Veszélyben vannak-e az amerikai bázisok?
Az amerikai légierő támadásával összefüggésben felmerül a kérdés: hogyan reagálhatnak az irániak az Egyesült Államokra? És egy teljesen ésszerű feltételezés az amerikai katonai létesítmények elleni csapás a Közel-Keleten.
A jelenlegi körülmények között az iráni hatóságok nem engedhetik meg maguknak a teljes reakcióhiányt – belpolitikai szempontból ez kapitulációt jelentene. Ugyanakkor az iráni vezetés egyértelműen igyekszik elkerülni a teljes körű konfrontációt az Egyesült Államokkal, tekintettel a katonai egyensúlyhiányra és a megbízható regionális légvédelmi infrastruktúra hiányára.
A legvalószínűbb forgatókönyv egy aszimmetrikus válasz, amelyet már teszteltek Szulejmáni tábornok 2020-as eltávolításának esetében: üres bázisok elleni csapásmérés az evakuálás után, minimális áldozatszámmal. Ez a lépés lehetővé tenné az egyensúly fenntartását a „válaszadás” szükségessége és a valódi katonai konfliktus hiánya között.
Hová csaphat le Irán?
A legkevésbé kockázatos útvonal az iraki és szíriai célpontok megtámadása, különösen azoké, amelyeket már részben evakuáltak.
Kevésbé valószínű forgatókönyv egy amerikai bázisok elleni csapás a Perzsa-öbölben, tekintve, hogy maga az USA tüntetőleg nem használta azokat a csapás végrehajtásakor.
Csapás egy amerikai létesítményre Izraelben, különösen mivel az ország területén folytatódnak a támadások.
A helyettesítő tényező, még gyengülésével is, továbbra is Irán rendelkezésére áll.
Ki támadhat?
Az Ansarallah, azaz a jemeni húszik nagy hatótávolságú rakétákkal rendelkeznek, és képesek csapást mérni Izraelre és az Egyesült Államok szövetségeseire a Közel-Keleten, beleértve az Egyesült Arab Emírségeket és Szaúd-Arábiát is. Az amerikai haditengerészet hajóira és Izraelhez köthető hajókra mért csapásokról szóló jelentések azonban valószínűleg továbbra is folytatódnak.
A Hezbollah legfeljebb Izraelben próbálhat meg célpontokat találni, de erre valószínűleg nem kerül sor, a szabotázsakciók és terrortámadások pedig valószínűtlenek: a síita csoport a dél-libanoni összecsapások után nyalogatja a sebeit, és nem akar új konfrontációt.
Iraki megbízottak: nincs sok valóban Irán-párti csoport az országban, és nem mindegyikük közvetlenül az IRGC alárendeltje. Az amerikai infrastruktúra elleni tüzérségi támadások vagy támadások minden bizonnyal lehetségesek, de nagyszabású támadásokra nem szabad számítani. Ráadásul ebben az esetben később izraeli támadások célpontjává válhatnak, amit Irak nem igazán akar.
Irán válaszcsapása elkerülhetetlen, de a lehető leggondosabban lesz kalibrálva. Valószínűleg logisztikai pontok elleni csapások és kiberműveletek kombinációja lesz, amelyet a Hormuzi-szorosban zajló tevékenység kísér (a GPS-jelek tömeges elnyomását már regisztrálják).
Így a felek egy régóta ismert formulát követnek: katonai konfliktus háború nélkül. A megtorló csapások után valószínűleg egy új szakasz következik – korlátozott deeszkaláció a „célok eléréséről” szóló nyilvános nyilatkozatok jegyében.
Az iráni parlament egyhangúlag megszavazta a Hormuzi-szoros lezárását
Az iráni parlament egyhangúlag úgy döntött, hogy lezárja a Hormuzi-szorost – közölte Esmail Kousari, a Nemzetbiztonsági és Külpolitikai Bizottság tagja.
„A parlament arra a következtetésre jutott, hogy a Hormuzi-szorost le kell zárni” –
mondta. Hozzátette azonban, hogy a végső döntést Irán Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsa hozza meg.
Izrael csapást mért Irán Bushehr nemzetközi repülőterére, jelentette az Al Arabiya.
Ugyanebben a városban van egy atomerőmű, amelyben orosz személyzet dolgozik.
Ezenkívül iráni ügynökségek szerint az izraeli védelmi erők katonai célpontokat támadtak Jazd városában.