[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Gyakorlatban ez mennyi roma/cigány személyt is jelent a kb. 2.500.000,-hoz képest?
Nem tudom ez tudatos ferdítés, vagy tényleg komolyan gondolod. Teljesen hibás analógia a cigányokat hasonlítani bármelyik kisebbséghez. Ők valamiért akár hova költöznek nyelvileg teljesen asszimilálódnak. A francia cigány franciául beszél, ahogy a spanyol cigány is spanyolul. Ez nem kényszer hatása hanem úgy tűnik ennek az etnikum a sajátossága. Ők felveszik a többségi nyelvet bárhova is költöznek a világon, nincsenek sehol sem nagy egybe függő területek ahol mondjuk lovári nyelven beszélnek. Nem szívesen írok mert tudatosan ferdítesz sajnos. Nincs nálunk 2,5 millió cigány és nincsenek kényszerítve a magyar nyelv használatára sem a boltban sem az iskolában. Én elhiszem hogy ukrajnában ez elképzelhetetlen… A német kissebség valamiért nem adja fel a nyelvét sehol sem a világon sem nálunk sem Belgiumban, a cigány viszont igen. Ezt úgy beállítani, hogy ez valami nyelvi elnyomás eredménye teljes kreténség. De lássuk csak mit szólnál te nagyon ukrán ha mondjuk a most hozzánk menekült ukrán gyerekeket arra köteleznénk magyarul tanuljanak, nem pedig az anyanyelvükön? Meg a boltban is csak magyarul beszélhetnek hisz a te logikád szerint ez az ő érdekük mivel jelenleg itt élnek közöttünk. Már a felvetés is teljes képtelenség. Na a legjobbakat neked.
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
  • Vicces
Reactions: Katica

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Nem tudom ez tudatos ferdítés, vagy tényleg komolyan gondolod. Teljesen hibás analógia a cigányokat hasonlítani bármelyik kisebbséghez. Ők valamiért akár hova költöznek nyelvileg teljesen asszimilálódnak. A francia cigány franciául beszél, ahogy a spanyol cigány is spanyolul. Ez nem kényszer hatása hanem úgy tűnik ennek az etnikum a sajátossága. Ők felveszik a többségi nyelvet bárhova is költöznek a világon, nincsenek sehol sem nagy egybe függő területek ahol mondjuk lovári nyelven beszélnek. Nem szívesen írok mert tudatosan ferdítesz sajnos. Nincs nálunk 2,5 millió cigány és nincsenek kényszerítve a magyar nyelv használatára sem a boltban sem az iskolában. Én elhiszem hogy ukrajnában ez elképzelhetetlen… A német kissebség valamiért nem adja fel a nyelvét sehol sem a világon sem nálunk sem Belgiumban, a cigány viszont igen. Ezt úgy beállítani, hogy ez valami nyelvi elnyomás eredménye teljes kreténség. De lássuk csak mit szólnál te nagyon ukrán ha mondjuk a most hozzánk menekült ukrán gyerekeket arra köteleznénk magyarul tanuljanak, nem pedig az anyanyelvükön? Meg a boltban is csak magyarul beszélhetnek hisz a te logikád szerint ez az ő érdekük mivel jelenleg itt élnek közöttünk. Már a felvetés is teljes képtelenség. Na a legjobbakat neked.
2.500.000,-t szemrevételezéses mintavétel miatt írom.
Persze magyar az aki magyarnak vallja magát de azért na.
Valószínűleg a ön által írtak mellett is van abban hatása a mindenkori magyar kurmányok hozzáállásának hogy ekkor kisebbség gyakorlatilag konyha nyelven se beszéli a anyanyelvét.
Korábban is írtam itt a témában és akkor más felhozta hogy pl. tudományos szinten nem is lehet cigányt tanítani stb.
Ez így van, viszont ez is kialakult /magyar óvodába iskolába KELL íratni a gyerekét évtizedek 100 év óta, ez azért idő.
Viszont attól még otthon a hétköznapokban beszélhetné a anyanyelvét.
Az hogy felveszik a anyaország nyelvét szerintem rendben van!
Ugyanígy rendben van ha a ukrajnai állampolgárok is tudnak ukránul!
Tehát a magyar nemzetiségű ukrán állampolgár ha a magyar mellett tud lehetőleg minél jobban ukránul is szerintem az helyes és kívánatos.
Az e miatti hisztéria keltés egyértelműen nem a ottaniak érdeke.
Budapesten játszadoznak /velük is a helyiekkel/ a minisztériumokban meg a ilyen olyan minisztériumokon kívüli államtitkárságokon /magyarba több a államtitkár mint a USA ba ez a egy adat sok mindent elmond erről a országról, mit igazgatnak?/.
Visszatérve a nyelv kérdéshez azért elég erős a Ukrán kultúra ha budapesten ennyire bepánikoltak attól hogy ha a ukrán nyelvvel ami nagyon erős kultúra hordozó megismerkedik a ottani magyar akkor mi van?
Mármint nyelven keresztül elkezdhet érdeklődni a erős ukrán könnyű és nép zene iránt /németek pl. komoly zenében egy nagyságrenddel feljebb játszanak.../ népművészet iránt stb.
Erre álláspontom szerint nem a hisztériázás anyázás mocskolódás a megfelelő budapestről.
Hanem tegyen be ő is a magyar kultúra terén valamit a serpenyőbe /gyurcsányozás, brüsszelezés, sorosozás, migránsozás valószínűleg kevés lesz.
Azt hagy döntse már el a ottani egyén hogy ha mondjuk anyanyelve magyar de mondjuk jó erős alapfokon vagy egy átlagos közép fokon tud ukránul akkor szabad idejében milyen zenét hallgat, melyik nyelvű hírforrást olvassa stb.
 
  • Dühítő
Reactions: L.O.B

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
2.500.000,-t szemrevételezéses mintavétel miatt írom.
Persze magyar az aki magyarnak vallja magát de azért na.
Valószínűleg a ön által írtak mellett is van abban hatása a mindenkori magyar kurmányok hozzáállásának hogy ekkor kisebbség gyakorlatilag konyha nyelven se beszéli a anyanyelvét.
Korábban is írtam itt a témában és akkor más felhozta hogy pl. tudományos szinten nem is lehet cigányt tanítani stb.
Ez így van, viszont ez is kialakult /magyar óvodába iskolába KELL íratni a gyerekét évtizedek 100 év óta, ez azért idő.
Viszont attól még otthon a hétköznapokban beszélhetné a anyanyelvét.
Az hogy felveszik a anyaország nyelvét szerintem rendben van!
Ugyanígy rendben van ha a ukrajnai állampolgárok is tudnak ukránul!
Tehát a magyar nemzetiségű ukrán állampolgár ha a magyar mellett tud lehetőleg minél jobban ukránul is szerintem az helyes és kívánatos.
Az e miatti hisztéria keltés egyértelműen nem a ottaniak érdeke.
Budapesten játszadoznak /velük is a helyiekkel/ a minisztériumokban meg a ilyen olyan minisztériumokon kívüli államtitkárságokon /magyarba több a államtitkár mint a USA ba ez a egy adat sok mindent elmond erről a országról, mit igazgatnak?/.
Visszatérve a nyelv kérdéshez azért elég erős a Ukrán kultúra ha budapesten ennyire bepánikoltak attól hogy ha a ukrán nyelvvel ami nagyon erős kultúra hordozó megismerkedik a ottani magyar akkor mi van?
Mármint nyelven keresztül elkezdhet érdeklődni a erős ukrán könnyű és nép zene iránt /németek pl. komoly zenében egy nagyságrenddel feljebb játszanak.../ népművészet iránt stb.
Erre álláspontom szerint nem a hisztériázás anyázás mocskolódás a megfelelő budapestről.
Hanem tegyen be ő is a magyar kultúra terén valamit a serpenyőbe /gyurcsányozás, brüsszelezés, sorosozás, migránsozás valószínűleg kevés lesz.
Azt hagy döntse már el a ottani egyén hogy ha mondjuk anyanyelve magyar de mondjuk jó erős alapfokon vagy egy átlagos közép fokon tud ukránul akkor szabad idejében milyen zenét hallgat, melyik nyelvű hírforrást olvassa stb.
Érti valaki ezt a hadoválást?
 

Ember

Well-Known Member
2022. április 21.
975
8 224
93
Egy átlagos suezmax tanker merülése 18-20 méter.
Ahhoz nagyon jó gulyást kell főzni a parton, hogy egy suezmax magyar kikötőben álljon meg és ne a szomszédban.
Gazdaságilag leginkább az érné meg, ha orosz oligarcháknak kínálnánk biztonságos jacht kikötőt. Meg a presztizs, szuper menő lesz a Lady MRDre magyar kikötőből beszállni!
Komolyra fordítva a szót, ha már veszünk valamit, ennél nagyobbat felesleges, ennek viszont ki tudja még lehet haszna az aktuális logisztikai őrültek házát nézve.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 886
22 298
113
Akkor mit teccik akarni számon kérni a szomszédon aki szeretné ha legalább alapfokon beszélnének a államnyelven figyelemmel a kisebbség tagjainak is ez a érdeke.
Úgy érzem hamarosan bele kell szállnom páros lábbal ebbe a témába,..., hogy "az állam vs kisebbség alapon" kinek mi is az érdeke, mik lehetnek a céljaik és hogy milyen is az oda vezető út...
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Úgy érzem hamarosan bele kell szállnom páros lábbal ebbe a témába,..., hogy "az állam vs kisebbség alapon" kinek mi is az érdeke, mik lehetnek a céljaik és hogy milyen is az oda vezető út...
Még beleszállás előtt nem lendületét szereném vissza fogni de nem írtam le valóban.
Magyar a anyanyelve ezzel 10+ millió emberrel tud kommunikálni egy viszonylag jól körülhatárolt földrajzi térben.
Ha erős alapfokon vagy átlagos középfokon megtanul ukránul /minél magasabb fokon annál inkább/ akkor meg lényegében a 250 milliós szláv nyelvi piac nyílik meg előtte.
Összességében meg kb. 300 millió fő mert ugye a közép ázsiai meg kaukázusi országokban is egy szint felett alap hogy oroszul értenek.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 886
22 298
113
Még beleszállás előtt nem lendületét szereném vissza fogni de nem írtam le valóban.
Magyar a anyanyelve ezzel 10+ millió emberrel tud kommunikálni egy viszonylag jól körülhatárolt földrajzi térben.
Magyar az anyanyelvem, ...annyira, amennyire szükségem volt eddig megtanitottak ill. megtanultam szlovákul. Megértem a cseh-et, a lengyelt is úgy ahogy, orosz ügyfelem is volt, egy hete a horvátot már kemény dió volt élőszóban megérteni, de elolvasha nem volt probléma kibogozni a lényeget. Ettől függetlenül nem az ukránnal kezdeném, ha szláv nyelvű tömbben tervezném leélni az életem...
Összességében meg kb. 300 millió fő mert ugye a közép ázsiai meg kaukázusi országokban is egy szint felett alap hogy oroszul értenek.
...ezek szerint az ukránoknak is inkább oroszul kellene megtanulni, nem? :)

Nincs azzal probléma, hogy több nyelvet tanuljon az ember. Azzal sincs probléma, ha valaki kijelenti, hogy az államnyelv ismerete előny, hiszen az,...én is szivesebben tanulnék még mélyebben szlovákul, hiszen vannak olyan szavak amelyet életemben nem hallottam és nem használtam,...olyan szófordulatok, szlengek, amelyekkel nem találkozom az én társalgásaim során,...
DE
had legyen a tisztelt nemzeti kisebbség dolga, hogy eldöntse maga, hogy mennyire tartja szükségesnek az államnyelv elsajátitását, a saját életterében, főleg úgy, hogy esetleg a kezdetektől államalkotó nemzetnek számit....A sort lehetne folytatni, lehetne történelmi példákat felhozni, meg életképeket a napjainkból is...tudnék én is szlovák, de ép úgy ukrajnai példákat is emliteni, de szerintem érted miről is van szó...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 886
22 298
113
Ennek az àllamnyelvi óraszámok, emelése a módja
Ha a szlovák példát venném elő akkor nem csak az, sőt nem az,...az államnyelvet - bármennyire is igegenkedik ettől az államhatalom - idegen nyelvként kell tanitani, módszertanilag. Attól, hogy szlovák/vagy ukrán mondókákat meg dalocskákat tanitanak alsó tagozaton, majd a lényegi dolgokat csak szavak szintjén bemagoltatják egy az egyben forditásban felső tagozaton, majd neves szlovák/ukrán iróktól próbálnak megértetni és elemztetni veled dolgokat az előzők bázisán, majd megismerkedsz a szlovák/ukrán történelem nagyjaival és a feletted aratott győzelmeikkel pár oldalon, attól még a büdös életben nem érteted meg magad a széles nagy szláv világban...
De egyébként jól látod...