Urbanisztika, építészet (múlt, jelen, jövő)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 063
16 245
113
Klassz link. És mi lesz a felújított palota funkciója?

Valahányszor arra megy egy libtard és felnéz, zokogásban tör majd ki.

Egyébként viccen kívül, ez egy restauráció, aminek komoly turisztikai, reprezantatív és nem mellékesen nemzeti kultúrális értéke van. Ugyanilyen restaurációk folytak a lengyeleknél, ahol a királyi palotát az egyetlen megmaradt ablakboltívből építették újjá, vagy meg lehet nézni Berlinben a most visszaépülő (kommunisták által egy erkélyt leszámítva porig rombolt) porosz királyi palotát is.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 748
28 541
113
vagy meg lehet nézni Berlinben a most visszaépülő (kommunisták által egy erkélyt leszámítva porig rombolt) porosz királyi palotát is
Nem annál volt az, hogy egy szárnya (talán ami a Spree felé néz) valami modern stílusban épül újjá, mert a zöldek azon sipítoztak, hogy revizionista emlékhely (vagy valami hasonló npc sample text szöveg) lesz?
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 063
16 245
113
Nem annál volt az, hogy egy szárnya (talán ami a Spree felé néz) valami modern stílusban épül újjá, mert a zöldek azon sipítoztak, hogy revizionista emlékhely (vagy valami hasonló npc sample text szöveg) lesz?

De, és a fényképek alapján elég randa is, valami kiállító hely lesz a múzeumszigeten. Sajnos amikor 2 éve ott voltam, nem tudtam jól megnézni, pedig éppen épült.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Valahányszor arra megy egy libtard és felnéz, zokogásban tör majd ki.

Egyébként viccen kívül, ez egy restauráció, aminek komoly turisztikai, reprezantatív és nem mellékesen nemzeti kultúrális értéke van. Ugyanilyen restaurációk folytak a lengyeleknél, ahol a királyi palotát az egyetlen megmaradt ablakboltívből építették újjá, vagy meg lehet nézni Berlinben a most visszaépülő (kommunisták által egy erkélyt leszámítva porig rombolt) porosz királyi palotát is.
Értem én, csak én is azon siránkozom, mint az építészek, hogy egy pesti bérház jellegű beépítés lesz a végeredmény szűk utcákkal magas házakkal, magas beépítettséggel, ami jellegében teljesen más, mint ami most van a területen. A jelenlegi szellős levegős terület helyett egy full beépített lesz a végeredmény. Annak én sem vagyok a híve, hogy egy ilyen nagy értékű területen csak azok a középkori falmaradványutánzatok legyenek, de szerintem egy kisebb fokú beépítés sokkal egészségesebb lett volna.
Apropó ha már mindent visszaépítünk, a Hentzi oszlop is visszaépül? 1 2 3 4 (egyébként nagyon szép emlékmű)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Értem én, csak én is azon siránkozom, mint az építészek, hogy egy pesti bérház jellegű beépítés lesz a végeredmény szűk utcákkal magas házakkal, magas beépítettséggel, ami jellegében teljesen más, mint ami most van a területen. A jelenlegi szellős levegős terület helyett egy full beépített lesz a végeredmény. Annak én sem vagyok a híve, hogy egy ilyen nagy értékű területen csak azok a középkori falmaradványutánzatok legyenek, de szerintem egy kisebb fokú beépítés sokkal egészségesebb lett volna.
Apropó ha már mindent visszaépítünk, a Hentzi oszlop is visszaépül? 1 2 3 4 (egyébként nagyon szép emlékmű)
1899-ben eltávolították onnan. Minek kerülne vissza? Meg amúgy is...
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
1899-ben eltávolították onnan. Minek kerülne vissza? Meg amúgy is...
Hát mert kb ezzel a lendülettel, mindent építenek vissza, ami ott volt, különösebb mérlegelés nélkül. És hát Habsburg-Lotaringiai József Főherceg palotáját is visszaépítjük. Maga Hauszmann úgy gondolta azért építi a várat, hogy legyen még soká meleg és kellemes otthona királyunknak, aki pedig annyira szívén viselte Hentzi sorsát, hogy az ágya felett lógott haláláig a képe (ld 1-es idézet fent). Szóval mivel a Hauszmann terv csak a palota terveire szólt, a közterekről nem, így a program vezetése szabadon mérlegel, hogy Ferenc József korából mit állít vissza és mit nem. És ha már a Habsburg Lotharingiai József főherceg palotáját is visszaépítjük, mi más jelképezné jobban a korszellemet, mint hogy még ezt is lenyomták a magyarok torkán... de mi ugyebár tisztán idegenforgalmi szempontokból historizálunk, abból a szempontból pedig egy pazar, gyönyörű alkotás, ami a császárt tökéletesen szimbolizálja, és a maga korában is drága remekműszámba ment. A császérért (az idegenforgalomért) mindent ... szerintem csak így nyerne értelmet a tökéletes megidézése a Hauszmann korabeli Habsburg szellemnek (csak hogy sose felejtsük).
 
M

molnibalage

Guest

 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A mono és multicentrikus országok vagy régiók Európában, pár példa:
euromono.jpg

És a fővárosi agglomeráció (az egységes városi térség) aránya az ország népességéhez:
eumono.jpg


Látható, hogy Budapest abszolúte a középmezőnyben van, mondhatni a monocentrikus ország tipikus példája,

Budapest aránya az országhoz mérten az organikusan létrejövő természetes arány.

A történelmi Magyarország egy multicentrikus ország volt, ez megszűnt és nincs is sok esély arra, hogy a csonkaországon belül multicentralizáljunk, mert nincs hozzá adott tér. A három lehetséges fejlődési központból kettő: Győr és Szeged az országhatáron fekszik, a természetes agglomerációjának és regionális központi szerephez szükséges területének a fele a határon kívül fekszik, míg Debrecen esetében ugyanez a terület legalább egyharmadnyi.

Budapesttel minden rendben van.

Amúgy nagyjából így néz ki a nagytérség a városok szempontjából a fejlődést adott esetben gátoló határproblémákkal:
euvarosok.jpg


Az egyetlen magyar nagyváros, aminek Budapesttől függetlenül is van fejlődési potenciálja határon belül az Debrecen, a természetes trend is ezt mutatja.
 
  • Tetszik
Reactions: hete and hendrick