[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 403
10 206
113
Kin múlt? Politika
Lefordítom azt ami történt:
Lehet van radar, de se a román, se a magyar, se a horvát légvédelem nem lett készenlétbe helyezve, egyik ország készültségi gépeit se emelték.
Ez éppen politika is lehet, habár itt ugye a politikusoknak előbb kellett volna tudnia mind három országban, hogy jön, mint, ahogy az amúgy automatikus gépemelés megtörténik.
De inkább arra mutat, hogy egy 60 éves robotrepülőt abból vettünk észre, hogy becsapódott...
Mert ha amúgy a griffek felszállnak, és nem kapnak tűzparancsot, na az politika egyértelműen
Csak spekuláltok kb. az esemény minden részletével kapcsolatban.

Itt meg amúgy sem teljesen releváns, van légvédelmi topik.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 997
91 932
113
Mert a NASAMS-ok 365/24-ben szétszórva tűzkészen lesznek?
Nem de háború közeli helyzetben, ahogy a délszláv háborúk idején, mondjuk Paks környékére lehet telepíteni. És ez az ukrán gép annak közelében haladt el. Tehát nemcsak a Gripenekre kell építeni.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 926
7 648
113
Régebben beszélgettem egy gripenes sráccal erről és nem emlékszem tisztán mert 5-6 sör már bennem volt, de mintha azt mondta volna a gripenek fent voltak. De abban már nem vagyok biztos hogy nem találták vagy nem találhatták meg… keveredik bennem valamelyik kis repülős storyval
Nekem is rémlik hogy valaki mondta hogy voltak fent gripenek
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 442
31 807
113
Vasembert megkéritek,prezentálja nektek a hivatalos verziót.
A hivatalos jelentés szerint nem volt emelve készültségi gép.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 940
48 714
113
Lefordítom @pöcshuszár kommentjét: srácok=gripenesek: radar, keszi van éjjel is, éjjellátó is, nem lett volna nagy feladat nekik, de ha nem kapnak parancsot, maguktól nem mehetnek. Kin múlt? Politika
Milyen politika az, ami azt eredményezi, hogy a légvédelmünk teljes inkompetenciát ÉS impotenciát sugároz??
Lehet ezt magyarázni, de kurvára lebőgött ez a kupleráj, az a helyzet.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 656
5 426
113
Mert szerinted a légvédelem úgy működik, hogy nem figyelik, mi TART ÉPPEN az országod légtere felé?

Mert ha látod, hogy jön valami, ami 10 perc múlva itt van, és 2-3 perc alatt át is megy rajtad, amihez esélyed sincs emelni/odaérni géppel, te emelnél? Volt már nálunk is olyan, hogy rádiókapcsolat nélküli utasszállítóra nem emeltek, vagy visszafordultak a Gripenek, mert már továbbment a szomszédba...

Nem tudjuk (nem is fogjuk, mert titkosították) mi volt az ok, lehetett bármelyik verzió, nekem csak az nem tetszik, hogy itt egyesek mennyire verik a mellüket, hogy de biztosan az és az volt.
Én a 3 variációból bármelyiket el tudom képzelni. (Technikai/vezetési/bel-kül politikai)
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 940
48 714
113
Mert ha látod, hogy jön valami, ami 10 perc múlva itt van, és 2-3 perc alatt át is megy rajtad, amihez esélyed sincs emelni/odaérni géppel, te emelnél? Volt már nálunk is olyan, hogy rádiókapcsolat nélküli utasszállítóra nem emeltek, vagy visszafordultak a Gripenek, mert már továbbment a szomszédba...

Nem tudjuk (nem is fogjuk, mert titkosították) mi volt az ok, lehetett bármelyik verzió, nekem csak az nem tetszik, hogy itt egyesek mennyire verik a mellüket, hogy de biztosan az és az volt.
Én a 3 variációból bármelyiket el tudom képzelni. (Technikai/vezetési/bel-kül politikai)
Ez egy vicc. Szó szerint bármi lehetett volna, és semmi nem fogta meg.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 422
3 720
113
Régebben beszélgettem egy gripenes sráccal erről és nem emlékszem tisztán mert 5-6 sör már bennem volt, de mintha azt mondta volna a gripenek fent voltak. De abban már nem vagyok biztos hogy nem találták vagy nem találhatták meg… keveredik bennem valamelyik kis repülős storyval

Nekem is rémlik hogy valaki mondta hogy voltak fent gripenek

A hivatalos jelentés szerint nem volt emelve készültségi gép.

Szerintem most Negan-nál lesz az igazság. A csempészekre volt hogy történt emelés, azt a média is lehozta.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Mert ha látod, hogy jön valami, ami 10 perc múlva itt van, és 2-3 perc alatt át is megy rajtad, amihez esélyed sincs emelni/odaérni géppel, te emelnél?
Ha ezt csak 10 percnyire veszed észre, akkor van egy rossz hírem...
De tényleg, a szomszédban egy háború szerű izé van, onnan jön egy rakétának látszó izé, és három nato ország nem tudott vele semmit kezdeni. Ha mondjuk a román légtértől 5 percnyire úgy dönt, hogy fordul egyet, és szétkapja Kolozsvárt, akkor az a járulékos veszteség?
Ilyen nincs, nem lehet, és nem is szabad történnie.
Más a szitu, ha a béke kellős közepén történik ilyesmi, ez talán romániát mentesíti. De a horvát magyar párost nem.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 422
3 720
113
Ha ezt csak 10 percnyire veszed észre, akkor van egy rossz hírem...
De tényleg, a szomszédban egy háború szerű izé van, onnan jön egy rakétának látszó izé, és három nato ország nem tudott vele semmit kezdeni. Ha mondjuk a román légtértől 5 percnyire úgy dönt, hogy fordul egyet, és szétkapja Kolozsvárt, akkor az a járulékos veszteség?
Ilyen nincs, nem lehet, és nem is szabad történnie.
Más a szitu, ha a béke kellős közepén történik ilyesmi, ez talán romániát mentesíti. De a horvát magyar párost nem.

Azt hiszem nem vagy tisztában a felderítési képességekkel-lehetőségekkel. Egy alacsonyan M0.9-el (~1100km/h) közeledő eszközt magyarországi telepítésű földi radarral nem fogsz a Kárpátok vonalán túl felderíteni, már csak a domborzat okán sem.
1100km/h az 18,3km/perc, ez 10 perc alatt 183km. A román-magyar-ukrán hármashatártól a Kárpátok túloldala ennél közelebb van! És nyilvánvalóan nem a határkőre van telepítve a radarállomás, hanem jópár km-el beljebb, tehát elméletileg sincs meg a 10 perccel belépés előtti felderíthetőség lehetősége.

Nem mondom, hogy ez így teljesen rendben van, tudtommal azért vert is hullámokat a Honvédségen belül az eset, de vannak fizikai korlátok, amit nem lehet áthágni. A kb. egyetlen működő megoldás a békeidős 0-24h AWACS-ozás lenne, de ez nem életszerű a költségvonzata miatt, pláne ha nincs is ilyen eszközöd... még a NATO sem AWACS-ozik 0-24h-ban a Fekete-tenger felett, pedig azért van egy 20 gépes flotta...

Hozzáteszem, még abban sem vagyok biztos, hogy a nagy magasságú célokat fel tudnánk-e deríteni ilyen időtávban... szubszonikus esetén is necces, szuperszonikus tempónál pedig iszonyat távot bejár egy gép 10 perc alatt. Ha Ivano-Frankovszknál meg is csípi a radar, akkor is 7-8 perc múlva már át is lépi a határt... Talán eddigre a keszi már beül a gépbe Kecskeméten, de ennyi. Mátészalka vagy Nyíregyháza megtámadását senki nem tudná megakadályozni a jelenlegi békeidős felállásban, de ez kb. a világ 99%-ára ugyanúgy igaz. El kell fogadni, hogy valós határ-légtérvédelmet csak határra telepített, készenlétben lévő légvédelemmel tudsz adni, vagy 0-24 őrjáratozással. Tippem szerint az egész világon ez csak az ukrán-orosz illetve az izraeli határra igaz jelenleg, tehát ez az az 1%, ami a fenti 99-ből kimaradt...
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
A kb. egyetlen működő megoldás a békeidős 0-24h AWACS-ozás lenne, de ez nem életszerű a költségvonzata miatt
Csakhogy nem békeidő van, és fenn volt az awacs. Ennek ellenére nem sikerült még riadóztatni se a román légtérvédelmet.
De jó, akkor őket zárjuk ki, mert ezek szerint, bármikor roncsá rakétázhatják őket ugyan egy 60 éves szovjet robotrepülővel, de aztán ugyanezt eljátszotta Magyarország, és Horvátország is.
Nézd, lehet politika. Nem tudom.
De hogy három ország onnan tudta meg, hogy egy szovjet rakéta végigment ezen a területen, hogy becsapódott a harmadik ország fővárosa mellett neked mit üzen? Mert nekem azt, hogy baromira nagyon nagy gáz van.