[HUN] Pzh 2000 HU

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Na álljon meg a gyászmenet!

MINDEGYIK automata löveg manuálisan is működtethető legyen szó akor HXről akár PZH-ról és a kezelők az ADOTT löveg manuális kezelését is megtanulják az adott eszközre kapott szakkiképzés részeként.
Lehet hogy az én hiányosságom, de a KMW AGM/Donnar/RCH155 illetve RM automata lövegénél semmiféle nyomát nem láttam külső kezelő szerveknek ("kurblinak"), se irányzéknak. Egyelőre ez egy "k. nagy Natter toronynak" tűnik. Ha dobozon belül van is, az biztos nehezen hozzáférhető...
Szóval nem vagyok benne teljesen biztos, hogy ugyanúgy lehet vele lőni, mint egy M777-tel vagy D20-assal...
Az is igaz, hogy szériapéldányt sem láttunk még ezekből. Lehet hogy igény esetén megoldják valahogy...

Ezért mondtam egyfelől Xpertnek, hogy ne jöjjön nekem azzal, hogy úgy sem lesz a kerekes önjárókon szögemelkedés számítás, nem kell ezt megtanulni, ezt majd úgy is a komputer tudja. Neked kell tudni! (Ha a szg segít, akkor is értened kell.)
Azt hiszem, ennél a félre értésnél kezdődött az egész.

A fő kérdéskör jelenleg az, hogy szerinted szükséges-e egy vontatott típust tartani részben arra a feladatra, hogy előképezd vele az önjárókra kerülő állományt mert a tüzérszakma alapjai azon is elsajátíthatók.

Ez szerintem rossz megfogalmazás, mert Íjász, Szittya és immáron ha jól értem a becsatlakozott Filter társunk is első sorban nem kiképzési célra akar beszerezni 100 db-ot, ez azért még a leendő kerekes beszerzés mellé is pusztán egyetemi célra túlzás darabszám lenne.
Az eredeti kiindulás az érvelésnek az volt, hogy nekünk háború esetén szükségünk van raktárból előgördíthető vontatott tüzérségre. (100 önjáró mellé 100 vontatott.) Ha felszereljük magát a hadsereget ezzel, akkor értelemszerű, hogy minden tüzért meg kell tanítani rá kezelni. És innen jött az, hogy akkor miért ne ennek a nyúzásával kezdjék és ezen tanulnák meg az alapokat. (Az első lépéseknél kopjon ez és ne a drága PZH-kat fogyasszuk meg vigyük karbantartani! Utána PZH szimulátor és utána az éles járgány!)

Mondom ezt úgy, hogy sokáig pont úgy gondolkodtam, mint Xpert és nem értettem, hogy Íjász például miért ragaszkodik 100 önjáró mellett 100 vontatott beszerzéséhez és mennyire lesz ezeknek a háború első napján túlélési esélyük. Nagy részt az ukrán videók alapján valami homályosan talán... kezd összeállni abból, hogy ők mit akartak elmagyarázni, de több mint a felét most sem értem, amit egymás között társalognak.

@Filter , neked külön elmondom, hogy bár nem tudom, hogy a kérdés tekintetében mennyit segít nekünk, hogy három Északi-sarkpont is van a Föld bolygón, de amire rákérdeztél, az nagyon hasznos néhány földrajz kutatónak, mert a tenger fenék fémben gazdag kőzetei mai napig őrzik, hogy a kontinentális lemezszegélyeknél a keletkezésükkor az Észak az épp merre mutatott és ebből egész pontosan millióévre megközelítően meg lehet mondani a korát. Tüzérként ezek szerint nektek is meg kellett tanulnotok, hogy hamarosan (három dinoszaurusz kihalást követően biztosan) újra Délen lesz az Észak.
De jelenleg csak Gröndland felé mutat az iránytű, szóval ez egyelőre nem fenyeget. (Ha kapok 15 percet és leülünk sörözni, tudok még mondani pár olyan dolgot, aminek nincs túl sok haszna. Krisss viszont hasznosabb a harctéren, tud neked lövést pontosítani. Éles helyzetben több hasznát veszed, mint nekem. Ezt fixen kijelentem.)
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 451
113
Oké, de ha meg tudod tanulni a manuál tüzérszakmát a PZH-n, akkor szükséges-e egy vontatotton előtte bohóckodni az újoncnak?
A tüzér szakma nem csak a löveg kezelése.
Tiszt altiszt vagy kezelő képzésről van szó? A felderítés, tűzvezetés gyakorlásához élesben, ami a legbonyolultabb művelet, nem kell a Pzh-t a lőtérre rángatni.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Ezért mondtam egyfelől Xpertnek, hogy ne jöjjön nekem azzal, hogy úgy sem lesz a kerekes önjárókon szögemelkedés számítás, nem kell ezt megtanulni, ezt majd úgy is a komputer tudja. Neked kell tudni! (Ha a szg segít, akkor is értened kell.)
Azt hiszem, ennél a félre értésnél kezdődött az egész.



Ez szerintem rossz megfogalmazás, mert Íjász, Szittya és immáron ha jól értem a becsatlakozott Filter társunk is első sorban nem kiképzési célra akar beszerezni 100 db-ot, ez azért még a leendő kerekes beszerzés mellé is pusztán egyetemi célra túlzás darabszám lenne.
Az eredeti kiindulás az érvelésnek az volt, hogy nekünk háború esetén szükségünk van raktárból előgördíthető vontatott tüzérségre. (100 önjáró mellé 100 vontatott.) Ha felszereljük magát a hadsereget ezzel, akkor értelemszerű, hogy minden tüzért meg kell tanítani rá kezelni. És innen jött az, hogy akkor miért ne ennek a nyúzásával kezdjék és ezen tanulnák meg az alapokat. (Az első lépéseknél kopjon ez és ne a drága PZH-kat fogyasszuk meg vigyük karbantartani! Utána PZH szimulátor és utána az éles járgány!)

Mondom ezt úgy, hogy sokáig pont úgy gondolkodtam, mint Xpert és nem értettem, hogy Íjász például miért ragaszkodik 100 önjáró mellett 100 vontatott beszerzéséhez és mennyire lesz ezeknek a háború első napján túlélési esélyük. Nagy részt az ukrán videók alapján valami homályosan talán... kezd összeállni abból, hogy ők mit akartak elmagyarázni, de több mint a felét most sem értem, amit egymás között társalognak.

@Filter , neked külön elmondom, hogy bár nem tudom, hogy a kérdés tekintetében mennyit segít nekünk, hogy három Északi-sarkpont is van a Föld bolygón, de amire rákérdeztél, az nagyon hasznos néhány földrajz kutatónak, mert a tenger fenék fémben gazdag kőzetei mai napig őrzik, hogy a kontinentális lemezszegélyeknél a keletkezésükkor az Észak az épp merre mutatott és ebből egész pontosan millióévre megközelítően meg lehet mondani a korát. Tüzérként ezek szerint nektek is meg kellett tanulnotok, hogy hamarosan (három dinoszaurusz kihalást követően biztosan) újra Délen lesz az Észak.
De jelenleg csak Gröndland felé mutat az iránytű, szóval ez egyelőre nem fenyeget. (Ha kapok 15 percet és leülünk sörözni, tudok még mondani pár olyan dolgot, aminek nincs túl sok haszna. Krisss viszont hasznosabb a harctéren, tud neked lövést pontosítani. Éles helyzetben több hasznát veszed, mint nekem. Ezt fixen kijelentem.)
Tudom jól hogy 3 Északi irány van. Ha nem is sarkpont...
1. Hálózati Észak- Matematikailag leképzett vetület Északi iránya.-Térkép.
2.Mágneses Észak- Meridián konvergencia alapján meghatározott irány.-Iránytű.
3. Csillagászati észak- Adja magát. Csillagok alapján való tájolás.
Mai ismereteink szerint, kb 40 km-et vándorol a Mágneses észak. Nagyjából egy "Vonás" évente.
A mechanikus tájoló stabilan kihozza az eltéréseket, mivel mindíg ugyan oda van felállítva, és a hálózati irányhoz képest hozza a deklinációt éves szinten.
Ezért van az, hogy ~30km-es helyváltoztatás, vagy max 2-3 óra után akkor is ha nem volt helyváltoztatás, ujra kell irányozni a csöveket.
Ezért van az, hogy minden TÁS elfoglalásásnál azonnal a deklináció számolással kell kezdeni.(Un "Bemérők" feladata a csöveknél, a Felderknél meg akkor is számolják ha nem kell. Ugye Feldernek kardinális kérdés a saját pozíció pontos meghatározása. JTAC-JFO nem csak kommandó, de jó sok matematika is, amellett hogy kell a pajszer és a comb is.)
Ugyanis a térképen meghatározott északi irány az nagyon nem ott van amerre jelzik...Főleg ha el is szeretnél találni valamit.
Hogymit próbálunk magyarázni:
  • A PZH egy potens de nagyon drága eszköz. Elsősorban támadó fegyverzet. Védelemben használni kb értelmetlen. A feladata a páncélos ékek támogatása. Az-az, akkor is támad ha védekezik by @dudi . Pazarlás statikusan alkalmazni, vagy statikus feladatra beosztani.
  • A vontatott arra jó hogy a nehéztech nélkül védekező (!) gyalogságot támogassa lokálisan. Az ellenséges támadásokat tümegtűzzel megtörje, irányokat zárjon le, szükség esetén egy megindulási pont köré vonva őket a támadás megindulásánál támogassák a PZH-kat.
  • Mindenhol legyen minimum 2 cső ahol a gyalogság pozíciót vett fel! Mivel a 14 Griff nem tud fizikailag ottlenni mindenhol, csak tüzér támogatásra számíthatnak a talpasok. Ez sajnos realitás.
Ezért mondjuk @ijasz -al hogy kell egy önálló Tüzérezred is , ahonnan elő lehet mozgatni az ütegeket, tűzpárokat oda ahová kell.
-Ukrajnában nagyon jól megfigyelhető napjainkban, hogy ahol a ruszki komolyan beleáll valamibe, a tüzérséggel felszántatja az adott terepszakaszt, csak utána engedi rá a magasabb egységeket. Lassan, de biztosan haladnak, a tüzérség előmozgása határozza meg a műveletek sebességét.
Tehát nagyon jó dolog a szim, de a fizikai gyakorlást nem tudja kiváltani, mert képtelenség szimulálni a természetet. Pilótáknál relatíve egyszerűbb ezt megoldani, de ember-természet viszonylatban eléggé komplikált.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 652
46 759
113
5fa9aac7dce8e057077038.jpg


Ez a retek teljesen megegyezik mindenben egy működő PZH-val. MINDEN funkciója megvan annyi a különböség, hogy az oktató malacot kidobja ha tüzelsz.
Cserébe füstöt meg sürített meleg levegőt pumpál a küzdőtérbe a rendszer és kurva sok decibelen lövéshangot szimulál.

Tömítések, kenőanyagok minden ugyan oda megy. A cső hőterhelését na azt nem tudod szimulálni. De az meg nem egyezik meg egy kis vontatottal hanem típus specifikus. És erről megy a kezszem az éles gépre.
Nem akarlak felidegelni, csak próbálom elérni, hogy megértsd, hogy mire gondolnak/gondolunk.
Most felteszek pár kérdést:
Hány darab ilyen szimulátor lesz? (tudjuk a számot nagyjából 3-4, ha tűzszakasz szintű szimulációról beszélnek) Mégis fontos ez.
Egy szót mondok: Mozgósítás.
Ennyi szimulátoron hány embert tudsz kiképezni egységnyi idő alatt?
Tegyük fel lesz 24 PZH + 72db HX3 löveg.
Ennyivel szeretnénk megvédeni az országot? Ha mozgósítasz, akkor már nem az emberanyag lesz a fő probléma, hanem hogy mit pakolsz alájuk.
Ha a Mozgósításra egy kicsit előre fel akarsz készülni, akkor érdemes tartalékos tüzért is képezned. Kiképzed PZH-ra/HX3-ra. De mikor BAMMEG van, akkor mit tolsz alá? Addigra lennie kell elegendő reguláris katonának, amelyik kiszolgálja az önjáró löveget.
Namost ha veszteség van, akkor sanszos, hogy a legénységgel együtt veszik a löveg is. Ott fognak toporogni a kiképzett tartalékos tüzérek ágyúk nélkül, mint kezdő melegek a gőzfürdőben. Csináljunk akkor belőlük lövészt, vagy használjuk ki, hogy a tüzér alapképzés egy stabil 105-ösre épül?

Mondom az elképzelésemet a rendszerről:
Szakalapon minden tüzér (tiszthelyettes, tiszt, és tartalékos) kiképződik 105-ösre. Azon megtanulja az alapokat. Ha kell bármikor "vissza tud ülni" arra a "biciklire". Mindez olcsón, életszerűen, tényleg fillérekből.
A tartalékos megmarad ezen a szinten, szakképzés is ezen kapja. Az éves kiszabott gyakorlatait a 105-ösön tartja.
A hivatásosok (meg a jobb/önkéntesebb tartalékosok) mennek tovább önjáró képzésre.
Ehhez ha megveszünk 120-144db modern könnyű 105-öst, akkor abból 12-24darab folyamatos használatban lehet (rotálva), míg a maradékot letároljuk.
Ez minimális befektetés. Kell még hozzá 1,5x ennyi Gidrán vagy Nomád a vontatáshoz (de a Hilux is elhúzza), de egy olyan tartalékot kapsz, ami amellett, hogy olcsó, olcsón fenntartható, NATO kompatibilis, és még - hála a fürgeségének - meg is marad a túlélés esélye is a kez. szem.-nek. Ha elég gyorsan ráakasztják a 4x4-re, akkor szerintem egy Gidrán szintű páncélzat elég jól meg tudja védeni a kezelőket (kivéve persze a nagyon közeli találatokat. )

A 105-ös a fenti okfejtésből szabadon cserélhető mondjuk M777-re, vagy valamilyen olcsó, nem túl nehéz másik vontatott 155-ösre.
A nem túl nehéz azért fontos kitétel, hogy ne kelljen feltétlen egy nehéz teherautó a vontatásához. Tartalékos, mozgósítási szempontból fontos ez.
 
W

Wilson

Guest
Mert az űrméretnek egyetemes meghatarozása van, nem pedig országonként változó. Nincs olyan, hogy valahol a barázdák, valahol meg az ormózatok közti átmérő az űrméret. Olyan meg vegképp nincs, hogy ormózat és barázda közti átmérő az űrméret. Az űrméret a két szemközti ormózat közti távolság mm-ben.
Létezik barázda űrmeret is, de annak semmi köze ahhoz az űrmérethez (nem is arra való) amire mindenki és így te is gondolsz űrméret alatt.
Utánanéztem és igazad van...
 
W

Wilson

Guest
Nem attól van így, hogy én mondtam! A tények makacs dolgok, nem érdekli őket, hogy mit gondolnak róluk.
Nem is azt mondtam, hogy azért van igazad mert te mondtad...:)

Egy amerikai tüzérségi fórumon volt betéve ez az ábra egy orosz hivatkozással amely nem működött egy kis időmbe került még előástam az orosz internet legmélyéről a forrást és kiderült, hogy félreértelmezte a közlő az orosz szerző ábráját és mondanivalóját.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 606
16 328
113
Igen. Hogy mennyit haladjon előre bizonyos idő alatt és mennyit forduljon percenként. Csak aki nem kezelt még ilyet, fogalmam sincs sokszor, hogyan kénem megértetnem a problémát. Ezeket a munkásnak szaktudásból kell tudnia rutinból, aki dolgozik. Teljesen mindegy, hogy automatizálom vagy kézi irányítást használok.
Általában minden szakmában ezt láttam, ha valamit digitalizálnak, nem kell kidobni a régi tankönyveket, csak át kell olvasni 6 oldal kezelési útmutatót és a szakma ismeretekhez igazítani az ottani gép szerkezeti ismertetőjét.

Ezt akartam valahogy szemléletesen átadni Xperttel vitázva csak nagyon úgy tűnik, hogy senkinek nem ment át, hogy ez minden szakmában így van, amivel eddig találkoztam.
Egyetértünk; egy szakember ha nem tudja az "analógot", akkor hülyeséget csinál "digitálisan" is.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 081
36 544
113
Tudom jól hogy 3 Északi irány van. Ha nem is sarkpont...
1. Hálózati Észak- Matematikailag leképzett vetület Északi iránya.-Térkép.
2.Mágneses Észak- Meridián konvergencia alapján meghatározott irány.-Iránytű.
3. Csillagászati észak- Adja magát. Csillagok alapján való tájolás.
Mai ismereteink szerint, kb 40 km-et vándorol a Mágneses észak. Nagyjából egy "Vonás" évente.
A mechanikus tájoló stabilan kihozza az eltéréseket, mivel mindíg ugyan oda van felállítva, és a hálózati irányhoz képest hozza a deklinációt éves szinten.
Ezért van az, hogy ~30km-es helyváltoztatás, vagy max 2-3 óra után akkor is ha nem volt helyváltoztatás, ujra kell irányozni a csöveket.
Ezért van az, hogy minden TÁS elfoglalásásnál azonnal a deklináció számolással kell kezdeni.(Un "Bemérők" feladata a csöveknél, a Felderknél meg akkor is számolják ha nem kell. Ugye Feldernek kardinális kérdés a saját pozíció pontos meghatározása. JTAC-JFO nem csak kommandó, de jó sok matematika is, amellett hogy kell a pajszer és a comb is.)
Ugyanis a térképen meghatározott északi irány az nagyon nem ott van amerre jelzik...Főleg ha el is szeretnél találni valamit.
Hogymit próbálunk magyarázni:
  • A PZH egy potens de nagyon drága eszköz. Elsősorban támadó fegyverzet. Védelemben használni kb értelmetlen. A feladata a páncélos ékek támogatása. Az-az, akkor is támad ha védekezik by @dudi . Pazarlás statikusan alkalmazni, vagy statikus feladatra beosztani.
  • A vontatott arra jó hogy a nehéztech nélkül védekező (!) gyalogságot támogassa lokálisan. Az ellenséges támadásokat tümegtűzzel megtörje, irányokat zárjon le, szükség esetén egy megindulási pont köré vonva őket a támadás megindulásánál támogassák a PZH-kat.
  • Mindenhol legyen minimum 2 cső ahol a gyalogság pozíciót vett fel! Mivel a 14 Griff nem tud fizikailag ottlenni mindenhol, csak tüzér támogatásra számíthatnak a talpasok. Ez sajnos realitás.
Ezért mondjuk @ijasz -al hogy kell egy önálló Tüzérezred is , ahonnan elő lehet mozgatni az ütegeket, tűzpárokat oda ahová kell.
-Ukrajnában nagyon jól megfigyelhető napjainkban, hogy ahol a ruszki komolyan beleáll valamibe, a tüzérséggel felszántatja az adott terepszakaszt, csak utána engedi rá a magasabb egységeket. Lassan, de biztosan haladnak, a tüzérség előmozgása határozza meg a műveletek sebességét.
Tehát nagyon jó dolog a szim, de a fizikai gyakorlást nem tudja kiváltani, mert képtelenség szimulálni a természetet. Pilótáknál relatíve egyszerűbb ezt megoldani, de ember-természet viszonylatban eléggé komplikált.
Jól összefoglaltad a PZH és a vontatott lövegek szerepét.
Hova tennéd be a HX3-as löveget illetve sorozatvetőket ebbe a mixbe? Mi lenne a feladatuk?
Mennyire lenne szüksége szerinted a Honvédségnek az egyes kategóriákból?
Sorozatvetőből mit vennél? HIMARS vagy inkább PULS, esetleg más típus?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Tudom jól hogy 3 Északi irány van. Ha nem is sarkpont...
1. Hálózati Észak- Matematikailag leképzett vetület Északi iránya.-Térkép.
2.Mágneses Észak- Meridián konvergencia alapján meghatározott irány.-Iránytű.
3. Csillagászati észak- Adja magát. Csillagok alapján való tájolás.
Mai ismereteink szerint, kb 40 km-et vándorol a Mágneses észak. Nagyjából egy "Vonás" évente.
A mechanikus tájoló stabilan kihozza az eltéréseket, mivel mindíg ugyan oda van felállítva, és a hálózati irányhoz képest hozza a deklinációt éves szinten.
Ezért van az, hogy ~30km-es helyváltoztatás, vagy max 2-3 óra után akkor is ha nem volt helyváltoztatás, ujra kell irányozni a csöveket.
Ezért van az, hogy minden TÁS elfoglalásásnál azonnal a deklináció számolással kell kezdeni.(Un "Bemérők" feladata a csöveknél, a Felderknél meg akkor is számolják ha nem kell. Ugye Feldernek kardinális kérdés a saját pozíció pontos meghatározása. JTAC-JFO nem csak kommandó, de jó sok matematika is, amellett hogy kell a pajszer és a comb is.)
Ugyanis a térképen meghatározott északi irány az nagyon nem ott van amerre jelzik...Főleg ha el is szeretnél találni valamit.
Hogymit próbálunk magyarázni:
  • A PZH egy potens de nagyon drága eszköz. Elsősorban támadó fegyverzet. Védelemben használni kb értelmetlen. A feladata a páncélos ékek támogatása. Az-az, akkor is támad ha védekezik by @dudi . Pazarlás statikusan alkalmazni, vagy statikus feladatra beosztani.
  • A vontatott arra jó hogy a nehéztech nélkül védekező (!) gyalogságot támogassa lokálisan. Az ellenséges támadásokat tümegtűzzel megtörje, irányokat zárjon le, szükség esetén egy megindulási pont köré vonva őket a támadás megindulásánál támogassák a PZH-kat.
  • Mindenhol legyen minimum 2 cső ahol a gyalogság pozíciót vett fel! Mivel a 14 Griff nem tud fizikailag ottlenni mindenhol, csak tüzér támogatásra számíthatnak a talpasok. Ez sajnos realitás.
Ezért mondjuk @ijasz -al hogy kell egy önálló Tüzérezred is , ahonnan elő lehet mozgatni az ütegeket, tűzpárokat oda ahová kell.
-Ukrajnában nagyon jól megfigyelhető napjainkban, hogy ahol a ruszki komolyan beleáll valamibe, a tüzérséggel felszántatja az adott terepszakaszt, csak utána engedi rá a magasabb egységeket. Lassan, de biztosan haladnak, a tüzérség előmozgása határozza meg a műveletek sebességét.
Tehát nagyon jó dolog a szim, de a fizikai gyakorlást nem tudja kiváltani, mert képtelenség szimulálni a természetet. Pilótáknál relatíve egyszerűbb ezt megoldani, de ember-természet viszonylatban eléggé komplikált.

Azt hiszem, így már értem, hogy miért hoztad fel. Nem gondoltam volna, hogy ennyire kis intervallumokban is újra kell számolni... lényegében az egész rendszert.

Íjász is felvetett olyat, hogy 105-ös és/vagy 155-ös. Ha rátok lenne bízva, akkor vegyesben vásárolnátok vagy inkább egy jó nagy stóc M777? Milyen feladatoknál vetnétek be harctéren inkább az egyiket vagy a másikat? A 105-ös előkerült már légimozgékonyságúaknál, bázisvédelemnél, de elvileg a 777 is légiszállítható a H225M-mel. Kiképzésnél egyértelmű az előnye a kisebbnek, csak azon kívül meg úgy tűnik nekem, hogy kevés darabra lenne max szükség belőle és inkább a 155-ös.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter and ijasz

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 246
67 214
113
Nem akarlak felidegelni, csak próbálom elérni, hogy megértsd, hogy mire gondolnak/gondolunk.
Most felteszek pár kérdést:
Hány darab ilyen szimulátor lesz? (tudjuk a számot nagyjából 3-4, ha tűzszakasz szintű szimulációról beszélnek) Mégis fontos ez.
Egy szót mondok: Mozgósítás.
Ennyi szimulátoron hány embert tudsz kiképezni egységnyi idő alatt?
Tegyük fel lesz 24 PZH + 72db HX3 löveg.
Ennyivel szeretnénk megvédeni az országot? Ha mozgósítasz, akkor már nem az emberanyag lesz a fő probléma, hanem hogy mit pakolsz alájuk.
Ha a Mozgósításra egy kicsit előre fel akarsz készülni, akkor érdemes tartalékos tüzért is képezned. Kiképzed PZH-ra/HX3-ra. De mikor BAMMEG van, akkor mit tolsz alá? Addigra lennie kell elegendő reguláris katonának, amelyik kiszolgálja az önjáró löveget.
Namost ha veszteség van, akkor sanszos, hogy a legénységgel együtt veszik a löveg is. Ott fognak toporogni a kiképzett tartalékos tüzérek ágyúk nélkül, mint kezdő melegek a gőzfürdőben. Csináljunk akkor belőlük lövészt, vagy használjuk ki, hogy a tüzér alapképzés egy stabil 105-ösre épül?

Mondom az elképzelésemet a rendszerről:
Szakalapon minden tüzér (tiszthelyettes, tiszt, és tartalékos) kiképződik 105-ösre. Azon megtanulja az alapokat. Ha kell bármikor "vissza tud ülni" arra a "biciklire". Mindez olcsón, életszerűen, tényleg fillérekből.
A tartalékos megmarad ezen a szinten, szakképzés is ezen kapja. Az éves kiszabott gyakorlatait a 105-ösön tartja.
A hivatásosok (meg a jobb/önkéntesebb tartalékosok) mennek tovább önjáró képzésre.
Ehhez ha megveszünk 120-144db modern könnyű 105-öst, akkor abból 12-24darab folyamatos használatban lehet (rotálva), míg a maradékot letároljuk.
Ez minimális befektetés. Kell még hozzá 1,5x ennyi Gidrán vagy Nomád a vontatáshoz (de a Hilux is elhúzza), de egy olyan tartalékot kapsz, ami amellett, hogy olcsó, olcsón fenntartható, NATO kompatibilis, és még - hála a fürgeségének - meg is marad a túlélés esélye is a kez. szem.-nek. Ha elég gyorsan ráakasztják a 4x4-re, akkor szerintem egy Gidrán szintű páncélzat elég jól meg tudja védeni a kezelőket (kivéve persze a nagyon közeli találatokat. )

A 105-ös a fenti okfejtésből szabadon cserélhető mondjuk M777-re, vagy valamilyen olcsó, nem túl nehéz másik vontatott 155-ösre.
A nem túl nehéz azért fontos kitétel, hogy ne kelljen feltétlen egy nehéz teherautó a vontatásához. Tartalékos, mozgósítási szempontból fontos ez.
Te sem nagyon tudsz könnyű 155 mm-t azon kívül. :rolleyes: Viszont nem látnám értelmét ilyen mennyiségű 105-nek 155 helyett.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 081
36 544
113
Azt hiszem, így már értem, hogy miért hoztad fel. Nem gondoltam volna, hogy ennyire kis intervallumokban is újra kell számolni... lényegében az egész rendszert.

Íjász is felvetett olyat, hogy 105-ös és/vagy 155-ös. Ha rátok lenne bízva, akkor vegyesben vásárolnátok vagy inkább egy jó nagy stóc M777? Milyen feladatoknál vetnétek be harctéren inkább az egyiket vagy a másikat? A 105-ös előkerült már légimozgékonyságúaknál, bázisvédelemnél, de elvileg a 777 is légiszállítható a H225M-mel. Kiképzésnél egyértelmű az előnye a kisebbnek, csak azon kívül meg úgy tűnik nekem, hogy kevés darabra lenne max szükség belőle és inkább a 155-ös.
Elnézve a párszor már emlegetett francia LG1-est, a 105-ösöket mindenki gyakorlásra használja a mennyiségek alapján: sehol sincs több rendszerben 14-30 darabnál.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 451
113
Azt hiszem, így már értem, hogy miért hoztad fel. Nem gondoltam volna, hogy ennyire kis intervallumokban is újra kell számolni... lényegében az egész rendszert.

Íjász is felvetett olyat, hogy 105-ös és/vagy 155-ös. Ha rátok lenne bízva, akkor vegyesben vásárolnátok vagy inkább egy jó nagy stóc M777? Milyen feladatoknál vetnétek be harctéren inkább az egyiket vagy a másikat? A 105-ös előkerült már légimozgékonyságúaknál, bázisvédelemnél, de elvileg a 777 is légiszállítható a H225M-mel. Kiképzésnél egyértelmű az előnye a kisebbnek, csak azon kívül meg úgy tűnik nekem, hogy kevés darabra lenne max szükség belőle és inkább a 155-ös.
Ha rajtam múlna, akkor kisebb arányban 105-öt kiképzési és speciális légimozgékony feladatokra és nagyobb arányban M777-et tartlékba (M zárolt) és tartalékosoknak. Ha lehet, digitalizált verziókat.
Jól összefoglaltad a PZH és a vontatott lövegek szerepét.
Hova tennéd be a HX3-as löveget illetve sorozatvetőket ebbe a mixbe? Mi lenne a feladatuk?
Mennyire lenne szüksége szerinted a Honvédségnek az egyes kategóriákból?
Sorozatvetőből mit vennél? HIMARS vagy inkább PULS, esetleg más típus?
Én a közepes dd tüzérosztályába, valamint egy önálló tüzérdandárba a sorozatvetőkkel. Így ez utóbbi a magasabb egységek parancsnoksága alá kell, hogy tartozzon. Így HX3-ból min. 3 osztály (54-72) kellene még és 2 osztály (36) PULS. Szerintem.
Ezzel a magasabbegységek és a manővererők tűztámogatása biztosított lenne.

M777 -ből minimum 7 osztályra valót kellene tartalékba helyezni (7x18=126db) és 36-48 105-ös.

Ezzel már tudnánk erőt felmutatni.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 582
18 759
113
Ha rajtam múlna, akkor kisebb arányban 105-öt kiképzési és speciális légimozgékony feladatokra és nagyobb arányban M777-et tartlékba (M zárolt) és tartalékosoknak. Ha lehet, digitalizált verziókat.

Én a közepes dd tüzérosztályába, valamint egy önálló tüzérdandárba a sorozatvetőkkel. Így ez utóbbi a magasabb egységek parancsnoksága alá kell, hogy tartozzon. Így HX3-ból min. 3 osztály (54-72) kellene még és 2 osztály (36) PULS. Szerintem.
Ezzel a magasabbegységek és a manővererők tűztámogatása biztosított lenne.

M777 -ből minimum 7 osztályra valót kellene tartalékba helyezni (7x18=126db) és 36-48 105-ös.

Ezzel már tudnánk erőt felmutatni.
Hatalmas számok ezek!:eek:
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Jól összefoglaltad a PZH és a vontatott lövegek szerepét.
Hova tennéd be a HX3-as löveget illetve sorozatvetőket ebbe a mixbe? Mi lenne a feladatuk?
Mennyire lenne szüksége szerinted a Honvédségnek az egyes kategóriákból?
Sorozatvetőből mit vennél? HIMARS vagy inkább PULS, esetleg más típus?
HX3-asokat a Lynx-es egységekhez osztanám be. Hódmező-Debrecen.
Kerülne a tüzérezred állományába is ( Ha lenne....),legalább 2 osztály.
HIMARS jó de nagyon drága eszköz, a tüzérség mesterlövésze. Tömegben semmi képpen nem alkalmaznám,max egy osztály prec csapásmérésre összesen. Ugye a gépek magányosan bevethetőek,pontcélok támadására,kisegítve a Griffeket.
PULS a teljes lövedékpalettával inkább. Egy-egy osztály belőle Tata-Hómező-Debrecen.
105-öst Szolnoknak, ahogyan vontatott AV-ket is. Légimozgékonyságú ütegként. 1x 105-ös, és 2x 120-as AV üteg optimális lenne.
777-esből 2 osztály aktív, a nemlétező tüzérezredbe,a többi vontatott egységeket "M" zároltként tartalékolni.
Kiképzésre, előképzésre teljesen megfelelnének. És így már lenne személyzet is az eszközök mögé szükség esetén.
(Vagy mivel nem ismerem a teljes koncepciót, akár már az újonnan felállítandó zszl-akhoz is csapnák már 777-est,akár aktívként is. 3 csöves ütegeket.)
Gyakorolni meg ott vannak a D-20-ak, ilyenre ne költsünk feleslegesen. Az itt van, az alapokat lehet tanulni....még a szerelést is.
Azt hiszem, így már értem, hogy miért hoztad fel. Nem gondoltam volna, hogy ennyire kis intervallumokban is újra kell számolni... lényegében az egész rendszert.

Íjász is felvetett olyat, hogy 105-ös és/vagy 155-ös. Ha rátok lenne bízva, akkor vegyesben vásárolnátok vagy inkább egy jó nagy stóc M777? Milyen feladatoknál vetnétek be harctéren inkább az egyiket vagy a másikat? A 105-ös előkerült már légimozgékonyságúaknál, bázisvédelemnél, de elvileg a 777 is légiszállítható a H225M-mel. Kiképzésnél egyértelmű az előnye a kisebbnek, csak azon kívül meg úgy tűnik nekem, hogy kevés darabra lenne max szükség belőle és inkább a 155-ös.
Ha lehet, akkor 155....
Az nagyobbat szól.
105-öst Szolnoknak tudnám elképzelni. Nem tudom mennyire akarják őket felhúzni létszámban.
Nekik 2-3, (AV vagy löveg) légimozgékony üteg nagy fp növekedést jelentene. Feljebb kifejtettem már.
Persze ez a szösszenet a saját véleményem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 081
36 544
113
Nem kell ide semmi, csak még 9 osztály PzH2000!!! Meggymag köpködővel csak a buzik buzulnak!

:rolleyes: :oops: :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:
Azért a HX3 és a PULS nem éppen "meggymag-köpő"... :D
LAR160-as sorozat 1,2 tonna robbanóanyag járművenként, mindezt 1 perc alatt kinyomja magából.
4 darab 300km-es hatótávolságú Predator Hawk rakéta sem rossz 140 kilós harcirésszel. A HIMARS 1 darabot tud csak vinni, bár ott 230 kg a robbanófej...
Szóval jöjjön csak a HX3 meg PULS - sokkal mozgékonyabbak, mint PZH.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 081
36 544
113
@ijasz @Filter
A drón-képességet milyen szintre tennétek?
Gondolom minden tüzérosztálynak kellene egy önálló drón-század célfelderítésre tűz pontosításra.
Az ukránok tök egyszerű civil drónokkal nyomják tűzhelyesbítést. Nyilván nekünk ennél profibb rendszer kéne, de azért nem sokkal bonyolultabb.