Szovjet - kínai határincidensek (1964 -1969)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
1969. augusztus 13. Konfliktus a Zhalanashkol-tónál

1969. augusztus 13-án a szovjet határ menti csapatok a Zsalanaszkol-tó közelében harcba keveredtek a szovjet területre behatoló kínai hadsereggel. A tónál vívott csata volt az 1969-es szovjet-kínai konfliktus utolsó szakasza. Nem sokkal később Koszigin Kínába utazott, hogy tárgyalásokat folytasson az enyhülésről.

A csata, bár heves volt, nem tartott tovább egy óránál. A szovjet határőrök két halottat és tíz sebesültet vesztettek. A kínai oldalon 19 ember meghalt, további hárman fogságba estek.


Fotó: © RIA Novosti/Runov

Az 1969. augusztus 13-i szovjet-kínai határkonfliktus során lefoglalt fegyverek a Zhalanashkol-tó közelében, a szemipalatyinszki területen.


Fotó: A. Nogajbajev, 1969.






 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 949
82 650
113
A "megbonthatatlan szovjet-kínai barátság" falán a hatvanas évektől repedések mutatkoztak.

1968-ban Kína és a Kazah SzSzK határán történt már fegyveres konfliktus, amely után a Pravda egyenesen egy esetleges Kínával szembeni atomcsapásról írt.

Egyre szaporodtak a villongások a szovjet-kínai határon, mindennapossá váltak a kisebb-nagyok fegyveres konfliktusok, amelynek az egyik legismertebb eseménye volt az 1969 tavaszán kirobbant Damanszkij-incidens. Fontos tudni, hogy ezen a területen korábban is történtek provokációk, hol egyik, hol másik oldalról (1964-től 1969-ig több, mint 4.000 esetben), de az 1969-es események váltak világszerte ismertté.

1969. március 15-én egy határincidens nyomán robbanásig feszült a Szovjetunió és Kína viszonya...

Szovjet közlés szerint a kínai hadsereg egy ezrede előbb beszivárgással, majd harckocsik, tüzérség és aknavetők támogatásával megpróbálta hatalmába keríteni az Usszuri határfolyó Damanszkij nevű szigetét. Az első összecsapás a szovjet határőrökkel másfél óráig tartott, de a sziget a következő nyolc órában nyolcszor cserélt gazdát, mígnem a kínaiak visszavonultak. Az összecsapás kimenetelét reguláris szovjet gépesített lövészegység bevetése döntötte el: a kínaiak visszatértek eredeti állásaikba, de az egész folyószakaszt elaknásították. Szovjet oldalon a veszteség halottakban 17 fő volt.

Moszkva megsemmisítő válaszcsapással fenyegette meg az akkori kínai vezetést, ha megismétlődnek a fegyveres betörések az egyébként vitatott hovatartozású közös ázsiai határszakaszon. A határincidensek folytatódtak...


A szovjet atomcsapástól tartva Kína 1969. október 18-án teljeskörű riadót rendelt el nukleáris erőinél.

Nixonnak nem maradt nagyon mozgástere az atomháború elkerülésére, mint hogy beszáll a licitbe és emeli a tétet: megfenyegette Brezsnyevet, hogy a kínaiak elleni atomcsapást Amerika elleni provokációnak minősíti, és válaszcsapásként 130 szovjet várost fognak letörölni a térképről az amerikai nukleáris rakéták.

 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
12 537
36 565
113
Tudna esetleg erre valaki pontosabb infót adni. Sokszor hallottam erről az "esetről" még tőlünk nyugatabbra eső országokban is.
 
  • Tetszik
Reactions: jani22 and fishbed