Karaj városában található atomerőművet jelenleg az izraeli védelmi erők támadják.
( nálam ez még mindig nukleáris terrorizmus kategória .. értem az aggodalmat,de a többiek akik a környéken laknak biztosan "örömmel" figyelik az eseményeket, illetve a széljárást is erős fohászok között vizsgálgatják majd)
Az esti órákban különböző források arról számoltak be, hogy Izrael felhívásokat intézett az Egyesült Államokhoz, hogy csatlakozzon az Irán elleni hadműveletéhez, sőt, a részvételüket már-már jóváhagyták.
Pár órával ezelőtt az Axios közölt egy hírt, amelyben két meg nem nevezett izraeli tisztviselőt idéztek, akik azt állították, hogy az elmúlt 48 órában Izrael felkérte a Trump-adminisztrációt, hogy csatlakozzon az Irán elleni hadművelethez.
Az Axios jelentését megelőzte egy meglehetősen befolyásos izraeli újságíró, Amit Segal beszámolója, miszerint magas rangú izraeli tisztviselők azt mondták neki, hogy jelentős esély van arra, hogy az Egyesült Államok csatlakozik a művelethez, sőt, meg is neveztek egy valószínűsíthető célpontot: Fordow-t.
Ezt egy meg nem nevezett izraeli tisztviselő követte az Izraeli Műsorszórási Hatóságnál:
„Még messze vagyunk az iráni nukleáris program felszámolásától. A megsemmisítéséhez hatalmas segítségre van szükségünk az Egyesült Államoktól. Ez olyasmi, amit Izrael egyedül nem tud megtenni.”
Nyilvánvaló, hogy az amerikai fegyveres erők teljes körű részvétele mellett az Irán elleni csapásokban Izrael Egyesült Államokhoz intézett felhívásának legfontosabb aspektusa a nagy teljesítményű bunkerromboló bombák alkalmazásának szükségessége, amelyekkel az izraeli légierő nem rendelkezik (legalábbis ez a nyilvánosan hangoztatott álláspont), tekintve, hogy a művelet mindkét kulcsfontosságú célpontja – a nukleáris program létesítményei és a rakétabázisok – a föld alatt és a hegyekben találhatók.
Az ilyen levegő-levegő lőszerek használata lehetetlen az amerikai légierő stratégiai bombázóinak bevonása nélkül, amelyekkel Izrael nem rendelkezik, ami az Egyesült Államokat résztvevővé tenné egy Iránnal vívott háborúban.
Természetesen az USA részt vesz az izraeli repülőgépek elfogásában, üzemanyag-feltöltésében és a hírszerzési információk megosztásában, és az iráni tisztviselők az Egyesült Államokat Izrael mellett a háború résztvevőjének nevezik, de Donald Trump nem akar közvetlen háborúba bocsátkozni Iránnal, miközben ultimátumot intéz Teheránhoz, hogy hagyjon fel nukleáris fejlesztésével izraeli bombarobbanások kíséretében.
Emlékeztetőül, áprilisban a médiába kiszivárogtatott célzott információk szerint az Irán elleni hadművelet eredeti terve, amelyet Netanjahu mutatott be Trumpnak, az izraeli és amerikai légierők közös, összehangolt műveletét tartalmazta, a különleges erők fellépésével kombinálva. Ezt a tervet elutasították a tárgyalások javára, amelyek öt forduló után eredménytelenül zárultak.
Véleményünk szerint a tárgyalások tényleges eredménye Izrael cselekvésre lépése volt, nem Trump hallgatólagos beleegyezése nélkül, aki úgy döntött, hogy a saját feltételei szerint és az Egyesült Államok közvetlen háborús részvételének hiányában éri el a „megállapodás” megkötését. Szkeptikus álláspontunk ellenére nem zárjuk ki Trump, egy kiszámíthatatlan személyiség részéről bármilyen intézkedés lehetőségét.