1848-49 szabadságharc csatái

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

Kopi2000

Guest
En is, respektalom az ellenvelemenyed, de azert feltettem egy csomo anyagot ma az afganisztani, a II. VH magyar esemenyei, a jarvanyok, a kozepkori magyar csatak, meg a magyar ostortenet topikokba is. Hatha talalsz az erdeklodesednek megfelelot koztuk... Ez a reklam helye volt, de sok esetben en ilyenekre alszom el...
...raadasul mernok letemre....
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 461
18 502
113
En is, respektalom az ellenvelemenyed, de azert feltettem egy csomo anyagot ma az afganisztani, a II. VH magyar esemenyei, a jarvanyok, a kozepkori magyar csatak, meg a magyar ostortenet topikokba is. Hatha talalsz az erdeklodesednek megfelelot koztuk... Ez a reklam helye volt, de sok esetben en ilyenekre alszom el...
Én nem mindig érek rá olvasgatni, fórumozni! Millió dolgunk volt ma a kerben. Virágot ültettünk, füvet kaszáltam! De majd szétnézek!:)
 
K

Kopi2000

Guest
En is, respektalom az ellenvelemenyed, de azert feltettem egy csomo anyagot ma az afganisztani, a II. VH magyar esemenyei, a jarvanyok, a kozepkori magyar csatak, meg a magyar ostortenet topikokba is. Hatha talalsz az erdeklodesednek megfelelot koztuk... Ez a reklam helye volt, de sok esetben en ilyenekre alszom el...
Raadasul mernok letemre....
Én nem mindig érek rá olvasgatni, fórumozni! Millió dolgunk volt ma a kerben. Virágot ültettünk, füvet kaszáltam! De majd szétnézek!:)
Azt is kell csinalni......
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 461
18 502
113
Nemreg olvastam a ket kotetben megjelent emlekiratait is. Publikalt is szaklapban, talan a kokuszdioban elofordulo olaj osszetevoirol?
Megfogtál! Elolvastam a wikit mert ennyire nem merültem bele munkásságába! De igen a kómuszdió olajának zsírsavairól írt munkásságot ami két folyóiratban is megjelent!
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000
K

Kopi2000

Guest
Megfogtál! Elolvastam a wikit mert ennyire nem merültem bele munkásságába! De igen a kómuszdió olajának zsírsavairól írt munkásságot ami két folyóiratban is megjelent!
Mondjuk, Kossuth egyik legnagyobb hibajanak tartom, hogy sokaig a lengyel tisztekre epitett... mellozve a tehetseges, de rangban alacsonyabb magyarokat, pld. Gorgeyt, akirol a multkor valtottunk par szot...Mondvan, hogy azok mar vegigcsinaltak egy ugyan vesztes, de megis fuggetlensegi haborut. A lengyel fotisztek eleg sokszor betliztek, Bem Apotol kezdve Dembinsky-ig....
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 461
18 502
113
Mondjuk, Kossuth egyik legnagyobb hibajanak tartom, hogy sokaig a lengyel tisztekre epitett... mellozve a tehetseges, de rangban alacsonyabb magyarokat, pld. Gorgeyt, akirol a multkor valtottunk par szot...Mondvan, hogy azok mar vegigcsinaltak egy ugyan vesztes, de megis fuggetlensegi haborut. A lengyel fotisztek eleg sokszor betliztek, Bem Apotol kezdve Dembinsky-ig....
Dembinsky egy történelmi tévedés mint Perczel Mór! Néha azokból lesz a legnagyobb stratéga akiről nem is gondolnád!
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000
K

Kopi2000

Guest
Dembinsky egy történelmi tévedés mint Perczel Mór! Néha azokból lesz a legnagyobb stratéga akiről nem is gondolnád!
Tudod, ha mindenki legalabb annyira lenne elfogado azon az oldalon, ahol Te vagy, nem is lenne baj, meg egymas kopkodese kis hazankban. De, azt hiszem Te nem az atlag, hanem a kivetel vagy... Egyebkent a mentohelikopteren pilota is vagy az EU kepzettseg mellett? Probaltam megfejteni az " avatarod", de nekem nem ment...
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 871
8 035
113
Nos Jozef Bem!
Én nem tartom tehetségtelen hadvezérnek, hanem olyan katonának aki elérte képessége határait és annál nagyobb feladatot kapott. Több ilyen hadvezért ismer a történelem pld. Erwin Rommel. Nos Bem is csatáit nézve, max hadtest erejű, vagyis 10-15 ezres sereget volt képes vezetni, annál nagyobb létszámú és több magasabb egységből álló seregtestekhez nem volt tehetsége. Ehhez kellett volna egy Görgey féle zseni. Az Ő serege valószínüleg elfoglalta volna talán Bécset, is, de rövidlátóan Buda visszafoglalását kapta feladatul.
Röviden ennyi. Bem egyenértékű hadvezér pld. a szerb Dajmanich-al.
 

Loki19

Well-Known Member
2019. március 21.
259
342
63
Nos Jozef Bem!
Én nem tartom tehetségtelen hadvezérnek, hanem olyan katonának aki elérte képessége határait és annál nagyobb feladatot kapott. Több ilyen hadvezért ismer a történelem pld. Erwin Rommel. Nos Bem is csatáit nézve, max hadtest erejű, vagyis 10-15 ezres sereget volt képes vezetni, annál nagyobb létszámú és több magasabb egységből álló seregtestekhez nem volt tehetsége. Ehhez kellett volna egy Görgey féle zseni. Az Ő serege valószínüleg elfoglalta volna talán Bécset, is, de rövidlátóan Buda visszafoglalását kapta feladatul.
Röviden ennyi. Bem egyenértékű hadvezér pld. a szerb Dajmanich-al.
Damjanich nem igazán jó párhuzam, mert ő hadsereg-hadszíntér parancsnokságot nem kapott, így ezen a szinten összehasonlíthatatlanok. Hadtest parancsnokként meg hozta Bem sikereit, annak kudarcai nélkül, így itt simán "veri" Bemet.
Bem képességeit már a hadtest szint is erősen próbára tette, ennyi és ekkorra vereségeket egyetlen főhadszíntéri tábornok sem úszott volna meg, nem beszélve a parancsmegtagadásaitól, politikai-gazdasági belekontárkodásairól. Jóval kevesebbért lett áruló "gyanús" Görgei, csak Bem esetében a lengyelsége miatt Kossuth nem tartott a napóleoni ambícióktól.
Buda ostroma nem rövidlátásból jött, hanem a téves helyzetmegítélésből. A csapatok rendezése-pihentetése ill. az ellőtt lőszerkészlet pótlása miatt szükség volt hadműveleti szünetre, azt gondolták, hogy ezalatt egy pár napos gyors ostrommal megszerezhető az utánpótlás szempontjából is fontos Buda, lebecsülték a vár ellenálló képességét ill. a túl a saját ostromképességeiket.