Stryker A1 IM-SHORAD - Initial Maneuver Short-Range Air Defence (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Ez a legjobb védelem.
Eszementen drága és komoly ellenfél ellen nemigen megvalósítható, főleg nem egy konfliktus elején.

Úgy néz ki, hogy még kocepciójuk sincs arról, hogy milyen csapatlégvédelmet akarnak. Nekem úgy tűnik, hogy ezt az egészet csak valami szükséges ám felesleges dolognak tartják és így is állnak hozzá.
Én sem tudom komolyan venni ezt az izét.

  • Az AGM-114 csigalassú. Egy komoly heli ellen mire odaért régen bejelez a lézer besug jelző és az elemenkül vagy takarásba megy. Kontra Mistral M3.0 égésvégi sebesség. Ez mire 7-8 km-re elér ~ 25 sec...
  • Drón ellen ez overkill és drága.
  • Az 30 mm-es ágyú szarra sem jó AHEAD lőszer nélkül légvédelmi célra, csak heli ennek és 3 km alatt. De ott meg mozgó cél ellen radar nélkül tűzvezetés hogyan?
  • Az egyetlen valódi valóban légvédelmi eszköz rajta Stinger, csak az 3,5 km magasság és 5 km távolsága elégtelen a 8 km körüli ATGM ellen is.
Az egész bűzlik attól, hogy "ezt lehet gyorsan összerakni, rendeljük meg" korrupciós megközelítéstől.
Komoly harci helik ellen alig több egy Avengernél, cserébe méregdrága.
A kis drónok ellen semmit nem tud.
Ok, van AT képessége is, de aki szerint ez releváns egy légvédelmi egységnél....?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 175
113
Eszementen drága és komoly ellenfél ellen nemigen megvalósítható, főleg nem egy konfliktus elején.


Én sem tudom komolyan venni ezt az izét.

  • Az AGM-114 csigalassú. Egy komoly heli ellen mire odaért régen bejelez a lézer besug jelző és az elemenkül vagy takarásba megy. Kontra Mistral M3.0 égésvégi sebesség. Ez mire 7-8 km-re elér ~ 25 sec...
  • Drón ellen ez overkill és drága.
  • Az 30 mm-es ágyú szarra sem jó AHEAD lőszer nélkül légvédelmi célra, csak heli ennek és 3 km alatt. De ott meg mozgó cél ellen radar nélkül tűzvezetés hogyan?
  • Az egyetlen valódi valóban légvédelmi eszköz rajta Stinger, csak az 3,5 km magasság és 5 km távolsága elégtelen a 8 km körüli ATGM ellen is.
Az egész bűzlik attól, hogy "ezt lehet gyorsan összerakni, rendeljük meg" korrupciós megközelítéstől.
Komoly harci helik ellen alig több egy Avengernél, cserébe méregdrága.
A kis drónok ellen semmit nem tud.
Ok, van AT képessége is, de aki szerint ez releváns egy légvédelmi egységnél....?
A Hellfiret én sem értem rajta...
Ami még lényeges, hogy 30x113mmm gépágyú van rajta vagyis sokkal gyengébb mint a Skyranger 30 rendszer vagy Lynx 30x173mm-es lőszere. Szerintem kb. 2000 méteren belül lehet a hatásos, ha Skyrangerre mondanak 3000 métert másfélszer akkora lőportöltettel...
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
A Hellfiret én sem értem rajta...
Ami még lényeges, hogy 30x113mmm gépágyú van rajta vagyis sokkal gyengébb mint a Skyranger 30 rendszer vagy Lynx 30x173mm-es lőszere. Szerintem kb. 2000 méteren belül lehet a hatásos, ha Skyrangerre mondanak 3000 métert másfélszer akkora lőportöltettel...
A Skyranger ~3500 méteres lőtávolsága az AHEAD lőszerből jön, hogy még van esélye eltaláni mondjuk egy helit.
Egy AHEAD lőszer nélküli ilyen 30-as még egy függesztkedő helit is csak véletlenül találna el hosszú sorozatokkal is.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 536
113
A Skyranger ~3500 méteres lőtávolsága az AHEAD lőszerből jön, hogy még van esélye eltaláni mondjuk egy helit.
Egy AHEAD lőszer nélküli ilyen 30-as még egy függesztkedő helit is csak véletlenül találna el hosszú sorozatokkal is.
M230hoz van már AHEAD löszer.Valószinűsitem,hogy elsősorban dronok ellen van a rendszer,nem klasszikus csapatlégvédelmi eszköz.Hellfiere meg preciziós tűztámogatásnak van,illetve pct és bunkerromboló célra.Eredetileg a komolyabb változatra tervezték a AIM-9X integrálást is.
Az egész rendszer szerintem elsősorban aszimmetrikus körülmények közé van tervezve.
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Eszementen drága és komoly ellenfél ellen nemigen megvalósítható, főleg nem egy konfliktus elején.


Én sem tudom komolyan venni ezt az izét.

  • Az AGM-114 csigalassú. Egy komoly heli ellen mire odaért régen bejelez a lézer besug jelző és az elemenkül vagy takarásba megy. Kontra Mistral M3.0 égésvégi sebesség. Ez mire 7-8 km-re elér ~ 25 sec...
  • Drón ellen ez overkill és drága.
  • Az 30 mm-es ágyú szarra sem jó AHEAD lőszer nélkül légvédelmi célra, csak heli ennek és 3 km alatt. De ott meg mozgó cél ellen radar nélkül tűzvezetés hogyan?
  • Az egyetlen valódi valóban légvédelmi eszköz rajta Stinger, csak az 3,5 km magasság és 5 km távolsága elégtelen a 8 km körüli ATGM ellen is.
Az egész bűzlik attól, hogy "ezt lehet gyorsan összerakni, rendeljük meg" korrupciós megközelítéstől.
Komoly harci helik ellen alig több egy Avengernél, cserébe méregdrága.
A kis drónok ellen semmit nem tud.
Ok, van AT képessége is, de aki szerint ez releváns egy légvédelmi egységnél....?
Szerintem pont a Hellfire a legérdekesebb ötlet. A lézer besugárzásjelző nem fog jelezni, mert a radaros változatot használják. Mivel a harcjárművön AESA radar van, RWR is csak akkor jelez támadást, ha már a rakéta aktív radarja veszi követésbe a célt. S ami mégfontosabb: Mindenki (és az oroszok főleg) IR rakétáktól próbálja védeni a helikoptereket, infracsapdaszóróval, DIRCM -el, ami viszont a radarral szemben hatástalan. Persze kérdéses, hogy mennyire jelent korlátot az, hogy a Hellfire -t földi célpontok ellen tervezték, mint radar, mind kinematikai képességek tekintetében. Vadászgép ellen minden bizonnyal gyenge lenne, de az 1,3 mach -os sebességével a helikoptereket esélyes, hogy utoléri.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 175
113
Szerintem pont a Hellfire a legérdekesebb ötlet. A lézer besugárzásjelző nem fog jelezni, mert a radaros változatot használják. Mivel a harcjárművön AESA radar van, RWR is csak akkor jelez támadást, ha már a rakéta aktív radarja veszi követésbe a célt. S ami mégfontosabb: Mindenki (és az oroszok főleg) IR rakétáktól próbálja védeni a helikoptereket, infracsapdaszóróval, DIRCM -el, ami viszont a radarral szemben hatástalan. Persze kérdéses, hogy mennyire jelent korlátot az, hogy a Hellfire -t földi célpontok ellen tervezték, mint radar, mind kinematikai képességek tekintetében. Vadászgép ellen minden bizonnyal gyenge lenne, de az 1,3 mach -os sebességével a helikoptereket esélyes, hogy utoléri.
Szerintem egy helikopternek van esélye lemanőverezni egy Hellfiret: kicsik a kormány felületei és nem igazán bírhatja a nagy G-terhelést - sokat veszítene az amúgy sem jelentős mozgási energiájából. Ezt arra találták ki hogy lapos szögben "rázuhanjon" egy 30-40-nel zötykölődő harckocsira. Már 400-500 km/h-val haladó repülőgépet sem hiszem hogy le tudna szedni...
Szerintem ez inkább földi célok miatt tették rá. Ez a cucc valamilyen hibrid/öszvér koncepció, nem igazán csapatlégvédelem - egyedül a Stinger ér valamit légi célok ellen...
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Szerintem pont a Hellfire a legérdekesebb ötlet. A lézer besugárzásjelző nem fog jelezni, mert a radaros változatot használják. Mivel a harcjárművön AESA radar van, RWR is csak akkor jelez támadást, ha már a rakéta aktív radarja veszi követésbe a célt. S ami mégfontosabb: Mindenki (és az oroszok főleg) IR rakétáktól próbálja védeni a helikoptereket, infracsapdaszóróval, DIRCM -el, ami viszont a radarral szemben hatástalan. Persze kérdéses, hogy mennyire jelent korlátot az, hogy a Hellfire -t földi célpontok ellen tervezték, mint radar, mind kinematikai képességek tekintetében. Vadászgép ellen minden bizonnyal gyenge lenne, de az 1,3 mach -os sebességével a helikoptereket esélyes, hogy utoléri.
Biztosan radaros?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Szerintem pont a Hellfire a legérdekesebb ötlet. A lézer besugárzásjelző nem fog jelezni, mert a radaros változatot használják. Mivel a harcjárművön AESA radar van, RWR is csak akkor jelez támadást, ha már a rakéta aktív radarja veszi követésbe a célt. S ami mégfontosabb: Mindenki (és az oroszok főleg) IR rakétáktól próbálja védeni a helikoptereket, infracsapdaszóróval, DIRCM -el, ami viszont a radarral szemben hatástalan. Persze kérdéses, hogy mennyire jelent korlátot az, hogy a Hellfire -t földi célpontok ellen tervezték, mint radar, mind kinematikai képességek tekintetében. Vadászgép ellen minden bizonnyal gyenge lenne, de az 1,3 mach -os sebességével a helikoptereket esélyes, hogy utoléri.
Hol van AESA radar azon a járművön?
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Hol van AESA radar azon a járművön?
Körbe van pakolva vele a jármű négy sarkán (MHR), plusz mintha még egy a tornyon is lenne valami:
QDcr1QT.png
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Northrop-Grumman közelségi gyújtós lőszert fejlesztett ki a könnyű járművekre is feltehető M230F Chaingun gépágyúhoz a kisméretű drónok elleni harchoz. Egy drón leszedéséhez átlag 2-3 lövésre volt szükség a tesztek során.
Emellett dolgoznak programozható időzített lőszeren is.


Nah, akkor szép lassan a Stryker IM-SHORAD gépágyúja használható lesz.
Image-1-Stryker-A1-IM-SHORAD.jpg