[HUN] Kerekes páncélozott harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 579
32 095
113
Megint megnyomtam a gombot.....
Nem kellett volna! :eek:
Tessék mondani, a nagy eszeddel azt hogy találtad ki, hogy egy utánfutót szeretnél kötni közvetlenül egy waterjet hajtómű mögé?
Vagy megint úgy modernizálsz, ötletelsz, hogy azt sem tudod, hogy milyen technikán köszörülöd a mérhetetlen agyvelődet?
PSZHhoz volt uszokepes utánfutó
 
  • Tetszik
  • Hűha
Reactions: endre and fip7

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 194
7 464
113
1485795140_ikv-91-7.jpg

Vagy egy olcsóbb megoldás.Van egy ablak a hullámtörő lemezen a sofőrnek.
De van olyan is,hogy a vezető periszkópja kitolható.De olyan kialakitás is van,hogy a vezető egyszerűen ellát a hullámtörő felett.
bol megkülönböztetik a folyamátkelésre alkalmas,és a tengeri deszantátkelésre alkalmas kategóriát.BTR folyamátkelésre alkalmas tipus,
Periszkopos kukker...
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 031
93
Ami azt illeti,az ukrán háború egyik tanulsága,hogy bizony szukseg van a régi felderítő modszerekre.
Ezt nem vonom kétségbe.
De. Egy folyón átkelős "felderítő portyára" én inkább Hero jellegű eszközöket használnék. Ha át is sunnyogsz, de a túlparton kiszúrnak, esélytelen, hogy élve visszaúszol. Azok az idők elmúltak! Ne idézzetek 73-as meg korábbi példákat. Akkor jó volt.
Aláírom, hogy jól jöhet úszóképes eszköz, de az általad vázolt nagy harcértékű eszközök árát én inkább szállítóra (PTSZ forma) és pár Chinookra költeném.
Nekem nagy kedvencem a DT-10-es. Az ráadásul gumikerekes is :D. A szlovákok vettek is katasztrófavédelmi célra.
Nyilván ez nem elérhető, így marad a Bronco. Van egyáltalán nyugati PTSZ jellegű jármű?
Lehet, hogy egy logisztikai járművet kellene inkább fejleszteni a Lynx alkatrészbázisán?
Egy olyan átkelést, amiről itt oldalak óta beszéltek, szerintem jobban segít 6 db Chinook, mint bármilyen úszóképes 6x6/8x8. Ha meg nincs meg a feltétele, hogy helikoptert vess be, akkor meg szóba sem jöhet semmilyen átkelés.
Aminek lehet értelme, mozgékony, specializált eszközök: légvédelmi (elsősorban drónelhárító)-, páncéltörő-, aknavetős járművek. Bár ezek is megoldhatóak légi szállítással is.
Igazándiból a Wiesel mintájára jól jönne ma is egy olcsó, könnyű, mozgékony pl. gumihevederes jármű, ami elbír egy 120-as aknavetőt, vagy egy - a tankoknál sokat emlegetett - 30-as Defa ágyús, antidrón-képes RCWS-t.

Nem azt mondom, hogy mire költsünk, hanem, ha el akarnál költeni egy nagyobb összeget úszóképes érdemi erőre, akkor szerintem azt sokkal univerzálisabban is megteheted. Ezek az eszközök bárhol jól jönnek (még katasztrófavédelemnél is), nem csak átkelésnél.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 425
37 226
113
A Puma toronyhoz készült drónellenes készlet lehetővé teszi a drónrajok elleni küzdelmet






A kis- és mikro drónok által jelentett egyre növekvő fenyegetés még az erősen páncélozott járművek számára is komoly kihívások elé állítja, ahogy az az ukrajnai háború háborús képeiből nap mint nap látható. Egy lehetséges ellenintézkedés egy ilyen fenyegetés ellen az egyes platformok azon képessége, hogy védekezzenek a drónok ellen. A kérdéses probléma műszaki megoldása a platform képességeitől és teljesítményétől függően a fedélzeti berendezések enyhe módosításától a további drónvédelmi rendszerek integrálásáig terjed.



A Puma gyalogsági harcjárműbe és a Boxer RCT30 kerekes gyalogsági harcjármű-változatába beépített KNDS Germany RCT30 torony a legjobb feltételeket kínálja az adott platform önvédelmi képességének minél „könnyebb” eléréséhez. Ennek kiindulópontja a fegyverrendszer kiváló precizitása, amely az MK 30-2/ABM gépágyú és a hozzá tartozó programozható légrobbanó lőszer (mindkettő a Rheinmetalltól), valamint a négy- dimenziós tűzvezérlés (a KNDS Németországtól). Ez lehetővé teszi a torony számára, hogy a csőből kilépő lövedéket úgy programozza be, hogy az a tér egy pontosan kiszámított robbanásveszélyes pontján, meghatározott időben robbanjon fel. Ezzel nagyszámú részlövedék szabadul fel, amelyek egy gyorsan mozgó felhőt alkotnak, amely a kis drónokat is letilthatja, ahogy a KNDS Puma drónvédelmi készlet fejlesztéséért felelős alkalmazottja magyarázza a hartpunktnak. Ez a nagy teljesítményű rendszer akár 1500 méteres távolságban is képes sikeresen leküzdeni a kis drónokat, amint azt a KNDS fejlesztője elmagyarázza.



A KNDS már az ukrajnai orosz invázió előtt felismerte az RCT30 drónvédelmi potenciálját, és azóta is folytatja a fejlesztését. A képességet először 2021 nyarán mutatták be a speciális közönségnek. A tüzelési teszteket utoljára 2024 februárjában végezték el, amelyek során a rendszer képes volt felvenni a harcot egy új drónokból álló drónraj ellen. A KNDS szerint az utazás során sikeres harcot is bemutattak.



A drónok elleni küzdelemben az RCT30-al a kihívás nem sokkal inkább a drónfenyegetettség azonosításában rejlik, a gyártó szerint a toronynak nagyon nagy az első találati valószínűsége a földi célpontokon. A KNDS fejlesztője szerint ezek a nagyon jó eredmények azonnal elérhetők, de - a lövész képzettségi szintjétől függően - vezetés közben is elérhetők. Ellentétben az előre meghatározott álló helyzetből történő lövéssel, a lövész egy további változót képez a pontosság meghatározásához mozgás közbeni lövéskor.

Ha a drónok elleni harcról van szó, ez még „könnyebb”, mert ez a feladat teljesen automatizált. A parancsnok csak a harci művelet elindításáért felelős, amint a rendszert aktiválták a drónfenyegetés észlelésére.

Ahhoz, hogy ez sikerüljön, a periszkópot először a drón felé kell fordítani, hogy a drón látható legyen az optronika látóterében. Az ehhez a lépéshez szükséges drón fenyegetésről szóló „kezdeti jelentés” a járműhöz csatlakoztatott kiegészítő érzékelő segítségével készíthető. A lehetséges, többnyire passzív érzékelők közé tartozik például az RF érzékelő, az elektro-optikai érzékelő vagy a külső érzékelőkkel való rádiós kapcsolat. A külső érzékelők általi fenyegetésről szóló értesítést például a csatakezelő rendszeren keresztül lehet közölni a jármű személyzetével. A fenyegetés irányának vételekor a periszkóp ebbe az irányba fordul, és a látómező mesterséges intelligencia-alapú kiértékelése támogatja a katonát a fenyegetés azonosításában és követésében. A parancsnok saját maga is végrehajthatja a harci műveletet a fegyver átvételével, vagy a parancsnok átadhatja a lövésznek a célpontot az optronikán. A megfigyelt repülési profil alapján tűzvezetési megoldás kerül kiszámításra, amelyet a fegyvert kezelő katona válthat ki. A KNDS szerint a drónfenyegetések típusától és számától függően a katona különböző előre programozott harci profilok közül választhat, amelyek szükség esetén egyedi célpontokat célozhatnak meg, vagy összehangolt légi kitörések segítségével specifikus töredékfelhőket hoznak létre a helyiségben. hogy a közeledő drónokat egy rajban hatékonyan és a lehető leggyorsabban el lehessen ütni .


Amint azt a gyártó a hartpunktnak megerősíti, a fejlesztés utolsó szakaszában lévő drónvédelmi készlet bármely RCT30-as toronyba utólag felszerelhető, beleértve a már használatban lévőket is. Ennek alapkövetelménye a platform szoftveres adaptációja és két további számítógép integrálása, amelyek a drónok azonosításáról és nyomon követéséről gondoskodnak. Ha azt akarjuk, hogy a tartály teljes mértékben képes legyen önvédelemre a drónok ellen, a járművet önálló érzékelővel is fel kell szerelni.

Waldemar Geiger
Ez a drón képesség radar nélkül elég korlátozott, de amúgy lenne lenne rossz ez a torony az egyszer majd beszerzendő 8x8-asunkra (pl. AMV). Nem RM termék (belőlük már elég volt!) ugyanakkor kompatibilis a RM időzített lőszerével és van rajta Spike rakéta.
Konkrétan szerintem nincs is más alternatívánk ha fenti két kritériumhoz ragaszkodunk egy könnyebb ("embertelen") toronyba illesztve...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 579
32 095
113
Ezt nem vonom kétségbe.
De. Egy folyón átkelős "felderítő portyára" én inkább Hero jellegű eszközöket használnék. Ha át is sunnyogsz, de a túlparton kiszúrnak, esélytelen, hogy élve visszaúszol. Azok az idők elmúltak! Ne idézzetek 73-as meg korábbi példákat. Akkor jó volt.
Aláírom, hogy jól jöhet úszóképes eszköz, de az általad vázolt nagy harcértékű eszközök árát én inkább szállítóra (PTSZ forma) és pár Chinookra költeném.
Nekem nagy kedvencem a DT-10-es. Az ráadásul gumikerekes is :D. A szlovákok vettek is katasztrófavédelmi célra.
Nyilván ez nem elérhető, így marad a Bronco. Van egyáltalán nyugati PTSZ jellegű jármű?
Lehet, hogy egy logisztikai járművet kellene inkább fejleszteni a Lynx alkatrészbázisán?
Egy olyan átkelést, amiről itt oldalak óta beszéltek, szerintem jobban segít 6 db Chinook, mint bármilyen úszóképes 6x6/8x8. Ha meg nincs meg a feltétele, hogy helikoptert vess be, akkor meg szóba sem jöhet semmilyen átkelés.
Aminek lehet értelme, mozgékony, specializált eszközök: légvédelmi (elsősorban drónelhárító)-, páncéltörő-, aknavetős járművek. Bár ezek is megoldhatóak légi szállítással is.
Igazándiból a Wiesel mintájára jól jönne ma is egy olcsó, könnyű, mozgékony pl. gumihevederes jármű, ami elbír egy 120-as aknavetőt, vagy egy - a tankoknál sokat emlegetett - 30-as Defa ágyús, antidrón-képes RCWS-t.

Nem azt mondom, hogy mire költsünk, hanem, ha el akarnál költeni egy nagyobb összeget úszóképes érdemi erőre, akkor szerintem azt sokkal univerzálisabban is megteheted. Ezek az eszközök bárhol jól jönnek (még katasztrófavédelemnél is), nem csak átkelésnél.
Ukrainaban voltak iszasos partvalto muveletek.Ket even at.Volt ami sikeres volt,volt ami nem.
Jól álcázott allasokat a dron mem biztos,hogy felfedezi.Azonkivul a portya nem csak megfigyelesrol szól,hanem pusztitastol is.
De valaki dzamolja már össze,hogy mekkora erok voltak mondjuk Avhyiivkanal.? Mekkora yeruleten? Hadosztalyok.Nem egy, több.Hol lenne ao esetunkben ilyen csapatsuruseg?
Teljesen más hadmuveleti-harcaszati jelyzetre valószínűsíthető,mint a pillanatnyi helyzet Ukrainaban.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 121
67 050
113
Hagyjátok már, milyen folyón akartok atkelni, meg minek, lásd Kriniki.
Örüljetek neki hogy ha az ellenség nem kel át! A Tisza lofax védelmi vonal, minimum a Dunaig hatralnanak úgyis a maradványok. Persze kérdés a Duna hidakat mikor bombázzák le, mert akkor aki tud az atuszik, aki nem annak Rip. Ez úgy max 1 hét jó esetben, optimistán minden keleti szomszéd ellen amíg atjutnak a Tiszan. A 24 ágyú itt merül ki meg a 14 gripen. Lőszeruk sincs érdemi hozzá hogy tartsák a Duna vonalat. Max 2 hét ami nyerhető,aztan viszik a Dunántúl is.
Mondjuk ha nagyon xarodik a helyzet szerintem egyik éjjel majd a többi falusival kiassuk a falu egyik végén a hatarkoveket, aztán elássuk a másik végén...
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 194
7 464
113
Hagyjátok már, milyen folyón akartok atkelni, meg minek, lásd Kriniki.
Örüljetek neki hogy ha az ellenség nem kel át! A Tisza lofax védelmi vonal, minimum a Dunaig hatralnanak úgyis a maradványok. Persze kérdés a Duna hidakat mikor bombázzák le, mert akkor aki tud az atuszik, aki nem annak Rip. Ez úgy max 1 hét jó esetben, optimistán minden keleti szomszéd ellen amíg atjutnak a Tiszan. A 24 ágyú itt merül ki meg a 14 gripen. Lőszeruk sincs érdemi hozzá hogy tartsák a Duna vonalat. Max 2 hét ami nyerhető,aztan viszik a Dunántúl is.
Mondjuk ha nagyon xarodik a helyzet szerintem egyik éjjel majd a többi falusival kiassuk a falu egyik végén a hatarkoveket, aztán elássuk a másik végén...
Kicsoda??
MV5BNmM5NmEyNjYtMDI5Zi00MDhiLTk5NDgtNTAzY2VjZDU1MjI1XkEyXkFqcGdeQXVyMjk3NTUyOTc@._V1_FMjpg_UX1000_.jpg
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby