[HUN] Honvédségi rakétakomplexumok / rakétatüzérség beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Nos nyílván engem fognak úcsó-utánilag megkérdezni , de 100 %- ig biztos vagyok benne hogy párhuzamos üzemeltetés nem lesz.A Hitronal kapcsolatban bìzok abban hogy rájönnek- zsákutca!Remélem hogy anyagi és presztízsveszteség nélkül ki tudunk belôle farolni.Lazar , ha jól emlékszem krisss elmondta hogy miért nem , vki már felhozta egyszer!Ha rosszul kötöm krissshez akkor bocsánatot kérek!

Bármi fegyvervásárlásnál, alapban szerintem NATO ,vagy nyugati elkötelezettségű országok jöhetnek szóba, mint eladók. A szerbekkel, max annyi lehet, ha valami csoda folytán megmaradnak, akkor velük, vagy általuk, modernizálhatunk az ő szintjükre, T-72 harckocsikat, 1 zlj mennyiségben. Illetve, ATGM a MI-24 helikopterekhez.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 113
45 413
113
Hát én hoznám a szerbektől a:

Tamnava - 262-122 mm-es (MLRS)​

Álmodjunk nagyot, ebből egy 72 darabot. Ha meg nagyon 100+ km csapást akartok, akkor párhuzamos üzemeltetéssel a szerb mellé egy 18 darabos Izraeli, vagy török MLRS.
Ez így 90 darab indító, nem lenne rossz.

2. NORA-B52 155 mm

3. NOVA - Light Attack System

El lehetne gondolkodni ezen is, ha már nagy barátaink a szerbek: (Nekik is volt úgymond Trianonjuk)
Amennyiben kuka lenne a saját fejlesztésű 8x8-as.
4. Lazar 3
Ha már mindenképpen szerb APC-t nézegetsz, akkor a videóban középen lévő Lazanski-t sasold meg alaposabban. A Lazar 3 (sima 3-as) egy elég gyenge eresztés lett. Alulmotorizált, és viszonylag gyenge védettségű. (ablakok az oldalán! )
A Lazanski viszont alapból STANAG 5-nek megfelelő balisztikus védettséggel rendelkezi, ami tovább növelhető STANAG 6-ra. Ez ugye alapból csak szemből értendő, de szerintem körbe is meg kell legyen a STANAG 3, különösen azokkal a látványos oldalfeltétekkel.
És ehhez jön még egy STANAG 4 akna elleni védelem is.
2-2,5M USD között van az ár. És ez egy egészen friss ár!
A hatalmas torony nélkül - gondolom - még olcsóbb lenne, meg sokkal fürgébb is. Nagy kérdés, hogy mennyire van kész, illetve milyen képességei vannak terepen...

Kieg.: Amerikai motor, és váltó (C3+Allison), meg SISU tengelyek.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
Bármi fegyvervásárlásnál, alapban szerintem NATO ,vagy nyugati elkötelezettségű országok jöhetnek szóba, mint eladók. A szerbekkel, max annyi lehet, ha valami csoda folytán megmaradnak, akkor velük, vagy általuk, modernizálhatunk az ő szintjükre, T-72 harckocsikat, 1 zlj mennyiségben. Illetve, ATGM a MI-24 helikopterekhez.
+ Szerbia kockázatos ország: mind Koszovóban, mind Boszniában vannak olyan érdekeltségeik, amiből lehet balhé és embargó. Alapból nem bölcs dolog szomszédos országtól vásárolni, mert a háborúk döntő többsége szomszédos országok között tör ki, aztán bukjuk a supportot ha épp velük kapunk össze. Az hogy most épp jóban vagyunk nem sokat jelent: jöhet még Szerbia élére egy Milosevics-szerű figura...

Tényleg egyetlen terület ami szóba jöhet kooperációkén, hogy még pár évig tovább élhessenek a szovjet eredetű cuccaink, bár szerintem az is pénzkidobás lenne.
 
  • Vicces
Reactions: LMzek 2.0

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 113
45 413
113
+ Szerbia kockázatos ország: mind Koszovóban, mind Boszniában vannak olyan érdekeltségeik, amiből lehet balhé és embargó. Alapból nem bölcs dolog szomszédos országtól vásárolni, mert a háborúk döntő többsége szomszédos országok között tör ki, aztán bukjuk a supportot ha épp velük kapunk össze. Az hogy most épp jóban vagyunk nem sokat jelent: jöhet még Szerbia élére egy Milosevics-szerű figura...

Tényleg egyetlen terület ami szóba jöhet kooperációkén, hogy még pár évig tovább élhessenek a szovjet eredetű cuccaink, bár szerintem az is pénzkidobás lenne.
Lehet azt, csak nem ész nélkül kell csinálni.
Ha olyan fegyvert, vagy fegyverrendszert választasz, amelyik vagy minimális supportot igényel, vagy ki vannak benne cserélve a supportot igénylő elemek olyanokra, amelyek támogatása máshonnan is megoldható, akkor minden további nélkül mehet a beszerzés.
Vegyük pl. a fentebb berakott Lazanski-t. Az amerikai Caterpillar C3 nagyjából bárhol beszerezhető, és rendelhető hozzá alkatrész. Az Allison váltót jó esetben nálunk gyártják. Ha leszeded a batár nagy 57-es tornyot, és kicseréled egy bármilyen 30mm-es M230LF RC toronyra, amit magunk integrálunk, akkor mi az, ami kizárólag szerb supportot igényel? Szabványos gumik, egészen biztosan szabványos (és elterjedt) fékrendszer...
Vagy egy buta 122mm-es rakétavetőt veszel. Milyen support kellene neki? A rakéták lejárhatnak, de azt bárkitől vehetsz.
Itt nem, egy légijárműről van szó, ahol külön certified üzemekben lehet csak nagyjavítani az eszközöket.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 679
2 214
113
Én , nyílván mint porszem a fogaskerekek között , gyorsan felörlödök de a következőt gondolom: lámpák őrzője jól gondolja , amit nyersz a réven , elvesztheted a vámon, vagyis a szomszédokat kihagynám!Rakétasorozatvető , nem tudhatja senki , vagyis páran igen hogy mennyi ajánlat lehet a miniszter asztalán és azok mit tartalmazhatnak , RSZR kint volt tavaly MG- vel , azóta Himars , zéró infó , majd most a Szabad Európa meglebegteti , oké... Magyar-Török miniszteri sajtótájékoztató : a magyar miniszternek feltett kérdést a török kollégája azonnal lecsapja , a magyar miniszter reakciója : ez egy új ajánlat!Nos ez mennyire volt spontán én mint aki úgy kezdtem a TV nézést hogy hétfőként nem volt adds, nem tudom megítélni.Véleményem , aki játszik : Izrael és / talán : Dél-Korea , a többi vakvágány!De lehet hogy tévedek.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 467
18 523
113
Én , nyílván mint porszem a fogaskerekek között , gyorsan felörlödök de a következőt gondolom: lámpák őrzője jól gondolja , amit nyersz a réven , elvesztheted a vámon, vagyis a szomszédokat kihagynám!Rakétasorozatvető , nem tudhatja senki , vagyis páran igen hogy mennyi ajánlat lehet a miniszter asztalán és azok mit tartalmazhatnak , RSZR kint volt tavaly MG- vel , azóta Himars , zéró infó , majd most a Szabad Európa meglebegteti , oké... Magyar-Török miniszteri sajtótájékoztató : a magyar miniszternek feltett kérdést a török kollégája azonnal lecsapja , a magyar miniszter reakciója : ez egy új ajánlat!Nos ez mennyire volt spontán én mint aki úgy kezdtem a TV nézést hogy hétfőként nem volt adds, nem tudom megítélni.Véleményem , aki játszik : Izrael és / talán : Dél-Korea , a többi vakvágány!De lehet hogy tévedek.
Lehet tényleg csak kicsit faragni akarnak azon az izraeli árajánlaton és ez egy taktikai húzás semmi más! Biztos nem akarnak HIMARS-ot venni!
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 679
2 214
113
Lehet tényleg csak kicsit faragni akarnak azon az izraeli árajánlaton és ez egy taktikai húzás semmi más! Biztos nem akarnak HIMARS-ot venni!
Ha jól emlékszem tavaly feb.-márc. körül voltak kint , most hirtelen meg van infó róla , ugyan már.....lámpák őrzője jól levezette egyik hozzászólásában , a lényeg az öreg Joe nem kedvel minket , megfúrnák a business- t!A lengyel project k...a sok , legalább 2 èv amíg legyártják és mások is vannak , nagyjából a ha most rendelnénk a cseh f-35 és a magyar Himars project egyszerre érne be , Nekünk tegnapra kell , nem 202X-re!!!!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
Ha jól emlékszem tavaly feb.-márc. körül voltak kint , most hirtelen meg van infó róla , ugyan már.....lámpák őrzője jól levezette egyik hozzászólásában , a lényeg az öreg Joe nem kedvel minket , megfúrnák a business- t!A lengyel project k...a sok , legalább 2 èv amíg legyártják és mások is vannak , nagyjából a ha most rendelnénk a cseh f-35 és a magyar Himars project egyszerre érne be , Nekünk tegnapra kell , nem 202X-re!!!!
MG-t is megkérdezték annó a HIMARS-ról: "vannak más rendszerek is" - kb. ennyi volt a válasz.
Túl is ragotzuk ezt: nem lesz itt HIMARS, török rendszer még annyira sem. Az izraeli vonal a legesélyesebb.
Várjuk az eredményt: remélem még az első negyedévben kihirdetik, mi lesz...
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 467
18 523
113
Ha jól emlékszem tavaly feb.-márc. körül voltak kint , most hirtelen meg van infó róla , ugyan már.....lámpák őrzője jól levezette egyik hozzászólásában , a lényeg az öreg Joe nem kedvel minket , megfúrnák a business- t!A lengyel project k...a sok , legalább 2 èv amíg legyártják és mások is vannak , nagyjából a ha most rendelnénk a cseh f-35 és a magyar Himars project egyszerre érne be , Nekünk tegnapra kell , nem 202X-re!!!!
A Puls meg egy alap rakétacsomaggal itt lehetne 1-2 éven belül! És még az is mire eléri a müveleti képességet innen számolva minimum 3-4 év! Hát még egy HIMARS emelett, hogy kurva drága!
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 467
18 523
113
MG-t is megkérdezték annó a HIMARS-ról: "vannak más rendszerek is" - kb. ennyi volt a válasz.
Túl is ragotzuk ezt: nem lesz itt HIMARS, török rendszer még annyira sem. Az izraeli vonal a legesélyesebb.
Várjuk az eredményt: remélem még az első negyedévben kihirdetik, mi lesz...
A Koreait meg lenyúlták hál Istennek a lengyelek, szóval valóban nem sok versenyző maradt!
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 695
113
Hát én hoznám a szerbektől a:

Tamnava - 262-122 mm-es (MLRS)​

Álmodjunk nagyot, ebből egy 72 darabot. Ha meg nagyon 100+ km csapást akartok, akkor párhuzamos üzemeltetéssel a szerb mellé egy 18 darabos Izraeli, vagy török MLRS.
Ez így 90 darab indító, nem lenne rossz.

2. NORA-B52 155 mm

3. NOVA - Light Attack System

El lehetne gondolkodni ezen is, ha már nagy barátaink a szerbek: (Nekik is volt úgymond Trianonjuk)
Amennyiben kuka lenne a saját fejlesztésű 8x8-as.
4. Lazar 3

Ezek nekem marhára barkácsnak tűnnek.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 467
18 523
113

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
HIMARS VS. ROKETSAN MBRL
"Valójában rendkívül szűkös a választék ebben a kategóriában. Egyedüli esélyes befutóként többnyire az amerikai HIMARS rakétatüzérségi rendszert szokták emlegetni. Ezt legtöbbször azzal indokolják, hogy a piacon a többi ország rakétatüzérségi rendszere már viszonylag elavultnak számít, a honvédelmi beszerzések esetében pedig jellemző, hogy csak frissen kifejlesztett, vagy akár még fejlesztés alatt álló eszközöket választanak."

Se a PULS, se Cumó nem elavult, de török rendszert sem mondanám annak...kicsit áshatott volna mélyebbre a cikkíró.
Szijjartó válaszából elég egyértelműen kiderült hogy török rendszer nem favorit nálunk, mert "nem volt ilyen ajánlat eddig". Ha érdekelné MH-t akkor kértek volna ajánlatot rá.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 674
15 326
113
"Valójában rendkívül szűkös a választék ebben a kategóriában. Egyedüli esélyes befutóként többnyire az amerikai HIMARS rakétatüzérségi rendszert szokták emlegetni. Ezt legtöbbször azzal indokolják, hogy a piacon a többi ország rakétatüzérségi rendszere már viszonylag elavultnak számít, a honvédelmi beszerzések esetében pedig jellemző, hogy csak frissen kifejlesztett, vagy akár még fejlesztés alatt álló eszközöket választanak."

Se a PULS, se Cumó nem elavult, de török rendszert sem mondanám annak...kicsit áshatott volna mélyebbre a cikkíró.
Szijjartó válaszából elég egyértelműen kiderült hogy török rendszer nem favorit nálunk, mert "nem volt ilyen ajánlat eddig". Ha érdekelné MH-t akkor kértek volna ajánlatot rá.
Ez valami nagyon jól felépített történet, hogy modern rakétatüzérség az csak a HIMARS lehet, minden más GRAD szinten van.