A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 534
121 358
113
Ehhez kepest nalunk ket-harom evvel az alairas utan nemcsak erkezni fog az elso nemeteknel gyartott, eleve joval dragabb (lancos IFV) Lynx zl, de kozben felhuznak egy gyarat is a tobbihez... nem igazan ertem, mi a banaton sirankoznak itt egyesek folyamatosan.
Majd ha itt lesz, tud ez még csúszni. (Ne csússzon természetesen)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 232
67 074
113
Csak 2 megjegyzés.


Sztem a BTR-nek lesz kerekes utódja. Az RM prezi egyértelműen számol vele és ami eddig ott hozzánk be volt írva, az idővel kizöldült, beszerzésre került.
De nem azt mondom, hogy tuti a Boxer lesz, sztem még nem döntöttek az alternatívák közül, valószínűleg azt is hazai gyártással akarjuk. Felröppent itt még másik lehetőség is.


Ezt a kritikádat nem igazán értem. Ha vkinek először lesz új IFV a térségben, az mi meg a lengyelek. Sztem nálunk talán nagyobb évi mennyiségben, de mindenképpen korábban összeáll egy szemmel látható mennyiség. Újat előbb beszerezni mást sem tudtunk volna és így még anyagilag is jól járunk.

Ami neked tetű lassúnak tűnik, az a külföldi szemlélők fejében gyors, határozott beszerzésnek látzsanak. Valszeg azért ez a kettős érzés, mert te látod, milyen mélyről indulunk. Ha lenne vmi alap, akkor nem tűnne lassúnak. De hidd el ennél dinakusabb beszezések csak akkor lesznek, ha ég a ház. Azt meg jó lenne elkerülni.

Az a baj, hogy a hadsereg pont arra szolgáló dolog, hogy legyen, ha égni kezd a ház. Szóval itt ami lassú az lassú. Lehet 2030-ra tervezve a dolog szépen nyugodtan, ha teszemazt ezt megelőzendő 2028-ban idecsapna valaki, mert neki úgy jobb. Szóval ez egy pontja a lassúságnak.

De a hosszú távú képe nem tetszik nekem inkább. Ha 2030-ig Lynx készül a manufaktúránkban, amihez a tornyot a csinnadratta ellenére sem gyártjuk itthon azé', és aztán akarunk Boxert csinálni, ott, akkor új jármű, új tapasztalatok, stb, mire elkészülünk vele, a Boxer kb. kifutott gép, negyven éves konstrukcióval, amire ma hiszti van más gépekkel. Közben akkor ha még kéne Lynx, a Lynx gyárunk birtokában máshonnan rendeljük? Megosztjuk a kapacitást és sokkal lassabban készül a Lynx és Boxer is? A meglévőket mikorra ütemezve upgradeljük majd benne?

Szóval ez a tempó nekem nem kerek ha kivetítem hosszabb távra, több gépre, ha még fejlseztünk is benne, protókat építünk, tesztelünk, ez lesz a hadiiparunk alfája és omegája. Ez így látványpékség jelenleg.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 534
121 358
113
Az a baj, hogy a hadsereg pont arra szolgáló dolog, hogy legyen, ha égni kezd a ház. Szóval itt ami lassú az lassú. Lehet 2030-ra tervezve a dolog szépen nyugodtan, ha teszemazt ezt megelőzendő 2028-ban idecsapna valaki, mert neki úgy jobb. Szóval ez egy pontja a lassúságnak.

De a hosszú távú képe nem tetszik nekem inkább. Ha 2030-ig Lynx készül a manufaktúránkban, amihez a tornyot a csinnadratta ellenére sem gyártjuk itthon azé', és aztán akarunk Boxert csinálni, ott, akkor új jármű, új tapasztalatok, stb, mire elkészülünk vele, a Boxer kb. kifutott gép, negyven éves konstrukcióval, amire ma hiszti van más gépekkel. Közben akkor ha még kéne Lynx, a Lynx gyárunk birtokában máshonnan rendeljük? Megosztjuk a kapacitást és sokkal lassabban készül a Lynx és Boxer is? A meglévőket mikorra ütemezve upgradeljük majd benne?

Szóval ez a tempó nekem nem kerek ha kivetítem hosszabb távra, több gépre, ha még fejlseztünk is benne, protókat építünk, tesztelünk, ez lesz a hadiiparunk alfája és omegája. Ez így látványpékség jelenleg.
Jelenleg mindenkinek erre futja, mondjuk szerintem ha a boxert is kérjük mellé bővítenének a gyáron is, illetve lehet pl csak végszerelésesre kérni van millió féle konstrukció amiben le lehet szerződni, a boxernek is van már saját felfutott gyártása ott sem kéne fejlesztgetni semmit. A lynxen ez kb 2 évet rádob az egészre.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 134
92 369
113
Az a baj, hogy a hadsereg pont arra szolgáló dolog, hogy legyen, ha égni kezd a ház. Szóval itt ami lassú az lassú. Lehet 2030-ra tervezve a dolog szépen nyugodtan, ha teszemazt ezt megelőzendő 2028-ban idecsapna valaki, mert neki úgy jobb. Szóval ez egy pontja a lassúságnak.

De a hosszú távú képe nem tetszik nekem inkább. Ha 2030-ig Lynx készül a manufaktúránkban, amihez a tornyot a csinnadratta ellenére sem gyártjuk itthon azé', és aztán akarunk Boxert csinálni, ott, akkor új jármű, új tapasztalatok, stb, mire elkészülünk vele, a Boxer kb. kifutott gép, negyven éves konstrukcióval, amire ma hiszti van más gépekkel. Közben akkor ha még kéne Lynx, a Lynx gyárunk birtokában máshonnan rendeljük? Megosztjuk a kapacitást és sokkal lassabban készül a Lynx és Boxer is? A meglévőket mikorra ütemezve upgradeljük majd benne?

Szóval ez a tempó nekem nem kerek ha kivetítem hosszabb távra, több gépre, ha még fejlseztünk is benne, protókat építünk, tesztelünk, ez lesz a hadiiparunk alfája és omegája. Ez így látványpékség jelenleg.
Ha lesznek rendelések lehet dinamikusan a kapacitást növelni, az már messze nem olyan költség mint egy új gyár.
A Boxert 2010 óta gyártják. A legjobb a maga kategóriájában, ez nem 40 éves szovjet konstrukció. Abszolút élhetó. Ausztrália és Nagy-Brittania is most vezeti be. Ha nekik jó, nekünk tökéletes.
Upgrade stb. Mindent be lehet ütemezni. Ha lesz export, lesz mindenre zsé, eltartja magát a rendszer. Úgy látom ez a cél más területen is.
Értem, hogy neked lassú, de gyorsabb beszerzéseket nem látok reálisnak. A Covid gazdasági hatásainak tükrében még ez is necces, csoda, hogy nem kaszálták el eddig. Valszeg a hadiipari befektetések és munkahelyteremtés miatt. Aki így tervezte, fasza gyerek volt, mert most megmentette a progit.

Jelenleg nincs olyan bizonságpolitikai tényező, ami mindezt sürgetőbbé tenné. Nincs ok rá, hogy más költségek rovására erőn felül pumpáljuk ide a pénzt. Amíg ez így marad, nem lesz gyorsítás. Az elmúlt 2 évben több minden történt, mint az azt megelőző 30-ban.


És az EB-n is kint vagyunk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
 
K

kamm

Guest
Ha lesznek rendelések lehet dinamikusan a kapacitást növelni, az már messze nem olyan költség mint egy új gyár.
A Boxert 2010 óta gyártják. A legjobb a maga kategóriájában, ez nem 40 éves szovjet konstrukció. Abszolút élhetó. Ausztrália és Nagy-Brittania is most vezeti be. Ha nekik jó, nekünk tökéletes.
Upgrade stb. Mindent be lehet ütemezni. Ha lesz export, lesz mindenre zsé, eltartja magát a rendszer. Úgy látom ez a cél más területen is.
Értem, hogy neked lassú, de gyorsabb beszerzéseket nem látok reálisnak. A Covid gazdasági hatásainak tükrében még ez is necces, csoda, hogy nem kaszálták el eddig. Valszeg a hadiipari befektetések és munkahelyteremtés miatt. Aki így tervezte, fasza gyerek volt, mert most megmentette a progit.

Jelenleg nincs olyan bizonságpolitikai tényező, ami mindezt sürgetőbbé tenné. Nincs ok rá, hogy más költségek rovására erőn felül pumpáljuk ide a pénzt. Amíg ez így marad, nem lesz gyorsítás. Az elmúlt 2 évben több minden történt, mint az azt megelőző 30-ban.


És az EB-n is kint vagyunk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:


FYI szemet fideszes M4 letiltotta a streamet kulfoldre. :mad:
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 134
92 369
113

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 734
5 817
113
Miért tették volna? Simán lehetett volna egy hosszú távú program, mégsem lett az.

Nincs értelme sem a pénzt az egyik oldalról, sem a kapacitásokat a másik oldalról lekötni. Semmi sem indokolja azt, hogy már most szerzödést írjunk alá a következö batch-re.
Valószínüleg ez a 218 db-os csomag a legkisebb “értelmezhetö” csomag, ezért ennyi lett most rendelve elsö körben.

Nem tudnak mennyiségben reagálni.

Elég, ha minöségben teszik, amíg a tankok fel nem vonulnak.

Azokat már kifizette a magyar állam az adófizetők pénzéből.

Hogy jön ez ide? Ez nem von le semmit abból, hogy a gyártás belépököltségei a darabszám arányában oszlanak meg: tehát minél nagyobb a darabszám, fajlagosan annyival alacsonyabb ez a költséghányad. A magyar állampolgárok tehát x adóforintjukért y db hiúzt kapnak, 2x adóforintjukért viszont több, mint 2y db hiúzt. Ennél már nem tudom egyszerübben.

Mennyi idő alatt ássa be magát valaki egy nagyobb városban szerinted? Ja, pár óráról beszélünk, hogy egy képzett ellenség menetből védekezésbe menjen át és még néhány óra alatt a helyi eszközöket felhasználva már komoly harckocsiárkokat is kiásott a főbb irányokban!

Odateleportálnak a nagy semmiböl, mi meg közben alszunk. Rendben.

Senki nem fog utakat lőni, max hidakat. A karabahi háborúban Lora tüzérségi rakétával próbálták a lacsini folyósó egyik kulcsonfontosságú hídját telibekapni. Pár méter hijján majdnem sikerült is. Max ilyesmire kell számítani. Szerinted miért a szentesi műszakiak maradtak meg anno a kilencvenes években? Ja, pont azért, hogy ilyen esetben hadihidat is rögtönözzenek helyben!

Teljesen mindegy, hogy az azeriek milyen hidat nem tudtak felrobbantani. Reálisan bekövetkezhet, hogy az úthálózatunk egy része - valamilyen okból - használhatatlanná válik. És akkor a kerekes elönye elpárolog.

De figyelj, mindegy, nem fogjuk tudni meggyözni egymást. Szerinted mindenképp kell kerekes IFV, szerintem meg nem kell mindenképp (így, hogy láncos IFV gyárunk lesz.)
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 734
5 817
113
Biztos, hogy olcsóbb?
Kell rá 8 gumi, kopnak, egy csomó differenciálmű, kardánok, gömbcsuklók, meg ilyen szir-szarok.

Öszintén szólva én ehhez nem értek és nem tudom, milyen irányú és mértékü a két üzemeltetési metódus közti költség-reláció.
De elözö alkalommal, mikor rákérdeztem, hogy minek a kerekes, ezt a választ kaptam.

Többek közt többe kerül a láncost fenntartani, mint a gumikerekest.