J-10 Firebird / Vigorous Dragon (Csengdu, Kína)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 313
13 799
113
A JF-17-ben is orosz hajtómű van (talán) és kapnak belőlük a pakik. De ha minden igaz, akkor J-10B-t fognak kapni amibe WS-10-et akarnak tenni.
Majd meglátjuk mi lesz.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 051
113
Az oroszok örülnek ha vesznek tőlük nem hogy indiai nyomásra leállítsák a szállításokat.
A ruszkik inkább csak hallgassanak hogy ott van mellettük egy komoly hagyományos fegyverekkel rendelkező baráti ország ami a jenkiknek is gondot fog okozni.
 

sondor961

Member
2012. december 26.
562
3
18
T. arbalest!
Azért az oroszokat nem könnyű "nyomni"!
De ha India sok orosz fegyvert rendelne, talán belemennének.... - Aminek kicsi az esélye, látva az oroszok piacvasztését Indiában!!!

Ráadásul az oroszok nem hülyék, hogy indiai nyomásra elküldjék a világ "legjobb" vevőjét!!! Mert amíg Kína vásárol, az indiai tendereken egyre gyakoribb az orosz vereség...!

De van még 1 dolog melytől az oroszok biztosan távol maradnak: Az a hagyományosan rossz indiai-kínai viszony...!!!
 

sondor961

Member
2012. december 26.
562
3
18
T. Roni!
A kínai gazdaság egyre erősebb, mely gondot fog okozni a "jenkiknek"!
De fegyveres konfliktus nem lesz, mert a kínaiak nem hülyék!!!
A jenkik sem!!!
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
"De ha India sok orosz fegyvert rendelne, talán belemennének..."

Nem majd. Már rég belementek. Amúgy tessék figyelmesen olvasni mit ír arbalest.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 360
17 603
113
Leginkább arra voltam kíváncsi, hogy milyen hajtóművel kaphatja Pakisztán a J-10-eseket, erre Mackensen válaszolt, köszönöm :) Én még leragadtam az A verziónál, arról láttam grafikákat is, de az előbb megtaláltam a linket, hogy valószínűleg B lesz belőle.

T. sondor961!
Az oroszokat nem lehet nyomni semerre, nyomást azonban, mint minden államra, rájuk is lehet gyakorolni. Az igaz, hogy az elmúlt években sok tendert elbuktak, de több megrendelés is született, nézd csak a Szu-30MKI utánrendelést, vagy a Mi-17-eseket. Csak a folyamatos indiai alkatrész vásárlás egy kisebb vagyon Oroszországnak, Kína után még mindig India az oroszok legnagyobb fegyvervásárlója. Ha ők vitába kerülnek, ahol Oroszország az üllő, Putyinék nincsenek könnyű diplomáciai helyzetben. Egyébként a JF-17-es RD-93-as hajtóművénél is pont ilyen helyzet alakult ki, meg is találtam a linket, amit kerestem hozzá.
http://htka.hu/2007/01/25/pakisztani-jf-17-megse/
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 313
13 799
113
Friss kép:
35xa.jpg
 

Galcom

Well-Known Member
2010. július 2.
969
3 400
93
Szia Mackensen,

A saját letöltések dátuma alapján ez tavaly augusztus 30-nál korábbi kép. Persze ez nem von le semmit az értékéből. Mint egy Kfir úgy néz ki.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 313
13 799
113
Láttam régebben is képeket bomba makettekkel, de ebből a szögből még nem.
 

sondor961

Member
2012. december 26.
562
3
18
T. arbalest!
Így jár, aki egy több mint 6 éves cikket elhisz, mert csak fél évet kellett várni a következő hírre:

"Russia signed an agreement in August 2007 for re-export 150 RD-93 engines from China to Pakistan for the JF-17 fighter jet."
http://www.kommersant.ru/doc/792862

De ha nekem nem hiszel, kérdezd meg Mackensent /ő a Kína szakértő/!

Ezek után kevéssé valószínű, hogy Pakisztán gagyi hajtóműves J-10-est vásároljon...!!!

6 és fél év alatt persze sok minden "történt":
Az orosz-indiai közös fejlesztésű 5. generációs vadászgép és a közepes méretű taktikai szállítógép már hápogva repked...!
Az általad leírt megrendelések óta nem sok "orosz babér termett" Indiában...!

A többi az oroszokon múlik, akik nem hülyék, tehát tudják:
Ha a kínai-pakisztáni üzlet kútba esik, Pakisztán kihez fog fordulni!
Az USA-hoz...!!!
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Úgy látom az oroszok nem restek szállítani a hajtóműveket! Hintapolitika ez a javából de ennek a mestere Kína aki pl patthelyzetet alakított ki az Airbus és a Boeing között! Ezért nem mer senki komoly haditechnikát szállítani Tajvannak. Az Oroszok többször világossá tették hogy őket nem lehet megzsarolni.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 360
17 603
113
T. sondor961!
Az első hozzászólásomnál pont ezt kérdeztem meg, és Mackensen válaszolt is, nem értem, miért rugózol ezen.

Mikor mondtam, hogy elhiszem a több, mint 6 éves cikket? Én is tisztában vagyok vele, hogy a pakisztáni JF-17-esek ebben a percben is orosz hajtóművel repülnek. Az előbb említett első hozzászólásomban felvetettem egy elméleti lehetőséget, hogy mi történhetne, <i>ha</i> (érted, hogy mit jelent a ha szó?) orosz hajtóművet kapnak a pakisztáni J-10-esek. A 6 éves cikket azért linkeltem be, mert volt már rá példa, hogy indiai akadékoskodás miatt fél évet csúszott a szállítás. De mivel valószínűleg kínai hajtóművel repülnek majd, az egész felvetésem tárgytalan.
 

sondor961

Member
2012. december 26.
562
3
18
Szerintem a fő kérdés:
Vajon kell-e Pakisztánnak egy megbízhatatlan gagyi kínai hajtóművel épített J-10-es...?!?
Ezért írtam az orosz hajtómű lehetőségéről....

Ellenkező esetben Kína és Oroszország is veszíthet...!!!
 

sondor961

Member
2012. december 26.
562
3
18
Kínában az Airbus és a Boeing helyzete 1 kényelmes "patthelyzet", hisz milliárdos rendelésekre számíthatnak néhány éven belül. Annál is inkább, mert amíg a kínai légiközlekedés rohamléptekkel fejlődik, a kínai polgári repülőgépgyártás súlyos problémákkal küszködik!

Ezzel szemben katonai vonalon "csodás" kínai UAVék-ról és lopakodókról olvashatunk, kevés konkrét információ kíséretében...!

Vajon mi az igazság...?!?
Létezhetnek-e ilyen különbségek 1 ország repülőgépgyártásában...?!?

Várom egy hozzáértő válaszát...!
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
<blockquote rel="Mackensen">Párszor le lett írva, hogy a WS-10 köszönőviszonyban sincs az orosz hajtóművel. Akkor inkább az amerikai munkást kéne megkörnyékezzék.
A "vasat" kellene lekoppintaniuk. A technológia is nehéz ügy. A formákat már csak le tudják másolni.
Az első turbina lapátsor anyaga a legnehezebb, így döntő ügy. Ettől függ a gázhőmérséklet, attól meg a hatásfok. Na, ezt nem lehet megvenni.
Úgy tudom, az amik már megoldották a megoldhatatlant. Kerámia bevonatot csináltak a fém lapátokra.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
gacsat

Hehe, na ezért nem használom az idézés funkciót, bármennyire is kardoskodjanak mellette.

Azt nem tudom, hogy a lapátokat szokták-e bevonni kerámiával (bár mintha molni, meg Allesmor Obrana mintha írtak volna ilyesmit, de most túl részeg vagyok, hogy utánanézzek), de az égőteret szokták kerámiával bélelni. Egyébként, a turbinalapátokat mostanában valamilyen egykristályötvözetből (pl. valamilyen CMSX-ötvözetből) szokták csinálni.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
sondor961

Pont hogy nem számíthat milliárdos megrendelésre a két nagy gyártó Kínából sőt pont ellenkezőleg, Kína pár év múlva konkurencia lesz.

Kezdem az ARJ-21el több mint 350 db ot rendeltek a típusból a különböző Kínai légitársaságok. A sorozatgyártás már zajlik.

A másik a C-919 es aminek a sorozatgyártása 2016-ba kezdődik meg, és már 400 db feletti megrendelés van rá csak Kínán belül exportra meg 100 feletti rendelés.

Az MA-700 igaz nem sugárhajtóműves de 80 személy szállítása 600 km/h sebeségel a "kisebb" városok közti személyforgalomra tökéletesen megfelel. Az első típús sorozatgyártása 2015 végére várható 3 eltérő títus lessz különböző felszereltségi szintekkel. 5-600 db-ot rendeltek eddig belőle.

50-70 személyes légcsavaros gépekből van a MA-60 és az MA-600 amik még gyártásba vannak (de ezek kifutó szériák a MA-700 sorozatgyártásával ezeknek a további gyártása csak exportra lesz)

Plusz jelenleg licensebe gyártják Airbus A-320-ast amég a saját gépek sorozatgyártása be nem indul.

Terjengenek makettekről képek a kínai neten egy szélestörzsű típusról de ezt eddig eggyik gyártó se erősítette meg. Tehát addig csak fikció.

A lényeg az hogy 2020-ra a teljes belföldi légi személyszállítást saját gépekkel fogják megoldani.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
De a Bombardierekből is 3 típust is gyárt licensebe a Das-8 és sugárhajtóművesből 2 típust a C szériát és a CRJ-700 ast de gyártja szintén licensebe a sugárhajtóműves Embraer ERJ 145 öt
de saját légcsavarosból az y-11 és y-12 is rendelkezésre áll (igaz ezek már kisgépek csak 17 utast szállítanak).