Pedig teljesen jól látja Bogár Làszló,eddig is a haszon privatizálása, a veszteségek államosítása zajlott, ez ugyanis a kapitalizmus alapállapota. Valóban két USA van. Az egyik a korporációké és a nagytőkéé, a másik az adófizető polgároké. A nemzetállam USA zsírján hízik a korporatív USA.
Nincs olyan, hogy "nemzetállam" az Egyesült Államokban, ha csak az ottani bőrszín alapján lévő egyszerű megkülönböztetést nézzük, akkor is vannak latinok, fehérek, afro-amerikaiak (és indiánok). Hogyha meg ezen belül is etnikumot nézünk, akkor meg főleg színes palettát kapunk.
Lássuk be, hogy ez két teljességgel lényegtelen részlet. Persze lehet rajtuk rugózni, de az inkább csak a saját magad kielégítése.
A problémám a fenti irománnyal, hogy túlságosan ponyván igénytelenül van megfogalmazva, néhol féligazságokkal, máshol meg "jól hangzó" mondatokkal operál, amiknek értelme legjobb esetben is vitatható (szigorúbban nézve pedig szimplán értelmetlen).
Erre jó példa, hogy a Trump-kormányt a cikk szavaival élve "birodalomváltásnak" nevezi és aztán így folytatja:
Megbukott az „óbirodalom”, amely permanens háborúval akarta a világot arra kényszeríteni, hogy folyamatosan „refinanszírozza” ezt a felfoghatatlan adósságtömeget. A Donald Trump által képviselt „újbirodalomra” most egy olyan együttműködési rendszer kialakítása vár, amely békés egyezség keretében próbálja elérni mindezt. Stratégiai törekvésének lényege, hogy újraiparosítsa Amerikát, lehetővé téve azt, hogy óriási deficit helyett tartós aktívuma legyen a kereskedelmi mérlegben.
Van itt írva sokmindenről, de kevés lényeg és sok féligazág. Mi az "óbirodalom"? A cikk sokszor ír globális gazdasághatalomról (vagyis az óriás cégek). De ezek az óriáscégek nem dőltek össze a Trump-kormány miatt, sőt a big tech beállt mögé. Ez az "óbirodalom" lehet mondjuk gazdasági rendszer is és akkor lenne nekünk egy féligazság, mivel a Ronald Reagen óta fennálló szabadkereskedelmi vagy "neoliberális" kereskedelmi rendszer valóban hanyatlóban van a vámoknak köszönhetően, de ezt a cikk nem fejti ki, hanem odarak egy szép és jól hangzó mondtatot.
A békés egyezség pedig igazán nevetséges kijelentés, tekintve, hogy egy vámháborúval kezdődött az egész.
Az újra iparosítás pedig megint egy féligazság. Igen, azt akarja Trump, hogy újra iparosodjon az usa (meg egyébként a demokraták is ezt akarják, csak ők hatalmas támogatásokkal próbálnák elérni), de nem azért, mert akkor visszaverjük a gonosz óriáscégeket, hanem már egy ideje dereng az amerikai felsővezetésnek, hogy bár a jelenlegi munka kiszervezésnek köszönhetően nem a saját polgáraiknak kell robotolnia rossz körülmények között és a cégek megspórolják a dolgozók bérét/egészségügyi ellátását/emberhez méltó munkakörnyezet létrehozását, de felmerül a probléma, hogy mikor válik nemzetbiztonsági kockázattá, hogy a tengerentúl gyártunk mindent a geopolitikai riválisunknál. A cikk ezt is kifejthetné.
Vannak még sokkal több probléma, de több időt nem ér ez a még mindig hihetetlenül silány írás.