Szlovák haderőfejlesztési program (2030) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 410
113
Mindenki hallucinogenokon el a szomszedos orszagokban? :D

"Cílem projektu akvizice nových pásových bojových vozidel je nakoupit ve dvou fázích celkově 228 pásových bojových vozidel, které nahradí bojová vozidla pěchoty BVP-1 a BVP-2 sovětské výroby. V první fázi projektu, která je plánována na roky 2022-2026, navrhuje Ministerstvo obrany koupit celkově 156 pásových bojových vozidel, z toho 131 vozidel ve verzi bojové vozidlo pěchoty. Ve fázi druhé, která je rozvržena na období od roku 2027 do roku 2030 má jít o akvizici dalších 72 kusů vozidel v různých verzích. Akvizici nových pásových bojových vozidel chce Ministerstvo obrany SR realizovat formou vláda – vláda. Celkové odhadované náklady na první fázi akvizice se pohybují kolem 1,739 miliardy eur s DPH."

Hihetetlen: szerintuk 2022-26 kozott, ha jol ertem, vesznek 156 jarmuvet, amibol csak 131 lesz IFV konfig, majd 2027-30 kozott vesznek ujabb 72 mindenfele darabot. Mindez 228 osszesen, mind lancos, minimum 140-150 fullos IFV es szerintuk mindennel egyutt ez majd megall 1.739 milliard eurobol, kormanykozi vasarlaskent, ADOVAL EGYUTT. :D
Eldőlt! Bradley-t akarnak.... :cool: :oops::D:D:D
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 091
13 496
113
Szerintem várjuk ki az augusztus végét, mert sanszos, hogy az IDEB 2021-en már valamilyen formában ki lesznek állítva a "kiszemelt jármuvek":
udalosti-ideb.jpg
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 143
113
Mindenki hallucinogenokon el a szomszedos orszagokban? :D

"Cílem projektu akvizice nových pásových bojových vozidel je nakoupit ve dvou fázích celkově 228 pásových bojových vozidel, které nahradí bojová vozidla pěchoty BVP-1 a BVP-2 sovětské výroby. V první fázi projektu, která je plánována na roky 2022-2026, navrhuje Ministerstvo obrany koupit celkově 156 pásových bojových vozidel, z toho 131 vozidel ve verzi bojové vozidlo pěchoty. Ve fázi druhé, která je rozvržena na období od roku 2027 do roku 2030 má jít o akvizici dalších 72 kusů vozidel v různých verzích. Akvizici nových pásových bojových vozidel chce Ministerstvo obrany SR realizovat formou vláda – vláda. Celkové odhadované náklady na první fázi akvizice se pohybují kolem 1,739 miliardy eur s DPH."

Hihetetlen: szerintuk 2022-26 kozott, ha jol ertem, vesznek 156 jarmuvet, amibol csak 131 lesz IFV konfig, majd 2027-30 kozott vesznek ujabb 72 mindenfele darabot. Mindez 228 osszesen, mind lancos, minimum 140-150 fullos IFV es szerintuk mindennel egyutt ez majd megall 1.739 milliard eurobol, kormanykozi vasarlaskent, ADOVAL EGYUTT. :D
Fapadosabb cv90 ?
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 633
5 357
113
Mindenki hallucinogenokon el a szomszedos orszagokban? :D

"Cílem projektu akvizice nových pásových bojových vozidel je nakoupit ve dvou fázích celkově 228 pásových bojových vozidel, které nahradí bojová vozidla pěchoty BVP-1 a BVP-2 sovětské výroby. V první fázi projektu, která je plánována na roky 2022-2026, navrhuje Ministerstvo obrany koupit celkově 156 pásových bojových vozidel, z toho 131 vozidel ve verzi bojové vozidlo pěchoty. Ve fázi druhé, která je rozvržena na období od roku 2027 do roku 2030 má jít o akvizici dalších 72 kusů vozidel v různých verzích. Akvizici nových pásových bojových vozidel chce Ministerstvo obrany SR realizovat formou vláda – vláda. Celkové odhadované náklady na první fázi akvizice se pohybují kolem 1,739 miliardy eur s DPH."

Hihetetlen: szerintuk 2022-26 kozott, ha jol ertem, vesznek 156 jarmuvet, amibol csak 131 lesz IFV konfig, majd 2027-30 kozott vesznek ujabb 72 mindenfele darabot. Mindez 228 osszesen, mind lancos, minimum 140-150 fullos IFV es szerintuk mindennel egyutt ez majd megall 1.739 milliard eurobol, kormanykozi vasarlaskent, ADOVAL EGYUTT. :D

Kormányközivel? Akkor német vas esélytelen
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 706
113

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 375
113
Eldőlt! Bradley-t akarnak.... :cool: :oops::D:D:D
Akkora forrás megvonások vannak máshonnan, hogyha vesznek is azt látványosan megérzi az ország. Legutóbb 1,5-2 milliós projektünkre, melyre többezer település közül többszáz is jó eséllyel pályázhatott (nagy pénzcsomagról volt szó), végül összesen (!) 14 milliós pályázható pénz jött ki...
Kiváncsoan várom mi mindent darálnak majd be hogy ezt kinyögjék...
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 091
13 496
113
  • Tetszik
Reactions: Vogon and Szittya
K

kamm

Guest
Engedjétek el azt a Bradleyt. :rolleyes: A Csehország kb 2 milliard euróért 210 jármuvet akar venni és Szlovákia kb 1,74 milliardért 156-ot ( @kamm egyszeruen elnézte, hogy az az elso fázis oszege és ti ráharaptatok). ;):cool:

Biztos, neked elhiszem, neked az anyanyelved. :)
Viszont ugy is edeskeves: a sales tax nalatok 20%, nem? Ha azt levonjuk (~290M), akkor valami 1.4B maradt a 156 darabra, ami szerint 9 millio korul akartok egy lancos harcjarmuvet megkapni ugy, hogy a tulnyomo tobbsege (131) fullos toronnyal meg fegyverzettel jonne... ebbol mi jon ki szerinted?
Lynx, Puma elbol kiesik, szerintem a CV90 is - mi maradt, Ascod?

Fapadosabb cv90 ?

Hat, mennyire fapados lenne az? Esetleg ha szo szerint erted, tenyleg fa padok lesznek benne es hasonlok... :D

Ettől függetlenül szerintem cv90

Szerinted az kijon 9M korul, supporttal, mindennel? Nekem nagyon alacsonynak tunik egy lancos IFVnek, toronnyal, fegyverzettel, mindennel... esetleg kerekesre, pl Patriara es hasonlora, arra el tudom kepzelni (mondjuk 6-7M az ara plusz 1-2M egy tizeves support.)

Mondjuk en nem bannam - arrol irtatok, hogy sorban rohadtak le az alfoldi porban, ugye? :D
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Azért én óvatosan próbálok hozzá állni a dolgokhoz.

1, Még borzasztó korai kategorikus kijelentéseket tenni. Nem olyan régi a kiírás. És ezek a fegyvergyártók nem olyan fiúk, hogy az enyém nem pont ez a paraméter, akkor köszönöm, el sem indulok. (Láttuk már, hogyan ütötte ki Zsuzsit a római hadvezér, majd pillanatok alatt kiderült, hogy azon kívül, hogy már minden megy gördülékenyen, semmi sem stimmel.)

2, Nagyon előítéletes vagyok, de ha Ukrajnában bármilyen fegyverbeszerzésre meghívnak három darab gyártót és utána kiderül, hogy a tenderen ebből négy jármű nem tud elindulni rajta, akkor én elhiszem nektek ezt a jóslatot. Pozsony szerintem van olyan összeszedett, hogy nem fogják törölni a tendert... érdeklődő hiányában. Én 95% esélyt adok arra, hogy a három meghívott mindegyike tud majd érvényes ajánlatot beadni.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 091
13 496
113
Biztos, neked elhiszem, neked az anyanyelved. :)
Viszont ugy is edeskeves: a sales tax nalatok 20%, nem? Ha azt levonjuk (~290M), akkor valami 1.4B maradt a 156 darabra, ami szerint 9 millio korul akartok egy lancos harcjarmuvet megkapni ugy, hogy a tulnyomo tobbsege (131) fullos toronnyal meg fegyverzettel jonne... ebbol mi jon ki szerinted?
Lynx, Puma elbol kiesik, szerintem a CV90 is - mi maradt, Ascod?



Hat, mennyire fapados lenne az? Esetleg ha szo szerint erted, tenyleg fa padok lesznek benne es hasonlok... :D



Szerinted az kijon 9M korul, supporttal, mindennel? Nekem nagyon alacsonynak tunik egy lancos IFVnek, toronnyal, fegyverzettel, mindennel... esetleg kerekesre, pl Patriara es hasonlora, arra el tudom kepzelni (mondjuk 6-7M az ara plusz 1-2M egy tizeves support.)

Mondjuk en nem bannam - arrol irtatok, hogy sorban rohadtak le az alfoldi porban, ugye? :D
Amúgy, az általad bemásolt szoveg utolsó mondatában is bele ván írva: Celkové odhadované náklady na první fázi akvizice se pohybují kolem 1,739 miliardy eur s DPH. :oops:

A csehek úgy számitották a keretosszeget, mind akik nem tudják, mit fognak vásárolni, a szlovák beszerzésben pedig szerintem már ki van szemelve valaki. éN is az ezidáig "felvonultatot" páncélosokból legesélyesebbnek a CV90-t tartom, mindemellet még kiváncsi vagyok, hogy megjelenik e a képben az AS21, mivel a harckocsibeszerzés szerintem K2 felé hajlik és nagyon agilis mostanában a kóreai hadiipar Európában (és sok cuccot már el is adtak).
Sokat számíthat, hogy melyik jármuvel lehetne nagyobb mértéku hazai gyártást felmutatni, mondjuk a BAE ezidáig nem volt arról híres, hogy kirendelné a gyártást más országokba ..., továbbá a torony kérdése is érdekes lehet - ezidáig egyik gyártó se prezentálta valamilyen szlovák torony integrációját.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 143
113
Amúgy, az általad bemásolt szoveg utolsó mondatában is bele ván írva: Celkové odhadované náklady na první fázi akvizice se pohybují kolem 1,739 miliardy eur s DPH. :oops:

A csehek úgy számitották a keretosszeget, mind akik nem tudják, mit fognak vásárolni, a szlovák beszerzésben pedig szerintem már ki van szemelve valaki. éN is az ezidáig "felvonultatot" páncélosokból legesélyesebbnek a CV90-t tartom, mindemellet még kiváncsi vagyok, hogy megjelenik e a képben az AS21, mivel a harckocsibeszerzés szerintem K2 felé hajlik és nagyon agilis mostanában a kóreai hadiipar Európában (és sok cuccot már el is adtak).
Sokat számíthat, hogy melyik jármuvel lehetne nagyobb mértéku hazai gyártást felmutatni, mondjuk a BAE ezidáig nem volt arról híres, hogy kirendelné a gyártást más országokba ..., továbbá a torony kérdése is érdekes lehet - ezidáig egyik gyártó se prezentálta valamilyen szlovák torony integrációját.
Mert a megrendelés előtt a kutya nem fog neked tornyot integrálni :D
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff and arcas

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 091
13 496
113
Mert a megrendelés előtt a kutya nem fog neked tornyot integrálni :D
Azért már volt rá példa - vegyuk példaul a Scipio 8x8, akol Rosomarka volt rárakva egy Turra30, csak az egészbol nem lett semmi, mert a lengyelek cserébe nem nálunk modernizálták a DANAikat.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 706
113
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and Pogány

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 091
13 496
113
Amúgy, az általad bemásolt szoveg utolsó mondatában is bele ván írva: Celkové odhadované náklady na první fázi akvizice se pohybují kolem 1,739 miliardy eur s DPH.
"A projekt első szakaszában a szándék az, hogy felfegyverzik a Szlovák Köztársaság Fegyveres Erőinek (OSSR) szárazföldi haderőjének három gépesített zászlóalját és a Martin kiképző és mobilizáló utánpótlási bázist" - közölte a minisztérium. 146 lánctalpas páncélozott járművet (PBOV) és hat lánctalpas páncélozott járművet (POV) kell beszerezni 2022 és 2026 között. A fegyverzet biztosítása a nehéz gépesített brigád számára szintén a NATO képességi céljainak része.

A projekt becsült költsége 1,739 milliárd euró áfával, ebből egyedül a járművek 1,447 milliárd euróba kerülhetnek. A beszerzés történhet kormány-kormány formájában. Ez következik a minisztérium által a tárcaközi véleményezési eljáráshoz benyújtott anyagból.

https://domov.sme.sk/c/22718548/min...76-vozidiel-8x8-za-vyse-332-milionov-eur.html

Jelenleg a Szlovák Köztársaság fegyveres erői olyan lánctalpas technikával vannak felfegyverkezve, ami a műszaki élettartamának végén van, 30 százalékos működőképességgel - mutatott rá az osztály az anyagban. "A lánctalpas technika alkalmazhatósága az élettartam után nagyon problémás, mivel a pótalkatrészek kritikusan nem állnak rendelkezésre (nem léteznek), valamint a gyártók szerviztámogatását nem kapnak, ami kedvezőtlenül tükröződik az alacsony működési megbízhatóságban és a magas meghibásodási arányban, " mondta. Hozzátette: ez a költségek folyamatos növekedését is jelenti.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 375
113
A beszerzés történhet kormány-kormány formájában.
Ez szinte biztosan igy lesz. Ebből következik, -ahogyan az irva is vagyon- hogy:
  • gyakorlatilag meghivásos (!) rendszerben kérnek fel gyártókat ajánlattételre az adott ország kormányain keresztül,...("plánuje ministerstvo osloviť identifikovaných výrobcov bojovej obrnenej techniky prostredníctvom ich vlád.")
  • melyeket kiértékelnek,...("Pri hodnotení ponúk sa má prihliadať na celkovú cenu vozidla i integrovanej logistickej podpory, prevádzkové náklady, percento zapojenia obranného priemyslu SR, termíny dodávok i interoperabilitu s NATO.")
  • majd a minisztérium ajánlást tesz a kormányak egy államközi (!) szerződéskötésre... ("...po obdržaní odpovedí majú byť ponuky vyhodnotené a spracované do poradia podľa výhodnosti. Následne má ministerstvo predložiť vláde návrh medzivládnej dohody s konkrétnym štátom.")
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 091
13 496
113

2022 végén a fegyveres erőknél 19 573 katona állhat​

https://www.teraz.sk/slovensko/mo-koncom-roka-2022-by-mohli-mat-ozbro/571169-clanok.html

Pozsony, augusztus 20. (TASR) - A Szlovák Köztársaság Védelmi Minisztériuma azt javasolja, hogy 2022. december 31-ig 523 hivatásos katonával, 202 alkalmazottal és 460 tartalékos katonával növeljék létszámukat a Szlovák Köztársaság Fegyveres Erőiben (OSSR). A Szlovák Köztársaság Fegyveres Erőiben összesen 23 983 alkalmazottnak kell dolgoznia, ebből 19 573 katona. Ez következik a minisztérium által a tárcaközi véleményezési eljáráshoz benyújtott anyagból.

A minisztérium a fegyveres erők létszámának javasolt növelését indokolja, például azzal, hogy új képességeket kell kiépíteni a Szlovák Köztársaság 2021-es képességekkel kapcsolatos céljainak való megfelelés biztosítása érdekében, a tervezett szervezeti változtatásokat, a 81. szárny átszervezését összhangban az újonnan bevezetett F-16 harci repülőgépek igényeivel vagy a személyzetnek a vagyonkezelő ügynökségtől a fegyveres erők alárendeltségébe tervezett áthelyezésével.

A minisztérium, a Katonai Rendőrség és a minisztérium hatáskörébe tartozó egyéb szervezetek feladatainak ellátására további 59 hivatásos katona rendelhető. A minisztérium például azzal érvel, hogy biztosítani kell az SNP Ružomberok Központi Katonai Kórház - oktatókórház - feladatainak teljesítését a rendkívüli események során, vagy támogatni kell a fegyveres erők műveletekben rejlő egészségügyi képességeinek kiaknázásának fenntarthatóságát. További okok a Szlovák Köztársaság Védelmi Minisztériumának nemzetközi szervezetekben betöltött helyeinek növelése, de a katonai rendőrség válságkezelésének biztosítása is.

A fegyverek és felszerelések számában több változtatást kell végrehajtani. Az új fegyverzet szállításának tervével összhangban 33-ról 41 darabra kell növelni az önjáró ágyútarackok számát. Három 8x8 -as páncélozott harci járművet is szállítanak. A rakétavetők számát 17-ről 25-re kell növelni. A harckocsik számának 30-nak kell lennie, egyel csökken. Emellett nem lesz elérhető új oktatóhelikopter.

Jövőre a minisztérium azt is tervezi, hogy a tiszti főorvos hivatalát katonai orvosi parancsnoksággá, a harci biztonsági brigádparancsnokságot pedig a közös támogató dandárparancsnoksággá alakítja át. Rozsnyón létre kell hozni az 5. tüzérezredet. A telepíthető kommunikációs és információs rendszerek bázisának (KIS) és a helyhez kötött KIS bázisának elrendezését szintén módosítani kell a 6. összekötő ezredre, amely Ružomberokon és Trencsénben található.