul van fegyverezve Mordor a Fekete-tengeren. (A jelenlegi nagy beszerzések meg ebben a pillanatban nincs a kezükben, miközben háború van azon a tengeren.)
Nem igazán hiszem, hogy ezt szét lehetne dumálni. Én sokszor tapasztalom, mennyire hülyék a magyarok a tengerhez, mert nekünk nincs. Sok éven át hallgattam itt, hogy a románok a legjobban akkor teszik, ha a jelenlegit sem költik a tengerészetre, hanem mindent 300 Abrams megvásárlására tesznek fel és azzal ők már jók lesznek. Amíg nem zuhant majdnem a felére Ukrajna GDP-je, hála egy háborúnak, ahol a tengerre kihajózást is elveszítette, meg nem robbant fel az ÉÁ, addig mindenki így gondolkodott. És most meg hirtelen megvilágosodott.

Én már akkor is azt mondtam, hogy nekik kell költeniük a hadihajókra. Pusztán azért, mert (velünk szemben) tengeri nép. És szerintem amit akkor az én érveim ellen vetettek, azt most is igaz. Le fogja lassítani ez a szf-i fegyverkezést. Ezért van az, hogy az 1. nehéz dd átfegyverzése nekik jóval 2030 utánra tolódik ki, míg mi szomorúak leszünk, ha 2026-ra nem lesz kész. (Bármennyire is rettegett mindenki attól, hogy 1-2 év alatt rendelnek maguknak egész páncélos hadosztályokat.) És az a véleményem, hogy ezt leszarhatjuk, mert nekik van pénzbevételük a tengeri kereskedelemből, amit biztosítaniuk kell, nem nekünk. Ha valaki megnézi Afrika országainak egy főre jutó GDP-jét, az rájöhet, hogy mennyit jelent adóbevételben egy-két kikötő, hiába regionálisan épp minekünk van nagyobb GDP per capita. Meg mondta itt mindenki a mantrát, hogy a víz a legdrágább fegyvernem és csak hülye az, aki költ rá.

Szerintem érdemes magába néznie mindenkinek. Hogy ki szajkózta itt éveken át, hogy úgy sem fognak semmit megrendelni, mert nincs pénzük, mindig csak szándéknyilatkozatokat írnak alá; hogy ki szajkózta azt, hogy háború esetén úgy is oda ad az Antant nekik 300 Abramset ingyen, meg olyan érvelések, hogy ők úgy is ha akarnak, vesznek maguknak ugyan ennyit. A jelenlegi beszerzéseikért még most sem fizetnek, de most, hogy már egyre inkább nem dédelgetett álom a részükről, hirtelen mindenki az egekbe akarja magasztalni őket a törpe flottájuk miatt.

Ebben a topicban nagyjából én voltam egyedül, aki azt mondta, hogy ők fegyverkeznek folyamatosan, de csiga lassan. (Velünk ellentétben viszont soha nem is álltak le, vettek Laromot, Patriotot, HIMARSt, SPIKE-ot modernizáltak szovjet vasakat.) Ezek a mostaniak sem aláírt és főleg nem leszállított szerződések. És ki sem tudnák fizetni egyből az egészet. Érdemes a helyükön kezelni. A korvettek is vannak ennyire előre haladott állapotban, ne essünk túlzásba! De azzal egyetértek, hogy végre nem ringatja sok ember álomba magát, hogy a románok TR-85-tel meg Delfinnel képzelik el a jövőt és csak papírokat gyártanának haderőfejlesztés címén.

Romániának sokkal inkább van pénze felhúzni egy nagyon kis hadiflottát és nálunk nem sokkal nagyobb szf-i erőt, mint Ukrajnának. Határvidék garantáltan válságból válságba, rosszabb esetben háborúból háborúba fog vergődni. A vlachokkal meg versenyeznünk kell!
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
A románok szerintem arra játszottak, hogy mint déli bástya ingyé az Ami gazdi megszórja őket jó modern vagy még viszonylag nem rossz dolgokkal. De hát nem, az Ami gazdi ki akarja venni a pénzt a gyarmatokból na meg az ukránok fontosabbak voltak. Hála istennek a románoknak ez nem jött be ez, mint a 2.VH előtt. Az antant gazdik megszórták őket ingyen vagy olcsón viszonylag modern cucokkal.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
  • Hűha
  • Szomorú
Reactions: J.G. and Nemerson
K

kamm

Guest
  • Tetszik
Reactions: PFZ

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 080
9 051
113
románia ismét mindent IS vásárol. Tömören így lehetne összefoglalni az elmúlt hónapok történéseit.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
románia ismét mindent IS vásárol. Tömören így lehetne összefoglalni az elmúlt hónapok történéseit.
Szerintem már a közép-európai államok haderőfejlesztését panelokkal meg lehet oldani.
Románia "mindent IS vásárol" -szóban, de nem tettben.
Csehország folyton tendereztet.
Magyarország piackutat és stratégiai nyugalommal várja, hogy annyi pénze legyen, amennyi sose lesz.
Szlovákia erőn felül ajándékozgat el mindent. IS.
...