Admiral Kuznyecov / Kuznetsov / Project 11435 (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 326
113
Ha így működne,akkor 1 brit hajó sem ért volna vissza a tömeggyilkos útjairól,hacsak a legyilkoltak túlélő rokonai nem szerették,ahogy felhentelik őket,amit kétlek,szóval nem.
A tengerész nem véletlen babonás.
Ha jártál tengeren, akkor érted.

Mi az, hogy tömeggyilkos útja?
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 326
113
soviet-navy-yak-38m-on-tbilissi-deck-from-sky-jpg.448002
soviet-navy-yak-38m-83-yellow-kamov-on-tbilissi-deck-jpg.448003
soviet-navy-yak-38m-83-yellow-on-tbilissi-deck-2-jpg.448006
soviet-navy-yak-38m-83-yellow-on-tbilissi-deck-3-jpg.448005
soviet-navy-yak-38m-on-tbilissi-deck-jpg.448004
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 366
17 643
113
Bár nem ide tartozik szorosan, de én például évtizedek óta nem értem, hogy az egykori Kijev hajóosztályt miért szüntették meg? Szerintem megelőzték a korukat, de nem vették észre.
Ezerszer hatékonyabbnak gondolnám orosz haditengerészeti viszonylatban a 4 Kijev hajóosztályt pár (egy tucat) harci géppel és helivel + rakétás naszádokkal kiegészítve, mint egy Kuznyecovot.
Ehelyett azokat a hajókat dobták ki, amiben volt fantázia és helyette a Kuznyecovval szerencsétlenkednek.
Nem lett volna mit reptetni róluk. Ha a Jak-141-et befejezik, és rendszeresen modernizálják, akkor igazad lenne. De azok nélük csak kegyetlenül túlméretezett és túlfegyverzett helikopter-hordozók lettek volna. Kuznyecovnál is feleslegesebb pénznyelők (Kína is ezért csinált belőlük múzeumot, miután áttanulmányozta őket).
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 951
93
Senki idegeit nem akarom borzolni, ha nem jó a hely, akkor az adminok majd átrakják megfelelő topikba, de bennem felmerült a drón és léghajó technika alkalmazása a jövőre nézve. Nagy kiterjedésű szárazföldi területek esetén a földi telepítésű lokátorok mellé megoldható lenne léghajókra telepített lokátorok felküldése is, amelyeket a mai csúcsvadászokhoz képest filléres és olcsó drónok egészítenének ki, amelyek hordozhatnának BVR légiharc rakétákat. Ezeket a léghajókat a nagy szárazföldi terület miatt mélyen bent a szárazföld belsejében lehetne különböző magaságokon üzemeltetni, a drónok pedig adott körzetekben tudnának non-stop cirkálni és adatkapcsolattal célra indítani, ha szükséges. Szerintem ez nemcsak hatékony, hanem rendkívül olcsó is lenne a mai gyakorlathoz képest. Ez természetesen nem szüntetné meg a klasszikus légierőt és szerepét, de töredék árból akár meg is duplázhatná/triplázhatná a légvédelem hatékonyságát. Nem lennék meglepve, ha folynának ilyen irányú kutatások és fejlesztések.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 951
93
Nem lett volna mit reptetni róluk. Ha a Jak-141-et befejezik, és rendszeresen modernizálják, akkor igazad lenne. De azok nélük csak kegyetlenül túlméretezett és túlfegyverzett helikopter-hordozók lettek volna. Kuznyecovnál is feleslegesebb pénznyelők (Kína is ezért csinált belőlük múzeumot, miután áttanulmányozta őket).
Persze, első körben a Jak-141-re kellett volna forrást biztosítani, egyébként azt sem tartottam elvetélt ötletnek, de miután kidobták ezeket a hajókat, így a Jak-141-re sem volt már szükségük. Szerintem ez hiba volt.
Egyébként India a jó példa, a Fulcrumok további fejlesztésével akár jó kis mini rephordozó flotillákat tudtak volna csinálni, amelyek az orosz szárazföldhöz közeli tengereken pont megfeleltek volna az orosz haditengerészet céljainak. Én el tudtam volna képzeni azt, hogy mindegyik flottánál marad egy ilyen hajó Jak vagy Mig gépekkel + rakétás korvettek/fregattok kísérőnek melléjük. Egész kis pofás és potens mini hordozócsoportok lehettek volna ezek, többszörös hatékonysággal, mint 1 db Kuznya a SZU-33-as gépekkel.
De mindegy, ezek a hajók már szó szerint elmentek.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 366
17 643
113
Persze, első körben a Jak-141-re kellett volna forrást biztosítani, egyébként azt sem tartottam elvetélt ötletnek, de miután kidobták ezeket a hajókat, így a Jak-141-re sem volt már szükségük. Szerintem ez hiba volt.
Egyébként India a jó példa, a Fulcrumok további fejlesztésével akár jó kis mini rephordozó flotillákat tudtak volna csinálni, amelyek az orosz szárazföldhöz közeli tengereken pont megfeleltek volna az orosz haditengerészet céljainak. Én el tudtam volna képzeni azt, hogy mindegyik flottánál marad egy ilyen hajó Jak vagy Mig gépekkel + rakétás korvettek/fregattok kísérőnek melléjük. Egész kis pofás és potens mini hordozócsoportok lehettek volna ezek, többszörös hatékonysággal, mint 1 db Kuznya a SZU-33-as gépekkel.
De mindegy, ezek a hajók már szó szerint elmentek.
Persze, lett volna értelme és létjogosultsága. Pénzügyileg kivitelezhetetlen volt.
Személyes véleményem, az oroszok akkor jártak volna a legjobban, ha a Kuznyát adják el Indiának (természetesen felújítással, már ha hajlandóak lettek volna megvenni, ez azért erősen kérdéses), és maguknak újítják fel a Vikrát.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 059
32 548
113
Persze, első körben a Jak-141-re kellett volna forrást biztosítani, egyébként azt sem tartottam elvetélt ötletnek, de miután kidobták ezeket a hajókat, így a Jak-141-re sem volt már szükségük. Szerintem ez hiba volt.
Egyébként India a jó példa, a Fulcrumok további fejlesztésével akár jó kis mini rephordozó flotillákat tudtak volna csinálni, amelyek az orosz szárazföldhöz közeli tengereken pont megfeleltek volna az orosz haditengerészet céljainak. Én el tudtam volna képzeni azt, hogy mindegyik flottánál marad egy ilyen hajó Jak vagy Mig gépekkel + rakétás korvettek/fregattok kísérőnek melléjük. Egész kis pofás és potens mini hordozócsoportok lehettek volna ezek, többszörös hatékonysággal, mint 1 db Kuznya a SZU-33-as gépekkel.
De mindegy, ezek a hajók már szó szerint elmentek.

Eleve más feladatuk volt ezeknek a hajóknak, mint a nyugati támadó hordozóknak. A Kijev osztály tengeralattjáró-elhárító helikoptereket és hajó elleni rakétákat hordozott. A Jak-38 egy szériában gyártott kísérleti gép volt. Lokátor nélkül csak könnyű vadászbombázóként volt használható, vagy nappali jóidős vadászgépnek, BVR képesség nélkül. A 141-es lett volna a légvédelmi vadász, ami a hajókötelék légvédelmét biztosította volna. A Kuznya fedélzetén a Szu-27K és MiG-29K szintén légvédelmi feladatot látott volna el kizárólag, mivel a síugrósáncról nem tudtak volna felszállni pár R-27 és R-73-nál nehezebb fegyverzettel. Legalábbis a Szu-33 (Szu-27K) nem. A Kuznya is nehéz hajó elleni rakétákat hordozott, mint "repülőfedélzetes nehézcirkáló".
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 988
14 087
113
Persze, első körben a Jak-141-re kellett volna forrást biztosítani, egyébként azt sem tartottam elvetélt ötletnek, de miután kidobták ezeket a hajókat, így a Jak-141-re sem volt már szükségük. Szerintem ez hiba volt.
Egyébként India a jó példa, a Fulcrumok további fejlesztésével akár jó kis mini rephordozó flotillákat tudtak volna csinálni, amelyek az orosz szárazföldhöz közeli tengereken pont megfeleltek volna az orosz haditengerészet céljainak. Én el tudtam volna képzeni azt, hogy mindegyik flottánál marad egy ilyen hajó Jak vagy Mig gépekkel + rakétás korvettek/fregattok kísérőnek melléjük. Egész kis pofás és potens mini hordozócsoportok lehettek volna ezek, többszörös hatékonysággal, mint 1 db Kuznya a SZU-33-as gépekkel.
De mindegy, ezek a hajók már szó szerint elmentek.

A rakétával segített felszállás(RATO) évtizedek óta ismert! A leszállást kellett volna megoldani hasonló hosszban és akkor fele-méretben is lehettek volna 2-tucat körüli géppel "hordozóik", akiknek elég lenne célkijelölés képessége, mert a kísérők --jelen/közel-jövő technológiai szintből becsülhetően-- rakétákkal/(orosz)"Loyal Wingman"-nel/drónokkal már "mindent is" le tudnak rendezni. lásd : Kinzsal és "csapata...

  1. ... utólag/"okosan",
  2. a "fotelből"!
U.I.: ...ehhez meg bőven elég lett volna egy takarékosabb hajtóműves MiG-29(/35?)


.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby