Török drónok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
Akıncı opció véleményem szerint sok képzelőerő, de jó lenne, ha lenne. Ha ilyen beruházás valósulna meg, kívánatos lenne, hogy ne csak a levegő-föld, hanem a levegő-levegő funkciót is alkalmazzák. Megbeszélik, mennyire hatékony lehet.

djf9aej.PNG


Akinci-2-1024x597.jpg
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 066
26 626
113
Akıncı opció véleményem szerint sok képzelőerő, de jó lenne, ha lenne. Ha ilyen beruházás valósulna meg, kívánatos lenne, hogy ne csak a levegő-föld, hanem a levegő-levegő funkciót is alkalmazzák. Megbeszélik, mennyire hatékony lehet.

djf9aej.PNG


Akinci-2-1024x597.jpg
Egyáltalán nem kívánatos, túl nagy, túl drága. Minnél kisebb támadódrón kell, bőven elég ha két MAM-ot tud hordozni vagy két UMTAS-t, lényegében ehhez lehet méretezni, ha valamilyen fejlesztésbe fogunk! Minnél kisebb legyen, hogy a lehetőleg ne nyújtson nagy célpontot a légvédelmeknek!
 
K

kamm

Guest

Egy kb. Bayraktar TB2 kategóriájú drónból lehetőleg minél több, vagy minél mélyebb folyamatos hazai gyártással, ...hogy török vagy izraeli lényegében már mindegy. Én az inkább több kisebb, mint néhány darab nagy elvét vallom,...a tökéletes valóban akkor lenne, ha saját műholdas adatkapcsolaton keresztül is lehetne nagy távolságokból is megbizhatóan működtetni.
Az én megközelitésem szerint ez egy "fogyó cucc", viszont nem veszi ki a képletből a képzett embert, ha elpusztitják, tehát jómagam nem spórolnék hosszú távon a darabszámokkal - persze menet közben reagálva a katona-technológiai fejlesztésekre és az új drón-harcászati kihivásokra.
TB2-TB3 jo lenne operational supportra, szoval valoban majdnem fogyoeszkoz, kezdesnek vennek vagy 20 darabot legalabb, plusz legalabb 6-8 Akincit onnalo csapasmeresre (sok esetben Gripent sporolsz vele.)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Nem szabad sokat gondolkodni a harci drón beszerzésen hogy majd mi feljlesztgetjük meg reszelünk rajta!Ha van már a szomszédban is több helyen akkor az ránk nézve elég veszélyes!Vennünk kell egy működő kész rendszert és majd utána ráérünk azon gondolkodni hogy kellene tovább bőviteni!Értem én hogy fejlődik a technlógia de ez mindig így lesz!Ha mindig a legújabb telefonra vársz akkor sosem fogsz venni mert mindig jönnek ki az újabbnál újabbak...!
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
Nem szabad sokat gondolkodni a harci drón beszerzésen hogy majd mi feljlesztgetjük meg reszelünk rajta!Ha van már a szomszédban is több helyen akkor az ránk nézve elég veszélyes!Vennünk kell egy működő kész rendszert és majd utána ráérünk azon gondolkodni hogy kellene tovább bőviteni!Értem én hogy fejlődik a technlógia de ez mindig így lesz!Ha mindig a legújabb telefonra vársz akkor sosem fogsz venni mert mindig jönnek ki az újabbnál újabbak...!

Nagyon gyors a fejlődés, ha a legjobbat vesszük, ahhoz szinte egyik ilyen gyártó sem ad továbbfejlesztési jogot lehetőséget.
Cserébe nagyon drága!
...ha ezért keveset veszünk, akkor az üzemeltetés nagyon nagyon drága!
Én megvennék egy másod-vonalas gyártót, aki jó fejlesztésben, de elqúrta a marketinget/peche van/átb@cta egy megrendelője/stb..., ezért jó technikai szintű terméke ellenére rossz anyagi helyzetben van.
...vagy más ok miatt ki akar szállni (pl: Hirtenberger !!!) !!!



U.I: Most kb az a helyzet a drónoknál, mint az 50-es években a sugárhajtású gépeknél: mire elkezdték gyártani --a legjobbat is akár--, addigra elavult!
A fejlesztői mérnöki-/technológiai-/szakember hátteret kellene megteremteni, az mindegyiknek az alapja és feltétele!
...csak politikailag nem hálás feladat, dolgozni kell vele, a vásárlás gyorsabb (látszat-)megoldás! :mad: :mad: :mad:


.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nem szabad sokat gondolkodni a harci drón beszerzésen hogy majd mi feljlesztgetjük meg reszelünk rajta!Ha van már a szomszédban is több helyen akkor az ránk nézve elég veszélyes!Vennünk kell egy működő kész rendszert és majd utána ráérünk azon gondolkodni hogy kellene tovább bőviteni!Értem én hogy fejlődik a technlógia de ez mindig így lesz!Ha mindig a legújabb telefonra vársz akkor sosem fogsz venni mert mindig jönnek ki az újabbnál újabbak...!

Nagyon gyors a fejlődés, ha a legjobbat vesszük, ahhoz szinte egyik ilyen gyártó sem ad továbbfejlesztési jogot lehetőséget.
Cserébe nagyon drága!
...ha ezért keveset veszünk, akkor az üzemeltetés nagyon nagyon drága!
Én megvennék egy másod-vonalas gyártót, aki jó fejlesztésben, de elqúrta a marketinget/peche van/átb@cta egy megrendelője/stb..., ezért jó technikai szintű terméke ellenére rossz anyagi helyzetben van.

Szerintem meg haditechben pont ezek miatt a legdrágább szart venni. Levegőben pláne.
Konkrétan a törökök több csatatéren az orosz versenytársakat iskolázták le. Pont ők illenek bele a legjobban az általatok felvázolt képbe, csak nem a kontraérvek miatt. Fejleszteni ők is fognak, de nem mindegy, hogy honnan. Viszont piacuk még nincs, ezért nekik a partneri kapcsolat kelleni fog. A K+F-et fenntartani sem a hh időszakban sem azóta nem azon az elképzelésen ment, mint a románoké, hogy veszek egy "nem túl drága" tech transzfert sajátnak és azt majd tovább csiszolom, ha sikeres vagyok, akkor majd befutok az export piacon is. Sosem futottak be.
A török gépekben jól látható módon benne van a potenciál, hogy nagy kört fussanak. Magyarország a földrajzi helyzete miatt is megszokta, hogy kapocs Kelet és Nyugat, illetve Észak és Dél között. Jelenleg nem útvonalhálózat kell, hanem olyan valaki, aki az EU-nak is tagja.
Amúgy ha 1980-ban valaki nem vár az újabb technológiával, hanem megveszi az M60-as vagy a Leo1-et, mint bizonyítottan jól fejleszthető gépet magának, nehogy lemaradjon -ahogy például a keleti szomszédunk is gyorsan megvette a német motort és ágyút-, akkor 10 év múlva költhetett újból pénzt rá. Ha valaki bevásárol Leo2-ből, mint a nyugati szomszédunk, az 0,5% hadügyi kiadások mellett is 30 év múlva van egy okés harckocsi flottája.
Ez persze kicsit bonyolultabb annál, hogy a drágát vagy az olcsót kell vásárolni, mert majd az lesz jó nekünk. Leo2-t a legnagyobb német nevek gyártották és tették bele folyamatosan a frissített verziót. De ezeket az óriásokat nem tudta behozni kis állam megvásárlok egy tehetséges, de csőd közelében tántorgó céget politikája a II. vh óta, mert az amcsi, a német, az orosz (és talán drónoknál mostantól a törökök) úgy is bele teszik a fejlesztési pénzt és a hadseregük a giga méretű rendeléseket, hogy kibasszák a kicsiket a piacról.
Olyannal kell egy kis országnak együtt működnie, akik oda haza is bele fogja rakni a lóvét. És akivel lehet alkudni arról, hogy mi is jól járjunk. És valami közöset vinni tovább exportra.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
Továbbra is támogatom, hogy megpróbáljam megszerezni a technológiát a Vesteltől, amelynek viszonylag kevesebb költségvetése van a többi versenytársához képest. A törökök évente több mint 10 milliárd dollárt gyártanak repülési alkatrészeket / motoralkatrészeket Európába és Amerikába. Közülük sok szerepel a közvetlen programban (A400, A350 stb.). Éppen a múlt héten 24 egységet adtak el Lengyelországnak Ukrajna mellett, kinek lesz szükségük Magyarországra?
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113

Cavusoglu : A drónok iránt nagy a kereslet a világ minden tájáról, Indonéziából és más országokból, de Romániában és Lengyelországban komoly változás történt. Mindkettő megváltoztatta az EU és a NATO tagságának kritériumait, amelyeket a védelmi ipari termékek vásárlásakor határoztak meg.

?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113

Cavusoglu : A drónok iránt nagy a kereslet a világ minden tájáról, Indonéziából és más országokból, de Romániában és Lengyelországban komoly változás történt. Mindkettő megváltoztatta az EU és a NATO tagságának kritériumait, amelyeket a védelmi ipari termékek vásárlásakor határoztak meg.

?

Ez most újabb NATO felajánlásra szánt alakulatokat jelent vagy valami más áll a háttérben? (NATO tagság kritériumai)

Nem biztos, hogy tökéletes fordítás esetén érteném. Mit érthet EU tagság kritériumain? Erről rossz tippem sincs. És van-e forrás arról, hogy az oláhok érdeklődtek a török drónok iránt? Úgy rémlik, papírt mintha Izraellel írtak volna alá. Vagy valamit megint keverek?
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
Ez most újabb NATO felajánlásra szánt alakulatokat jelent vagy valami más áll a háttérben? (NATO tagság kritériumai)

Nem biztos, hogy tökéletes fordítás esetén érteném. Mit érthet EU tagság kritériumain? Erről rossz tippem sincs. És van-e forrás arról, hogy az oláhok érdeklődtek a török drónok iránt? Úgy rémlik, papírt mintha Izraellel írtak volna alá. Vagy valamit megint keverek?

Saját nyilatkozata szerint mindaddig ezek az országok mind az EU-tagságot, mind a NATO-tagságot akarták azoktól az országoktól, ahonnan fegyvert vásároltak volna, most a kettő egyike elegendő.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Saját nyilatkozata szerint mindaddig ezek az országok mind az EU-tagságot, mind a NATO-tagságot akarták azoktól az országoktól, ahonnan fegyvert vásároltak volna, most a kettő egyike elegendő.

Izrael és az USA gondolom "értelemszerű" kivételt képviseltek.

Románia: Piranha vásárlás nagyobb rendelésben Svájctól, Törökország bizonyos tekintetben magasabb szinten is áll EU tekintetében, mint ők, mert teljes jogú tagságot kér, míg Alpokban csak partnerséget. Rakétatüzérség és légelhárítás a tengerentúlról. Ami nem is akar EU tag lenni.

Nem kétségbe vonva az idézett szavakat, de furcsa az, hogy ez előkerül, mint feltétel. Persze prioritás nem elképzelhetetlen, hogy volt. És mint én is mondtam, a legnagyobbakat valszeg eddig is tekinthették úgy, mint szükséges kivétel.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
Izrael és az USA gondolom "értelemszerű" kivételt képviseltek.

Románia: Piranha vásárlás nagyobb rendelésben Svájctól, Törökország bizonyos tekintetben magasabb szinten is áll EU tekintetében, mint ők, mert teljes jogú tagságot kér, míg Alpokban csak partnerséget. Rakétatüzérség és légelhárítás a tengerentúlról. Ami nem is akar EU tag lenni.

Nem kétségbe vonva az idézett szavakat, de furcsa az, hogy ez előkerül, mint feltétel. Persze prioritás nem elképzelhetetlen, hogy volt. És mint én is mondtam, a legnagyobbakat valszeg eddig is tekinthették úgy, mint szükséges kivétel.

Ez a miniszter kijelentése. Számomra is abszurdnak tűnt. Románia piacaitól kezdve a városi közlekedésig a török vállalatoktól függ, Lengyelországnak mondhatom, hogy jó, de ezek az országok már folyamatosan cserélnek Törökországgal.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 745
4 495
113

Először támadtak önállóan emberekre harci drónok​

A harci drónok már évek óta bevett eszközök, különösen a terrorizmus elleni harcban, de eddig a földről irányították őket, és mindig ember hozta meg a döntést arról, megtámadhatják-e a célpontot. Ez megváltozott, mert az ENSZ egy jelentése szerint harci drónok önállóan, emberi beavatkozás nélkül támadtak lázadókat Líbiában. A sci-fibe illő akció tavaly történt.

 
  • Hűha
  • Szomorú
Reactions: Wilson and zeal

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 921
7 626
113
Akıncı opció véleményem szerint sok képzelőerő, de jó lenne, ha lenne. Ha ilyen beruházás valósulna meg, kívánatos lenne, hogy ne csak a levegő-föld, hanem a levegő-levegő funkciót is alkalmazzák. Megbeszélik, mennyire hatékony lehet.

djf9aej.PNG


Akinci-2-1024x597.jpg

Nagyon szép gép , olyan mint egy ragadozó madár
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113

Először támadtak önállóan emberekre harci drónok​

A harci drónok már évek óta bevett eszközök, különösen a terrorizmus elleni harcban, de eddig a földről irányították őket, és mindig ember hozta meg a döntést arról, megtámadhatják-e a célpontot. Ez megváltozott, mert az ENSZ egy jelentése szerint harci drónok önállóan, emberi beavatkozás nélkül támadtak lázadókat Líbiában. A sci-fibe illő akció tavaly történt.


Pont az ilyen határvonalak átlépése miatt aggódom. A "magyarok" voltak a producere a Terminátornak, ami már akkor arra figyelmeztetett, hogy túl messzire mehetünk. Azóta az USA, ami a film gyártó országa volt, ezer szállal kapcsolódott hozzá, megalkotta azt az MI-t, ami már maga tanulja, hogy mit akar cenzúrázni és mi az, amit nem.
Aggasztó, hogy nem olyan protokollt építenek be, hogy a kapcsolat megszakadása esetén folytassa békésen a járőrözést, kontra térjen vissza magától a bázisra, hanem hagyják ítélkezni emberek felett.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 634
3 914
113
Pont az ilyen határvonalak átlépése miatt aggódom. A "magyarok" voltak a producere a Terminátornak, ami már akkor arra figyelmeztetett, hogy túl messzire mehetünk. Azóta az USA, ami a film gyártó országa volt, ezer szállal kapcsolódott hozzá, megalkotta azt az MI-t, ami már maga tanulja, hogy mit akar cenzúrázni és mi az, amit nem.
Aggasztó, hogy nem olyan protokollt építenek be, hogy a kapcsolat megszakadása esetén folytassa békésen a járőrözést, kontra térjen vissza magától a bázisra, hanem hagyják ítélkezni emberek felett.
Szia,

Szerintem mar a 70-es evekben is az MI maga tanulta, hogy mit akar cenzurazni, es mit nem. Ennek ellenere ugy altalaban akkoriban is, es a 90-es evekben is hasznalhatatlanok voltak az MI rendszerek, ma van jopar hasznalhato, amivel a mindennapi eletben is talalkozunk, pl. a hibas google keresesekre adott jo valaszoknal.

Szerintem katonai celra ertelmetlen olyan rendszert csinalni, amit az ellenseg barmikor konnyen harckeptelenne tehet (kapcsolat zavarasa konnyu).

Szerintem (ugyan semmi modon sem tudom bizonyitani), mar nagyon regota vannak olyan gepek, amik "itelkeznek az emberek felett".
Illetve pontositok: attol meg, hogy nem MI alapu, minden taposo/botlodrotos akna "itelkezik az emberek felett".
 
W

Wilson

Guest
Aggasztó, hogy nem olyan protokollt építenek be, hogy a kapcsolat megszakadása esetén folytassa békésen a járőrözést, kontra térjen vissza magától a bázisra, hanem hagyják ítélkezni emberek felett.
Ez a dolog,(természetesen ha igaz),(amellett,hogy elítélem azt,hogy a ne legyen emberi felügyelet egy drón felett amikor az bármilyen célpontra csapást mér) ami számomra teljesen elfogadhatatlan nem is értem,hogy a török fejlesztők egy ilyen elmebeteg protokolt ,hogyan is tudtak létrehozni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
Ez a dolog,(természetesen ha igaz),(amellett,hogy elítélem azt,hogy a ne legyen emberi felügyelet egy drón felett amikor az bármilyen célpontra csapást mér) ami számomra teljesen elfogadhatatlan nem is értem,hogy a török fejlesztők egy ilyen elmebeteg protokolt ,hogyan is tudtak létrehozni.
Valószínűleg csak hülyeség, de ilyen algoritmust írhattak volna Líbiára is, és van értelme. Az ország 90% -a sivatagból áll, ésszerű közvetlen támadási parancsot adni, tekintve, hogy csak az ellenségek (Hafter) tartózkodnak egy bizonyos területen.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
attol meg, hogy nem MI alapu, minden taposo/botlodrotos akna "itelkezik az emberek felett".

A példa jogos. És vetnek fel bennem aggályokat az aknák is. Olyan szempontból érdekes a párhuzam, hogy volt Jugo területén ma napig hány gyerek hal meg a fel nem robbant aknák miatt? Vagy Vietnámban. És ezek nem MI vezéreltek, így legalább ott maradnak a fenekükön. Azokban a háborúkban borzasztó hatékonyak voltak egy erőfölényben lévő ellenség megállításában. De azóta nagyon nagy árat szednek a győzelemért. És a jelenlegi megoldások, ezek a maguktól gyilkoló UAVok csak drágábbak és nagyobb veszélyt magukban hordozók lettek.
Ez a dolog,(természetesen ha igaz),(amellett,hogy elítélem azt,hogy a ne legyen emberi felügyelet egy drón felett amikor az bármilyen célpontra csapást mér) ami számomra teljesen elfogadhatatlan nem is értem,hogy a török fejlesztők egy ilyen elmebeteg protokolt ,hogyan is tudtak létrehozni.

Nem olyan túl nehéz. Gondolj bele! 20 évvel ezelőtt még az én családom irigyelt kivétel volt az otthoni számítógéppel. Tíz évvel ezelőtt az egyik barátom egyetemistaként már beszélgető botot csinált Skypera. Én adtam neki a BB-Buta Bot nevet. Nagyon szórakoztató volt, ahogy szívattuk az automatikáját olyan mondatok bevitelével a társalgásba, amiről azt sejtettük, hogy megtévesztő lehet a diagnosztikáját illetően. A gazdája meg folyton kikapcsolta és újra programozta. Édes volt, de egy hercegnő mellé társalkodónőnek nem ment volna el.
Pont ez a probléma. A biológia jóval nagyobb agykapacitással sem tudott jóval hosszabb idő alatt létrehozni tökéletes gondolkodási sémákat. Az embernek vele született joga a tévedés. Istennek pedig az ítélkezés. A gép jogairól ne moralizáljunk, de nekik legalább nagy előnyük velünk szemben, hogy legalább tömegessé tehető ugyan az a hibás gondolkodás. Egy valahol félre siklik a séma és minden gép, amibe az van beletöltve, ugyan azt a hülyeséget fogja mondani. És ha tovább fejlesztik, akkor a meglévő hibákra építenek, és játék programoknál is foltoznak, de struktúrát nem váltanak, amíg nem végzetesen elavult.

Tudtuk az elejétől fogva, hogy az UAV-ok a zavarásra épp úgy szuper érzékenyek lesznek, mint a kódfeltörésre és hamis parancsok megadására. A hardverek gyártói meg rutinszerűen építenek be kiskapukat.

This is the way! (?)
 
  • Tetszik
Reactions: bel