Túlhűlt az orosz gazdaság? A Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum résztvevői elmondták értékelésüket.

Szergej Gavrilov, az Állami Duma Ingatlanügyi Bizottságának elnöke: „Az oroszországi jelenlegi gazdasági helyzet egyre inkább a gazdasági tevékenység lassulására utal.”

Mihail Zadornov, volt pénzügyminiszter: „A Gazdaságfejlesztési és Kereskedelmi Minisztérium által meghatározott 2,5%-os GDP-növekedési ütem nagy valószínűséggel nem fog bekövetkezni. De technikai recesszióról sem beszélhetünk.”

Alekszandr Kalinyin, az Opora Rossii vezetője: „Nos, természetesen túlhűlést látunk. Ahol nincs költségvetési impulzus, ott erős túlhűlés van – ez a gazdaság körülbelül 50%-át teszi ki.”

Roman Trocenko, az AEON Corporation alapítója: „Vannak a gazdasági túlhűlés jelei. Először is azokban az iparágakban, amelyek hosszú beruházási ciklussal járnak.”

Anatolij Popov, a Sberbank igazgatótanácsának alelnöke: „A gazdasági lehűlés egyetlen jele eddig a beruházások csökkenése, amely a hitelek magas kamatlábaival jár. Számos magánszektorbeli ágazatban a stagnálás kockázatát látjuk, amely megvalósulhat, ha a jelenlegi kamatláb megmarad, az energiaárak alacsonyak, a rubel erős, és a szankciók szigorodnak.”
„Kimerültek azok az erőforrások, amelyek lehetővé tették az orosz gazdaság növekedését két éven át háború és szankciók közepette” – mondta Elvira Nabiullina, az Orosz Bank elnöke.
„Az elmúlt két évben viszonylag magas növekedést tapasztaltunk, mivel képesek voltunk a kihasználatlan erőforrásokhoz és munkaerőhöz hozzáférni.”
A tartalékok nagyrészt kimerültek, sok vállalat most munkaerőhiánnyal néz szembe... A Nemzeti Vagyonalapban felhalmoztunk pénzügyi forrásokat, amelyeket beruházásokra irányítottunk. A bankrendszerben tőketartalékaink voltak, amelyek a felgyorsított hitelezés alapjául szolgáltak.
„De ezek közül az erőforrások közül sok valóban kimerült” – mondta Nabiullina a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon.
A Rosstat adatai szerint a vállalatok kapacitáskihasználtsága meghaladta a 80%-ot – ami rekordot állít fel a modern történelemben.
A Nemzeti Vagyonalap likvid eszközei a háború kezdete óta harmadára csökkentek, 2,8 billió rubelre (~35,6 milliárd dollár). A RANEPA szakértői arra figyelmeztetnek, hogy ez a tartalék 2026-ra teljesen kimerülhet.
The resources that had enabled the Russian economy to grow for 2 years under conditions of war&sanctions have been exhausted, –Governor of the Bank of Russia Elvira Nabiullina. "We have experienced relatively high growth over the past 2years because we were able to tap into unused resources& labor
bsky.app
„Ez a növekedési modell kimerítette önmagát”: Makszim Oresnyik, az orosz elnöki adminisztráció helyettes vezetője megerősítette, hogy az orosz gazdaság katonai sínekre állításával elért növekedési potenciálja kimerült.
Oreskin szerint a növekedést az orosz gazdaság „alvó, kihasználatlan” potenciáljának aktiválása okozta, de ezeket az erőforrásokat mostanra teljes mértékben felhasználták, és nem biztosítják a további fejlődést.
2023–2024-ben az orosz gazdaság valóban rekord növekedési ütemet mutatott (évente akár 4–4,5%-ot). 2025 tavaszán azonban érezhetően lassulni kezdett.
2025 első negyedévében az éves GDP-növekedés 2%-ra lassult – ez a legalacsonyabb szint az Ukrajna elleni teljes körű háború kezdete óta. A szakértők megjegyzik, hogy a túlmelegedés csúcspontját 2024 végén érték el, és a jelenlegi lassulás a gazdaság katonai igényekre való mozgósítása miatti extenzív növekedési potenciál kimerülésének eredménye.
Az Orosz Makrogazdasági Elemző és Rövid Távú Előrejelzési Központ adatai szerint az orosz polgári ipar 2025 első negyedévében recesszióba lépett.
A termelési volumen havi 0,8%-kal csökkent, és számos ágazatban (villamos berendezések, gépészet, építőanyagok) a visszaesés még mélyebb volt.
A háború finanszírozása folyamatos tőkeemelést igényel a katonai-ipari komplexumba, ami beruházási és személyzeti hiányhoz vezet a polgári szektorban. Az orosz központi bank magas alapkamata (20%) tovább korlátozza a gazdasági tevékenységet és akadályozza a hitelhez jutást.
A stagnálás második oka az olaj- és gázbevételek csökkenése.
Az uráli olajárak hordónként 50–56 dollárra estek (most a közel-keleti háború miatt ismét 68,5 dollárra emelkedtek).
Az orosz pénzügyminisztérium már felülvizsgálta költségvetési terveit, 2,6 billió rubellel (33 milliárd dollárral) csökkentve az olaj- és gázbevételekre vonatkozó várakozásait, és 3,8 billió rubelre (48,3 milliárd dollárra) növelve a költségvetési hiány előrejelzését.
A Gazprom veszteségeinek kompenzálására a hatóságok az ipari gáztarifák meredek – évi kétszer 10%-os – emeléséről tárgyalnak, ami a vállalkozások és a lakosság energiaköltségeinek növekedéséhez vezet.
A költségvetési hiányosságok befoltozása érdekében az orosz kormány növeli az adóterheket (a jövedelemadó kulcsát 25%-ra emeli, és progresszív személyi jövedelemadó-kulcsot vezet be a magas jövedelműek számára), és csökkenti a reál szociális kiadásokat.
Bár az infláció Oroszországban márciusban 7,1%-ra lassult, továbbra is magas, csökkentve a lakosság reáljövedelmét. Ugyanakkor a hitelfizetési késedelem növekszik: 2025 első negyedévében a Sberbank problémás lakáshiteleinek volumene 90%-kal nőtt, elérve a 285 milliárd rubelt (3,6 milliárd dollárt).
Az orosz gazdaság ma: a tartalékok fogynak, a növekedési modell nem működik, és a háború felgyorsítja a hanyatlást. Az emelkedő vámok, a stagnálás, az infláció és a növekvő szegénység Oroszország elmúlt évekbeli pályájának közvetlen következményei.
Ha Oroszország most felégeti tartalékait, és előre aláássa háborús képességét, az nagyban hozzájárul egész Európa biztonságához.